Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Sa ascultam din Coran

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
538 replies to this topic

#37
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View Posttihomir, on Feb 14 2007, 15:06, said:

Daca vei ajunge in rai (cel adevarat) nu ai sa mai vrei altceva.....

Si daca in raiul ala vei fi si tu , mai bine ma duc in iad si fierb acolo de-a pururi decat sa iti ascult aberatiile si acolo .  :notangel:

#38
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Ai grija ce-ti doresti  :peacefingers:

Edited by tihomir, 14 February 2007 - 15:13.


#39
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

View PostSelam, on Feb 13 2007, 01:49, said:

Cum ramane cu aceste versete...
Matei”(5:17-18): „Sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Proorocii; am venit nu sa stric, ci sa implinesc. Caci adevarat va spun, cata vreme nu va trece cerul si pamantul, nu va trece o iota sau o frantura de slova din Lege, inainte ca sa se fi intamplat toate lucrurile.”

„Faptele Apostolilor” (17:18): „Unii din filosofii epicurieni si stoici au intrat in vorba cu el. Si unii ziceau: „Ce vrea sa spuna palavragiul acesta?” Altii, cand l-au auzit ca vesteste pe Isus si invierea, ziceau: ,,Pare ca vesteste niste dumnezei straini.”

„Fapte” (21:28): „si au inceput sa strige: „Barbati Israeliti, dati ajutor! Iata omul, care propovaduieste pretutindeni si in toata lumea impotriva norodului, impotriva Legii si impotriva locasului acestuia; ba, inca a varat si pe niste Greci in Templu, si a spurcat acest locas sfant.”  
Sa ma scuze cei care au mai citit aceasta postare, dar se pare ca sunt nevoit sa repet
Si cel mai solid argument se afla in Deuteronom, 18:18: "Eu le voi ridica Prooroc din mijlocul fratilor lor, cum esti tu, si voi pune cuvintele Mele in gura Lui si El le va grai tot ce-I voi porunci Eu"

Deuteronomul a fost revelat lui Moise.
mijlocul= centrul, sau o locatie importanta (Mekka)
fratilor lor = fratilor evreilor= arabii
cum esti tu =asemanator tie (lui Moise).Se pare ca Muhammed este mult mai asemanator cu Moise decat Iisus cu Moise, pe mai multe planuri:
->Tata si mama: Muhammed  si Moise au avut tata si mama, pe cand Iisus a avut doar mama
->Nasterea: Moise si Muhammed s-au nascut pe cale naturala, pe cand Iisus a fost creat printr-o minune
->Moise si Muhammed s-au casatorit si au avut copii, pe cand Iisus nu
->Moise si Muhammed au fost recunoscuti Prooroci de catre poporul lor, cu toate ca au suferit din cauza lor.Iisus si-a dat viata din cauza ca nu a fost recunoscut Profet, conform Bibliei.
->Moise si Muhammed au avut autoritate asupra poprului lor.Moise a ordonat sa se ucida israelitul care aduna lemne de Sabat, (Numeri, 15:36), iar la moartea lui Muhammed, se crease deja nucleul statului islamic.Iisus a pretins ca regatul sau este ceresc.
->Moise si Muhammed au adus legi noi pentru popoarele lor, pe cand Iisus a intregit Legea (Matei 5:17-18)
->Moartea:Moise si Muhammed au murit din cauze naturale, pe cand Iisus rastignit.Ba mai mult, Iisus a inviat.
->Moise si Muhammed au fos ingropati, pe cand Iisus s-a inaltat la Ceruri.
-> Conform Bibliei, Iisus este fiul lui Dumnezeu, pe cand Muhammed si Moise sunt Prooroci, asa cum este precizat si in profetie

"si voi pune cuvintele Mele in gura Lui si El le va grai tot ce-I voi porunci Eu"=> Muhammed a transmis Coranul exact cum ii fusese revelat, cu indicatii:"Spune", "O, Muhammed", etc. Cuvintele lui Allah sunt reproduse exact, si asa au ramas de 1400 de ani.

Allah a dorit dintotdeauna ca oamenii sa urmeze Islamul.
Pe vremea lui Moise, era practicata si apreciata vrajitoria, de aceea, Allah i-a daruit Harul de a desparti marea, aduce urgiile, preface toiagul in sarpe si multe alte minuni, pe care musulmanii le confirma.Astfel, Moise a dovedit ca vine de la Allah cu un mesaj,iar oamenii s-au  increzut in El Minunile sale erau mult superioare vrajitoriilor care le practicau ceilalti

Pe vremea lui Iisus, era practicata si apreciata si raspandita medicina, de aceea Allah L-a inzestrat cu puterea de a vindeca si a aduce la viata oameni. Iisus a demonstrat ca vine de la Allah cu un mesaj, iar oamenii s-au increzut in El.

Pe vremea lui Muhammed, era raspandita si apreciata oratoria, literatura, povestirea, arta comunicarii.Allah a revelat Coranul prin El, care este cea mai mare minune a Sa.Coranul va dainui pana in Ziua de Apoi in unica sa forma, si intr-adevar este un miracol viu si accesibil tuturor.A fost revelat probabil in cea mai bogata limba de pe glob, pentru ca mesajul sa fie precis, iar traducrea dificila.Muhammed a demostrat ca vine de la Allah cu Mesajul Mesajelor,oamenii se incred in El, fiindca El este cel care a pus sigiliul lantului de Profeti si profetii, care au inceput de la Adam.


Acum intelegi matale de ce Iisus e D-zeu pentru crestini? Unde a zis D-zeu in Biblie ca prooroc e ale care trebuie sa aiba mama si tata bla blabla. Prooroc e ala care aduce esajul indiferent de situatia familiala, hehehe.

Si MOhamed a fost orfan si-a pierdut tatal, apoi mama la 6 ani, apoi bunicul , a fost chinuit de unchiul sau punandu-l la varsta de 12 ani cioban...saracul, din cauza socurilor psihice i s-a declansat si epilepsia...confom Sunnah :))))

#40
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

View PostSelam, on Feb 13 2007, 02:16, said:

Nu Moise practica vrajitoria, ci Dumnezeu i-a dat un har PESTE vrajitorie, ca sa arate ca vrajitoria este mult mai prejos decat Harul dat de Dumnezeu.
Ma rog, fiecare cu ce crede  :D
Eu tot cred ca Maria avea un frate Harun, iar episodul cu Iosif este foarte concludent.Vezi partea cu "ruperea camasii  pe la spate"

Un indian a numarat in timpul colonizarii britanice aproximativ 50,000 greseli logice in Biblie: Contradictii, neconcordante, cifre gresite, date gresite, toponimie diferita, neamuri si obarsii diferite


Stii ce e interesant si amuzant? Crestinii si evreii nu se lauda ca Torah si Biblia au fost scrise de D-zeu insusi, ci oamenii sub inspiratia lui D-zeu , neanuland personalitatea celor care au scris-o (deci greselile sunt scuzabile DAR MESAJUL ESTE ACELASI).

Iar daca Biblia/Tora a fost modificata iar coranul cuprinde majoritatea povestilor si legilor cuprinse in Biblie si Toran (care au fost scrise de oameni), cum poate coranul sa mai fie cuvantul lui Allah ?????

Si tot va chinuiti sa il incadrati pe Mohamed in cartile scrise de oameni, BIblia si Tora care practic sunt gresite, chiar matale ai dat cateva exemple. Chiar nu ma pot abtine sa nu rad

#41
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

View Posttudorel666, on Feb 14 2007, 14:54, said:

Chiar ma bucur ca sunt ortodox. La musulmani as fi invatat sa-mi tin gura si, cu timpul, as fi devenit un foarte bun orator si pana la urma tot as fi spus ce aveam de spus. Si pe Mahomed au vrut sa-l ucida dar, pana la urma, a ajuns conducatorul si apoi Profetul lor, un fel de Dumnezeu. Imi plac provocarile.
Nu am trecut si nu voi trece la alta religie pentru ca eu am trecut dincolo de orice religie. Daca vreau sa ma adap putin si din fantana lui Allah este pentru ca, dincolo de manifestarile religioase cu care nu sunt totdeauna de acord, ma intereseaza oamenii, indiferent de cloaca in care au cazut,  cu sau fara voia lor.
     Oricum, islamul este mult, mult mai vechi ca tine si, daca a rezistat atat si are atatia adepti, este IMPOSIBIL sa nu aiba si ceva valoros, chiar foarte valoros ! La fel ca si crestinismul dealtfel !
     Poti sa-l combati cat vrei, va continua sa existe si dupa ce vei muri tu !

MIros aici un musulman imbracat in piele de oaie:)
Daca e asa cum minti tu...si vrei neaparat virgine sexy in Rai, rauri cu vinuri si matasuri si bijuterii... iaca Coranul...citeste-l cu atentie, si nu-i greu deloc de citit serios...


http://musulman.subh...coran/coran.pdf

#42
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Postarmonie, on Feb 14 2007, 15:21, said:

Si MOhamed a fost orfan si-a pierdut tatal, apoi mama la 6 ani, apoi bunicul , a fost chinuit de unchiul sau punandu-l la varsta de 12 ani cioban...saracul, din cauza socurilor psihice i s-a declansat si epilepsia...confom Sunnah :))))
Daca esti tu asa destepata si de cultivata... ia zi-mi si mie cine i-a pus lui Mahomed diagnosticul de epilepsie?  :rolleyes:

#43
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostUnixMarius, on Feb 14 2007, 15:09, said:

Si daca in raiul ala vei fi si tu , mai bine ma duc in iad si fierb acolo de-a pururi decat sa iti ascult aberatiile si acolo .  :notangel:

     Fratioare, mi-ai luat vorba din gura , da' de ce sa fierbi pentru unul care nu stie ce spune !!!

#44
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

View PostMegara, on Feb 14 2007, 17:17, said:

Daca esti tu asa destepata si de cultivata... ia zi-mi si mie cine i-a pus lui Mahomed diagnosticul de epilepsie?  :rolleyes:

Sunnah:)

#45
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View Posttudorel666, on Feb 14 2007, 16:25, said:

Fratioare, mi-ai luat vorba din gura , da' de ce sa fierbi pentru unul care nu stie ce spune !!!

Deoarece e mai cald si eu is cam friguros din fire . :D . La cate aberatii debiteaza domnul sus numit , se face draku iarna in rai . So let`s get a nice and warm place in hell .  :deviltongue:

#46
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postarmonie, on Feb 14 2007, 15:30, said:

MIros aici un musulman imbracat in piele de oaie:)
Daca e asa cum minti tu...si vrei neaparat virgine sexy in Rai, rauri cu vinuri si matasuri si bijuterii... iaca Coranul...citeste-l cu atentie, si nu-i greu deloc de citit serios...
http://musulman.subh...coran/coran.pdf

     Mersi, chiar o sa-l citesc !

#47
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostUnixMarius, on Feb 14 2007, 16:28, said:

Deoarece e mai cald si eu is cam friguros din fire . :D . La cate aberatii debiteaza domnul sus numit , se face draku iarna in rai . So let`s get a nice and warm place in hell .  :deviltongue:

     Nu uita sa-mi tii si mie un loc langa tine. Pari interesant.

#48
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Postarmonie, on Feb 14 2007, 16:26, said:

Sunnah:)
demonstreaza... sa vad unde scrie epilepsie.

#49
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

demonstreaza... sa vad unde scrie epilepsie.

Intr-adevar mahomed suferea de epilepsie care de multe ori ascunde demonizarea. In timpul crizelor cand tremura puternic si facea spume la gura spune el ca primeste revelarea coranului si ca se mafiesta astfel datorita apropierii de Dumnezeu. In traditia ortodoxa apropierea de Dumnezeu nu genereaza astfel de manifestari ci mai degraba apropierea de diavol. Cand puterea diavolului se apropie de suflet, sufletul se cutremura si apar aceste spasme, a se vedea comportamentul celor demonizati atunci cand sunt exorcizati cum ii zguduie diavolul....

#50
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Bunã dovadã. :rolleyes:

#51
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Posttihomir, on Feb 14 2007, 20:20, said:

Intr-adevar mahomed suferea de epilepsie care de multe ori ascunde demonizarea. In timpul crizelor cand tremura puternic si facea spume la gura spune el ca primeste revelarea coranului si ca se mafiesta astfel datorita apropierii de Dumnezeu. In traditia ortodoxa apropierea de Dumnezeu nu genereaza astfel de manifestari ci mai degraba apropierea de diavol. Cand puterea diavolului se apropie de suflet, sufletul se cutremura si apar aceste spasme, a se vedea comportamentul celor demonizati atunci cand sunt exorcizati cum ii zguduie diavolul....

     Vrei sa spui ca un demon a creat o carte si o religie in stare sa concureze cu religia instaurata de insusi Dumnezeu ?! tihomir, unde ti-e capul baietica ?
     Mai mediteaza !

#52
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

View PostMegara, on Feb 14 2007, 21:11, said:

demonstreaza... sa vad unde scrie epilepsie.

Tu ce parere ai legat de afetiunea de care suferea Mohamed?

http://answer-islam....2.html#PARADISE

Mohamed auzea sunet de clopotei. Transpira fruntea .
Sahih Al-Bukhari: Volume 1, Book 1, Number 2:
http://www.usc.edu/d...ri/001.sbt.html

inima ii batea rapid
Sahih Al-Bukhari: Volume 1, Book 1, Number 3:
http://www.usc.edu/d...ri/001.sbt.html

Fata profetului era rosie si respira greu
Sahih Al-Bukhari: Volume 6, Book 61, Number 508:
http://www.usc.edu/d...ri/061.sbt.html

Deodata cadea sau se intindea jos
Sahih Al-Bukhari: Volume 4, Book 54, Number 461:
Volume 4, Book 54, Number 461:

cadea jos inconstient
Sahih Al-Bukhari: Volume 5, Book 58, Number 170:
http://www.usc.edu/d...ri/058.sbt.html

buzele se miscau rapid
Sahih Al-Bukhari: Volume 1, Book 1, Number 4:
http://www.usc.edu/d...ri/001.sbt.html

auzea sau vedea lucruri pe care altii nu le vedeau, avea visuri
Sahih Al-Bukhari: Volume 1, Book 1, Number 3:
http://www.usc.edu/d...ri/001.sbt.html

sfora ca o camila
Sahih Al-Bukhari: Volume 3, Book 27, Number 17:
http://www.usc.edu/d...ri/027.sbt.html


transpira
Sahih Al-Bukhari: Volume 2, Book 24, Number 544:
http://www.usc.edu/d...ri/024.sbt.html

Mohamed posedat sau vrajit

Sahih Al-Bukhari: Volume 7, Book 71, Number 658:
http://www.usc.edu/d...ri/071.sbt.html
Sahih Al-Bukhari: Volume 8, Book 75, Number 400:
http://www.usc.edu/d...ri/075.sbt.html
Sahih Al-Bukhari: Volume 7, Book 71, Number 661:
http://www.usc.edu/d...ri/071.sbt.html
Sahih Al-Bukhari: Volume 4, Book 54, Number 490:
http://www.usc.edu/d...ri/075.sbt.html


Epilepsia
http://www.sfatulme dicului.ro/print_article.php?id=310&catname=Neurologie

#53
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Vrei sa spui ca un demon a creat o carte si o religie in stare sa concureze cu religia instaurata de insusi Dumnezeu ?

Da, nu e evident? Tot diavolul, in mod indirect a creat si celelalte false religii, chiar Biblia o spune : "idolii neamurilor sunt demoni". Tot diavolul inspira si ereziile si toate relele.

#54
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Posttihomir, on Feb 14 2007, 21:07, said:

Da, nu e evident? Tot diavolul, in mod indirect a creat si celelalte false religii, chiar Biblia o spune : "idolii neamurilor sunt demoni". Tot diavolul inspira si ereziile si toate relele.

     Unde scrie in Biblie ca idolii neamurilor sunt demoni ? Esti sigur ca ai dat corect citatul ?
     Si chiar daca ar scrie asta, crucea, icoanele la care se inchina milioane de crestini ce sunt , Dumnezeu ? Prima porunca a Vechiului Testament spune sa nu-ti faci chip turnat sau cioplit si NICI O ALTA ASEMANARE a celor ce sunt sus in cer sau jos pe pamant. Si sa nu-mi torni obisnuitele baliverne ortodoxe, ca alea sunt pentru cei cu creierele spalate !
     Privit din punctul de vedere al acestei prime porunci, musulmanii sunt mai drept credinciosi decat oricare crestin !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate