Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Ce rata de refresh folositi la monitor?

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

Poll: Ce rata de refresh folositi la monitor? (130 member(s) have cast votes)

Ce rata de refresh folositi la monitor?

  1. <75 (38 votes [14.13%])

    Percentage of vote: 14.13%

  2. 75 (56 votes [20.82%])

    Percentage of vote: 20.82%

  3. 85 (112 votes [41.64%])

    Percentage of vote: 41.64%

  4. 90 (6 votes [2.23%])

    Percentage of vote: 2.23%

  5. >=100 (54 votes [20.07%])

    Percentage of vote: 20.07%

  6. ce e aia? (3 votes [1.12%])

    Percentage of vote: 1.12%

Vote Guests cannot vote

#1
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 16.12.2003
cineva mi-a spus ca rata de refresh cea mai ergonomica ar fi 75 Hz, insa sincer nu cred asta. la mine in birou sint 2 colegi care au monitoarele la 75 Hz, eu folosesc 90 Hz.
cu ochii n-am probleme, adica mi-am pus ochelari antireflexivi si gata cu durerile. voi cum stati?

#2
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
La rezolutii foarte mari folosesc 75, ca nu poate monitorul mai mult, dar in general 100 :)

#3
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
De la 85 in sus...depinde de rezolutie si de cat poate monitorul...oricum merg spre maxim..dpdv medical nu stiu mai nimic.

#4
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003
Eu folosesc 85 sau 100 Hz. Monitorul duce si 120 dar nu folosesc chiar atat... am citit ca acum minima recomandata nu mai este de 75 Hz ci de 85 si dupa ultimele studii si ratele de refresh mai mari de 120 ar fi daunatoare, asa ca am ales calea de mijloc.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,689
  • Înscris: 26.11.2001
100 hz la 1024

#6
Valmotor2

Valmotor2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 11.01.2004
herr Poti folosii ce rata refresh vrei ! nu conteaza ! dar ...cu cat ai mai mare rata de refresh cu atat iti dauneaza ochiilor ! E treaba ta ce vrei sa faci!

#7
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003

Quote

Originally posted by Valmotor2
herr Poti folosii ce rata refresh vrei ! nu conteaza ! dar ...cu cat ai mai mare rata de refresh cu atat iti dauneaza ochiilor ! E treaba ta ce vrei sa faci!


Nu este adevarat, conteaza!
Dupa cum s-a spus aici, rata de refresh optima este in jurul a 85Hz!
Probabil ca orice intre 75...120Hz este ok.
Eu folosesc cu precadere 85Hz. Recomand sa incerci si sa vezi la ce frecventa din gama de mai sus ochii tai se simt confortabil...

#8
miteani

miteani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 08.10.2003
Eu folosesc 100 desi la rezolutia de 1024X768 monitorul meu duce si 120. Aceleasi motive ca BlindGirl. Cred ca si 85 e OK. :yeah baby

#9
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 16.12.2003
@Valmotor2: poti sa ne explici de ce ar fi mai bune frecventele mai mici?

eu am 2 monitoare si le folosesc la frecventa maxime pe care o suporta fiecare, dar si pe care placa o poate duce la rezolutia de 1280x1024.
pe un monitor am o placa video ATI la 90 iar pe celalalt am o placa video NVidia care merge la 85. placile duc mult mai mult dar monitorul nu suporta 100 Hz la frecventa asta.
eu cel mai bine m-as simti la 75 Hz, pt ca imaginea este mult mai clara si mai luminoasa ca cea de la 85 insa ma supara refreshu la ochi.

apropo, in monitoarele vechi care suporta numai de 60 Hz nu pot sa privesc mai mult de un minut pt ca am dureri de cap.

#10
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Treci in 800x600 la 75.
Eu asa am acasa... sper ca pana luna viitoare sa-mi upgradez si monitoru...

bye

#11
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Important e ca frecventa optima de refresh depinde de tipul de monitor. La un TFT nu e acelasi lucru ca la un CRT. Daca pe un CRT frecvente sub 75Hz sunt obositoare pentru ochi, la un TFT o frecventa de 60 de Hz e OK.

#12
valivali

valivali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.03.2003
E normal sa fie mai bine sa ai frecvente mai mari la refresh (nu stiu de ce lui Valmotor2 i se pare normal invers, o avea el logica lui, dar nu inseamna ca e si corecta).

Eu am un CTX de 17 si il tin la 1280 cu 85Hz. Trebuie sa recunosc ca e mai bine la 1024 cu 100, dar il tin asa ca sa vad mai multe chestii pe monitor :)

#13
drdy

drdy

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 118
  • Înscris: 13.01.2003
Eu am un LCD AGneovo de 17" si il tin in 1280 cu rata la maxim adika la 75 Hz si mi se pare perfect, nu ma supara ochii deloc, chiar daca stau 5-6 ore cu ochii numai in monitor.

#14
aproapeom

aproapeom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 14.12.2003
eu cred ca depinde cum te obisnuiesti .. eu stau in 85, dar cand dau mai mare mi se pare ciudat asa.. iar cand dau mai mic ma doare capul..

dar am observat ca daca te duci la altcineva , nu prea te streseaza rau ce refresh are tipul, adica te obisnuiesti repede cu el .. ( spre exemplu salile de jocuri )

#15
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002

Quote

Originally posted by Courage
100 hz la 1024


same here

#16
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Eu merg la serviciu pe 1024 cu 75hz, am incercat cu 85 dar nu imi place cum se vede, e mai cetzos un pic. Acasa, am un junghi de 14'' de vreo 10 ani, cu care merg in 800x600 la 60 Hz, ca mai mult nu stie monitoru.

Vreau sa va spun ca nu am probleme cu ochii de la nici unu dintre ele, desi eu am deficiente de vedere, am o miopie destul de mare ...

Sint absolut convins ca este mult, mult mai important cum este reglat monitoru, ma refer la contrast si luminozitate.  Ma uit la multi colegi la serviciu cum isi tin monitoarele, si intr-adevar cred ca m-ar apuca repede dureri de cap sau de ochi daca m-as holba mult la ele.

De asemenea mi se pare important ca monitorul sa focalizeze bine si sa nu aiba erori de convergenta (adica de ex cind ai o dunga alba, verticala, pe un fond negru, sa nu vezi pe o margine a dungii niste verde si pe cealalta rosu...chestii d-astea).

Alte probleme mari deriva nu de la monitor, ci de la mediu de lucru: daca iti bate lumina in monitor, daca se sta in incaperea respectiva cu neoane aprinse in timpul zilei, etc.

Sint multi factori de luat in seama, si degeaba ne legam numai de monitor, poti sa ai super monitoru lu peste prajit care e in stare sa iti fac refreshu la exact 117,38 Hz, daca asa zic medicii, ca tot o sa ai probleme daca tie iti pîlpîie in draci un neon la 2 m in stînga deasupra...

#17
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
1600x1200 - 75hz, mai sus nu merge.

#18
andrei_traznitu

andrei_traznitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 07.12.2001
1280x1024 -85 Khz pe un 17" si merge foarte bine si nu e suparator

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate