Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Oscar's screw-ups

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Care credeti ca sunt filme cele mai proaste / mediocre filme care care au primit oscarul pentru best picture... si ce alt film ati fi preferat sa castige?

2006
Crash                  
BROKEBACK MOUNTAIN

2004
The Lord of the Rings:
The Return of the King
MYSTIC RIVER

2003
Chicago
THE PIANIST

1999
Shakespeare in Love
SAVING PRIVATE RYAN

1997
The English Patient
FARGO

1993
Unforgiven
A FEW GOOD MEN

1991
Dances With Wolves
GHOST
GOODFELLAS

Edited by Yorks6, 26 February 2007 - 14:56.


#2
Jas

Jas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 15.12.2001
Ok, hai sa incep cu filmele care au castigat si le consider proaste.

1996 - The English Patient...din pacate alternativele in anul respectiv sunt slabute, Fargo fiind cat de cat mai rasarit.

1997 - Titanic. Good Will Hunting si L.A. Confidential au pierdut nemeritat.

2000 - Gladiator nu e neaparat un film prost, dar pe mine m-a lasat cam rece, Traffic fiind un film cu mult peste.

2002 - Chicago...n-am inteles niciodata atractia americanilor catre musical-uri. The Hours si The Pianist au fost mai bune.

2003 - The Lord of the Rings: The Return of the King. Gizas Craist, chiar n-au vazut oamenii aia Mystic River?


Mai sunt si ani in care valoarea filmelor e cu mult peste medie si din pacate unii mai trebui sa si piarda:

1994 - Forrest Gump. Au mai fost nominalizati Pulp Fiction si The Shawshank Redemption...no further comments.

1999 - American Beauty. Au mai fost nominalizati The Green Mile si The Insider.

2007 - Desi mi-a placut foarte mult The Departed, nu consider ca e genul de film care sa merite Oscarul...e doar un film de actiune, fara nici un mesaj important. Nici nu ma gandeam ca Babel o sa piarda, dar a picat de victima colaterala a legii compensatiei.

#3
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

 Jas, on Feb 26 2007, 15:32, said:

Ok, hai sa incep cu filmele care au castigat si le consider proaste.
1996 - The English Patient...din pacate alternativele in anul respectiv sunt slabute, Fargo fiind cat de cat mai rasarit.
1997 - Titanic. Good Will Hunting si L.A. Confidential au pierdut nemeritat.

2002 - Chicago...n-am inteles niciodata atractia americanilor catre musical-uri. The Hours si The Pianist au fost mai bune.

2003 - The Lord of the Rings: The Return of the King. Gizas Craist, chiar n-au vazut oamenii aia Mystic River?

1999 - American Beauty. Au mai fost nominalizati The Green Mile si The Insider.
1996 - Nu ma dau in vant dupa filmele siropoase si pe asta chiar nu l-am putut vedea pana la sfarsit.
1997 - Total de acord. Un film idiot, comercial si cu un scenariu slab. Oare astia n-au vazut Good Will Hunting inainte sa acorde premiul?
2002 - Hahaha, muzicaluri. :death: The Hours, zic eu, ca merita.
2003 - Un film captivant si bine facut, Mystic River rulz.
Anul asta nu am vazut toate filmele care au candidat.

#4
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Cred ca Mystic River a fost cel mai neindreptatit film la oscaruri.
The Departed sau Babel... acum nu stiu daca merita unul mai mult decat celalalt. I like them both.

#5
silentran

silentran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 15.11.2006
cel mai bun film in 2006 a fost Apocalypto
the departed a fost bunicel dar cam banal, leo di caprio chiar mi-a placut cum a jucat, cu toate ca nu a fost un rol greu
babel execrabil..precum crash..filme foarte comerciale care imi intorc stomacul pe dos

#6
Jas

Jas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 15.12.2001

 silentran, on Feb 28 2007, 01:51, said:

cel mai bun film in 2006 a fost Apocalypto
the departed a fost bunicel dar cam banal, leo di caprio chiar mi-a placut cum a jucat, cu toate ca nu a fost un rol greu
babel execrabil..precum crash..filme foarte comerciale care imi intorc stomacul pe dos

Mda...Babel, Crash execrabile, iar Apocalypto cel mai bun film al anului!? Eu stiu ca gusturile nu se discuta, dar exista totusi o limita a bunului simt. <_<

Edited by Jas, 28 February 2007 - 05:26.


#7
The_recruit

The_recruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 29.08.2005

 Jas, on Feb 28 2007, 06:20, said:

Mda...Babel, Crash execrabile, iar Apocalypto cel mai bun film al anului!? Eu stiu ca gusturile nu se discuta, dar exista totusi o limita a bunului simt. <_<
Tin sa afirm ca Apocalypto a fost un  film foarte bun care intr-adevar nu este recomandat turor persoanelor, dar totusi cei care l-au vazut trebuie sa admita ca te-a tinut cu sufletul la gura.

#8
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
M-o fi tinut cu sufletul la gura, dar e un film comercial, in genul celor cu Arnie. Se duce toata lumea sa-l vada, dar nu pentru meritele artistice. Meritul i-a fost recunoscut, in ceea ce ma priveste.

#9
christianoo

christianoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 12.03.2006

 silentran, on Feb 28 2007, 01:51, said:

cel mai bun film in 2006 a fost Apocalypto
the departed a fost bunicel dar cam banal, leo di caprio chiar mi-a placut cum a jucat, cu toate ca nu a fost un rol greu
babel execrabil..precum crash..filme foarte comerciale care imi intorc stomacul pe dos
Man....ne-ai dat pe spate si cu avatar-ul si cu gusturile tale !
Incearca Ghost Rider....super tare, trebuie sa-l vezi de doua trei ori sa-i intelegi povestea.

#10
christianoo

christianoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 12.03.2006

 Yorks6, on Feb 26 2007, 15:44, said:

Care credeti ca sunt filme cele mai proaste / mediocre filme care care au primit oscarul pentru best picture... si ce alt film ati fi preferat sa castige?

2006
Crash                  
BROKEBACK MOUNTAIN

2004
The Lord of the Rings:
The Return of the King
MYSTIC RIVER

Aici nu sunt de acord.
Crash a meritat din plin. Sa nu-mi spuneti ca v-a impresionat si pe voi dragostea de cacat ce-au purtat-o bulangii aia ??!!
Iar Mystic River intr-adevar a fost un film special, mi-a placut din plin, a avut o consistenta aparte, merita oscar-ul....dar la fel de bine l-a meritat si LOR. Nu uitati ca este pe locul 5 in top 250 IMDB, iar oscar-ul a venit mai mult pentru a premia modul in care a fost imbinata povestea cu realizarea grandioasa a acestei trilogi. Am vazut destule filme...dar ca si mod de realizare, efecte, muzica, costume......toate imbinate perfect si armonios a dus la un rezultat fara precedent in istoria cinamatografiei. Care pe mine m-a surprins intr-um mod placut. Iar cand s-au decernat premiile in 2004 am anticipat susccesul de care s-a bucurat. Cam asta este parerea mea

Edited by maxy, 28 February 2007 - 14:40.
fixed quote


#11
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Cel mai bun film al anului a fost, după umila mea părere, Laberinto del Fauno, El , urmat la mică distanță de The Prestige și Perfume: The Story of a Murderer. Omorâți-mă, no!

#12
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004

Quote

Nu uitati ca este pe locul 5 in top 250 IMDB
Daca mergem pe principiul asta, atunci putem sa credem ca Snakes on a plane, este un film de nota 10. Ceea ce nu este cazul.
http://www.imdb.com/...0417148/ratings

Oricum, nu contest meritele acestui film. Pana la urma nu cred ca a luat Oscarul si Globul de Aur degeaba... dar dupa parerea mea, Mystic River este mai bun.

#13
dan pavel

dan pavel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 06.11.2006

 naughtydream01, on Feb 28 2007, 12:00, said:

Cel mai bun film al anului a fost, după umila mea părere, Laberinto del Fauno, El , urmat la mică distanță de The Prestige și Perfume: The Story of a Murderer. Omorâți-mă, no!

de acord cu tine,  Pan's Labyrinth este si pt mine cel mai bun film din 2006, urmat de Babel :)

#14
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Babel
Perfume
El Laberinto del Fauno
The Prestige
Stranger than Fiction
Little Miss Sunshine
A Scanner Darkly

In ordine aleatorie...in afara de primele 3...

#15
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
Cel mai prost an posibil din punct de vedere cinematografic, 2006

Babel chiar ca e execrabil, am adormit de 2 ori la el.  Incredibil ce gusturi au unii, dar, nu comentez mai mult.

#16
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
James Berardinelli - List: 2006 Films, Descending Order by Rating
http://www.reelviews...L/2006list.html

#17
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Roger Ebert ar fi preferat sa castige Babel.
http://rogerebert.su...OSCARS/70210001

Ambele sunt filme foarte bune, si nu cred ca exista vreo diferenta de valoare intre ele.
Din ce nominalizari am avut anul acesta, nu cred ca era alt film care sa merite Oscarul mai mult decat The Departed sau Babel.
Sincer, oricare din cele doua ar fi castigat, mi-ar fi parut rau dupa celalalt. Dar, intr-un fel, ma bucur ca a castigat The Departed, pentru ca Babel a castigat best movie la Golden Globes. Asa mi se pare ca ambele filme au fost rasplatite cu ceea ce a fost mai bun. Probabil ar fi fost incorect fata de The Departed, sa castige tot Babel si la Oscar.

Edited by Yorks6, 28 February 2007 - 23:51.


#18
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 fiberspeeder, on Feb 28 2007, 22:39, said:

Cel mai prost an posibil din punct de vedere cinematografic, 2006

Babel chiar ca e execrabil, am adormit de 2 ori la el.  Incredibil ce gusturi au unii, dar, nu comentez mai mult.
In fiecare an se trezeste cineva sa zica asta :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate