Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

De ce sunt mai bune rotile pe 15,16 fata de cele pe 13,14?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

View Posteb2e2, on Mar 4 2007, 14:26, said:

@matrixu...nu e prae mare diferenta...nu afecteaza trenul de rulare si/sau sistemul de directie...
nu atinge roata nimc pe la aripi cind e bracat la maxim ??
Daca pui roti si cauciucuri la dimensiunile care trebuie, si pastrezi o corespondenta intre cele initiale mai mici, si cele noi mai mari, nu vei avea nici un fel de probleme. Daca le pui dupa ureche s-ar putea sa ai mari surprize.. Tot legat de roti, un factor important este ET, cu un ET corect nu iti va atinge roata nicaieri.
La C4-ul meu, merg puse si roti pe 18 fara sa atinga nimic, mai sus de 18 nu stiu daca incap fara modificari.

Masina mea franeaza mai bine, nu din cauza rotilor mai mari, ci datorita cauciucurilor Good Year Eagle F1.

Edited by MATRIXU, 04 March 2007 - 18:07.


#20
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View PostWildChild, on Mar 4 2007, 14:28, said:

Vad ca nimeni nu prea a luat in seama aceasta afirmatie. Jantele mai mari nu iti imbunatatesc franarea, cum multi inca mai cred, ba chiar dimpotriva. In schimb, pentru o franare mai buna iti trebuie dicuri mai mari, dar pentru a le folosi iti trebuie si jante mai mari, get it? :)
LE: mai "mari"= mai "inalte".

Ba franeaza mai bine si fara discuri mai mari.
In primul rand ca orice janta mai mare poarta pe ea un cauciuc mai lat , apoi un talon mai mic face ca deformarea cauciucului  la frana sa fie mult mai mica.

Edited by Mig VWFan, 04 March 2007 - 18:10.


#21
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006

View PostMATRIXU, on Mar 4 2007, 18:07, said:

ci datorita cauciucurilor Good Year Eagle F1.
Nice choice! :coolspeak:
Franarea cum e fata de cele pe 15 inch, mai brutala in prima faza, sau tot timpul (ca distanta, sau timp, nu stiu cum calculezi tu)? La tine oricum e si vorba de cresterea latimii pneurilor, pe langa calitatea mai buna.
Ideea mea era ca la o latime echivalenta, cresterea inaltimii dauneaza franarii, scuze de confuzie.

Edited by WildChild, 04 March 2007 - 18:12.


#22
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Franeaza mult mai bine, doar cand e cald...d-aia sunt si cauciuri de vara :D.
Distanta de franare este mai mica, pentru ca nu imi mai intra ABS_ul atat de des la franari violente. AM testat de 2 ori franare violenta de la 100km.h si s=a comportat impecabil. Cu cauciucurile vechi, intra ABS-ul si se marea distanta.
Stabiliattea in curbe este de nota 10, daca pana acum simteam cum topaie masina datorita balonului mare al cauciucului, acum totul e ca la carte, in cel mai rau caz fuge de spate cu totul fara sa mai topaie :D
Daca e frig, adica sub 5-6 grade, s-a terminat, intra ABS-ul super repede.

Edited by MATRIXU, 04 March 2007 - 18:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate