Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

Airbites

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#37
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

 Annny, on Jul 26 2007, 02:59, said:

toti cei care ii cunosc si care au net de la RDS se plang de viteza(copie un film in 2 zile, eu in maxim 20 min  :huh: ) de pe ODC. unii vin la mine sa isi copie filme. de aici am tras concluzia ca la mine merge de 10 ori mai bine ca la ei. poate ca sunt eu cea mai fericita utilizatoare de airbites si ei cei mai nefericiti de abonati RDS.
Ho frate ca ai ramas rau in urma cu "tehnica"  :D RDS ab 9$ iau un film (CD 700MB) in 5 - 6 minute si de ceva vreme cum sa trecut la metro national se prind asemenea viteze cu majoritate oraselor din tara, daca nu esti informat nu mai da informatii gresite, din pura curiozitate mai baga un ochi pe topicurile RDS recente si ai sa vezi despre ce vorbesc

Si ca sa nu spui ca nu crezi iti recomand sa te uiti la poza atasata  -_- facuta tocmai in timp ce postam (scoateam un joc pt cineva).
Deci cum e, pe RDS iei un film in 2 zile?  :lol:  :rolleyes:

Attached Files


Edited by Bobby_ro, 26 July 2007 - 02:26.


#38
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007

 Bobby_ro, on Jul 26 2007, 03:21, said:

Ho frate ca ai ramas rau in urma cu "tehnica"  :D RDS ab 9$ iau un film (CD 700MB) in 5 - 6 minute si de ceva vreme cum sa trecut la metro national se prind asemenea viteze cu majoritate oraselor din tara, daca nu esti informat nu mai da informatii gresite, din pura curiozitate mai baga un ochi pe topicurile RDS recente si ai sa vezi despre ce vorbesc

Si ca sa nu spui ca nu crezi iti recomand sa te uiti la poza atasata  -_- facuta tocmai in timp ce postam (scoateam un joc pt cineva).
Deci cum e, pe RDS iei un film in 2 zile?  :lol:  :rolleyes:
nu dau informatii gresite, sunt exemple de luna trecuta. nu stiu ce abonament au/nu au persoanele respective, dar odc-ul e la pamant(la ei, cel putin 3 pers - iasi, nicolina-cug). in rest e ok. nu ma pricep la detalii tehnice, dar ce povesteam cu filmele chiar s-a intamplat. crezi bine, nu crezi tot bine. ce vrei acu', sa strang dosar cu probe?

#39
Modelator

Modelator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.06.2007

 Annny, on Jul 26 2007, 05:15, said:

(la ei, cel putin 3 pers - iasi, nicolina-cug). in rest e ok. nu ma pricep la detalii tehnice, dar ce povesteam cu filmele chiar s-a intamplat. crezi bine, nu crezi tot bine. ce vrei acu', sa strang dosar cu probe?
In Nicolina-CUG inca nu e disponibil Fiberlink-ul (au intins fibra optica stalpi si fatadele blocurilor si UTP-ul in scari si se pare ca s-au mutat in alta zona). Si normal ca pe CableLink tragi greu filme de pe metropolitan, ca ai aceeasi viteza ca si pe extern (1 mbps, 2 mbps, respectiv 4 mbps)

Cand vor lansa Fiberlink in aceasta zona (daca se respecta conditiile din alte zone cu Fiberlink) vor fi viteze de 20-30 mbps (aprox 2.5 - 4 MB/s) cu o gramada de orase din tara, spre deosebire de Airbites care ofera pana in 50 mbps (vreo 6 MB/s... insa, mai recent am vazut ca au scos limita asta si au lasat pana in 100 mbps... limita absolut teoretica, ca in realitate ma indoiesc ca prinzi mai mult de 30-40% din ea) numai in Iasi.

CableLink: 
45 Lei = 4 mbps (0.5 MB/s) + Telefon

FiberLink: 
45 Lei = 4 mbps (0.5 MB/s) + Telefon + max 50 mbps cu mai multe orase (in realitate: 20-30 mbps)

AirBites (noua oferta in Iasi): 
60 Lei = 4.25 mbps + max 100 mbps cu altii din _acelasi_ oras (in realitate: 30 - 40 mbps)

Asa ca mai lasa fazele cu ce grozav e AirBites. Singura lor sansa este sa ofere si ei viteze mari cu alte retele din Romania ce au net de la Euroweb (parca pe astia ii utilizau)

PS: am abonament atat la Airbites cat si la RDS, deci stiu ce vorbesc (si intentionez sa le pastrez pe amandoua).

Edited by Modelator, 26 July 2007 - 07:58.


#40
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006
Ce-si lauda fiecare providerul de parca ar fi platiti de acestia, dar uita poate si ca atunci cand iei de la cineva, conteaza si cat de "zgarcit" e acesta

Edited by Alexxfl, 26 July 2007 - 21:13.


#41
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006
In Iasi, in majoritatea cazurilor, clientii preluati de Airbites au parte de servicii mai proaste ca inainte. Daca unii sint norocosi (eu nu am ce comenta de net in ultimele 2 luni, de exemplu, dar am avut problemele mele), majoritatea au motive reale de a se plinge.

#42
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Si eu ma numar printre norocosi.Eu am fost la cipnet apoi preluat de airbites.Tot asa ff putine probleme cu netu.Sunt un client multumit.

#43
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007

 Modelator, on Jul 26 2007, 08:49, said:

Asa ca mai lasa fazele cu ce grozav e AirBites.


eu m-am referit strict la raportul dintre cum merge si necesitatile mele. singura bila alba pe care am dat-o a fost viteza pe odc, mai mult decat suficienta pentru mine. asta nu inseamna ca e grozav. nu stiu de ce v-ati aprins asa. nu e voie de postat o parere personala?

#44
Modelator

Modelator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.06.2007

 Alexxfl, on Jul 26 2007, 22:12, said:

Ce-si lauda fiecare providerul de parca ar fi platiti de acestia,
Da' te-ai gandit mult, nu gluma.
Din moment ce Gigel*, alege providerul X (dintre X, Y, Z... fie el RDS sau UPC, Romtelecom, 1-2 retele de cartier) nu e clar ca ii convine ceva la acel provider? Gigel ar trebui sa fie batut bine in cap sa nu aleaga altceva cand are de unde alege (si in orasele mari din Romania ai Romtelecom + cel putin inca un provider) in cazul in care providerul actual ii ofera un serviciu prost.  <_<
*) nume fictiv

Revenind la AirBites (ca despre asta era topicul): in Iasi/Nicolina merge in parametri. N-am avut intreruperi in ultima luna (spre deosebire de ce era anul trecut si pt care i-am injurat destul :D) Insa daca te intereseaza numai internetul, exista o varianta mai ieftina ;)

#45
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

 Modelator, on Jul 26 2007, 22:53, said:

Da' te-ai gandit mult, nu gluma.
Din moment ce Gigel*, alege providerul X (dintre X, Y, Z... fie el RDS sau UPC, Romtelecom, 1-2 retele de cartier) nu e clar ca ii convine ceva la acel provider? Gigel ar trebui sa fie batut bine in cap sa nu aleaga altceva cand are de unde alege (si in orasele mari din Romania ai Romtelecom + cel putin inca un provider) in cazul in care providerul actual ii ofera un serviciu prost.  <_<
*) nume fictiv

Okay, ii convine ceva la acel provider, dar nu cred ca se leaga de altii decat daca a avut personal probleme cu ei. Si daca a ales acel provider, pentru o caracteristica, de ce s-ar duce pe subiectele/sectiunile altor distribuitori de servicii de date si incepe sa se sparga in piept cu pumnul ca ce sukar e netul lui fata de al altor fraieri?! Eu ca utilizator ocazional (pe la prieteni/rude/cunostinte/etc.) mi-am spus parerea despre netul lor, dar nu m-am apucat sa dau exemple de genul: "io pt. 50 de bani mai putini prind o viteza mai mare decat a ta, etc." cand tot ce il intereseaza pe utilizator e sa ii mearga aprox. cu cat scrie si sa nu ii pice des :)

#46
trounles

trounles

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.11.2005
Pot sa spun un singur lucru. AIRBITES sunt niste TEPARI. Este cu siguranta cea mai proasta firma de internet din toata Romania. Nu o recomand nimanui, nici macar dusmanilor. Daca vrei sa platesti 49RON ca sa dai telefoane zilnic la serviciul clienti fara sa se rezolve nimic, sa te enervezi in fiecare zi, si sa nu ai internet NICIODATA atunci firma asta este facuta pentru tine. :angry:

#47
1qtom

1qtom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.03.2006
Vai de steaua lor AIRBITES.
Sunt din Bacau si inainte eram pe FxNet. Nu am avut ce sa le reprosez.
De cand i-au preluat astia sunt la furat.
Basca ca am viteza cat spun ei (vb vine ca e numai jumate) dar e lent tare.
Ping in Google 107 ms :)
De rasul lumii.
Numai ca sa ies din reteaua lor pierd 80-90 ms.
Ca sa joc un Counter in Romania 115ms cel mai bun timp. "Unable to connect to steam" la fiecare 5 minute.
Daca incarc o pagina cu 50 de Hit-uri stau 10-15 secunde la un download de 4mb/sec
:)
Vai vai vai. Fugiti de airbites.

Platesc online.
M-a barait o cucoana de la caserie (blonda) de vreo 5 ori sa ii aduc nu stiu ce dovezi ca am platit cu vreo 6 luni in urma. Ma duc sa o lamuresc apoi imi taie netu.
Si cand ma duc sa ii zic, cica nu a fost raportata pan la 1 ale lunii (de parca pe mine ma doare capu ce raporteaza ei).
Telefoanele lor de la casierie sau tehnic nu exista sau sunt faxuri.
Cand se nimereste sa raspunda cineva e la furat total.
Fac o plangere telefonica ca am pingul prea mare si dupa o zi apar la usa la mine 2 meseriasi sa imi demonstreze ca merge netul. :)
Cand le povestesc si la astia care e durerea mea .... se conving, dau din umeri si zic ca nici ei nu stiau de acest lucru.

Un tracert la ei merge Bacau-Iasi-Warsovia-Austria ca sa ajunga pan in Bucuresti.

Companie de 2 lei. 2 si un sfert.
Cica sa refac contract pe 2 ani la ei si nu stiu ce penalizari daca plec :))))
Vai de capul lor fugiti de AIRBITES.
Astia nu au bani sa isi faca retea, dar cumpara pe altii. Bai fratilor dar nu asa se fac bani. Tre sa mai oferi si servicii.
In concluzie:
NU VA ABONATI LA AIRBITES.
Servicii mediocre.
Relatii cu publicul 0.
Grija fata de client? Las' ca au altii. Noua nu ne trebuie clienti.

#48
Modelator

Modelator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.06.2007
OK. Pana acum i-am criticat destul si nu i-am recomandat nici dusmanilor, insa, in ultimele 2 luni mi-a mers 99.99% in parametri (spre deosebire de RDS). Totusi, eu am abonamentul imediat superior celui minim, deci nu stiu cum sunt vitezele la cele mai mari.
Dar, avand in vedere ce infrastructura au, cred ca e clar faptul ca, cu cat stai mai departe de gateway-ul lor "de cartier" e din ce in ce mai naspa.
Cine doreste sa se aboneze la ei, sa nu sa se arunce direct in abonamentele superioare ca s-ar putea sa regrete! (iar daca totul e ok, poate face upgrade)

Edit: vorbesc de Airbites, Iasi, vechea retea LinkExplore
Edit 2: in ultimele 2 luni nu au fost furtuni cu fulgere :)

Edited by Modelator, 20 November 2007 - 22:49.


#49
ronyn

ronyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 20.10.2005
bai fratilor e jale cu netul asta de la airbites ...am abonament de 80 de lei la 6Mb si merge f prost apar .fluctuatii la viteza plus ca de cateva saptamani ma conectez la internet merge cateva minute apoi .nu mai am net .chiar daca conexiunea e activa durteaza cateva secunde apoi isi revine si subliniez conexiunea este activa .la internet ..si tot .asa .asta se intampla, dupa 17.00 seara cam asa....deci cand intra toti .pe net si apar probl in servere...rezolvari..nu va ganditi ca nu au existat .ptr ca .la cate reclamatii am facut ..nu s-a rez nik .deci ...le multumesc ptr serviciile acordate ...

#50
1qtom

1qtom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.03.2006

 Modelator, on Nov 20 2007, 23:46, said:

OK. Pana acum i-am criticat destul si nu i-am recomandat nici dusmanilor, insa, in ultimele 2 luni mi-a mers 99.99% in parametri (spre deosebire de RDS). Totusi, eu am abonamentul imediat superior celui minim, deci nu stiu cum sunt vitezele la cele mai mari.
Dar, avand in vedere ce infrastructura au, cred ca e clar faptul ca, cu cat stai mai departe de gateway-ul lor "de cartier" e din ce in ce mai naspa.
Cine doreste sa se aboneze la ei, sa nu sa se arunce direct in abonamentele superioare ca s-ar putea sa regrete! (iar daca totul e ok, poate face upgrade)

Edit: vorbesc de Airbites, Iasi, vechea retea LinkExplore
Edit 2: in ultimele 2 luni nu au fost furtuni cu fulgere :)

Ce intelegi prin "parametrii"?
Tie ti se pare normal ca un ping sa iese din reteaua companiei in aproape 100ms???
Incearca sa dai un tracert in google sau yahoo sa vezi cand iese din retea si asa te convingi.

Vorbind de infrastructura. Pai pe vechea infrastructura a retelei la care eram inainte de achizitia de catre Airbites totul mergea super. Pingul intr-un server din Bucuresti (din afara retelei) era sub 20ms.
Ca te abonezi la oricare din abonamente nu-i problema. Problema e ca le spui ca reteaua merge prost si ca vrei sa renunti si atunci nu recunosc , te ameninta cu nu stiu ce clauze (de care ma doare-n cot , dar poate la altii merge) si iti scot in fata un contract care nu specifica mai nimik din ceea ce ar trebui sa fie "parametrii normali".
Calitatea unei conexiuni nu rezida numai in largimea de banda ci si in latenta acesteia.

Ca analogie e ca si cum CFR ( SNCFR sa zicem) ar spune ca ei pot duce 10000 de pasageri de la Iasi la Bucuresti in 6 ore. Numai ca dupa ce cumperi bilet si te sui in tren aflii ca de fapt trenul pleaca cu intarziere de 5 ore din Iasi. E drept ca te duce tot in 6 ore pan la Bucuresti si pe tine si pe restul de 9999, dar acest lucru nu inseamna ca toata treaba e in parametrii pentru ca desi ai facut 6 ore pan la Bucuresti ai ajuns in 11.

Imi cer scuze pentru numele mentionate si eventualele similitudini cu realiatea ;)


In loc de semnatura:
raspunsuri de la "tehnic":
1. " reteaua functioneaza in parametrii normali"
2. "Sunteti sigur ca aveti cablul introdus in PC?"
3. "probabil problema e la placa dv-tsra de retea"
4. "ton de fax"

#51
Modelator

Modelator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.06.2007

 1qtom, on Nov 21 2007, 22:35, said:

Ce intelegi prin "parametrii"?
Tie ti se pare normal ca un ping sa iese din reteaua companiei in aproape 100ms???
Incearca sa dai un tracert in google sau yahoo sa vezi cand iese din retea si asa te convingi.

AirBites
--- www.yahoo-ht3.akadns.net ping statistics ---
12 packets transmitted, 12 received, 0% packet loss, time 10999ms
rtt min/avg/max/mdev = 92.859/93.339/94.260/0.591 ms

--- www.l.google.com ping statistics ---
11 packets transmitted, 11 received, 0% packet loss, time 9999ms
rtt min/avg/max/mdev = 74.899/77.566/92.474/4.793 ms

CableLink
--- www.yahoo-ht3.akadns.net ping statistics ---
12 packets transmitted, 12 received, 0% packet loss, time 10994ms
rtt min/avg/max/mdev = 65.818/102.563/143.213/20.373 ms

--- www.l.google.com ping statistics ---
12 packets transmitted, 12 received, 0% packet loss, time 11001ms
rtt min/avg/max/mdev = 48.717/78.290/100.914/15.639 ms
Am incercat si un Tracepath dar nu merge decat pana la un punct, dupa care numai "no reply" (de pe ambele conexiuni). Plus ca nu stiu unde se termina reteaua companiei (de ex, la RDS prin "retea" intelegi ce e in orasul in care stau? sau ce e pana la iesirea din tara? sau ce e pana in Frankfurt?)

In conluzie,
pe CableLink: average 102, respectiv 78.2 ms
pe AirBites: average 93, respectiv 77.5 ms


Eu ma declar multumit in masura aproximativ egala de ambele conexiuni, mai ales ca nu (mai) sunt un maniac al torentelor. Singurul provider la care m-as mai putea abona este Romtelecom, in rest nu mai am ce alege.

#52
1qtom

1qtom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.03.2006
Mda.
Nu stiu de unde ai datele alea dar cred ca era o problema la retea de ai avut asa bun ping  ^_^ .
No, eu de m-am apucat sa vb la forumu asta am dus munca pan la capat si am scos niste print screenuri sa vezi ca stiu ce zic. Iar la mine se vede treaba ca merge si tracert-ul.
Unde se termina reteaua? e simplu. Ca la tine acasa, nu conteaza cate camere ai, ci unde ai usa. Deci cu alte cuvinte reteaua se termina la serverul pe unde iti iese cererea din retea. In cazul airbite este la Zurich in Elvetia.
Adica daca eu din Bacau vreau din Airbite sa trimit un ping la tine in Iasi pe RDS va merge prin Zurich.
De aici si intarzierea.

Si mai jos am si exemple care tin sa mentionez ca sunt cele mai bune valori pe care le-am obtinut prin incercari repetate

Ping in Google:
Attached File  airbite_ping_ggle.jpg   42.69K   56 downloads

Ping in Yahoo:
Attached File  airbite_ping_yho.jpg   44.81K   30 downloads

Tracert in server Bucuresti ASTRAL:
Attached File  airbite_trct_astral.jpg   50.56K   46 downloads
a se vedea ca pana in Zurich face 80 ms si de acolo pana la Bucuresti 40 ms care e jumate din timpul petrecut in reteaua Airbites.

Tracert in google:
Attached File  airbite_trct_google.jpg   25.07K   27 downloads

Tracert in Yahoo
Attached File  airbite_trct_yahoo.jpg   27.02K   20 downloads



Test de Broadband si Ping in:

Viena Austria
Attached File  broad_test_vna.jpg   11.71K   46 downloads

Bucuresti RO
Attached File  broad_test_buc.jpg   11.68K   27 downloads

Londra UK
Attached File  broad_test_Lond.jpg   10.97K   15 downloads

San Francisco USA
Attached File  broad_test_SanF.jpg   11.32K   10 downloads

Wasington USA
Attached File  broad_test_WDC.jpg   11.78K   17 downloads


Mentionez ca atunci cand eram la FxNet aveam ping in Google de 33-35ms.
Acu cum naiba sa nu fiu suparat? Si mai e si serviciul cu clientii care este... varza!

No.
Acuma trage conlcuziile si zi-mi de ai fi multumit in locul meu.
Daca nu esti fan toernt nu inseamna ca nu te afecteaza pingul.
De exemplu daca vrei sa joci un joc pe internet, sau o aplicatie mai serioasa cum este telefonia Voice Over IP eu cred carte afecteaza si inca destul de mult  :mellow: .

Si daca poti sa obtii rezultate mai bune ca acestea te rog sa le pui pe net sa vad si eu si altii (cine vrea si mai rele pot sa ofer la cerere ;)  ) .
Ca eu de aia am pus sa vada toata lumea si nu vreau sa fiu subiectiv.

#53
Modelator

Modelator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.06.2007

 1qtom, on Nov 28 2007, 22:23, said:

Acuma trage conlcuziile si zi-mi de ai fi multumit in locul meu.
Daca nu esti fan toernt nu inseamna ca nu te afecteaza pingul.
Eu nu am pus mai sus decat o comparatie cu ce am de la RDS. Si daca ignor telefonia fixa de la RDS (pe care oricum n-am mai folosit-o de vreo 3-4 luni), atunci mie imi merge CableLink aproximativ la fel cum imi merge Airbites (ca e bine sau prost... depinde cu ce compari). Mai mult nu ma intereseaza.
Am atasat un screenshot facut azi pe la 19:05 de pe AirBites. Nu mai fac unu de RDS ca mi-e lene.

PS: sub 50 ms din Iași spre Google n-am vazut in viata mea nici la RDS, nici la AirBites, nici la reteaua anterioara ce a fost preluata de AirBites, nici la RoEDU.

Attached Files



#54
Costy-is

Costy-is

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 02.10.2005
Voua cum va mai merge Airbites-ul? Mie de vreo 5 zile merge super, am abonament de 3Mbps si descarc de pe net ( nu de pe retea ) cu 330-350 KBps, asa viteza nu am avut niciodata de cand sunt la ei, inainte aveam viteze de 60-80 KBps, ce o fi oare. Sper sa nu regret ca am semnat deja de vreo 20 zile ( cand mergea foarte prost netul de la Airbites ) cu RDS ul un abonament de 35 lei cu 5Mbps, inca nu au venit sa mi-l instaleze, si sa mearga mai prost decat merge acum Airbitesul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate