Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare
 

demisie fara preaviz HELPPPPP!

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,107
  • Înscris: 24.02.2006
pai bine ma, tu te invoiesti de la munca pentru un "motiv" personal, seful e intelegator si te lasa, apoi cand afla si se supara tu il consideri frustrat?

corect ar fi fost fie sa-i spui ca vrei sa te invoiesti o ora sa te duci la un interviu(si poate te lasa, poate nu), fie sa-ti iei concediu o zi.

#38
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 14.05.2004

 _Smiley_, on Mar 8 2007, 10:41, said:

pai bine ma, tu te invoiesti de la munca pentru un "motiv" personal, seful e intelegator si te lasa, apoi cand afla si se supara tu il consideri frustrat?

corect ar fi fost fie sa-i spui ca vrei sa te invoiesti o ora sa te duci la un interviu(si poate te lasa, poate nu), fie sa-ti iei concediu o zi.
INVOIT INSEAMNA CONCEDIU PE ZIUA RESPECTIVA, SI DA, IL CONSIDER FRUSTRAT DEOARECE CONDITIILE IN CARE EU AM ACCEPTAT SA VIN IN ACEASTA FIRMA NU S-AU INDEPLINIT. i-AM SPUS ASTA SI AUZI CE MA INTREABA:  "SI ACUM CE FACI, TE RAZBUNI?"
ASTA TI SE PARE O  ATITUDINE NORMALA?SI MAI SUNT SI MULTE ALTELE..

#39
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,260
  • Înscris: 28.04.2003
Pana la urma care este firma cu pricina ca sa stim si noi unde sa nu mergem.

#40
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,107
  • Înscris: 24.02.2006

 zaitzus, on Mar 8 2007, 10:46, said:

INVOIT INSEAMNA CONCEDIU PE ZIUA RESPECTIVA, SI DA, IL CONSIDER FRUSTRAT DEOARECE CONDITIILE IN CARE EU AM ACCEPTAT SA VIN IN ACEASTA FIRMA NU S-AU INDEPLINIT. i-AM SPUS ASTA SI AUZI CE MA INTREABA:  "SI ACUM CE FACI, TE RAZBUNI?"
ASTA TI SE PARE O  ATITUDINE NORMALA?SI MAI SUNT SI MULTE ALTELE..

vezi ca ai CapsLock apasat.

#41
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Faptul ca doua firme ale aceluiasi grup sunt in acelasai imobil si ca unii au voie sa foloseasca liftul si ceilalti nu, nu va fi apreciat de instanta ca un caz de discriminare.
Conducerea celor 2 firme este aceeasi?
Exagerata mi se pare "promisiunea" unei sanctiuni pntru folosirea liftului.
La cum suna e-mailul acela, eu am impresia ca s-au certat sefii mari pe lift :-) Sau poate am prea multa imaginatie. Chiar, a cui e cladirea?
De ce esti tu asa de suparat ca trebuie sa respecti un termen de preaviz de 15 zile? Mai e ceva despre care nu ai povestit?

#42
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 14.05.2004

 Chow05, on Mar 8 2007, 13:59, said:

Faptul ca doua firme ale aceluiasi grup sunt in acelasai imobil si ca unii au voie sa foloseasca liftul si ceilalti nu, nu va fi apreciat de instanta ca un caz de discriminare.
Conducerea celor 2 firme este aceeasi?
Exagerata mi se pare "promisiunea" unei sanctiuni pntru folosirea liftului.
La cum suna e-mailul acela, eu am impresia ca s-au certat sefii mari pe lift :-) Sau poate am prea multa imaginatie. Chiar, a cui e cladirea?
De ce esti tu asa de suparat ca trebuie sa respecti un termen de preaviz de 15 zile? Mai e ceva despre care nu ai povestit?
scuze pentru Caps. Numele firmei il voi da dupa ce plec. Conducerea este aceasi, cladirea nu stiu a cui este, posibil sa fie inchiriata, ma deranjeaza preavizul deoarece vreau o pauza de cateva zile (asta ar fi una) 2, din momentul in care am anuntat ca intentionez ca plec nu pot descrie atmosfera creata de seful meusi modul in care sunt tratat, evident, il pot trata cu indiferenta in periooda de preaviz dar prefer cateva zile libere sa ma refac. Pe de alta parte nu stiam ca sunt elementul central al biroului si de neinlocuit, hm.... ar fi trbuit sa cer un spor in acest sens. Ce mai, sunt niste magari. Singura persoana cu care am reusit sa ma inteleg a fost directoarea adjuncta dar ea mi-a spus ca nu poate trece peste vorba sefului meu. Daca asta spuneca are nevoie de mine....ea ce sa zica. Imbecilul asta a avut tupeul sa-mi comunice ca el nu crede ca ma voi descurca acolo unde plec, ca daca era dupa el eu zburam de mult..s.a.m.d. Trebuia sa inregistrez convorbirea. Privit din afara cred ca e chiar nostim :))

Edited by zaitzus, 08 March 2007 - 14:16.


#43
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Daca e o cladire inchiriata posibil ca proprietarul ei sa fi decis ca unii au voie sa foloseasca liftul, altii nu, desi e deja fortata chestia asta, dar este posibil.
Nu pare nostim.
Oricum, ideea e ca:
1. Desi multi continua sa interpreteze ca , daca esti in preaviz concediul de odihna prelungeste durata lui, daca te uiti in Codul Muncii, concediul de odihna nu mai apare ca un caz de suspendare (medicalul apare).
2.. Pe de alta parte e posibil ca seful tau sa iti refuze acordarea unui concediu de odihna de cateva zile.
3. E indicat ca, pe durata preavizului sa iti vezi in continuare de treaba pentru ca, poti fi sanctionat disciplinar daca vei comite vreo abatere disciplinara.
Fii tu mai destept si demonstreaza-i ca poti mai mult ca el
La incetarea contractului de munca nu uita sa ceri banii pe concediul de odihna ramas neefectuat.

 zaitzus, on Mar 8 2007, 04:14, said:

scuze pentru Caps. Numele firmei il voi da dupa ce plec. Conducerea este aceasi, cladirea nu stiu a cui este, posibil sa fie inchiriata, ma deranjeaza preavizul deoarece vreau o pauza de cateva zile (asta ar fi una) 2, din momentul in care am anuntat ca intentionez ca plec nu pot descrie atmosfera creata de seful meusi modul in care sunt tratat, evident, il pot trata cu indiferenta in periooda de preaviz dar prefer cateva zile libere sa ma refac. Pe de alta parte nu stiam ca sunt elementul central al biroului si de neinlocuit, hm.... ar fi trbuit sa cer un spor in acest sens. Ce mai, sunt niste magari. Singura persoana cu care am reusit sa ma inteleg a fost directoarea adjuncta dar ea mi-a spus ca nu poate trece peste vorba sefului meu. Daca asta spuneca are nevoie de mine....ea ce sa zica. Imbecilul asta a avut tupeul sa-mi comunice ca el nu crede ca ma voi descurca acolo unde plec, ca daca era dupa el eu zburam de mult..s.a.m.d. Trebuia sa inregistrez convorbirea. Privit din afara cred ca e chiar nostim :))


#44
TITUSS

TITUSS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.11.2006
zaitzus , este absolut normal sa respecti preavizul de 15 zile cand pleci de la o firma , oriunde in lumea civilizata asa se procedeaza . Nu stiu dc , dar am impresia ca prezinti unilateral situatia , fara suparare. Tu nu mai ai chef pur si simplu sa stai nici o secunda acolo sau esti presat de prezenta la viitorul tau loc de munca ? P.S. : super ideea sa te plimbi cu liftul  :peacefingers:

#45
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

 _Smiley_, on Mar 8 2007, 10:41, said:

pai bine ma, tu te invoiesti de la munca pentru un "motiv" personal, seful e intelegator si te lasa, apoi cand afla si se supara tu il consideri frustrat?

corect ar fi fost fie sa-i spui ca vrei sa te invoiesti o ora sa te duci la un interviu(si poate te lasa, poate nu), fie sa-ti iei concediu o zi.

Asa faci tu, cand te duci la interviu, ii ceri voie sefului tau?
'89 a fost acum 18 ani.

#46
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,107
  • Înscris: 24.02.2006

 uiranejeb, on Mar 11 2007, 21:37, said:

Asa faci tu, cand te duci la interviu, ii ceri voie sefului tau?
'89 a fost acum 18 ani.

ce ti se pare ciudat?
primesti un salariu pentru un program de n ore pe zi. daca in timpul asta doresti sa faci ceva in interes personal, ar trebui sa ceri voie. pentru timpul pe care tu-l petreci pe drum si la interviu, primesti salariu.
angajatorul (sau reprezentantul lui, seful tau) are voie sa decida daca-ti da voie sa folosesti timpul platit de el in interes personal.


eu unul, de fiecare data cand a fost cazul sa ma duc la un interviu, i-am spus sefului ca am nevoie de 1-2 ore in interes personal si ca le voi recupera (in seara respectiva sau in alta zi). sau mi-am luat o zi libera.

Edited by _Smiley_, 11 March 2007 - 22:45.


#47
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
sunt sigur ca nu i-ai zis niciodata unde te duci, ca sigur nu te-ar fi lasat sau instramba nasu' :)

#48
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 14.05.2004

 worm, on Mar 11 2007, 22:51, said:

sunt sigur ca nu i-ai zis niciodata unde te duci, ca sigur nu te-ar fi lasat sau instramba nasu' :)
din pacate le-am zis, crezand ca vor intelege faptul plec undeva mai bine, ca n-am nimic cu ei dar mi s-a oferit o oportunitate pe care ei nu mi-o pot da, si asa indiferent ce-am facut si cu cine am vb, stau eu in preaviz. Asa vrea sefu', mi-a si zis, daca voiam sa te las te lasam, dar nu vreau !!!

#49
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006

 zaitzus, on Mar 13 2007, 10:12, said:

din pacate le-am zis, crezand ca vor intelege faptul plec undeva mai bine, ca n-am nimic cu ei dar mi s-a oferit o oportunitate pe care ei nu mi-o pot da, si asa indiferent ce-am facut si cu cine am vb, stau eu in preaviz. Asa vrea sefu', mi-a si zis, daca voiam sa te las te lasam, dar nu vreau !!!
dupa ce le-ai dat preavizul, rezolva-ti un concediu medical, pe perioada ramasa din preaviz.

#50
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,107
  • Înscris: 24.02.2006

 pastel3005, on Mar 13 2007, 10:21, said:

dupa ce le-ai dat preavizul, rezolva-ti un concediu medical, pe perioada ramasa din preaviz.

concediul medical intrerupe preavizul, nu-l inlocuieste

#51
ByteMe95

ByteMe95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.06.2003
din ce am citit aici cineva isi da demisia pt ca nu are voie sa se plimbe cu liftul sa fumeze. bun motiv! felicitari la capsuni in spania! :w00t: :puke:

#52
tiberik

tiberik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.12.2006

 zaitzus, on Mar 3 2007, 09:53, said:

acum observ in contractul meu de  munca urmatoarele:
"Data la care se plateste salariul este 02/03 ale lunii urmatoare"

este legal acest punct? Nu ar trebui o data fixa?

Nu te complica prea tare! De ce ti-e frica sa nu stai in preaviz?

Pentru ca iti trebuie referinte bune?
Daca deja ai o oferta spune-le celor ce ti-au oferit-o ce te doare si sunt sigur ca te vor intelege.

Pentru ca nu iti vor plati salariul?
a. Ia-ti un medical
b. Spune-le ca vei lucra pt o firma competitoare si ai sanse sa-ti dea drumu' mai repede. Bineinteles depinde de functia ta in companie.

#53
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 14.05.2004

 ByteMe95, on Mar 13 2007, 11:55, said:

din ce am citit aici cineva isi da demisia pt ca nu are voie sa se plimbe cu liftul sa fumeze. bun motiv! felicitari la capsuni in spania! :w00t: :puke:
N-ai citit bine, citeste cu mau multa atentie te rog!!!

#54
aloof

aloof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.02.2007

 zaitzus, on Mar 13 2007, 10:12, said:

din pacate le-am zis, crezand ca vor intelege faptul plec undeva mai bine, ca n-am nimic cu ei dar mi s-a oferit o oportunitate pe care ei nu mi-o pot da, si asa indiferent ce-am facut si cu cine am vb, stau eu in preaviz. Asa vrea sefu', mi-a si zis, daca voiam sa te las te lasam, dar nu vreau !!!


am observat ca ai postat prima data pe 2 martie, acum e deja 13, mai ai de stat cateva zile, asa ca nu prea inteleg toata agitatia asta cu "ma obliga sa stau in preaviz"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate