Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Semnificatia folosirii pronumelui "Noi" in Coran

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1
Abdul Rahman

Abdul Rahman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.02.2007
In Coranul cel Sfant se repeta de mai multe ori pronumele "Noi", acest lucru putand fi puse, la prima vedere, pe seama existentei chiar in Coran a dogmei trinitatii biblice sau, in cel mai rau caz, pe aceea a unui Dumnezeu nehotarat.

Care este semnificatia acestui pronume care, la prima vedere, poate creea confuzii de genul celei de mai sus ?

Trebuie spus ca exista o particularitate a stilului literar in limba araba si care consta in folosirea pronumelui nahnu ("noi") atunci cand o persoana se refera la ea insasi. Si aceasta pentru a sublinia respectul sau gloria de care se bucura. De asemenea, in acelasi sens, in limba araba se poate folosi atat pronumele ana ("eu"), care indica o singura persoana, cat si huwa ("el").

Toate aceste trei stiluri sunt utilizate in Coran, unde Allah Atoatestiutorul se adreseaza arabilor chiar in limba lor.
[1]

"Cateodata Allah Preainaltul se refera la Sine Insusi la singular (folosind numele Sau sau un pronume), iar altadata - folosind pluralul, ca in versetul Noi ti-am dat tie o biruinta invederata (48 : 1).

Cu toate acestea, Allah Atotputernicul niciodata nu face referire la Sine Insusi utilizand dualitatea, ci fie la acea forma de plural care scoate in evidenta respectul de care este vrednic, fie la numele sau atributele Sale."
[2]  

Expresii precum innaa ("intr-adevar, Noi..."), nahnu ("noi"), ori alte forme de plural pot sa fie folosite la fel de bine de o singura persoana si in cazul regilor (conducatorilor), atunci cand acestia tin cuvantari sau emit decrete ori legi, spunand "Noi am decis..."
[3]  

In aceste cazuri, o singura persoana tine discursul, insa este utilizata forma de plural tocmai ca o manifestare de respect. Iar Singurul care este demn de tot respectul cu mult peste oricare altcineva este Allah Atotputernicul. Prin urmare, atunci cand El spune in Sfantul Coran innaa ("intr-adevar, Noi...), aceasta indeamna la respect si glorificare, nu indica un plural numeric.

Iar ca argument suplimentar putem cita alte versete neechivoce din acest punct de vedere, precum :

"Domnul vostru este un Domn Unic. Nu exista divinitate in afara de El. El este cel Milostiv, Indurator" (2 : 163) si

"Spune : El este Allah, Cel Unic !" (112 : 1) etc.

Asadar, aceste din urma versete au rolul de a clarifica pe cel care intr-adevar doreste sa afle adevarul.



Note de subsol :


[1] extras din fatwa al-Lajnah al-Da'imah, 4/143;

[2] Al-'Aqeedah al-Tadmuriyyah by Shaykh al-Islam Ibn Taymiyah, p. 75;

[3] in engleza aceasta sintagma este cunoscuta drept "The Royal We", adica "regalul Noi";

[4] extras din Al-'Aqeedah al-Tadmuriyyah, Shaykh al-Islam Ibn Taymiyah, p. 109.


#2
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Felicitari pentru topic, este o idee foarte buna , masaAllah    :rolleyes:
Allah sa va rasplateasca, si sa ne faca dintre cei care izbandesc

#3
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Abdul Rahman, on Feb 21 2007, 00:54, said:

In Coranul cel Sfant se repeta de mai multe ori pronumele "Noi", acest lucru putand fi puse, la prima vedere, pe seama existentei chiar in Coran a dogmei trinitatii biblice sau, in cel mai rau caz, pe aceea a unui Dumnezeu nehotarat.

Care este semnificatia acestui pronume care, la prima vedere, poate creea confuzii de genul celei de mai sus ?

Trebuie spus ca exista o particularitate a stilului literar in limba araba si care consta in folosirea pronumelui nahnu ("noi") atunci cand o persoana se refera la ea insasi. Si aceasta pentru a sublinia respectul sau gloria de care se bucura. De asemenea, in acelasi sens, in limba araba se poate folosi atat pronumele ana ("eu"), care indica o singura persoana, cat si huwa ("el").

Toate aceste trei stiluri sunt utilizate in Coran, unde Allah Atoatestiutorul se adreseaza arabilor chiar in limba lor.
[1]

"Cateodata Allah Preainaltul se refera la Sine Insusi la singular (folosind numele Sau sau un pronume), iar altadata - folosind pluralul, ca in versetul Noi ti-am dat tie o biruinta invederata (48 : 1).

Cu toate acestea, Allah Atotputernicul niciodata nu face referire la Sine Insusi utilizand dualitatea, ci fie la acea forma de plural care scoate in evidenta respectul de care este vrednic, fie la numele sau atributele Sale."
[2]  

Expresii precum innaa ("intr-adevar, Noi..."), nahnu ("noi"), ori alte forme de plural pot sa fie folosite la fel de bine de o singura persoana si in cazul regilor (conducatorilor), atunci cand acestia tin cuvantari sau emit decrete ori legi, spunand "Noi am decis..."
[3]  

In aceste cazuri, o singura persoana tine discursul, insa este utilizata forma de plural tocmai ca o manifestare de respect. Iar Singurul care este demn de tot respectul cu mult peste oricare altcineva este Allah Atotputernicul. Prin urmare, atunci cand El spune in Sfantul Coran innaa ("intr-adevar, Noi...), aceasta indeamna la respect si glorificare, nu indica un plural numeric.

Iar ca argument suplimentar putem cita alte versete neechivoce din acest punct de vedere, precum :

"Domnul vostru este un Domn Unic. Nu exista divinitate in afara de El. El este cel Milostiv, Indurator" (2 : 163) si

"Spune : El este Allah, Cel Unic !" (112 : 1) etc.

Asadar, aceste din urma versete au rolul de a clarifica pe cel care intr-adevar doreste sa afle adevarul.

Note de subsol :
[1] extras din fatwa al-Lajnah al-Da'imah, 4/143;

[2] Al-'Aqeedah al-Tadmuriyyah by Shaykh al-Islam Ibn Taymiyah, p. 75;

[3] in engleza aceasta sintagma este cunoscuta drept "The Royal We", adica "regalul Noi";

[4] extras din Al-'Aqeedah al-Tadmuriyyah, Shaykh al-Islam Ibn Taymiyah, p. 109.

Problema e nu faptul ca se foloseste in Coran "NOi" (plural), ci faptul ca in acelasi verset, se folosesc in acelasi timp "NOI"(pl), "EU" (sg), "EL" (sg), Allah , mod ciudat ca Allah sa faca referire la sine insusi..in propria lui carte. Si daca tot foloseste "NOI" ca forma de politete de a se adresa sie insusi, de ce nu foloseste si "EI"(pl) tot in ideea de politete:))
?

#4
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006
Asta e cea mai tare....

33/56
Allah si ingerii Sai se roaga pentru Profet. O, voi cei care credeti, rugati-va pentru el si salutati-l cu tot respectul."



Si Daca tot Allah e dumnezeul islamic, la cine se mai roaga Allah pentru Mohamed?
Daca luam in considerare faptul ca Allah vorbeste in coran...Allah se roaga sie insusi in acest verset ...:))))

O alta explicatie ar fi ca Allah/Mohamed care vorbeste in Coran, si-ar trimite sie insusi rugaciuni si binecuvantari

Edited by armonie, 21 February 2007 - 16:19.


#5
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

 armonie, on Feb 21 2007, 16:07, said:

Problema e nu faptul ca se foloseste in Coran "NOi" (plural), ci faptul ca in acelasi verset, se folosesc in acelasi timp "NOI"(pl), "EU" (sg), "EL" (sg), Allah , mod ciudat ca Allah sa faca referire la sine insusi..in propria lui carte. Si daca tot foloseste "NOI" ca forma de politete de a se adresa sie insusi, de ce nu foloseste si "EI"(pl) tot in ideea de politete:))
?

Iar nu ai citit cu atentie  :nonobad: Uite raspunsul, e un citat din postarea fratelui Abdul Rahman: "Trebuie spus ca exista o particularitate a stilului literar in limba araba si care consta in folosirea pronumelui nahnu ("noi") atunci cand o persoana se refera la ea insasi. Si aceasta pentru a sublinia respectul sau gloria de care se bucura. De asemenea, in acelasi sens, in limba araba se poate folosi atat pronumele ana ("eu"), care indica o singura persoana, cat si huwa ("el")."

armonie, la a doua intrebare nici nu ma ostenesc sa raspund... Tu gandesti inainte sa scrii?! Ai studiat despre pronume la scoala?! Si ne dai noua lectii de araba... :)

#6
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006
10/ 37

Acest Coran nu poate sa fie nascocit, fara de Allah, ci este confirmarea celor dinaintea lui si talcuirea oranduielilor. Nu este nici o indoiala ca el este venit de la Stapanul Lumilor."

Daca avem in vedere ca sunt cuvintele lui Allah....ciudat mod de a se referi sie insusi.

Am o nedumerire... in Coran sunt mentionate asa zisele minuni ale naturii : ploaia, muntii, planetele etc. DAR TOTUSI IN CORAN NU AM GASIT NIMIC LEGAT DE AURORA BOREALA SI ZAPADA!!!:)))

Oare pentru ca Allah a trait in Mecca? :))))

 Sarrita81, on Feb 21 2007, 17:22, said:

armonie, la a doua intrebare nici nu ma ostenesc sa raspund... Tu gandesti inainte sa scrii?! Ai studiat despre pronume la scoala?! Si ne dai noua lectii de araba... :)

Dar tu cum citesti Coranul? Tu repeti ca papagalul versete fara sa le gandesti?


33/56
Allah si ingerii Sai se roaga pentru Profet. O, voi cei care credeti, rugati-va pentru el si salutati-l cu tot respectul."



Displaying: Al-Ahzab(33)  Ayat No: 56

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً 33.56. Certes, Allah est Ses Anges prient sur le Prophète; ô vous qui croyez priez sur lui et adresses [lui] vos salutations.
33.56 . Lo! Allah and His angels shower blessings on the Prophet . O ye who believe! Ask blessings on him and salute him with a worthy salutation .

http://www.yabiladi.com/coran/ayat.php

Uite ai 3 traduceri cu acelasi sens plus araba:)

#7
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

 armonie, on Feb 21 2007, 16:56, said:

Dar tu cum citesti Coranul? Tu repeti ca papagalul versete fara sa le gandesti?
33/56
Allah si ingerii Sai se roaga pentru Profet. O, voi cei care credeti, rugati-va pentru el si salutati-l cu tot respectul."
Displaying: Al-Ahzab(33)  Ayat No: 56

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً 33.56. Certes, Allah est Ses Anges prient sur le Prophète; ô vous qui croyez priez sur lui et adresses [lui] vos salutations.
33.56 . Lo! Allah and His angels shower blessings on the Prophet . O ye who believe! Ask blessings on him and salute him with a worthy salutation .

http://www.yabiladi.com/coran/ayat.php

Uite ai 3 traduceri cu acelasi sens plus araba:)

Vai de capul tau... Nu ne mai dai o lectie de araba?! 'se roaga' are sensul de 'il lauda'... Intelege ca este foarte greu sa gasesti corespondente perfecte intre cuvintele din limba araba si cuvintele din alte limbi!!!

#8
AnwarS

AnwarS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 30.06.2004

 armonie, on Feb 21 2007, 16:56, said:

Dar tu cum citesti Coranul? Tu repeti ca papagalul versete fara sa le gandesti?
33/56
Allah si ingerii Sai se roaga pentru Profet. O, voi cei care credeti, rugati-va pentru el si salutati-l cu tot respectul."
Displaying: Al-Ahzab(33)  Ayat No: 56

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً 33.56. Certes, Allah est Ses Anges prient sur le Prophète; ô vous qui croyez priez sur lui et adresses [lui] vos salutations.
33.56 . Lo! Allah and His angels shower blessings on the Prophet . O ye who believe! Ask blessings on him and salute him with a worthy salutation .

http://www.yabiladi.com/coran/ayat.php

Uite ai 3 traduceri cu acelasi sens plus araba:)


33.56 : Allah si ingerii Sai Se roaga pentru Profet ....

eh bine ... ai perfecta dreptate

noi nu gandim ... repetam versetele precum papagalii

si uite dovada :

cuvantul tradus in acest verset "se roaga" ... are semnificatia de "ii aduc lauda" ... dar bineinteles trebuia sa stii araba pentru asta...


Uf... urasc sa te intreb asta ... dar ..

Daca iti aduc argumente la tot ce vrei tu din Coran , juri ca treci la islam ? :)

#9
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 AnwarS, on Feb 21 2007, 19:42, said:

33.56 : Allah si ingerii Sai Se roaga pentru Profet ....

eh bine ... ai perfecta dreptate

noi nu gandim ... repetam versetele precum papagalii

si uite dovada :

cuvantul tradus in acest verset "se roaga" ... are semnificatia de "ii aduc lauda" ... dar bineinteles trebuia sa stii araba pentru asta...
Uf... urasc sa te intreb asta ... dar ..

Daca iti aduc argumente la tot ce vrei tu din Coran , juri ca treci la islam ? :)

Si atunci de ce nu traduceti corect Coranul pus la dispozitia romanilor musulmani sau romanilor in general???:)))
Esti cumva traducator autorizat?

Eu credeam ca doar lui Allah i se aduc laude... acu Allah il venereaza pe Mohamed?

Dar nu e singura problema aici...

Ci faptul ca Allah insusi se roaga lui Allah sa il laude pe Mohamed :))))daca avem in vedere ca Allah a scris coranul

 AnwarS, on Feb 21 2007, 19:42, said:

de "ii aduc lauda" ... dar bineinteles trebuia sa stii araba pentru asta...
Uf... urasc sa te intreb asta ... dar ..

Daca iti aduc argumente la tot ce vrei tu din Coran , juri ca treci la islam ? :)
Da! jur pe Coran , ce ma amuz.. ca nici o data!

Edited by armonie, 21 February 2007 - 18:47.


#10
Eros81

Eros81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.02.2007

 armonie, on Feb 21 2007, 18:46, said:

Si atunci de ce nu traduceti corect Coranul pus la dispozitia romanilor musulmani sau romanilor in general???:)))
Esti cumva traducator autorizat?

Eu credeam ca doar lui Allah i se aduc laude... acu Allah il venereaza pe Mohamed?

Dar nu e singura problema aici...

Ci faptul ca Allah insusi se roaga lui Allah sa il laude pe Mohamed :))))daca avem in vedere ca Allah a scris coranul
Da! jur pe Coran , ce ma amuz.. ca nici o data!

da esti u cumva (traducator)? iti zic pentru a treia oara: www.islamulazi.ro, daca vorbesti cu ei ce administreaza siteul iti zic eu ca te vor ajuta.
de ce continui sa folosesti citate de pe siteuri anti Islam? iti mai zic o data acele sunt traduse in asa fel (adica nu sunt traduse din Coran, probabil din imaginatie) incat sa discrediteze Islamul.
Ma bucur totusi ca tu ataci aceasta religie deoarece demonstreaza ca te intereseaza si te doare ca aici (in Coran) se spune adevarul. in psihologie stiu ca era ceva de genu: atunci cand un om se simte inferior , incearca sa distruga ceea ce este superior. este ceva animalic. pacat de tine, incep sa u te mai iubesc. asa ca sa nu ma mai cauti pe nr de telefon pentru ca l-am schimbat.
PS: omului destep ii spui o singura data.

Edited by Eros81, 21 February 2007 - 20:54.


#11
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Eros81, on Feb 21 2007, 21:53, said:

da esti u cumva (traducator)? iti zic pentru a treia oara: www.islamulazi.ro, daca vorbesti cu ei ce administreaza siteul iti zic eu ca te vor ajuta.
de ce continui sa folosesti citate de pe siteuri anti Islam? iti mai zic o data acele sunt traduse in asa fel (adica nu sunt traduse din Coran, probabil din imaginatie) incat sa discrediteze Islamul.
Ma bucur totusi ca tu ataci aceasta religie deoarece demonstreaza ca te intereseaza si te doare ca aici (in Coran) se spune adevarul. in psihologie stiu ca era ceva de genu: atunci cand un om se simte inferior , incearca sa distruga ceea ce este superior. este ceva animalic. pacat de tine, incep sa u te mai iubesc. asa ca sa nu ma mai cauti pe nr de telefon pentru ca l-am schimbat.
PS: omului destep ii spui o singura data.

http://musulman.subh...coran/coran.pdf
Uite-ti coranul dotatu-le si verifica versetul.

Eu nu traduc si interpretez...versetul vorbeste de la sine :)

Allah vorbeste in Coran asa-i? Atunci citeste ce zice Allah despre el insusi...:)))))))


33/56
Allah si ingerii Sai se roaga pentru Profet. O, voi cei care credeti, rugati-va pentru el si salutati-l cu tot respectul."



Displaying: Al-Ahzab(33) Ayat No: 56

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً 33.56. Certes, Allah est Ses Anges prient sur le Prophète; ô vous qui croyez priez sur lui et adresses [lui] vos salutations.
33.56 . Lo! Allah and His angels shower blessings on the Prophet . O ye who believe! Ask blessings on him and salute him with a worthy salutation .

#12
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

 armonie, on Feb 22 2007, 17:45, said:

http://musulman.subh...coran/coran.pdf
Uite-ti coranul dotatu-le si verifica versetul.

Eu nu traduc si interpretez...versetul vorbeste de la sine :)

Allah vorbeste in Coran asa-i? Atunci citeste ce zice Allah despre el insusi...:)))))))
33/56
Allah si ingerii Sai se roaga pentru Profet. O, voi cei care credeti, rugati-va pentru el si salutati-l cu tot respectul."
Displaying: Al-Ahzab(33) Ayat No: 56

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً 33.56. Certes, Allah est Ses Anges prient sur le Prophète; ô vous qui croyez priez sur lui et adresses [lui] vos salutations.
33.56 . Lo! Allah and His angels shower blessings on the Prophet . O ye who believe! Ask blessings on him and salute him with a worthy salutation .

Iar vii cu versetul acesta?! Daca doi omeni (unul dintre ei fiind eu) ti-au spus deja ca aici, in acest verset, "se roaga" are semnificatia de "ii aduc lauda", ce nu crezi? Ce problema mai ai?!

P.S.: Nu pot sa nu iti atrag atentia asupra faptului ca 'dotatu-le' se scrie de fapt dotatule.

Hai, ce ne mai inveti la lectia de araba?

Edited by Sarrita81, 22 February 2007 - 17:57.


#13
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Sarrita81, on Feb 22 2007, 18:55, said:

Iar vii cu versetul acesta?! Daca doi omeni (unul dintre ei fiind eu) ti-au spus deja ca aici, in acest verset, "se roaga" are semnificatia de "ii aduc lauda", ce nu crezi? Ce problema mai ai?!

pai daca nu am inteles? Aha deci Allah ii aduce laude? unde scrie asta ? In coranul tau?:))

#14
Eros81

Eros81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.02.2007

 armonie, on Feb 22 2007, 17:56, said:

pai daca nu am inteles? Aha deci Allah ii aduce laude? unde scrie asta ? In coranul tau?:))


Omului destept ii spui o singura data.
Nu te chinui sa ii explici retardului, pentru ca o sa te intrebe la nesfarsit....

#15
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

 Eros81, on Feb 22 2007, 20:34, said:

Omului destept ii spui o singura data.
Nu te chinui sa ii explici retardului, pentru ca o sa te intrebe la nesfarsit....

Ai dreptate :) Si simt asta pe pielea mea explic de 2-3 ori si primesc aceeasi intrebare...

#16
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Eros81, on Feb 22 2007, 21:34, said:

Omului destept ii spui o singura data.
Nu te chinui sa ii explici retardului, pentru ca o sa te intrebe la nesfarsit....

te referi la cei care cred ca "apa"tasneste dintre coaste si coloana vertebrala? 86/5-7:)

Edited by armonie, 23 February 2007 - 16:49.


#17
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Sarrita81, on Feb 22 2007, 21:41, said:

Ai dreptate :) Si simt asta pe pielea mea explic de 2-3 ori si primesc aceeasi intrebare...

ce repeti? ca "picatura" de sperma creaza fiinta umana si Allah se roaga lui Allah sa se roage pentru Mohamed?

#18
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 armonie, on Feb 23 2007, 16:51, said:

ce repeti? ca "picatura" de sperma creaza fiinta umana si Allah se roaga lui Allah sa se roage pentru Mohamed?
Surat Al-Insan, 2: "Nu l-am creat pe om dintr-o picatura de amestecuri, ca sa-l incercam, si l-am facut pe el cu auz si cu vedere?"  :nonobad:  

Allah il preamareste pe Muhammed, ti s-a mai spus de cateva ori pana acum, binevoieste si destupa urechile, TE ROG !!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate