Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Cu copiii in vacanta

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#1
magdan

magdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.07.2006
Buna dragilor,

Am avut o vacanta asa cum am visat: la mare, soare in fiecare zi, apa calda si curata si...absolut nici o grija, pentru ca sistemul all inclusive ne-a oferit tot ce doream. Vi-l recomand cu ceea mai mare incredere!Fiind o familie cu 2 copii mici, de 3 si 6 ani, prea multa libertate de miscare nu aveam : unuia ii e foame, altuia ii e somn, altul vrea sa se joace...., iar noi, parintii, vrem si noi sa ne relaxam, ca doar e vacanta.
Ne-am ales destinatia prin net, vazand doar pozele din complexul respectiv si descrierile pe diverse site-uri, care erau deosebit de convingatoare pentru ceea ce ne doream noi. Surpriza mare a fost ca acolo am gasit exact ceea ce am vazut in poze, si am primit exact serviciile descrise:
- camera cu vedere la mare,
- pat suplimentar pentru copii -pat tarc pentru bebelusi si carucioare pentru plimbare
-curatenie si schimbat lenjerie in fiecare zi
-3 piscine: copii -0,45m-cu topogan si stropitori, adulti -1,20m si 2.00m
- 5 supraveghetori la piscine, ce se ocupau de ele de dimineata pana seara tarziu
-sezlonguri la piscina (dar pe are trebuia sa pui un prosop dimineata pe la 7 ca apoi nu mai gaseai )
- plaja si marea la 50 m (curate si deloc aglomerate)
-mic dejun, pranz si cina  -in sistem bufet suedez-
- bar la receptie si la piscina deschis intre orele10-23
- fast food intre orele 10-17 ( pizza, mici, gratar, inghetata, fructe, prajituri)
-kids club intre 10-12 si 15-17 cu animatori pe categorii de varste
-show intre 21-23
Toate astea ne-au  facut sa ne simtim minunat pentru ca, dupa cum spuneam la inceput nu am avut nici o grija:
-pentru copii: aveau piscina lor unde nu exista nici un pericol de accidentare, la kids club aveau o multime de jocuri si concursuri si au fost pirati si cawboy si clovni, si erau in permanenta supravegheati
-pentru mancare si bautura: era din plin de dimineata de la ora 8 pana la 23, si mai ales cu copii mici care manaca putin si la la ore diferite.
-pentru distractie: in fiecare seara era spectacol.
Bineinteles ca ne-am plimbat si prin statiune, care e deosebit de curata si linistita si plina evident de familii cu copii mici.Cine mai vrea detalii poate sa-mi trimita un mesaj privat si ii dau cu cea mai mare placere.

#2
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Hai, nu ne mai fierbe! Unde ai fost si cit a costat?

#3
pucca

pucca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 03.08.2006
macar spune unde ai fost.

#4
magdan

magdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.07.2006
Este vorba despre Hotel Kaliakra 3 stele lux din Albena. Si totul a costat 804 euro / 7 nopti.
Pentru cine vrea 4  stele :hotel Arrabela Beach- avea acces la aceleasi piscine( cu aer conditionat- dar care eu nu-l recomand mai ales cu copii mici, noi nu am avut dar nici nu am simtit nevoia penru ca hotelul este exact langa plaja si seara se simte briza marii) .Aceste hoteluri fac parte din reteaua Neckermann Reissen.

#5
miha005

miha005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 09.09.2006
Am vrut sa merg si eu anul acesta in Albena dar m-am razgandit. Si rau am facut!
Am fost pe litoralul romanesc si mi-am propus sa nu mai fac vacantele aici.
Mi s-a parut interesanta descrierea hotelului Kaliacra din Albena, tinand cont de facilitatile de distractie pt.copii.
Am niste intrebari:
Prin ce agentie ai fost?
Sezlongurile pe plaja se platesc?
Merci

#6
magdan

magdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.07.2006
Plaja fiind atat de aprope de piscine- 50m , meregeam la mare, ne balaceam, faceam castele de nisip si ne intorceam la sezlongurile de la piscina- pentru ca oricum copiilor le-a placut mai mult la piscina, ca in mare ii cam tranteau valurile.
Nu stiu daca cei de la all inclusive platesc sau nu sezlongurile de pe plaja- pentru ca cei de la all inclusive sunt recunoscuti prin bratari de diferite culori pentru fiecare hotel. In doar 2 dupa amiezi , cam dupa ora 17 am sta pe sezlong si nu ne-a intrebat nimeni nimic.Pe la 18,30 le-au si strans.

Am fost prin balkan air -au avut cea mai ieftina oferta anul acesta- si am fcaut si rezervarea din mai pentru august, iar plata cu 15 zile inainte de plecare.

#7
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Intr-adevar sistemul all inclisive ofera toate aceste facilitati.Insa doar pentru cei care doresc doar un concediu de relaxare totala gen masa-plaja-restaurant-camera.Altii nu cred ca il prefera. Ba dimpotriva.
Aici este si cazul meu.
De obicei rezerv numai cazarea cu mic dejun (si eventual transportul). Ma simt mult mai liber asa, fara un 'program' stabilit si oarecum monoton.
Si cred ca sint numerosi cei ce prefera tot asa.

#8
magdan

magdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.07.2006

 remg, on Sep 10 2006, 13:16, said:

Intr-adevar sistemul all inclisive ofera toate aceste facilitati.Insa doar pentru cei care doresc doar un concediu de relaxare totala gen masa-plaja-restaurant-camera.Altii nu cred ca il prefera. Ba dimpotriva.
Aici este si cazul meu.
De obicei rezerv numai cazarea cu mic dejun (si eventual transportul). Ma simt mult mai liber asa, fara un 'program' stabilit si oarecum monoton.
Si cred ca sint numerosi cei ce prefera tot asa.

Recomandam sistemul familiilor cu copii mici, pe care nu poti sa-i cari toata ziua prin diverse locuri: unde-o fi plaja mai buna, mancare sa le placa, leagane si putine buticuri ( ca de nu trebuie sa le cumperi ceva cand treci pe langa ca sa inceapa cu smiorcaiala).

#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Mai sunt avantaje la AI, unul important ar fi scurtarea timpului alocat mesei pina la 30 de minute (de cind intri in restaurant pina iesi), ceea ce la 2 mese pe zi (micul dejun ar fi oricum tot bufet, oriunde ati sta) poate insemna o economie de 90-120 minute, de petrecut pe plaja/la piscina/in pat... Plus disponibilitatea imediata a mincarii, ceea ce, pentru copii, care iau masa la o anumita ora, inseamna ca nu mai e nevoie sa te cauti un restaurant, cu locuri libere, cu plasare convenabila pentru copil, cu 40 de minute inainte de ora mesei, ci te poti duce direct la ora mesei. Evident, sistemul AI e bun pentru concedii in care te duci sa nu faci nimic, adica sa stai degeaba cu alte cuvinte. Eu, daca nu erau vreo 2 zile mai innorate, nu vedeam nici Balcicul, nimic nu m-ar fi clintit de la plaja sau piscina. Si nu sunt un lenes, imi place sa merg pe munte de exemplu, dar e nevoie si de odihna profunda din cind in cind.

Eu am stat la Arabella si, intr-adevar, v-am remarcat pe "bratarile galbene" de la Kaliakra cum ne invadati spatiul de la piscina :)  Faza e ca pe noi nu ne prea lasau ingrijitorii de la piscina voastra la voi, dar ai nostrii va lasau pe voi la noi. :cheers: Si eu as fi recomandat hotelul Kaliakra, dupa cum l-am vazut pe dinafara, si dupa faptul ca chiar functiona clubul copiilor. Noi aveam ceva afisat pe la receptie, dar nu functiona nimic. Poate nu erau doritori...

#10
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Sistemul e f. bun si pentru adulti fara copii, daca vor doar sa se odihneasca. Noi am fost cu copil dupa noi, dar si daca mergeam singuri, tot aia vroiam acum.

#11
nicad

nicad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.03.2007
Buna ziua,

As dori daca poate cineva sa-mi recomande o statiune (dintre: Antalya, Mallorca, Lido di Jesolo, Rimini, Corfu sau Zakynthos) care sa aiba un hotel bun cu de toate pentru copii(piscina, loc de joaca, miniclub, programe animatie, babysitting, la restaurant scaun de masa, in camera patut), o plaja buna cu nisip si NU VREM AGLOMERATIE pe plaja, ca la noi:-) .
Am ales aceste statiuni pentru ca de aici avem avion direct din Timisoara si vream sa mergem cu un copilas de un an si 5 luni.

Va multumesc mult, Diana

Edited by nicad, 14 March 2007 - 10:18.


#12
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

 nicad, on Mar 14 2007, 10:16, said:

Buna ziua,

As dori daca poate cineva sa-mi recomande o statiune (dintre: Antalya, Mallorca, Lido di Jesolo, Rimini, Corfu sau Zakynthos) care sa aiba un hotel bun cu de toate pentru copii(piscina, loc de joaca, miniclub, programe animatie, babysitting, la restaurant scaun de masa, in camera patut), o plaja buna cu nisip si NU VREM AGLOMERATIE pe plaja, ca la noi:-) .
Am ales aceste statiuni pentru ca de aici avem avion direct din Timisoara si vream sa mergem cu un copilas de un an si 5 luni.

Va multumesc mult, Diana


Eu as alege intre Antalya, Lido di Jesolo si Rimini. Cred ca totusi ca raportul servicii oferite/pret va fi mai bun in Antalya. Nu prea cred ca o sa gasesti vreo plaja libera si adecvata copiilor pe destinatiile mentionate  de tine in sezon. De obicei, plajele mai goale sunt si cele mai putin amenajate, cu acces mai dificil, intrare in mare abrupta etc deci prin urmare nu foarte indicate familiilor cu copii.

#13
nicad

nicad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.03.2007

 codruta, on Mar 15 2007, 01:49, said:

Eu as alege intre Antalya, Lido di Jesolo si Rimini. Cred ca totusi ca raportul servicii oferite/pret va fi mai bun in Antalya. Nu prea cred ca o sa gasesti vreo plaja libera si adecvata copiilor pe destinatiile mentionate  de tine in sezon. De obicei, plajele mai goale sunt si cele mai putin amenajate, cu acces mai dificil, intrare in mare abrupta etc deci prin urmare nu foarte indicate familiilor cu copii.


Deci in concluzie nu se poate merge in nici una din statiunile de mai sus, cu un bebe?!!!! :-(

#14
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Eu m-as duce la un club all inclusive din Antalya. Cautind si eu ceva potrivit pentru copii am primit recomandari aici pe forum pentru Delphin Palace, din Lara, Antalya, si chiar pare ce trebuie din ce am vazut pe site. Si de la prieteni care au fost in Antalya am inteles ca sunt facilitati beton pentru copii.

Dar plaje ne-aglomerate nu iti pot spune sigur daca gasesti. Cred totusi ca daca mergi in iunie sau octombrie in Antalya nu e asa aglomeratie. Plus ca turistii prefera piscina. Oricum in iulie - august nu merita, te sufoci de caldura si te tembeleste soarele.

http://www.delphinpalace.com/

#15
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

 nicad, on Mar 15 2007, 13:42, said:

Deci in concluzie nu se poate merge in nici una din statiunile de mai sus, cu un bebe?!!!! :-(

Cred ca m-am exprimat foarte gresit cumva. Tocmai, astea sunt, cred, undeva intre primele 10 statiuni din Europa in care sa mergi cu un bebe/copil. Eu ma refeream la faptul ca nu cred ca in zonele respective sa gasesti plaje neaglomerate tocmai din acest motiv: ca toti parintii isi duc copii acolo in vacanta. Chiar asa, ce s-a inteles?

#16
nicad

nicad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.03.2007

 codruta, on Mar 15 2007, 01:49, said:

Eu as alege intre Antalya, Lido di Jesolo si Rimini. Cred ca totusi ca raportul servicii oferite/pret va fi mai bun in Antalya. Nu prea cred ca o sa gasesti vreo plaja libera si adecvata copiilor pe destinatiile mentionate  de tine in sezon. De obicei, plajele mai goale sunt si cele mai putin amenajate, cu acces mai dificil, intrare in mare abrupta etc deci prin urmare nu foarte indicate familiilor cu copii.


Din "Nu prea cred ca o sa gasesti vreo plaja libera si adecvata copiilor pe destinatiile mentionate de tine in sezon." am inteles ca nu am sa gasesc o plaja mai libera. Nu am inteles bine!!!

#17
nicad

nicad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.03.2007

 abancor, on Mar 15 2007, 13:49, said:

Eu m-as duce la un club all inclusive din Antalya. Cautind si eu ceva potrivit pentru copii am primit recomandari aici pe forum pentru Delphin Palace, din Lara, Antalya, si chiar pare ce trebuie din ce am vazut pe site. Si de la prieteni care au fost in Antalya am inteles ca sunt facilitati beton pentru copii.

Dar plaje ne-aglomerate nu iti pot spune sigur daca gasesti. Cred totusi ca daca mergi in iunie sau octombrie in Antalya nu e asa aglomeratie. Plus ca turistii prefera piscina. Oricum in iulie - august nu merita, te sufoci de caldura si te tembeleste soarele.

http://www.delphinpalace.com/

Multumesc pentru informatie, nu stiam de  Delphin Palace. Nu stii daca au cumva si scaun de masa pt copii si patut eventual?
Din poze arata bine, a sa ma mai interesez si eu despre el.
Alte sugestii mai stiti?

#18
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Scaun de masa si patut aveau si in Bulgaria, la 4 stele, deci presupun ca au si in Antalya la 5.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate