Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 

TMPGEnc help

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Syx

Syx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.01.2004
Am nevoie de putin ajutor.
Am un film in format mpeg. Informatiile din GSpot sunt:
CODEC DIV3/DIV4
627 MB (or 642,588 KB or 658,010,112 bytes)
720x352 (2.05:1) [=45:22]
760 kb/s bitrate
25.000 fps

Am incercat in toate felurile sa-l fac in format DVD (720x576), dar totdeauna mi-au rezultat la imagini rapide, imagini patratoase, foarte pixelate.
Am incercat CBR maxim, de 8 MB/sec bitrade, Motion precision slowest, pentru best quality, am incercat interlaced, non-interlaced, VBR, CQ, etc .., tot felu, dat totdeauna mi-a rezultat exact aceeasi imagine patratoasa la actiuni rapide. La imagini statice se vede perfect.
Te rog uita-te la imagine si spune-mi ce-i de facut.
Pe langa faptul ca dimensiunea formatului dvd ocupa mai mult, am si imagine mai proasta?
Mersi.

Attached Files

  • Attached File  x.jpg   20.42K   6 downloads


#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
@ all, va rog sa nu mai deschideti threaduri sau posturi adresate in mod direct mie (Mtz). Poate vrea altcineva sa raspunda si mai mult de atat, va poate oferi un raspuns bun. Atata timp cat am sa pot, voi incerca sa dau un ajutor chiar daca nu-mi este adresat mie. Unde nu ma pricep, nu ma bag, dar cel putin citesc toate threadurile.

@ Syx,
calitatea filmului original este buna? Ar fi fost mai bine sa prezinti 2 screenshoturi in dreptul aceluiasi frame de pe ambele materiale: si cel original si cel rezultat, pentru o comparatie.
Din setarile pe care le-ai prezentat, ai procedat bine si nu vad nimic in neregula. Ar fi trebuit ca macar in cazul VBR 2 pass sa iti iasa mai bine.
Incearca sa folosesti DVD2SVCD alegand ca encoder Cinema Craft Encoder din ghidul din semnatura mea, numai ca vei alege ca format DVD la tabul "Misc". Taie avi-ul in dreptul imaginilor cu probleme si care sa aiba o durata de, sa zicem, 5 minute.
Fa o proba folosind acel encoder. La CD image sa alegi "Don't make images". Filmul rezultat va fi un mpg cu numele "bbMPEG_Muxed_File.mpg".

enjoy,
Mtz

#3
Syx

Syx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.01.2004
Mtz, n-am reusit sa fac screenshot de pe filmul original .. imi capteaza in bsplayer o imagine stricata, iar cu print screen in locu filmului apare negru. Oricum calitatea filmului original este buna, se vede intr-un  fel de smooth, nu e pixelat.
Nu inteleg ce se poate face. Oare daca fac DVD cu rezolutie 352x576 s-ar vedea mai bine?
Stiu ca am facut mai demult teste si de pe un film avi, si parca iesi mai bine. Nu inteleg care poate fi problema ..
Cinema Craft o sa-l incerc maine cred, acu n-am timp de download, ca trebe sa termin DVD-ul pana maine. Thx

#4
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
O poza poti sa faci folosind VirtualDub. Bagi filmul in acesta, te duci la frame-ul respectiv si apesi Ctrl+1. Vei avea in clippboard acea poza.
Nu cred ca o rezolutie mica ti-ar imbunatati calitatea.
Si ca sa incepi sa bagi filtre de AviSynth pentru a incerca sa scapi de acele probleme, mi se pare prea dificil si eu cel putin, nu prea stapanesc lucrul cu avisynth.

In continuare te sfatuiesc sa schimbi encoderul: foloseste Cinema Craft Encoder, cu codare in 3-4 pasi. Poti incerca pana la o codare in 9 pasi daca chiar vrei sa vezi pana unde se poate merge in dobandirea calitatii.

enjoy,
Mtz

#5
Syx

Syx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.01.2004
uite si un cadru original. Nu crezi ca-i exagerata diferenta intre acest cadru si cel compresat ?

Attached Files

  • Attached File  x.jpg   14.22K   5 downloads


#6
Syx

Syx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.01.2004
si inca ceva, stie cineva de ce srt2sub face rezoltutie asa proasta la subtitrari?
am bagat arial 22 white, dar se vede foarte urat pe dvd ...

#7
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ca sa nu te mai plangi de calitatea subtitrarii, urmeaza sfatul pe care ti l-am dat mai sus cu folosirea DVD2SVCD. Face subtitrarea pentru DVD selectabila, iar daca ai si Sonic Scenarist, iti face si imaginea DVD-ului care nu trebuie decat pusa pe DVD cu nero > burn image. Daca alegi Sonic Scenarist, sa alegi la "Fixed Chapters" minim 300 ca sa nu iti faca o groaza de capitole. Poti pune si valori mai mari ca sa iti faca mai putine capitole.

In legatura cu calitatea imaginilor, ai o sursa de calitate slaba.

Incearca ce ti-am zis pana acum mai sus si dupa aceea posteaza din nou. Nu are sens sa continuam discutia cu modul pe care l-ai ales tu.

enjoy,
Mtz

PS: la ce iti trebuie programul ala srt2sub? Converteste .srt (SubRip) in .sub (MicroDVD), cu care nu ai ce face in authoringul unui DVD in mod direct.

#8
Syx

Syx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.01.2004
pardon, cu srt2sup am facut subtitrarea.
In TMPEGnc faceam fisierul fisierele sunet si imagine pt DVD, iar cu srt2sup imi fac subtitrarea, si apoi fac DVD-ul cu ifoedit.
Mi se pare prea complicat DVD2SVCD, nu-mi place sa fac multe chestii cu un singur program, ca daca faci ceva gresit s-a dus aproape toata munca de rāpa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate