Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 

Conu71

* * * * * 12 votes
  • Please log in to reply
3154 replies to this topic

#2377
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu ..daca tund iarba joi..pana sambata cand imi ridica astia gunoiul..nu mai pot baga nasu in pubela aia unde-o depozitez..ca mori..Dupa.. trebuie s-o spal cu jet puternic..

Un vecin are compostorul la vreo 30ml de casa lui..si tot nu e multumit..

Daca respecti reteta de 'ingrediente' ce le bagi acolo..poate mai diminueaza un pic aromele / miresmele..Ca si la fosa..daca-i bagi  micro-organismele dupa program si capacitate..atunci miroase putin..spre deloc.

PS: si eu is interesat de-o improvizatie..macar zeama ce-o scoate s-o folosesc la radacinile copacilor/florilor..ca nu cred ca am rabdare sa-l 'dadacesc' / invart / rascolesc / mut..ca sa iasa compostul ala fermentat si uscat..intr-un final..Tre sa fur 'patentul' de la vecinu..ca lui ii iese pasenta..

Edited by manghels, 17 May 2019 - 11:08.


#2378
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
Si eu am aceeasi problema cu iarba. Daca tund putin mai scurt, sa-mi ajunga pentru o saptamana, ies cu vreo 2 tomberoane super pline. Oricum, n-am decat unul si ce nu incape in tomberon nu iau gunoierii. Ori tai iarba de 2 ori pe saptamana, mai lung si intre taieri se mai taseaza ori.... Ori deaq stie ce sa fac. Loc de compost as avea, destul de departe dar si in bataia vantului. Si nici nu ma pricep si nici nu am chef sa invart balegarul ca d'aia zic ca am facut o facultate :D Sa las iarba pe tarla ... chiar arata nasol.

#2379
Clodi_

Clodi_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 13.02.2017
Pentru compost am vazut pe net abordarea asta... nu stiu cat de bine functioneaza si cat miroase, insa mi se pare ok sa pui resturile pe sus si pe jos sa scoti compost.
aici descrie cum functioneaza butoiul asta: http://earthwiseharm...-Composter.html
[ https://i.pinimg.com/564x/ee/39/db/ee39dbcc761d472c8c8fafee0ff8ccf9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2380
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
Intrebare:

1. cam cat este ratia de compresie la compost vs iarba? Nu de alta dar la 2 tomberoane pe saptamana mi-ar trebui un compostor cat casa pe sezon.

2. cat de des se folosesti compostul? odata pe saptamana, odata pe luna, odata pe an (din acelasi motiv ca mai sus)?

#2381
Clodi_

Clodi_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 13.02.2017
In varianta cu butoiul acela am inteles ca dureaza 3 luni sa obtii compostul si din 1 tona de resturi obtii 300litri compost - eu spun doar ce am citit, ca de testat, n-am testat.

#2382
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
eu nu inteleg misterul.
bunicii mei aveau o "movila" in fundul curtii pe care aruncau numai resturi organice. ala era compostorul....
fara lada fara nimic. din cand in cand (la niste luni) mai intra batranu cu cazmaua in el si-l amesteca.

ai mei fac la fel: fac o movila din iarba si cam atat.

Edited by arg, 18 May 2019 - 09:11.


#2383
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Si ai mei si chiar si noi la livada avem la fel..o gramada in ceva colt. Dar ce sa vezi mister/ciudatenie....la cateva mii mp e ok sa ai coltul ala la ceva zeci de ml de tine dar pt loturi de 500 mp... parca vrei sa arate mai omeneste..sa miroasa mai putin..etc. Se numeste adaptare la context..

Edited by catalijns, 18 May 2019 - 09:19.


#2384
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
am incercat sa pun compostorul cat mai departe de gard... mai arunca un vecin o tigara in el:)))))))))

catalin are dreptate. când ai curtea mare poti face o gramada unde nu te deranjeaza. din 450mp daca scazi amprenta casei, doua foisoare, loc parcare 2 masini, alei betonate plus ca nu l pot pune langa gard pt ca mi sar doua catele in drum daca au pe ce se catara...

#2385
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
eu arunc iarba intre doi pomi, fara sa ii ating (putrefactia ierbii zice ca nu le-ar place), iar in doua saptamani abia daca se mai vede gramajoara, cand este cald afara
mai demult bagam iarba de pe gazon direct in tomberon, si da, fierbea si clocea si se imputea ca naiba, acum pun doar buruienile cu flori si seminte direct in tomberon, iar "gazonul" cosit il pun pe gramada in aer liber
Sub capacul tomberonului pun un lemn, sa iasa cat mai mult din "fermenti" si parca nu se mai impute asa de tare, iar cand vine masina de gunoi, mai arunc si din gramada gata uscata si compactata, lasand niste "compost" pt. mai incolo.

#2386
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,676
  • Înscris: 11.03.2006
Nu stiu cum e la voi, dar la mine pun niste iarba intr-o gramada in fundul curtii la fiecare tuns. Se usuca si ramane asa luni de zile, nu se transforma in nimic.

#2387
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
iarba din compostor a scazut cu 50% iar cu mirosul a fost rau cam 2 zile cat am udat intens. duminica am avut 8 invitati la gratar si nu s a plans nimeni.

#2388
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008

 conu71, on 31 mai 2019 - 12:08, said:

am avut 8 invitati la gratar si nu s a plans nimeni.

Chiar mi-era dor de un gratar de-al tau

#2389
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Unde-s pozele Coane? :P

#2390
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
...cu mirosu' !

#2391
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004

 bobitzaaa, on 31 mai 2019 - 13:51, said:

Unde-s pozele Coane? Posted Image


in telefon...

#2392
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
aaaaa, le pastrezi doar pentru tine ...

#2393
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
am cumparat 6 tone de lemn de fag care imi vin acasa in 3 transe. astazi am asezat primele doua tone. sa vina iarna zic...

Attached Files


Edited by conu71, 05 June 2019 - 10:19.


#2394
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
Sa vina doar la tine.
(Oricum mie " nu ma pasa" ca am lemne de vreo si pe vreo 3 ani , da' ...)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate