Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Tranziție de la Hc90 și Dos6.0 la ziua de azi...

  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
kristen69

kristen69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.02.2006
Dragi forumisti,

Stiu ca este o intrebare banala pentru multi dintre voi si imi cer scuze de la inceput daca este asa. Totusi scriu aici pe forum din cauza ca.... pur si simplu nu stiu de unde sa incep.
Am sa expun mai întâi ipotezele după care o să pun întrebarea
Am terminat facultatea de mult timp. Perioada de Hc85 (Sinclair Spectrum) si MS-DOS 6.0 In timpul facultatii scriam progrămele, care ma ajutau enorm la rezolvarea unor probleme ingineresti care se tot repetau. Le scriam in Basic-ul de pe Hc90 si mai tarziu am facut cativa pasi spre QBasic (in DOS). Din cauza ca interesul meu primordial era (si este) calculul ingineresc si NU programarea si din cauza ca evolutia a fost extrem de rapida a modului de programare, s-a rupt filmul total cu programarea. La ora actuala nu cred ca mai există mare legatura intre cum se programa in Qbasic sub dos6.0 sau in basic-ul de pe Hc90 si "obiectele" de acum.
Din pacate, problemele repetitive de calcul ingineresc AU RAMAS si din aceasta cauza vreau sa reânnod firul cu programarea. Nu vreau chestii sofisticate ci numai cateva zeci de linii din vechiul Qbasic sa-si gaseasca o corespondenta facilă în ziua de azi. Și ajungem și la întrebări...

Întrebări:
1.Ce limbaj îmi recomandați ca sa pot trece cel mai ușor de la Qbasic la... prezent.
2.Dacă tot mă apuc să-mi automatizez calculul, mi-ar fi deosebit de util ca în locul banalului calculator de mână, pe care-l folosesc acum și cu care reiau tot timpul calculele de la 0(zero!!), sa folosesc nu un desktop ci un pocket pc, deci programe care să meargă pe pocket pc.
3.Am auzit că există și unele librării cu subprobleme deja rezolvate. Adică dacă am nevoie să rezolv o integrală definită NU mai trebuie să scriu eu codul pentru problema asta, există deja și poate fi adăugat la program. În ce limbaj exită asta și unde pot să găsesc asemenea subrutine?
4.De unde să încep?

Poate este o aventură nerealizabilă sau poate îmi pot face viața MULT mai ușoară. Nu știu de unde să încep și dacă să o încep.
Acum, voi cei care aveți experiență și puteți vedea limpede ce a ce am eu în față (și în spate) veți concluziona ca îmi va fi imposibil sa fac ce a ce mi-am propus sau poate nu. În mod sigur va cântări enorm în balanță părerea voastră.
Eu am în minte cei 48k de pe HC90 unde scriam o mulțime de linii de cod și memoria totuși nu se termina! Îmi imaginez că în 2Gb, cât are Pocket-ul meu se poate face muuult mai mult!
Aștept un sfat de la voi,
Cu multe mulțumiri :peacefingers:

#2
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005
din ce spui tu cred ca foarte mult te-ar ajuta matlab-ul. eu l-am studiat la facultate pt minuni de genul nyquist, functii de transfer,grafice 2d-3d si alte minunatii din astea ingineresti. :rolleyes:
nu stiu daca exista pt pocket pc in googalesti tu si vezi

in rest toate cele bune

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
iei un emulator de Sinclair Spectrum și... gata :) asta e cea mai simplă soluție.
Ar mai fi și ce a mai rămas din Basic-uri (dark, turbo, etc) mai ales că au o sintaxă asemănătoare cu cea de pe HC :D

#4
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Poate matlab sau mathcad ti-ar fi foarte utile, dupa cum a sugerat si raducu84. Daca vrei sa programezi ceva pe PocketPC cred ca platforma Microsoft .NET Compact Framework ar fi cea mai potrivita. Pentru aceasta platforma exista mai multe limbaje disponibile, cele mai folosite sunt C# si Visual Basic .NET. Visual Basic de acum nu mai seamana cu Basic S sau QBasic, dar am inteles ca ai niste notiuni de programare si cred ca o sa te acomodezi repede. Ai aici si aici doua tutoriale despre realizarea unui proiect in Visual Basic .NET (al doilea are si C#). Personal prefer C#, dar poti sa il alegi pe cel care iti place mai mult.

#5
kristen69

kristen69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.02.2006
pentru raducu 84:
Asa am procedat pana acum, folosind mathcad. Din pacate NU este ce vreau eu ci un compromis pe care nu mai vreau sa-l fac. Pentru schemele logice pe care le am imi trebuie blocuri decizionale de tip if...then...else cu ramuri etc. In mathcad...mai greu.

pentru i0nutzb:
Cred ca glumesti..., am spus tranzitie la ziua de azi nu intoarcere in timp.

pentru andrei_0:
Iti multumesc pentru sfat. Sper sa mai fie ceva asemanari de sintaxa cu basic-ul vechi, din cauza asta sunt FOARTE tentat de Visual Basic. Oare se pot face programe in visual basic care sa ruleze pe windows mobile 5.0? Daca raspunsul este da si daca mai exista o cat de mica asemanare de sintaxa cu QBasic cred ca incepe sa se contureze calea de urmat. Visual basic=Visual basic.net? Am gasit o chestie pentru incepatorii absoluti aici http://msdn.microsof...ning/#beginners. Oare este bine sa incep cu asta pentru ce mi-am propus?

Eu zic ca am facut ceva progrămele bune si cu scheme logice in spate INAINTE de a scrie în limbaj. Ce mă deranjează este cuvântul VISUAL și nu basic. Aici e problema (cred) și diferența majoră. Eu scriam linii de cod într-un limbaj, acum există încă acele linii de cod DAR chestia asta cu butoane adăugate pe care apeși (visual adică...) mă depășește deocamdată.

#6
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 kristen69, on Feb 16 2007, 11:33, said:

pentru andrei_0:
Iti multumesc pentru sfat. Sper sa mai fie ceva asemanari de sintaxa cu basic-ul vechi, din cauza asta sunt FOARTE tentat de Visual Basic. Oare se pot face programe in visual basic care sa ruleze pe windows mobile 5.0? Daca raspunsul este da si daca mai exista o cat de mica asemanare de sintaxa cu QBasic cred ca incepe sa se contureze calea de urmat. Visual basic=Visual basic.net? Am gasit o chestie pentru incepatorii absoluti aici http://msdn.microsof...ning/#beginners. Oare este bine sa incep cu asta pentru ce mi-am propus?

Eu zic ca am facut ceva progrămele bune si cu scheme logice in spate INAINTE de a scrie în limbaj. Ce mă deranjează este cuvântul VISUAL și nu basic. Aici e problema (cred) și diferența majoră. Eu scriam linii de cod într-un limbaj, acum există încă acele linii de cod DAR chestia asta cu butoane adăugate pe care apeși (visual adică...) mă depășește deocamdată.

In primul meu post ti-am dat linkuri tocmai spre proiecte facute pentru Windows Mobile. Visual Basic nu e totuna cu Visual Basic .NET. Linkul pe care l-ai dat tu e foarte bun pentru inceput, insa asa vei realiza o aplicatie pentru PC. Platforma .NET exista in variantele pentru PC si cea pentru PocketPC (Windows Mobile). Ele sunt destul de asemanatoare si programele pe care vrei sa le realizezi tu, cu modificari minime vor putea fi rulate pe PocketPC.

Nu o sa ai probleme cu "Visual". Trebuie doar sa te obisnuiesti cu modul de lucru folosind o interfata grafica (ferestre, butoane, text fields, etc). E diferit fata de ce faceai tu cu consola in basic, multe lucruri le face sistemul pentru tine, nu mai trebuie sa faci tu totul. Inainte programul astepta sa introduci tu ceva de la tastatura si sa apesi Enter. Acum sistemul asteapta sa introduci niste valori in niste "casute" si sa apesi un buton. Cand apesi acel buton se executa in mod automat o functie (subrutina). In acea functie iti iei toate valorile introduse in "casute" si realizezi calculele care te intereseaza. Rezultatul il poti afisa tot intr-o "casuta". Cel mai bine e sa incerci un exemplu, ai sa vezi ca e foarte simplu.

Bafta!

#7
kristen69

kristen69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.02.2006
pentru andrei_0:
-Ce software imi trebuie pentru a scrie programe in visual basic.net?
-Este bun Visual Basic 2005? Contine acel .NET?
-Am vazut ca sunt mai multe variante de Visual Basic 2005 din care una gratuita (Visual Basic 2005 express) Sau poate trebuie Visual Studio, care are tot felul de chestii care iti fac pielea de gaina...

Multumesc

#8
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 kristen69, on Feb 16 2007, 12:16, said:

pentru andrei_0:
-Ce software imi trebuie pentru a scrie programe in visual basic.net?
-Este bun Visual Basic 2005? Contine acel .NET?
-Am vazut ca sunt mai multe variante de Visual Basic 2005 din care una gratuita (Visual Basic 2005 express) Sau poate trebuie Visual Studio, care are tot felul de chestii care iti fac pielea de gaina...

Multumesc

Visual Basic 2005 Express Edition e bun pentru inceput. Codul generat de acesta va fi pentru platforma .NET (cea pentru PC).

#9
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 kristen69, on Feb 16 2007, 12:16, said:

-Ce software imi trebuie pentru a scrie programe in visual basic.net?
Evident Windows (>= XP , preferabil) si IDE-ul de Visual Basic sau Visual Studio (2003, 2005)

 kristen69, on Feb 16 2007, 12:16, said:

-Este bun Visual Basic 2005? Contine acel .NET?
Kit-ul de Visual Basic 2005 contine din cate tin minte .NET Framework 2.0 SDK, dar il poti si downloada/instala separat.

 kristen69, on Feb 16 2007, 12:16, said:

-Am vazut ca sunt mai multe variante de Visual Basic 2005 din care una gratuita (Visual Basic 2005 express) Sau poate trebuie Visual Studio, care are tot felul de chestii care iti fac pielea de gaina...
Visual Basic 2005 Express edition este tot una cu Visual Studio 2005, dar cu unele chesti mai avansate lipsa... Pentru un incepator (si nu numai) Visual Basic 2005 Express edition este mai mult decat suficient...

Quote

Visual Basic nu e totuna cu Visual Basic .NET.
Daca te referi la Visual Basic 6.0, ai dreptate. Dar odata cu versiunea 8.0 s-a renunta la sufixul .NET, deci Visual Basic 8.0/2005 = VB.NET 8.0 ...

Edited by tudor_turcu, 16 February 2007 - 20:43.


#10
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 07.10.2005

 andrei_0, on Feb 16 2007, 12:02, said:

E diferit fata de ce faceai tu cu consola in basic, multe lucruri le face sistemul pentru tine, nu mai trebuie sa faci tu totul. Inainte programul astepta sa introduci tu ceva de la tastatura si sa apesi Enter. Acum sistemul asteapta sa introduci niste valori in niste "casute" si sa apesi un buton. Cand apesi acel buton se executa in mod automat o functie (subrutina). In acea functie iti iei toate valorile introduse in "casute" si realizezi calculele care te intereseaza. Rezultatul il poti afisa tot intr-o "casuta". Cel mai bine e sa incerci un exemplu, ai sa vezi ca e foarte simplu.
:w00t: probabil glumesti ... hai spune-mi ca glumesti  :huh: Nu ?

Intr-adevar, in loc sa astepti introducerea secventiala a datelor de la tastatura, a caror citire se face folosind una, maxim 2 functii specializate ... acum trebuie sa te familiarizezi cu evenimente si tratarea evenimentelor, cu diverse primitive ale interfetei grafice, cu programarea orientata pe obiecte, cu diverse sabloane de proiectare, inclusiv cu un model de prelucrare a datelor de intrare (relativ) asincron comparativ cu aplicatiile de consola, si nu in ultimul rand cu folosirea unui IDE proprietar si pe bani.


kristen69 ... Visual Basic .NET nu mai are nimic in legatura cu QBasic.
Visual Studio care este total necesar pentru Visual Basic .NET este pe bani (multi), si desi exista versiune gratuita, este foarte limitata.

Profesionistii folosesc Fortran pentru calcule stiintifice.
Dar pentru o platforma moderna, ce beneficiaza de o gramada de unelte gratuite, recomand Java impreuna cu IDE-ul Netbeans.
Poti crea cu Java aplicatii pentru aproape orice sistem de operare (Linux/Windows/BSD/Mac OS/IBM-UX/HP-UX/Solaris), sau pentru aproape orice model de PDA sau telefon mobil.

Iar pentru un limbaj de programare ff usor de folosit, si cu biblioteci suficiente pentru calcule (daca Java este prea greu de digerat)  ... recomand Python.

Documentatii oficiale (tutoriale sau referinta API) gratuite si relativ complete se gasesc pe site-urile indicate, atat pentru Java cat si pentru Python.

Edited by alex_ndc, 21 February 2007 - 03:02.


#11
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Perl este solutia pentru ce doresti tu, mai usor de invatat/folosit decat java sau c# si cred ca seamana cu basic
M-am indragostit de limbajul asta, este super tare pentru implementare rapida de algoritmi

#12
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 alex_ndc, on Feb 21 2007, 02:59, said:

Visual Studio care este total necesar pentru Visual Basic .NET este pe bani (multi), si desi exista versiune gratuita, este foarte limitata.
E limitata, si probabil nu e cel mai potrivit pentru ce are el nevoie, dar pentru cel ce a pus intrebarea, care probabil vrea sa foloseasca VB 2005 doar pentru un hobby, Express Edition zic ca e suficient..

#13
normancboy

normancboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 04.06.2007
Salutare
Cineva a mentionat solutia Matlab, care insa ocupa enorm si probabil contine multe tooluri [e care nu le vei folosi vre-o data. Dupa parerea mea poti folosi linistit programul numit Octave. Este Open source si poti ruga pe cineva sa ti-l compileze pentru Windows Mobile. Pentru a crea scripturi e la fel de usor ca si Basicul(sintaxa e in mare aceeasi-probabil ca nu vei mai gasi cuvantul LET :P ).
Toate bune

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate