Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

demisie fara preaviz HELPPPPP!

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

View Postaloof, on Mar 13 2007, 11:31, said:

am observat ca ai postat prima data pe 2 martie, acum e deja 13, mai ai de stat cateva zile, asa ca nu prea inteleg toata agitatia asta cu "ma obliga sa stau in preaviz"

Pai agitatia era atunci, acum nu mai e. Acum asteptam cu nerabdare sa aflam cine "e" magarii.

#56
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 14.05.2004
Vine si numele lor in curand...intradevar, agiatia a disparut, m-am consolat cu gandul, asta este. Nu are rost sa-mi mai bat capul, omul a vrut sa se razbune pe mine si a reusit. Nu ma pun cu mintea prostului ca-i odihnita. In curand detalii :) cert este ca e o firma la care te angajezi daca n-ai exerienta, esti student (cu toate ca nu le prea convine sa pleci la scoala ), asta ca asa accepti salariile mizere (asta poate fi subiectivism insa mie 800 ron mi se pare un salariu  mic in conditiile in care am venit dintr-o banca si am avut un statut si am ajuns aici..prost am fost) si magariile lor. Aici esti anuntat ca trebuie sa lucrezi sambata, vineri seara pe la 6, si ca nu esti platit ca nu ne-am terminat treaba. tu trebuie sa inghiti ca esti doar angajat, tanar, ti-e teama si n-ai cum sa ripostezi. Eu unul am facut-o si uite ce ma iubeste sefu', n-am fost dedicat, hahaha. Cand i-am zis adio si n-am cuvinte, ca plec pe o pozitie similara lui  (poate o greseala, nu trebuia sa-i spun unde plec si pe ce pozitie, insa m-a intrebat) si la bani brusc s-a facut expert in HR si mi-a zis ca n- sa ma descurc. Eu unul m-am saturat de astfel de sefi frustrati, care habar n-au cum sa-si motiveze subordonatii, care pentru a ascunde lipsa calitatilor manager se folosesc de ideea ca sunt prieteni cu noi, nu sefii nostrii. Nu spun ca trebuie sa fie mana de fier, ci ca a fi manager trebuie sa sa imbini mai multe competente, pe care le dobandesti invatand

Edited by zaitzus, 14 March 2007 - 10:31.


#57
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postzaitzus, on Mar 14 2007, 10:28, said:

Nu are rost sa-mi mai bat capul, omul a vrut sa se razbune pe mine si a reusit.
A reusit doar daca tu renunti la drepturile tale.
Cele 15 zile de preaviz le solicita aproape orice firma serioasa in cazul demisiei, nu e ceva neobisnuit - doar daca o firma vrea sa scape de tine va incheia contractul cu acordul partilor si vei pleca a doua zi.
In cazurile cand intr-adevar contractul se incheie in termeni amiabili cu acordul partilor, cel mai adesea angajatul a anuntat ca intentioneaza sa plece cu mult timp inainte, chiar mai mult decat cele 15 zile (daca acel angajat chiar facea ceva util in firma aia)..

Deseori, in cazul demisiei, multe firme de obicei incearca sa convinga angajatul sa ramana chiar mai mult de cele 15 zile care le cere minim legea, invocand diverse motive, mai mult sau mai putin subiective.

Oricum, daca la sfarsitul celor 15 zile primesti salariul platit la zi, plus plata zilelor de concediu neefectuate (daca e cazul), daca iti achita la zi CAS-ul, fondul de pensii/somaj, alte dari la stat, daca iti semneaza lichidarea (de care ai nevoie pentru a ridica carnetul de munca de la ITM) si iti da copia dupa fisa fiscala, nu prea ai ce sa le reprosezi legat de demisie..

Orice firma daca vrea si are avocati buni poate sa iti bage bete in roate si sa iti intenteze procese pentru te miri ce, dar la fel de rapid vor pierde procesul daca nu au dovezi solide.

Edited by tudor_turcu, 14 March 2007 - 22:26.


#58
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
si deci, care e firma in cauza? :)

#59
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Postworm, on Mar 25 2007, 02:00, said:

si deci, care e firma in cauza? :)


n-a raspuns, inseamna ca n-a mai plecat ;)

#60
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
s-o fi razgandit  :w00t:

#61
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003
Hah, de parca e greu de aflat care e firma in cauza dupa cate informatii ne-a dat  :lol:

Vedeti aici si aici

Misto faza cu liftul oricum :w00t:

#62
maloje

maloje

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.05.2006
Prieteni am si eu o intrebare, referitoare la acest subiect!? In preaviz poti lucra doar 4 ore pe zi?

#63
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005
Pana la urma ce ai rezolvat? Firma fantoma cum se numeste ca sa stim sa o evitam.

#64
toteu17

toteu17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.12.2007
eu sunt in aceeasi situatie, si ma documentez,de 5 zile ma tot plimb cu demisia dupa el si nu o semneza, tare COMUNISTI sunt sefi de azi,

#65
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,085
  • Înscris: 24.02.2006
nu e nevoie sa o semneze nimeni(cu excceptia ta, evident :) ). demisia e un act unilateral (adica e decizia ta, nu a lui). in cazul tau, codul muncii spune asa:

articolul 79
(1) Prin demisie se înțelege actul unilateral de voință a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
(2) Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.


deci, daca "seful" nu vrea sa-ti primeasca demisia, o poti trimite prin fax (ceri celui de la fax sa-ti dea dovada trimiterii faxului), prin posta (cu confirmare de primire), o poti lasa pe biroul sefului (cu conditia sa ai un martor cu tine).... Important e ca demisia sa fie scrisa(nu verbala) si sa poti dovedi ca ai transmis-o angajatorului (fie cu martor fie cu dovezi gen confirmarea de la posta)

Edited by _Smiley_, 01 May 2008 - 07:25.


#66
mediaconcept

mediaconcept

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.01.2008

View Postzaitzus, on Mar 2 2007, 21:22, said:

Buna seara tuturor.
Vreau sa-mi dau demisia. Ideea e ca nu cred ca voi scapa de preavizul despre care am semnat si in contract... am avut colegi care au fost nevoiti sa stea in preaviz. Cum ii pot determina sa renunte la el?
Eventual ma gandeam sa le zic verde in fata ca daca voi fi nevoit sa stau in preaviz  chiar voi sta dar..degeaba, cu picioarele pe birou. sau ii pot ameninta cu instanta pe urmatorul motiv, ia cititi mail-ul de mai jos :

Subject: Nu mai folositi liftul din cladire!!!!!!!!!!!!!
Importance: High

Liftul in cladire este interzis a fi folosit. Va rog sa uitati de existenta acestui lift, indifferent de motivul pentru care aveti nevoie sa-l folositi.
Daca mai prind vreun angajat (al firmei in cauza) ca foloseste liftul, voi penaliza cu 10% din salariu atat pe acel angajat cat si pe seful lui.

Va rog sa faceti forward acest mesaj la toti subordonatii care lucreaza in cladire.

poate fi un argument pt care m-ar lasa sa-mi vad de drum?
In cladire sunt 2 firme ale aceluias grup, mail-ul este adresat doar angajatilor unei firme ceilalti il pot folosi in liniste
Apropos, la tigare se poate iesi doar dupa ora 12 si doar cate 2 deci daca se mai trezesc si altii ca vor sa fumeze, de la alte departamente trebuie sa faca cale intoarsa in birou ca nu e voie sa se astepte langa receptie...timp pierdut, halal eficienta.


Ce spuneti, am nevoie de o parere.

in final voi da si numele firmei +alte detalii...asa, ca sa nu merga nimeni sa se angajeze acolo, sunt extrem de neseriosi

Multam

Daca mai este cineva pe acelasi post de lucru ca tine (nu esti sg care face acel lucru in firma) poti pleca fara preaviz.
Ei te pot da in judecata numai daca demonstreaza ca firma a avut pierderi din cauza ca ai plecat fara preaviz...etc...proces, timp...nu se prea baga
Eu am fost la mamager cu cele 2 cereri de demisie: cu acordul partilor si fara acordul partilor si i-am spus sa semneze p[e care vrea ca de maine nu mai vin oricum...si asta a fost.
Nu sta nimeni sa te dea in judecata

#67
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postzaitzus, on Mar 2 2007, 22:22, said:

Buna seara tuturor.
Vreau sa-mi dau demisia. Ideea e ca nu cred ca voi scapa de preavizul despre care am semnat si in contract... am avut colegi care au fost nevoiti sa stea in preaviz. Cum ii pot determina sa renunte la el?
Eventual ma gandeam sa le zic verde in fata ca daca voi fi nevoit sa stau in preaviz  chiar voi sta dar..degeaba, cu picioarele pe birou. sau ii pot ameninta cu instanta pe urmatorul motiv, ia cititi mail-ul de mai jos :

Subject: Nu mai folositi liftul din cladire!!!!!!!!!!!!!
Importance: High

Liftul in cladire este interzis a fi folosit. Va rog sa uitati de existenta acestui lift, indifferent de motivul pentru care aveti nevoie sa-l folositi.
Daca mai prind vreun angajat (al firmei in cauza) ca foloseste liftul, voi penaliza cu 10% din salariu atat pe acel angajat cat si pe seful lui.

Va rog sa faceti forward acest mesaj la toti subordonatii care lucreaza in cladire.

poate fi un argument pt care m-ar lasa sa-mi vad de drum?
In cladire sunt 2 firme ale aceluias grup, mail-ul este adresat doar angajatilor unei firme ceilalti il pot folosi in liniste
Apropos, la tigare se poate iesi doar dupa ora 12 si doar cate 2 deci daca se mai trezesc si altii ca vor sa fumeze, de la alte departamente trebuie sa faca cale intoarsa in birou ca nu e voie sa se astepte langa receptie...timp pierdut, halal eficienta.


Ce spuneti, am nevoie de o parere.

in final voi da si numele firmei +alte detalii...asa, ca sa nu merga nimeni sa se angajeze acolo, sunt extrem de neseriosi

Multam

Nu poti sa-ti dai demisia fara preaviz...
Poti insa sa pleci oricand prin acordul partilor.

#68
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postmihaigerard, on Jun 19 2008, 20:31, said:

Nu poti sa-ti dai demisia fara preaviz...
Poti insa sa pleci oricand prin acordul partilor.
rog mozii sa aduca topicul poe aria de juridic , dreptul muncii.
mersi

#69
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,798
  • Înscris: 06.09.2004

View Postmediaconcept, on Jun 19 2008, 20:26, said:

Eu am fost la mamager cu cele 2 cereri de demisie: cu acordul partilor si fara acordul partilor si i-am spus sa semneze p[e care vrea ca de maine nu mai vin oricum...si asta a fost.
Nu sta nimeni sa te dea in judecata

curios - de bun simt nu se mai intreaba nimeni? de respect pentru locul tau de munca? de faptul ca-l lasi balta pe om, fara macar sa te tii de preavizul la care te-ai angajat cu buna stiinta cand ai semnat contractul?

#70
eliza84

eliza84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.04.2008
buna ziua! ma scuzati daca nu am nimerit topicul corect, insa ma confrunt cu o problema la fostul loc de munca. mi am dat demisia fara preaviz, deoarece nu puteam beneficia de somaj datorita contractului cu jumatate de norma. si pe deasupra m au scos si lipsa vreo 300 euro. cand am predat gestiunea cash e ok, insa la extrase de cont iese lipsa. mentionez ca nu a primit nici o hartie in mana precum ca imi dovedesc aceasta lipsa. decat calculele lor care le au facut de fata cu mine. ce ma sfatuiti sa fac? astept raspuns

#71
monikl

monikl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 31.01.2006

View Posteliza84, on Mar 18 2009, 16:12, said:

buna ziua! ma scuzati daca nu am nimerit topicul corect, insa ma confrunt cu o problema la fostul loc de munca. mi am dat demisia fara preaviz, deoarece nu puteam beneficia de somaj datorita contractului cu jumatate de norma. si pe deasupra m au scos si lipsa vreo 300 euro. cand am predat gestiunea cash e ok, insa la extrase de cont iese lipsa. mentionez ca nu a primit nici o hartie in mana precum ca imi dovedesc aceasta lipsa. decat calculele lor care le au facut de fata cu mine. ce ma sfatuiti sa fac? astept raspuns

Ce inseamna ca ti-ai dat demisia fara preaviz? Daca in contract ai clauza ca pleci doar cu respectarea perioadei de preaviz, esti obligata sa faci asta. Conform Codului Muncii doar angajatorul are drepul sa renunte la perioada de preaviz daca doreste. El daca renunta, trebuie sa-ti dea o hartie oficiala cu aceasta decizie, nu pe vorbe.
Nu inteleg "lipsa la extrase de cont". Dar daca esti acuzata de vreo lipsa de nu stiu ce natura, se face o ancheta de catre o comisie a angajatorului, se constata prejudiciul si ti se imputa, toate astea trebuie sa existe pe hartie. Atata vreme cat ei nu au hartii conform procedurilor in vigoare, sau fac hartii cu acuzatii nereale, te poti adresa unei instante pentru rezolvarea conflictului de munca. Astfel de procese in general sunt castigate de angajati deoarece este cunoscuta aplecarea catre abuz a angajatorilor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate