Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Despre MAȘINI DE SPĂLAT RUFE 1 (09.2002 - 01.2015)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9020 replies to this topic

#8389
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Din păcate, se pare că maşina mea de spălat rufe uită să bage la clătire după terminarea programului de spălare, aşa că va trebui să stau cu ochii pe ea ca să bag evacuare + clătire   :(

#8390
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
E posibil ca hainele sa fie dezechilibrate - caz in care nu mai face centrifugarea intre clatiri iar hainele raman imbibate cu detergent (clatirea nu e eficace fara centrifugare).
Asa face si la mine daca ii pun o singura pereche de blugi sau un singur prosop mare.
Singura rezolvare a fost sa-i mai introduc haine (prosoape) de umplutura.
E posibil si sa pui prea mult detergent - mult peste capacitatea masinii tale de a scapa de el intr-un ciclu standard de spalare.

 djl, on 14 august 2014 - 09:41, said:

Da' toate maşinile de spălat stau 1-2 minute învârtind rufele înainte să se apuce să le stoarcă?   Posted Image  Că la mine le mişcă puţin, bagă ceva turaţie mare, apoi ceva încet şi deabea după aia turaţie mare!
Asa fac toate pe care le stiu.

Edited by tocmaiacum, 15 August 2014 - 01:23.


#8391
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Maşina nu mai bagă ciclu de clătire. Azi am pus la un program de spălare de 70 minute + 1 clătire suplimentară (deci maxim 80 de minute) şi după vreo 100 de minute tot nu băgase la clătire!

#8392
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
E in functie de cantitatea de rufe, de temperatura apei reci (daca e sloi dureaza (70 de minute) sa o aduca la 40 de grade) si naiba stie ce parametri mai are in program. Trebuie sa o lasi pana-si face ciclul complet. Nu cred ca te poti baza pe timpul ala . Daca se opreste si nu clateste inseamna ca trebuie cercetata de defecte.

Edited by tocmaiacum, 15 August 2014 - 02:22.


#8393
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
E apă de la robinet şi vara nu e foarte rece! E un defect de-al ei, care se manifestă la programele de spălare (că la alea de clătire merge o.k.). De acum 4 spălări au apucat-o damblalele...

#8394
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
In cazul asta ...poate iti da vreo idee cineva care se pricepe la reparatii.

#8395
Cassin

Cassin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.09.2011
Am un Philco WMN 422 vechi de 18 ani. Nu mai vrea sa se alimenteze cu apa. Am scos electrovalva dubla, am curatat-o, am remontat-o dar se alimenteaza anemic cu apa. Nu vreau sa o schimb, are in ea tabla de blindaj de tanc, cuva inox, tambur inox, programator mecanic. Are cineva o parere?

#8396
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Dar ai verificat-o? Să nu fie dus ceva electric la ea.
Aşa arată jucăria? http://www.njuskalo....b-oglas-9479098
Ce chestie, nu ştiam că firma care o dată producea electronice în S.U.A. a ajuns să producă şi maşini de spălat. 18 ani. 2014 - 18 = 1996. Tare de tot. Sper s-o poţi repara!

Edited by djl, 18 August 2014 - 09:54.


#8397
Cassin

Cassin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.09.2011
Adevarul e ca am reparat-o. Era dusa electrovalva dubla care primea comanda pentru umplere, dar bobina care efectua operatiunea  era strapunsa, si deci nefunctionala. Am gasit valva la magazin (29 lei, dar nu Kemakeur, ca cea originala) si in cinci minute defectul era remediat. Merge ca la inceput!  Masina este fabricata in Italia si cumparata in 1996 sau 1997. Acum mai are niste pete de rugina care vor fi remediate, probabil maine.

De aratat , asa arata. Philco WMN 422G Supersoft.

#8398
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
E bine că a fost doar asta. Şi eu am electorvalvă dublă, mi s-a bulit bobina la una dintre ele şi am reuşit să înlocuiesc bobina (la un atelier); am ieşit la juma' de preţ.

#8399
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013

 djl, on 14 august 2014 - 09:41, said:

Da' toate maşinile de spălat stau 1-2 minute învârtind rufele înainte să se apuce să le stoarcă?   Posted Image  Că la mine le mişcă puţin, bagă ceva turaţie mare, apoi ceva încet şi deabea după aia turaţie mare!

Astea noi, da, mai intai distribuie rufele asa incat sa fie cat mai echilibrate inainte sa le centrifugheze. Masina mea daca nu reuseste din prima sa le echilibreze, le ia iar la invartit usor pana reuseste sa le aduca intr-o pozitie cat de cat covenabila.Lucrul asta se observa si daca privesc prin geam: cand marginea tamburului are miscari sinusoidale in  foarte scurt timp se opreste centrifugarea urmand fie o rotire usoara continua , fie chiar oprirea invartirii, pauza de cateva secunde. apoi alte rotiri  la stanga si la dreapta, ....

Edited by bleujandarm, 19 August 2014 - 19:12.


#8400
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
A, deci de asta refuză uneori să înceapă centrifugarea dacă bag prea puţine lucruri.
Dar au limitare de încărcare a cuvei cu apă?

#8401
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Gata. Trebuie să achiziţionez altă maşină de spălat. Că nu mai bagă ciclu de clătire e una, dar nici nu mai încălteşte. Iară s-a bulit ceva pe la placa electronică (ce altceva s-ar putea să se fi bulit?) şi m-am săturat să tot o repar. O să vând unele piese (pompă, capac de la hublou, electrovalvă) şi restul la fier vechi.
Întrebarea e: se merită să caut o "Miele" la second-hand sau să iau una nouă?

http://olx.ro/oferta...html#d8ef029430

Edited by djl, 20 August 2014 - 10:36.


#8402
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Pare f. f. Veche. Recomandarea mea e ca mai inainte de a lua un sh sa incerci sa afli cand a fost produsa masina.

#8403
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că e din anii '90. Unele maşini sunt aşa de bune, încât merg şi 25 de ani  :)   Junghiul meu de Indeshit văd că e mai proastă decât "Beko"   :disgust:
Am mai găsit una: http://olx.ro/oferta...html#a5254880d3

Pentru cine e din zona Bucureşti şi vrea o maşină neautomată de spălat rufe  :)   http://olx.ro/oferta...html#73c19cd3ed

#8404
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Am găsit o "Miele" W 404, recoindiţionată, la preţul de 1.100 lei. Cică ar fi din 2008. Se merită? Din păcate, nu are placa electronică izolată într-o incintă fără aer. Mai au la recondiţionat o W 807.

#8405
Cratim

Cratim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.05.2013

 djl, on 20 august 2014 - 17:37, said:

Am găsit o "Miele" W 404, recoindiţionată, la preţul de 1.100 lei. Cică ar fi din 2008. Se merită? Din păcate, nu are placa electronică izolată într-o incintă fără aer. Mai au la recondiţionat o W 807.

Poi te uiti si tu la ea ... daca pare mai neforjata, nu ezita. E totusi Miele si ar trebui sa mai tina inca vreo 10 ani. Dar daca a fost folosita aproape non-stop la fostul proprietar ... cine stie.

#8406
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Cum îmi dau seama dacă a fost folosită intens sau nu?   :huh:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate