Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

512ddr twinfast 667

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
dooms2u

dooms2u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 15.02.2007
am o mare nelamurire....

mi-am instalat si eu 'cpu-z' , un programel care arata detaliile componentelor pc-ului.

cand m-am uitat la detaliile memoriei am ramas nedumerit.  eu stiam k 512ddr2-ul meu merge la 667...
in cpu-z imi arata o frecventa de 267.2   ???
din ce cauza?????????????
vreau sa-mi mai cumpar un modul d memorie identic si sa-mi activez dual-channel-ul si ma intreb dak il activez imi va functiona la frecventa de 667?????

Edited by dooms2u, 16 February 2007 - 04:32.


#2
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
El poate merge dar placa ta de baza il foloseste la 667Mhz?

#3
nystateofmind27

nystateofmind27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.02.2007

View Postdooms2u, on Feb 15 2007, 21:31, said:

am o mare nelamurire....

mi-am instalat si eu 'cpu-z' , un programel care arata detaliile componentelor pc-ului.

cand m-am uitat la detaliile memoriei am ramas nedumerit.  eu stiam k 512ddr2-ul meu merge la 667...
in cpu-z imi arata o frecventa de 267.2   ???
din ce cauza?????????????
vreau sa-mi mai cumpar un modul d memorie identic si sa-mi activez dual-channel-ul si ma intreb dak il activez imi va functiona la frecventa de 667?????

PENTRU CPU INTEL:

Memoria este DDR (DUAL Channel) deci viteza memoriei este 267.2 X 2 = ~553Mhz. Daca ai in core 2 duo, el merge la 1066mhz FSB (front site bus) deci memoria ar trebuii sa mearga la 533mhz. memorie mai rapida decat 533mhz nu ajuta la nimic decat la overclocking.

Verifica Memory Multiplier in BIOS. El seteaza relatia intre FSB si Memorie. Proportia ideala este 1:1. Calculeazati cat ar trebuii sa fie mhz la memorie bazat pe overclock-ul tau, si seteaza multiplier sa iti aparat aceast mhz la memorie; adica, imparti FSB la 2 si aia este viteza la care merge memoria in 1:1.

PENTRU AMD:

Draq stie... AMD sucks.

#4
dooms2u

dooms2u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 15.02.2007

View Postnystateofmind27, on Feb 16 2007, 15:51, said:

PENTRU CPU INTEL:

Memoria este DDR (DUAL Channel) deci viteza memoriei este 267.2 X 2 = ~553Mhz. Daca ai in core 2 duo, el merge la 1066mhz FSB (front site bus) deci memoria ar trebuii sa mearga la 533mhz. memorie mai rapida decat 533mhz nu ajuta la nimic decat la overclocking.

Verifica Memory Multiplier in BIOS. El seteaza relatia intre FSB si Memorie. Proportia ideala este 1:1. Calculeazati cat ar trebuii sa fie mhz la memorie bazat pe overclock-ul tau, si seteaza multiplier sa iti aparat aceast mhz la memorie; adica, imparti FSB la 2 si aia este viteza la care merge memoria in 1:1.

PENTRU AMD:

Draq stie... AMD sucks.

dar totusi eu am un amarat de sempron 2800+  deci......, pls help

#5
nystateofmind27

nystateofmind27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.02.2007

View Postdooms2u, on Feb 16 2007, 14:03, said:

dar totusi eu am un amarat de sempron 2800+  deci......, pls help

667mhz inseamna ddr2. nici nu stiam ca exista sempron pe ddr2?

Oricum nu inteleg de ce iti faci griji. Merge la cat e facut sa mearga.

#6
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Pai sa-ti mai explic odata: memoria ta este capabila de performante mai bune decat cele la care o foloseste sistemul tau de calcul. Asta nu face ca sistemul tau sa o foloseasca la mai mult decat poate el. Degeaba pui cauciucuri ce suporta viteze de 1000km/h la o masina ce merge cu 100km/h...tot cu 100km/h o sa mearga.


Hai sa vedem: ce placa de baza ai? Modelul?

Edit: si AMD nu "sux"...:drac:

Edited by malone6x6, 16 February 2007 - 23:33.


#7
nystateofmind27

nystateofmind27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.02.2007

View Postmalone6x6, on Feb 16 2007, 16:31, said:

Edit: si AMD nu "sux"...:drac:

Cand o companie inca foloseste productie de 90nm si intel se pregateste sa lanseze 45nm,... si un procesor core 2 duo bate un procesor AMD care costa dublu, este ok sa zici ca "amd sux."  :photo:

#8
dooms2u

dooms2u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 15.02.2007

View Postmalone6x6, on Feb 16 2007, 23:31, said:

Pai sa-ti mai explic odata: memoria ta este capabila de performante mai bune decat cele la care o foloseste sistemul tau de calcul. Asta nu face ca sistemul tau sa o foloseasca la mai mult decat poate el. Degeaba pui cauciucuri ce suporta viteze de 1000km/h la o masina ce merge cu 100km/h...tot cu 100km/h o sa mearga.
Hai sa vedem: ce placa de baza ai? Modelul?

Edit: si AMD nu "sux"...:drac:

asus m2npv-mx skt am2
sempron 2800+ 64
512ddr2 twinmos 533de fapt(m-am interesat mai bine si am aflat k e la 533 si nu la 667 cum credeam :nonobad: ) (128 dati la pl.video)

si am cam aflat si cam care e treaba cu indicatii observate anterior....
insa cum pot afla ce mem mi s-ar potrivi sa-mi activez dual chanel???(in curan imi iau si placa video si ram)

#9
nystateofmind27

nystateofmind27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.02.2007

View Postdooms2u, on Feb 17 2007, 02:07, said:

de fapt(m-am interesat mai bine si am aflat k e la 533 si nu la 667 cum credeam :nonobad: ) (128 dati la pl.video)

MHZ si MB nu au nici o treaba. Deci aia 128mb pentru video nu au legatura cu memoria mergand la 533mhz in loc de 667mhz.

View Postdooms2u, on Feb 17 2007, 02:07, said:

insa cum pot afla ce mem mi s-ar potrivi sa-mi activez dual chanel???(in curan imi iau si placa video si ram)

Dual-channel se activeaza automat cand folosesti 2 sticks de acelas tip. (cu toate ca deobicei merge si mixed)
Daca motherboardul are 4 slots de memorie, iti explica in carte care sunt pereche.

#10
dooms2u

dooms2u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 15.02.2007
ok....then ,    i thing I got it......

ms all :rolleyes:

#11
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
nystateofmind27 cred ca numai o minte "frageda" e asa de abrupta in "definitii" de acest tip, in acest caz, folosind asemenea cuvinte. Aplicand aceiasi termeni de apreciere (exceptand cazul in care "aprecierea" = eu am Intel :drac:) inseamna ca acum numai vreo 6 luni declarai sus si tare ca "Intel sux"...eu nu credeam nici atunci ca Intel sux si nici acum ca AMD sux...

PS: minte "frageda" =/= tinerete biologica :drac:

#12
nystateofmind27

nystateofmind27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.02.2007

View Postmalone6x6, on Feb 18 2007, 15:14, said:

nystateofmind27 cred ca numai o minte "frageda" e asa de abrupta in "definitii" de acest tip, in acest caz, folosind asemenea cuvinte. Aplicand aceiasi termeni de apreciere (exceptand cazul in care "aprecierea" = eu am Intel :drac:) inseamna ca acum numai vreo 6 luni declarai sus si tare ca "Intel sux"...eu nu credeam nici atunci ca Intel sux si nici acum ca AMD sux...

PS: minte "frageda" =/= tinerete biologica :drac:

Ai dreptate; sunt tanar, si poate nici nu ma exprim cum trebuie deorece nu mai traiesc in romania de peste 12 ani, de la o varsta si mai "frageda.". Cu astea spuse, cred ca am explicat foarte bine de ce "amd sux" si este mai mult o exprimare a mea despre inferioritate produselor AMD in comparatie cu cele Intel in acest moment.

Edited by nystateofmind27, 18 February 2007 - 23:53.


#13
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Nu cred ca "ai explicat f.bine de ce AMD sux"...cred ca cel mult ai indus cititorii postului in eroare...sau crezi ca toti ne luam de fiecare data "ultimul racnet" de procesor cand acesta apare pe piata? LMAO...

Cat despre limba...eu folosesc si acum cate o "carje" cand nu-s sigur ca e corect...recte: dexonline, gramatica, etc...e free btw :drac:...vina e a ta daca sti ca nu te exprimi corect si pentru ca acum locuiesti in afara Romaniei (e vina parintilor? SIC ;P} ) nu te "obosesti" sa o ti la un nivel corespunzator desi vrei sa scrii pe forumuri de limba romana...poate ar trebui in acest caz sa te multumesti numai sa citesti? :drac:

#14
nystateofmind27

nystateofmind27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.02.2007

View Postmalone6x6, on Feb 19 2007, 06:59, said:

Nu cred ca "ai explicat f.bine de ce AMD sux"...cred ca cel mult ai indus cititorii postului in eroare...sau crezi ca toti ne luam de fiecare data "ultimul racnet" de procesor cand acesta apare pe piata? LMAO...

Cat despre limba...eu folosesc si acum cate o "carje" cand nu-s sigur ca e corect...recte: dexonline, gramatica, etc...e free btw :drac:...vina e a ta daca sti ca nu te exprimi corect si pentru ca acum locuiesti in afara Romaniei (e vina parintilor? SIC ;P} ) nu te "obosesti" sa o ti la un nivel corespunzator desi vrei sa scrii pe forumuri de limba romana...poate ar trebui in acest caz sa te multumesti numai sa citesti? :drac:

Sincer, nu inteleg ce te mananca pe tine.

#15
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Regret sa aud ca nu intelegi...pare a fi o problema serioasa de capacitate a gandirii...

Toate cele bune.

#16
nystateofmind27

nystateofmind27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.02.2007

View Postmalone6x6, on Feb 19 2007, 08:41, said:

Regret sa aud ca nu intelegi...pare a fi o problema serioasa de capacitate a gandirii...

Toate cele bune.

Ce usor caracterizezi lumea...esti de la tara cumva?

Eu cred ca tu nu ai capacitatea de a intelege ce incerc eu sa spun prin "amd sux" sau pur si simplu traiesti in abyss.

#17
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Continui sa dai dovada de minte "frageda :drac: ... ce am scris mai sus nu inseamna caracterizarea ta ci doar o sincera parere de rau la afirmatia ta ca nu reusesti sa intelegi. Oricum in acest context clar declarat de tine si anume ca nu esti capabil sa intelegi e normal sa nu intelegi de ce eu nu am fost de acord cu AMD "sux" scris de tine ca si ce am mai scris mai sus.

In afara incapacitatii de a gandi o ai si pe aceea de a fi logic? Altfel nu inteleg eu de data asta cum ai ajuns la "pur si simplu traiesti in abyss".

Nu stiu de ce vrei sa stii dar nu mi-e rusine sa recunosc: NU sunt de la tara...de mai multe generatii (SIC) ...dar nu stiu daca asta ma face mai bun sau nu. Poate ma luminezi tu ...LMAO.

#18
uama36

uama36

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.02.2007
Am si eu o problema cu ramii! Am un procesor amd sempron la 2500+ (merge la 1750) pe o placa de baza gygabyte cu 4 sloturi ptr. rami. Am 256 Mb de ram si am incercat sa pun 512. Ca sa fiu sigur ca nu am probleme am luat aceasi marca de rami Kingstom la aceasi frecventa de 400! Si surpriza nu merg. Nu imi buteza windowsu decat daca apas F1, calculatorul nu mi se mai restarteaza, iar culmea cu placutza aia de 256 merge! Ramii am incercat sa ii pun pe alt comp si merg perfect! Numai pe al meu nu! Daca ma poate ajuta cineva -adresa mea de mess e uama36!

Edited by uama36, 20 February 2007 - 21:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate