Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Coranul - interpretari personale

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#1
jwn

jwn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.02.2007
Locatia Lunii si a stelelor

In coran gasim urmatoarele marturii despre luna si stele:

67/3,5
Acela care a creat sapte ceruri unul peste latul, fara sa vezi nici o nepotrivire in creatia Celui molostiv. Intoarce-ti privirea.oare vezi tu vreo crapatura?
Noi am impodobit cerul cel mai de jos cu candele si le-am facut pe ele pietre pentru lovirea seitanilor si am pregatit pentru ei chinul Vapaii.


41/12
Si le-a hotarat El sa fie sapte ceruri, in doua zile, si a oranduit fiecarui cer menirea sa. Si am impodobit Noi cerul cel mai de jos cu candele, si straja. Aceasta este oranduiala Celui puternic si Atoatestiutor.

37/6,7
Noi am impodobit cerul cel mai apropiat cu podoaba stelelor
Care apara impotriva oricarui sheitan razvratit


71/15-16
Oare nu ati vazut voi cum a creat Allah sapte ceruri, unul peste altul
Si a facut Luna sa le fie lor lumina si a facut Soarele ca o candela?


Coranul pare sa invete ca acolo sunt 7 ceruri, unul peste altul, daca a fost imaginat sa fie ca si etajele unei cladiri inalte ( straturi plate) sau ca coajele sau straturile de ceapa. Conform acestor versete, Soarele ar fi o candela aflat in cerul cel mai de jos, iar Luna o lumina aflata intre cele 7 ceruri.

Ca expresie poetica este acceptabila, dar stiintific vorbind, nu sunt stadii patrunzatoare in univers care sa ne permita sa diferentiem intre diferite ceruri.

Totusi, Coranul anume repartizeaza stelele intr-un cer jos sau cel mai jos, in timp ce sustine ca relatia dintre luna si si totalitatea celor sapte ceruri este ca este "intre ele " (fehinna). Aceasta da impresia ca luna este la fel de departe de stele daca nu mai departe.

Dar fiecare stie astazi ca stelele sunt mult mai departe de pamant decat luna. Aceasta nu este o mica diferenta, este o problema de cateva magnitudini. Distanta aproximativa de la pamant la luna este 384,400 km, in timp ce Proxima Centauri, cea mai apropiata stea din afara sistemului solar, este deja de 4,3 ani lumina= 40, 682, 300,000,000 km (40 de trilioane de kilometri distanta, sau exprimata diferit, avem nevoie sa multiplicam distanta lunii de mai mult de 100 milioane de ori sa ajungem chiar la cea mai apropiata dintre stele.

Totusi pare chiar agitat, cineva ar putea spune ca toate stelele sunt in cel mai de jos rai 9cum sustine Coranul) si luna este in partea cea mai de jos a celui mai de jos rai ( despre care Coranul nici nu o spune nici implica). Coranica epresie relateaza locatia lunii in multitudinea de raiuri si spune ca luna "este "intre ele". Nu spune ca ar fi exact in mijloc, dar spune undeva "in interior" daca ne uitam la cum acest cuvant este folosit intr-un alt loc.

Sunt cateva locuri de astfel de versete unde Coranul foloseste acelasi cuvant arabic "Fihinna" ca in versetele despre care vorbim. In versetul 9/36 si 2/197 este utilizat in fraze "lunile s finte, IN ELE NU FA..." cu semnificatia "in timpul ". Este folosit vorbind de un spatiu temporal" inside".

In urmatoarea list de versete unde cuvantul este folosit pentru locatie:
55/56 (despre gradinile paradisului)

55/70 In ele vor fi drepti (companionii), bine, frumos;

Acesta sustine clar ca aceste femei frumoase sunt in interiorul acestor gradini, si mai mult sau mai putin in mijloc sau distribuite, dar nu ca ele s-ar strange toate la bordurile ei. Aceasta ar fi un important below (ar fi o importanta urmare)

5/120
" A lui Allah este imparatia cerurilor si a pamantului, precum si toate care se afla in ele, caci El este cu putere peste toate.

Inca o data, aceasta este despre Iisus, si intregul punct este ca el traieste PRINTRE EI, nu o viata intr-un punct obscur al periferiei, nu ca ar fi in mijlocul lor si ei nu au nici o scuza ca ei nu i-au auzit mesajul pentru ca ei nu au stiut despre asta.

17/44
Il preamaresc cele sapte ceruri si pamanturi si cei care se alfa in ele si nu este nimic care sa nu-l preamareasca si sa nu-i aduca laude, insa voi nu pricepeti preamarirea lor. El este Bland iertator.

Inca o data, inseamna totalitate, nu doar inceputul sau periferia.

23/71
Si daca adevarul s-ar potri cu poftele lor, s-ar fi stricat cerurile si pamantul, precum si toti cei care se afla intre ele...

Inca o data, INTRE ELE, inseamna "inauntrul "acelor care traiesc pe pamant sau in raiuri.

In sfarsit versetul 71/16 care este o intrebare

Si a facut Luna sa le fie lor lumina si a facut Soarele ca o candela?

71:16
Pickthall: And hath made the moon a light therein, and made the sun a lamp?
Yusuf Ali: And made the moon a light in their midst, and made the sun as a (Glorious) Lamp?


Clar " in mijlocul lor" este o traducere valida si nu este necesar sa intelegi ca "exact in mijlocul raiului" dar este "inauntru". La ce se refera "in"? Este INTRE, CELE SAPTE CERURI, DACA TOT Coranul vorbeste despre versetul anterior acestuia.


71/15-16
Oare nu ati vazut voi cum a creat Allah sapte ceruri, unul peste altul
Si a facut Luna sa le fie lor lumina si a facut Soarele ca o candela?


71:15-16

Do you not see how God has created the seven heavens
one above the other,
and made the moon a light in their midst,
and made the sun as a lamp?


Nici o indicatie ca luna este la bordura acestor ceruri, sau macar la cea mai de jos bordura a celui mai de jos din cele sapte. Citirea naturala este inca totusi "undeva inauntru". Si clar, Yusuf Ali a crezut ca a fost citirea naturala.

In distinctie cu aceasta, noi avem foarte clar afirmatia ca stelele sunt " la bordura" celor sapte raiuri daca totusi sunt in CEL MAI JOS RAI dupa cum sustine Sura 67/5

Ca acestea, poate nimeni nu poate spune ca luna este mai departe de stele, dar spune ca stelele sunt in cel mai jos si in interiorul raiurilor, luna este macar la fel de departe de cea mai apropiata stea si aceaste este o problematica stiintifica. Daca nu este fatis gresit ce Coranul sustine datorat vagilor expresii, atunci da totusi o impresie gresita.

#2
jwn

jwn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.02.2007

Sunt Soarele si Luna obiecte pentru oameni?


14/33
Si a supus pentru voi Soarele si Luna, amandoua urmarindu-si cursul fara oprire, si a supus pentru voi noaptea si ziua.

Nu au fost nici o data obiecte pentru mine. Ele urmeaza cursul lor chiar daca vreau sau nu ceva sa fac cu ele, si sunt sigur ca cititorul nu are nici o influenta asupra lor decat am eu. Contrariul este adevarat. Omenirea este obiect pentru ele in numeroase cazuri.

Prezenta sau absenta luminii soarelui (noapte si zi) determina marele grad ce putem face si ce nu putem face. Luna influenteaza fluxul si refluxul oceanelor. Oamenii traind in zonele costale sunt supusi acesteia.Ei nu o pot schimba dar o pot ajusta la viata lor.

Inventia electricitatii au schimbat mult acest " de a fi obiect" disponibilitatii luminii soarelui, macar in zonele industriale ale lumii. Am gasit un anumit substituient al luminii naturale. Si chiar in aceste conditii, chiar daca putem "local" face noaptea in zi si ziua in noapte, soarele si luna nu sunt totusi influentate de noi. Ele nu sunt obiect pentru noi.

Ar fi acceptabil de spus ca D-zeu a plasat soarele si luna pe cer in beneficiul nostru, dar nu sa sustina ca ele sunt obiecte pentru noi ,este neadevarat daca noi nu le putem influnenta in nici un fel.

#3
jwn

jwn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.02.2007
Muntii si Cutremurele (pamatul e plat?!)

21/31
Noi am facut pe pamant muntii neclintiti, pentru ca el sa nu se clatine cu ei, iar printre munti am facut carari si drumuri pentru ca ei sa se poata calauzi.

16/15 El a asezat pe pamant munti statornici, ca sa nu se clatine cu voi, rauri si drumuri, poate ca voi veti fi calauziti.

31/10
El a creat cerurile fara stalpi pe care voi sa-i puteti vedea si a aruncat [infingand] in pamant munti trainici, pentru ca el sa nu se clatine cu voi si a risit pe el tot felul de vietati. Si am coborat noi din cer ploaia si am facut sa creasca pe el perechi de plante folositoare de tot felul.

78/6-7
oare nu am facut Noi pamantul un pat
Si muntii ca tarusii?


88/17-19
oare nu se uita ei la camile cum sunt ele create
Si la cer, care este inalt,
Si la munti, cum ei sunt ridicati?
Si la pamant cum este intins?


Am auzit cateva ori Musulmanii vorbind despre asta si cum acesta ar fi un semn stiintific. In cartea stiintifica a din capitolul cartii Dr. campbell. Am cateva intrebari aici:

Aceasta idee este reperata de cateva ori in Coran, ma intreb ce gandesc musulmanii despre cateva duzine de cutremure care se intampla in fiecare an? Cateva din ele chiar au o puternica putere devastatoare! Daca prevenirea cutremurelor a fost scopul muntilor, de ce muntii nu le previn? Nu este aceasta o sustinere respinsa de oricine este in stare sa citeasca un ziar?
Poate doresti sa te informezi la Cutremure home page. Nu am gasit nimic in legatura ca muntii inseamna de fapt prevenitori de cutremure.

#4
jwn

jwn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.02.2007
Nici o limita de varsta in islam pentru casatorirea persoanelor de sex feminin.

Divortul in islam...este aprobat in conditiile...

2/228
Muierile divortate trebuie sa astepte trei menstruatii si nu le este ingaduit sa ascunda ce a facut Allah in pantecele lor...

Femeia in islam nu are dreptul la copii dupa divort ,chiar si copilul din pantece apartine barbatului, si de ce? pentru ca Mohamed a decretat :copii sunt facuti doar din sperma femeia este doar gazda iar barbatul proprietatea spermei- copiilor

Barbatul musulman poate divorta femeia in islam dupa o perioada de asteptare de 3 luni pentru cele care au ciclu si cele care nu au inca ciclu.

64/4
Si daca aveti indoieli in privinta perioadei de asteptare pentru muierile care nu nadajduiesc sa aiba ciclu, aceasta este pentru ele trei luni si asemenea pentru cele ce nu au inca ciclu. Iar termenul pentru cele care sunt ingreunate este pana ce ele zamislesc. iar aceluia care este cu frica de Allah, aceluia ii face El lucru sau usor.


4/49
O, voi cei care credeti! Daca va casatoriti cu dreptcredincioase si apoi divortati de ele, inainte sa le fi atins, voi nu le puteti impune o perioada de asteptare. Dati-le lor lucruri de care sa se bucure si lasati-le libere, dupa cuviinta!

Acest verset se aplica si bebelusilor sau fetitelor prea mici ca sotul lor sa poata consuma sexual casatoria.


#5
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006
Buna treaba! Zi-le ca le zici bine

#6
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 armonie, on Feb 8 2007, 16:20, said:

Buna treaba! Zi-le ca le zici bine
vad ca iti place sa te uiti si sa vorbesti in oglinda  :rolleyes:

Edited by Megara, 08 February 2007 - 16:23.


#7
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007
1) Titlul acestui thread este tendentios...  :deadtongue:
2) Armonie aka Jwn aka Dillema  :confuzzled:

#8
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Sarrita81, on Feb 9 2007, 05:17, said:

1) Titlul acestui thread este tendentios...  :deadtongue:
poate imi explici si mie ce e tenditios in "Coranul-interpretari personale".

sa inteleg ca nu exista interpretari personale despre Coran?

#9
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Megara, on Feb 8 2007, 17:22, said:

vad ca iti place sa te uiti si sa vorbesti in oglinda  :rolleyes:

Interpretari personale?

#10
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

 turbo trabannt, on Feb 8 2007, 18:48, said:

poate imi explici si mie ce e tenditios in "Coranul-interpretari personale".

sa inteleg ca nu exista interpretari personale despre Coran?

Titlul acestui topic - 'Coranul - interpretari personale, cat intelege si ce intelege fiecare...' - este tendentios in viziunea mea, deoarece in lumina postarilor anterioare ale lui Jwn insinueaza ca nivelul intelectual al cititorului care este de acord cu ceea ce scrie in Qu'ran este scazut. In al doilea rand, in postare nu este vorba despre niste pareri personale ale lui Jwn. Ceea ce a scris este copy-pasted de prin alte locuri si apoi editat putin; ce coincidenta, chiar ieri am citit pe un alt forum cam aceleasi lucruri, postate de o anume Dillema. Asa cum exista answering-islam.com, se gaseste si answering-christianity... Nu este fair-play!
Referitor la interpretarile personale ale Qu'ran-ului: evident ca fiecare interpreteaza intr-un anumit fel ceea ce citeste. Daca citesc azi un verset, mi se pare ca spune ceva, insa daca il recitesc peste un an, il voi privi cu alti ochi, prin prisma experientelor de viata prin care-am trecut in acel interval, prin prisma cunostintelor pe care le-am mai acumulat intre timp. Nu trece nici o zi in care sa nu invatam ceva nou.
Noi musulmanii consideram ca Islamul este perfect pentru ca Allah (SWT) a spus asa, noi credem ca stiinta lui Allah (SWT) este infinita. In Islam avem 'Qu'ran tafseer'. Tafseer (inseamna explicatie, elucidare in limba araba) reprezinta stiinta interpretarii Qur'an-ului. Tafsir-ul este diferit de "tawil", comentarii care se refera la continutul insusi al Qur'an-ului, comentarii folosite pentru a "adapta" (prin distorsionare) textul sacru la propriile pareri si ideologii ale autorilor comentariului.

#11
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

 armonie, on Feb 8 2007, 18:51, said:

aici e forum pentru romani? ai uitat cumva limba romana dupa muslimizare? pareri personale cumva?

Hehe, pai daca esti atat de constienta ca este un forum pentru romani, te rog frumos sa nu mai pocesti limba romana, cum faci de obicei...  :nonobad: Ia zi-mi si mie ce este 'muslimizare'?
Ce e cu parerile personale? Tu ai asa ceva?!

#12
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 armonie, on Feb 8 2007, 18:49, said:

Interpretari personale?
nope... IP-ul e clar si nu lasa loc de interpretari. Conform regulamentului clonele se baneaza. Asta s-a si intamplat cu clona ta jwn.

Edited by Megara, 08 February 2007 - 21:09.


#13
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 Megara, on Feb 8 2007, 21:08, said:

nope... IP-ul e clar si nu lasa loc de interpretari. Conform regulamentului clonele se baneaza. Asta s-a si intamplat cu clona ta jwn.

A murit Armonia...? :o :o :o

#14
sarsura

sarsura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.01.2007

 Megara, on Feb 8 2007, 21:08, said:

nope... IP-ul e clar si nu lasa loc de interpretari. Conform regulamentului clonele se baneaza. Asta s-a si intamplat cu clona ta jwn.


Am si eu o nelamurire , daca jwn si-a spus parerea personala despre Quran , de ce sa clonat ? De ce nu a avut curaj sa vina cu numele real ?

#15
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 sarsura, on Feb 8 2007, 23:01, said:

Am si eu o nelamurire , daca jwn si-a spus parerea personala despre Quran , de ce sa clonat ? De ce nu a avut curaj sa vina cu numele real ?
jwn era clona lui armonie...
armonie a fost suspendata 2 zile si fiindca, se pare, ca nu poate sta linistita, a mai facut un user cu numele "jwn". JWN a fost banat iar intre timp armonie s-a intors pe forum ca-i expirase suspendul.
Banarile, Suspendarile, Avertizarile se pot vedea aici: http://forum.softped...p?showforum=264

#16
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Ce oameni exista...
creaza un topic, isi lauda """marfa""", si se logheaza cu alt ID ca sa laude din nou aceeasi marfa...care oricum nu cred ca e a ei, nu cred ca s-a ostenit sa scrie la tastatura...ma rog...

#17
sarsura

sarsura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.01.2007

 Megara, on Feb 9 2007, 00:06, said:

jwn era clona lui armonie...
armonie a fost suspendata 2 zile si fiindca, se pare, ca nu poate sta linistita, a mai facut un user cu numele "jwn". JWN a fost banat iar intre timp armonie s-a intors pe forum ca-i expirase suspendul.
Banarile, Suspendarile, Avertizarile se pot vedea aici: http://forum.softped...p?showforum=264

Mi-am dat seama ca este tot ea , de asta nici nu m-am ostenit sa raspund.  I-am invata stilul copy - paste . :coolspeak:
Cel mai mult mi-a placut ca a incercat sa se laude singura , poate sa le dea curajul celorlalti sa o laude . Din asta rezulta ce fel de OM este .

P.S Sa fii domn, e o intamplare ; sa fii OM , e lucru mare .

#18
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 sarsura, on Feb 9 2007, 02:05, said:

Mi-am dat seama ca este tot ea , de asta nici nu m-am ostenit sa raspund.  I-am invata stilul copy - paste . :coolspeak:
Cel mai mult mi-a placut ca a incercat sa se laude singura , poate sa le dea curajul celorlalti sa o laude . Din asta rezulta ce fel de OM este .

P.S Sa fii domn, e o intamplare ; sa fii OM , e lucru mare .

Nu ai raspuns pentru ca nu ai nici un raspuns, versetele coranului sunt evidente: soarele se invarte in jurul pamantului, pamantul este plat, luna si soarele sunt obiecte penru oameni, sperma tasneste dintre coloana si piept...ce sa mai zic o intreaga filosofie...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate