Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

ISO 9001

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
s_ion

s_ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.02.2007
Salutare

Am si eu niste intrebari legate de ISO 9001. Am cautat pe forumuri dar nu am prea gasit...

Stie cineva in ce consta certificarea ISO 9001 (cat mai detaliat), procesul de certificare etc.

Inca o intrebare, eu am o firma proaspata (de vreo luna) cu sediul in apartamentul meu. Momentan, fara activitate. In cazul in care ma decid sa "ii dau drumul", care sunt conditiile ca firma sa fie candidata la ISO9001 (spre exemplu: domeniu de activitate, nr. de angajati, cifra de afaceri, etc.)?

Va multumesc anticipat

Numai bine

Ion

PS: oricine poate sa descrie cat mai amanuntit procesul, va invit sa o faceti aici. Multumesc inca o data.

Edited by sMembruAnonim, 05 March 2007 - 17:11.


#2
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 s_ion, on Mar 5 2007, 17:10, said:

Salutare
Am si eu niste intrebari legate de ISO 9001. Am cautat pe forumuri dar nu am prea gasit...
Stie cineva in ce consta certificarea ISO 9001 (cat mai detaliat), procesul de certificare etc.
Inca o intrebare, eu am o firma proaspata (de vreo luna) cu sediul in apartamentul meu. Momentan, fara activitate. In cazul in care ma decid sa "ii dau drumul", care sunt conditiile ca firma sa fie candidata la ISO9001 (spre exemplu: domeniu de activitate, nr. de angajati, cifra de afaceri, etc.)?
Va multumesc anticipat
Numai bine
Ion
PS: oricine poate sa descrie cat mai amanuntit procesul, va invit sa o faceti aici. Multumesc inca o data.
in primul rand ...ce obiect de activitate vei avea... e posibil sa nici nu ai nevoie de asa ceva. nu ca cineva ar avea nevoie... certificarea ISO9001 e optionala... dar poate ajuta f mult in anumite conditii si in anumite domenii de activitate. e posibil atunci cand vrei sa iei un contract sa ti se ceara sa ai aceasta certificare.
iti spun mai multe cand imi spui ce obiect de activitate va avea firma

#3
s_ion

s_ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.02.2007
bubalus, ma gandeam la proiectare (autocad & stuff). Am inteles ca pentru asta este chiar recomandat standardul ISO 9001.

Numai bine

Ion

#4
axxa424

axxa424

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 22.03.2003
te lamureºti aici http://www.quality.r.../instruire3.htm

#5
s_ion

s_ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.02.2007
Mersi de link.

Tot nu sunt lamurit. In momentul in care angajez un manager pentru SMC, automat obtin ISO9001? Eu nu prea indeplinesc conditiile pentru cursul respectiv (22 ani,angajat de vreo 2 ani jumate, inca student  :P ). De aceea am intrebat despre detaliile procesului (pas cu pas) pentru cei care au obtinut ISO9001 pentru firma lor.

Se poate obtine certificare fara a avea un manager SMC (doar cu firme de consultanta)?

Numai bine

Ion

#6
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

 s_ion, on Mar 6 2007, 10:30, said:

Se poate obtine certificare fara a avea un manager SMC (doar cu firme de consultanta)?

Numai bine

Ion

Certificare ISO inseamna ca firma aplica niste reguli ce garanteaza un nivel al serviciului. Asta inseamna un sistem si aplicarea lui. Trebuie sa ai:

- sistemul = procedurile de lucru
- garantia aplicarii lui = managerul de calitate

Imi este foarte greu sa cred ca poti sa obtii o certifcare ISO fara sa fi produs nimic in istoria firmei. De altfel firma de consultanta nu-ti da la pachet "solutia" ci ii coordoneaza si directioneaza pe oamenii tai de calitate care construisc singuri sistemul de proceduri. Daca vei gasii un consultant sa-ti faca totul va fi cea mai proasta solutie, vei avea un sistem pe care nu-l vei putea aplica iar dupa 1 an cind vin sa te verifice vei avea probleme.

#7
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Cauta standardele si citeste tot ce e de citit in ele...

#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
RMC = responsabil managementul calitatii
SMC = sistem de management al calitatii

Poti sa fi RMC daca esti numit in acea functie. De fapt este obligatoriu ca firma sa aiba un RMC pentru a obtine certificarea. De fapt certificarea inseamna recunoasterea faptului ca firma a implementat un SMC. Deci trebuie sa ai SMC si RMC ca sa obtii certificarea.

Prin urmare primul pas este implementarea SMC. De obicei se angajeaza o firma de consultanta, deoarece astia stiu exact ce si cum trebuie facut ca sa obtii certificarea. Cind are loc auditul de certificare tu trebuie sa arati ca ai deja SMC de luni bune, ca ai avut deja si un audit intern, ca ai avut sedinte de analiza (ale managementului superior) etc. Deci sunt multe treburi de facut si multe hirtii de completat.

SMC implica: existenta de proceduri pentru procesele firmei, existenta a tot felul de formulare care trebuie completate (exemple: registru de evidenta a ofertelor, formular de evaluare a furnizorilor etc.), controlul acestor documente si a inregistrarilor din ele (sa stii cine le intocmeste, cine le aproba, cine le difuzeaza si cui, cine le arhiveaza, de cit eori au fost modificate etc.), dotari materiale potrivite pentru desfasurarea activitatii, existenta agrementarilor si certificarilor de catre diverse organisme externe (de pilda daca esti firma de instalatii sa ai certificarea ISCIR), audituri interne desfasurate periodic (rezulta o alta cerinta: existenta unui auditor intern, cu diploma - poate fi si contract de colaborare cu o firma sau un auditor care sa iti faca auditurile interne), sa fii perfect in regula cu resursele umane si multe altele.

La auditul de certificare (organismele de certificare cele mai cunoscute la noi sunt SRAC si TUV) trebuie sa le arati ca ai acest SMC si functioneaza. Se pun intrebari si se analizeaza hirtii.

Eu zic ca prim pas sa participi la un seminar despre MC si eventual sa faci cursul de auditor intern. Vezi www.srac.ro. Chiar pe prima pagina scrie ca au ceva seminarii luna asta.

#9
s_ion

s_ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.02.2007

 abancor, on Mar 6 2007, 12:22, said:

RMC = responsabil managementul calitatii
SMC = sistem de management al calitatii

Poti sa fi RMC daca esti numit in acea functie. De fapt este obligatoriu ca firma sa aiba un RMC pentru a obtine certificarea. De fapt certificarea inseamna recunoasterea faptului ca firma a implementat un SMC. Deci trebuie sa ai SMC si RMC ca sa obtii certificarea.

Prin urmare primul pas este implementarea SMC. De obicei se angajeaza o firma de consultanta, deoarece astia stiu exact ce si cum trebuie facut ca sa obtii certificarea. Cind are loc auditul de certificare tu trebuie sa arati ca ai deja SMC de luni bune, ca ai avut deja si un audit intern, ca ai avut sedinte de analiza (ale managementului superior) etc. Deci sunt multe treburi de facut si multe hirtii de completat.

SMC implica: existenta de proceduri pentru procesele firmei, existenta a tot felul de formulare care trebuie completate (exemple: registru de evidenta a ofertelor, formular de evaluare a furnizorilor etc.), controlul acestor documente si a inregistrarilor din ele (sa stii cine le intocmeste, cine le aproba, cine le difuzeaza si cui, cine le arhiveaza, de cit eori au fost modificate etc.), dotari materiale potrivite pentru desfasurarea activitatii, existenta agrementarilor si certificarilor de catre diverse organisme externe (de pilda daca esti firma de instalatii sa ai certificarea ISCIR), audituri interne desfasurate periodic (rezulta o alta cerinta: existenta unui auditor intern, cu diploma - poate fi si contract de colaborare cu o firma sau un auditor care sa iti faca auditurile interne), sa fii perfect in regula cu resursele umane si multe altele.

La auditul de certificare (organismele de certificare cele mai cunoscute la noi sunt SRAC si TUV) trebuie sa le arati ca ai acest SMC si functioneaza. Se pun intrebari si se analizeaza hirtii.

Eu zic ca prim pas sa participi la un seminar despre MC si eventual sa faci cursul de auditor intern. Vezi www.srac.ro. Chiar pe prima pagina scrie ca au ceva seminarii luna asta.

Multumesc pentru raspuns. Este exact ce cautam.

Numai bine

Ion

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Cu placere!

Daca vrei sa-ti fie de ajutor implementeaza si mentine un SMC pe bune. O sa vezi ca te ajuta in activitate. Prin urmare daca consultantul vrea sa dea rasol ("hai domle, fac io repede hirtiile si luati certificatul!") zi-i ca te intereseaza sa il implementezi pe bune. Oricum, de tine depinde. Ei au grija sa nu lipseasca nimic din hirtogarie si sa completeze cum trebuie, dar continutul procedurilor, sau al fiselor de post, e bine sa fie elaborat de voi.

#11
Albert Einstein

Albert Einstein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.01.2007
Salut,
Referitor la Sistemul ISO 9001 pentru a intelege mai exact ce reprezinta el ar trebiu inceput de la definitie:
Sistemul de Management al Calitatii.

Dupa parerea mea traducerea in acest fel a insemnatatii sistemului este eronata, ea ar fi trebuit sa fie:
Sistemul de Calitate al Managementului.

Pentru ca: prin acest sistem se creaza reguli de conducere si control a activitatii desfasurate.
In cazul in care se demonstreaza faptul ca sistemul functioneaza (sunt urmarite, verificate si imbunatatite toate activitatiile din companie) se obtine certificarea.
si mai simplist:
a avea implementat acest sistem inseamna ca tu, directrul general, poti in orice moment (in baza unor inregistrari - hartii) sa sti TOT ce se intampla in firma. (Ex. unde este ion soferul acum - fara sa-i dai telefon sau cate reclamatii s-au inregistrat luna trecuta, de ce? ce masuri s-au luat, etc)

_._

#12
toby7009

toby7009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.04.2006
da-mi add pe mess : toby7009 si specifica pt ce anume mi-ai dat add , referitor la iso9001 ,te pot ajuta sa il obti destul de lejer insa va trebui sa ai documentele bine puse la punct

#13
progy

progy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.06.2003

 Albert Einstein, on Mar 8 2007, 15:25, said:

Salut,
Referitor la Sistemul ISO 9001 pentru a intelege mai exact ce reprezinta el ar trebiu inceput de la definitie:
Sistemul de Management al Calitatii.

Dupa parerea mea traducerea in acest fel a insemnatatii sistemului este eronata, ea ar fi trebuit sa fie:
Sistemul de Calitate al Managementului.

Nu confunda lucrurile: calitatea este o caracteristica a produsului/serviciului; managementul este un proces. Termenul de sistem se aplica procesului si are ca rezultat calitatea ca si caracteristica. Deci e foarte buna traducerea "Sistemul de Management al Calitatii". In traducerea propusa de tine se intelege ca e vorba de un sistem de calitate care ar apartine managementului. Ori ISO 9001 isi propune calitatea ca si rezultat final al produsului/serviciului firmei si nu al managementului (care e binevenit, dar nu intotdeauna prezent).

#14
briza_marii

briza_marii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 27.05.2006
Aveti mare grija cu certificatul ISO. Sunt pers care prefera sa dea bani si sa il cumpere. Cunosc caz real: a cump certificatul de la un auditor care a si venit in audit. Asta in primul an. In anul urmator cand a venit auditul de supraveghere (organismul de certificare vine in fiecare an in audit de supraveghere, iar dupa 3 ani urmeaza recertificarea) mare stupoare, auditorul acela nu mai figura pe lista organismului de certificare! Prin urmare au trebuit sa ia totul de la zero: angajat firma de consultanta, intocmit documentatie ...

#15
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,707
  • Înscris: 13.10.2003

 s_ion, on Mar 5 2007, 18:10, said:

Salutare

Am si eu niste intrebari legate de ISO 9001. Am cautat pe forumuri dar nu am prea gasit...

Stie cineva in ce consta certificarea ISO 9001 (cat mai detaliat), procesul de certificare etc.

Inca o intrebare, eu am o firma proaspata (de vreo luna) cu sediul in apartamentul meu. Momentan, fara activitate. In cazul in care ma decid sa "ii dau drumul", care sunt conditiile ca firma sa fie candidata la ISO9001 (spre exemplu: domeniu de activitate, nr. de angajati, cifra de afaceri, etc.)?

Va multumesc anticipat

Numai bine

Ion

PS: oricine poate sa descrie cat mai amanuntit procesul, va invit sa o faceti aici. Multumesc inca o data.


io zic sa stai linistit deocamdata. nu iti ajuta cu nimic in faza asta, decat cheltui niste bani si pierzi niste timp.  :)

PS. Iti spune unul care stie cu ce se mananca, am si diplome, atestate, cursuri&shit in domeniu de pe vremea cand lucram intr-o companie ,,mare''. Acum, la a mea ,,mica'' nu fac, si am clienti multinationale importante. Pana la urma, standardul lor trebuie sa-l respecti, si e a dracu' de inalt, de genul 2/milion produse neconforme.  :D

#16
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 radumiki, on May 14 2007, 21:27, said:

io zic sa stai linistit deocamdata. nu iti ajuta cu nimic in faza asta, decat cheltui niste bani si pierzi niste timp.  :)

PS. Iti spune unul care stie cu ce se mananca, am si diplome, atestate, cursuri&shit in domeniu de pe vremea cand lucram intr-o companie ,,mare''. Acum, la a mea ,,mica'' nu fac, si am clienti multinationale importante. Pana la urma, standardul lor trebuie sa-l respecti, si e a dracu' de inalt, de genul 2/milion produse neconforme.  :D

subscriu la parrea lu' radumiki. am lucrat si lucrez si eu in domeniu..la fel cursuri, atestate, o gramada de audituri.
la firma ta...chiar nu vad rostul...esti singur...tu centrezi, tu dai cu capul.
standardul cere sa faci hartii & rapoarte catre conducere....te si vad in calitate de RMC scriindu-ti rapoarte pentru tine in calitate de director. in plus trebuie sa auditezi firma...si nu prea te vad auditandu-te pe tine...mai ales ca standardul interzice asta. deci va trebui sa apelezi la o firma de consultanta.... in plus toata "afacerea" asta cu certificarte si audituri costa mai mult decat ai crede (asta la un organism cat de cat credibil).

#17
s_ion

s_ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.02.2007
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Cred ca voi amana o vreme certificarea aceasta (daca este si scumpa si greu de obtinut si fara atata putere...).

Numai bine

Ion

#18
doru_spataru

doru_spataru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.05.2007

 s_ion, on Mar 5 2007, 18:10, said:

Salutare

Am si eu niste intrebari legate de ISO 9001. Am cautat pe forumuri dar nu am prea gasit...

Stie cineva in ce consta certificarea ISO 9001 (cat mai detaliat), procesul de certificare etc.

Inca o intrebare, eu am o firma proaspata (de vreo luna) cu sediul in apartamentul meu. Momentan, fara activitate. In cazul in care ma decid sa "ii dau drumul", care sunt conditiile ca firma sa fie candidata la ISO9001 (spre exemplu: domeniu de activitate, nr. de angajati, cifra de afaceri, etc.)?

Va multumesc anticipat

Numai bine

Ion

PS: oricine poate sa descrie cat mai amanuntit procesul, va invit sa o faceti aici. Multumesc inca o data.


Pentru consultanta ISO 9001 accesati www.companiadeconsultanta.ro

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate