Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Care este NUMELE LUI DUMNEZEU?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3140 replies to this topic

#2845
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
E numele cu care s-a prezentat poporului Israel. Pentru crestini, nu ! Ca nu l-a folosit nimeni. Au stiut ei de ce nu l-au folosit, sunt convinsa de asta. Apoi, de ce au schimbat tetragrama cu "Domnul", in traducerea Septuagintei? Nu-ti da de gandit? Ca daca fapta asta era una contrara spiritului crestin, atunci apostolii nu foloseau aceasta traducere (adica Septuaginta)!

Sa impartasim deci, mentalitatea primilor crestini si sa nu folosim termeni nebiblici, ci doar "tata", "Doamne", "Dumnezeule". Yahweh e un termen facut de oameni, de eruditi (carturari).

Edited by november_soul, 05 May 2014 - 18:00.


#2846
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

 november_soul, on 05 mai 2014 - 18:01, said:

E numele cu care s-a prezentat poporului Israel. Pentru crestini, nu ! Ca nu l-a folosit nimeni. Au stiut ei de ce nu l-au folosit, sunt convinsa de asta. Apoi, de ce au schimbat tetragrama cu "Domnul", in traducerea Septuagintei? Nu-ti da de gandit? Ca daca fapta asta era una contrara spiritului crestin, atunci apostolii nu foloseau aceasta traducere (adica Septuaginta)!

Sa impartasim deci, mentalitatea primilor crestini si sa nu folosim termeni nebiblici, ci doar "tata", "Doamne", "Dumnezeule". Yahweh e un termen facut de oameni, de eruditi (carturari).

Tu împărtăşeşte ce mentalitate vrei şi lasă considerarea a ce este biblic sau nu la latitudinea conştiinţei fiecăruia. Că, nu te supăra, dar e o gogomănie să zici că Numele lui Dumnezeu este termen nebiblic, pentru că nu este folosit în N.T. Şi cel puţin la fel de gogoriţă să zici că tetragrama ar fi un termen făcut de oameni. Cred că nu-ţi dai seama că prezinţi o mentalitate soră cu a "ortodocşilor" privind exclusivismul N.T. desconsiderând baza, rădăcina creştinismului.

#2847
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 Robert180374, on 05 mai 2014 - 17:49, said:

Ia te uită, cine-i drept-credinciosul care indică pe eretici.

Sa fii nasul lui Dumnezeu, da, e o erezie. [ http://i58.tinypic.com/2yynxw5.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Robert180374, on 05 mai 2014 - 18:24, said:

Că, nu te supăra, dar e o gogomănie să zici că Numele lui Dumnezeu este termen nebiblic, pentru că nu este folosit în N.T.

Nu de asta! Yahweh, Yahuwah, Yah, Iehova, sunt cumva termeni biblici? Nu. Biblic este termenul "YHWH"- acum rosteste tu aceste 4 consoane, daca poti.[ http://i62.tinypic.com/hv3see.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2848
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

 november_soul, on 05 mai 2014 - 18:29, said:

Sa fii nasul lui Dumnezeu, da, e o erezie. [ http://i58.tinypic.com/2yynxw5.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Nu de asta! Yahweh, Yahuwah, Yah, Iehova, sunt cumva termeni biblici? Nu. Biblic este termenul "YHWH"- acum rosteste tu aceste 4 consoane, daca poti.[ http://i62.tinypic.com/hv3see.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din perspectiva mea de român, Y este vocală...
Chestiunea e că, chiar dacă nu ştim pronunţia, tetragrama YHWH - care înseamnă "Eu sunt", sau "Eu sunt Cel ce sunt" - este într-adevăr Numele lui Dumnezeu. Scriptura este clară în privinţa asta, după părerea mea. Iar subiectul discuţiei este acesta şi nu oportunitatea folosirii de către creştini a Numelui şi în ce context. Dar înverşunarea cu care te arunci în astfel de consideraţii paralele e grăitoare.

#2849
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
Sunt unii, indrumati eronat, care cred, la modul superstitios, ca daca invoca intr-un anumit fel (formule de adresare, "nume" speciale) vor fi ascultati mai usor, insa gandirea asta este una gresita, tot ce conteaza, in inchinarea noastra, este dispozitia inimii !
Nu te ajuta cu absolut nimic sa rostesti: Iehova.
Da, la nivel pur teoretic, este bine sa stii ce nume a avut Dumnezeu in relatia cu poporul Israel, acea tetragrama, insa atat![ http://oi57.tinypic.com/aevcdd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu altera mentalitatea bisericii primare! Nu corupe optica primilor crestini cu adaosuri facute de om!

Edited by november_soul, 05 May 2014 - 19:28.


#2850
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 ady_maris, on 06 februarie 2007 - 16:24, said:

IAHWEH=IAHSUAH TRADUS DOMNUL =ISUS

YHWH= Yahsuah Hanozri Wumelech Hajehudim..........ISUS NAZARINEANUL IMPARATUL IUDEILOR!!!!
6. Am făcut cunoscut Numele Tău oamenilor, pe care Mi i-ai dat din lume. Ai Tăi erau, şi Tu Mi i-ai dat; şi ei au păzit Cuvântul Tău.

26. Eu le-am făcut cunoscut Numele Tău, şi li-L voi mai face cunoscut, pentru ca dragostea cu care M-ai iubit Tu, să fie în ei, şi Eu să fiu în ei.”

10. pentru ca, în Numele lui Isus, să se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pământ şi de sub pământ,
11. şi orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Domnul.

12. În nimeni altul nu este mântuire: căci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor, în care trebuie să fim mântuiţi.”

17. Şi orice faceţi, cu cuvântul sau cu fapta, să faceţi totul în Numele Domnului Isus, şi mulţumiţi, prin El, lui Dumnezeu Tatăl.

23. Şi porunca Lui este să credem în Numele Fiului Său Isus Hristos, şi să ne iubim unii pe alţii, cum ne-a poruncit El.

13. V-am scris aceste lucruri ca să ştiţi că voi, care credeţi în Numele Fiului lui Dumnezeu, aveţi viaţa veşnică.
Osana.

#2851
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,515
  • Înscris: 17.04.2014

 whitewizard, on 05 mai 2014 - 19:37, said:

Osana.

 whitewizard, on 05 mai 2014 - 19:37, said:

Quote

IAHWEH=IAHSUAH TRADUS DOMNUL =ISUS

YHWH= Yahsuah Hanozri Wumelech Hajehudim..........ISUS NAZARINEANUL IMPARATUL IUDEILOR!!!

Unde scrie in Biblie asa ceva ca YHWH= Domnul Isus? Iti spun eu: niciunde.

YWHW este Numele Tatalui ceresc, Singurul Dumnezeu Atotputernic.
Isus Hristos este Fiul Dumnezeului Atotputernic, trimis de Tatal ceresc sa rascumpere omenirea din pacat si moarte. El este singurul Mantuitor prin vointa Tatalui, prin care suntem salvati.

Ioan 3:16 "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.”

Binecuvantat sa fie Dumnezeul si Tatal  Domnului Isus Hristos  in vecii vecilor. Amin.

Edited by GRATEFUL, 20 May 2014 - 12:07.


#2852
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 GRATEFUL, on 20 mai 2014 - 12:02, said:

YWHW este Numele Tatalui ceresc, Singurul Dumnezeu Atotputernic.

Corect, cu mentiunea: in relatia cu poporul evreu al Vechiului testament.

#2853
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

Unde scrie in Biblie asa ceva ca YHWH= Domnul Isus? Iti spun eu: niciunde.



Unde scrie .

Asculta, Israele! Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn. (Deut.6:4)

Tu citesti cumva ?

 Robert180374, on 05 mai 2014 - 18:40, said:


Chestiunea e că, chiar dacă nu ştim pronunţia, tetragrama YHWH - care înseamnă "Eu sunt", sau "Eu sunt Cel ce sunt" - este într-adevăr Numele lui Dumnezeu. .


Pai da si unde scrie ca

De aceea v-am spus ca veti muri in pacatele voastre; caci, daca nu credeti ca Eu sunt, veti muri in pacatele voastre." (Ioan.8:24)

Nu se mai pune ?

#2854
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

 husand, on 06 august 2014 - 10:47, said:

Pai da si unde scrie ca

De aceea v-am spus ca veti muri in pacatele voastre; caci, daca nu credeti ca Eu sunt, veti muri in pacatele voastre." (Ioan.8:24)

Nu se mai pune ?
Se pune, dar nu aşa cum vrei tu să se interpreteze.
Treaba e că Isus nu vorbea greceşte cu oamenii, deci în manuscrisele greceşti găseşti de fapt o traducere a cuvintelor folosite. Dacă Isus ar fi spus că El este Însuşi YHWH, acest lucru ar fi fost tradus în clar, fără să lase loc de echivoc. Vezi doar ,din întreaga evanghelie, că Isus face o delimitare exactă între El şi Cel care L-a trimis.

#2855
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 husand, on 06 august 2014 - 10:47, said:

Pai da si unde scrie ca

De aceea v-am spus ca veti muri in pacatele voastre; caci, daca nu credeti ca Eu sunt, veti muri in pacatele voastre." (Ioan.8:24)

Nu se mai pune ?
Posted Image
nici acum nu pricepi ce scrie acolo?


greu la deal... Posted Image

""Cine esti Tu?", I-au zis ei. Isus le-a raspuns: "Ceea ce de la inceput va spun ca sunt. (Ioan.8:25)"

"Si aceasta, pentru ca am zis: "Sunt Fiul lui Dumnezeu!" (Ioan.10:36)"

iar Evanghelia acestui Ioan, se termina cu concluzia tuturor textelor prost intelese de tine si toti trinitarii:
"Dar lucrurile acestea au fost scrise pentru ca voi sa credeti ca Isus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu; si, crezand, sa aveti viata in Numele Lui. (Ioan.20:31)"

poate ca si tu, intr-un final, vei crede ce spune Isus despre El Insusi, ce scrie Ioan despre El, si NU ce scriu prostiile antihristului pe care si tu le-ai luat in brate.

Edited by Dude_2nd, 07 August 2014 - 07:29.


#2856
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Robert180374, on 07 august 2014 - 06:46, said:

Dacă Isus ar fi spus că El este Însuşi YHWH, acest lucru ar fi fost tradus în clar, fără să lase loc de echivoc. Vezi doar ,din întreaga evanghelie, că Isus face o delimitare exactă între El şi Cel care L-a trimis.

Pai cum sa-ti mai traduca ?

Yahweh = eu sunt.


De aceea v-am spus ca veti muri in pacatele voastre; caci, daca nu credeti ca Eu sunt, veti muri in pacatele voastre." (Ioan.8:24)

ca nu omul poate ierta pacatul sau un uns ori rabin
Carturarii si fariseii au inceput sa carteasca si sa zica in ei insisi: "Cine este Acesta, de rosteste hule? Cine poate sa ierte pacatele decat singur Dumnezeu?" (Luc.5:21)

ci numai Yahsuah = Salvator si nu sunt mai multi ci unul


? Nu este alt Dumnezeu decat Mine, Eu sunt singurul Dumnezeu drept si mantuitor, alt Dumnezeu afara de Mine nu este. (Isa.45:21)


si obiectau , si tu esti om ca noi.

Norodul I-a raspuns: "Noi am auzit din Lege ca Hristosul ramane in veac; cum, dar, zici Tu ca "Fiul omului trebuie sa fie inaltat"? Cine este acest Fiu al omului?"


.(Ioan.12:34)

 Robert180374, on 07 august 2014 - 06:46, said:

Isus face o delimitare exactă între El şi Cel care L-a trimis.

Dar unde nu o face saltam peste ?

Deci cum ? Jumate din Scriptura da ,jumate ba. ca sa iasa doctrina, mincinoasa , nu ?

Edited by husand, 07 August 2014 - 07:37.


#2857
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 GRATEFUL, on 20 mai 2014 - 12:02, said:

Unde scrie in Biblie asa ceva ca YHWH= Domnul Isus? Iti spun eu: niciunde.
Isaia 43
11Eu, Eu sînt Domnul, şi afară de Mine nu este niciun Mîntuitor!

Filipeni 3:20
Dar cetăţenia noastră este în ceruri, de unde şi aşteptăm ca Mîntuitor pe Domnul Isus Hristos.

Tit 2:13
aşteptînd fericita noastră nădejde şi arătarea slavei marelui nostru Dumnezeu şi Mîntuitor Isus Hristos.

#2858
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Dude_2nd, on 07 august 2014 - 07:23, said:

ce spune Isus despre El Insusi,



7. Iata ca El vine pe nori. Si orice ochi Il va vedea; si cei ce L-au strapuns. Si toate semintiile pamantului se vor boci din pricina Lui! Da, Amin.

"Eu sunt Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul", zice Domnul Dumnezeu, "Cel ce este, Cel ce era si Cel ce vine, Cel Atotputernic." (Apoc.1:8)

V-am scris, parintilor, fiindca ati cunoscut pe Cel ce este de la inceput. V-am scris, tinerilor, fiindca sunteti tari, si Cuvantul lui Dumnezeu ramane in voi, si ati biruit pe cel rau. (1Ioan.2:14)




.Go.

Edited by husand, 11 August 2014 - 13:20.


#2859
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,746
  • Înscris: 16.03.2004
Numai aiurea scrii, husand. De fapt, ce vrei tu sa demonstrezi, ca nu s-a inteles?

Edited by dark, 11 August 2014 - 17:30.


#2860
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Pai tu intelegi doar ce-ti pica bine la doctrina ta.

De inteles mai mult ..?

nimeni nu stie cine este Fiul, afara de Tatal, nici cine este Tatal, afara de Fiul si acela caruia vrea Fiul sa i-L descopere." (Luc.10:22)

Nu  se poa-te.

 Robert180374, on 07 august 2014 - 06:46, said:

Treaba e că Isus nu vorbea greceşte cu oamenii,


Da.da.

si pentru mine, ca ori de cate ori imi deschid gura sa mi se dea cuvant, ca sa fac cunoscut cu indrazneala taina Evangheliei, (Efes.6:19)


Deci daca vorbea greceste nu Isus ii dadea Cuvant ?

ca sa fiu slujitorul lui Isus Hristos intre Neamuri. Eu imi implinesc cu scumpatate slujba Evangheliei lui Dumnezeu, pentru ca Neamurile sa-I fie o jertfa bine primita, sfintita de Duhul Sfant. (Rom.15:16)

Evanghelia fiind duhovniceasca.

Daca n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui. (Rom.8:9)

Insa ca sa intelegi ca Isus este acelasi cu Duhul lui Isus ,mai greu.

Edited by husand, 12 August 2014 - 09:32.


#2861
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

 husand, on 12 august 2014 - 09:25, said:

Da.da.
Ceea ce zic eu este că n-am nicio îndoială că Yoşua (Isus) a vorbit, predicat, învăţat evreieşte în perioada cât a umblat printre oameni. De aceea sunt convins că manuscrisele evangheliilor prezintă de fapt o traducere în greceşte a cuvintelor Sale. Astfel, dacă ar fi exprimat vreo echivalenţă între El şi Yahweh, aceasta ar fi fost tradusă astfel încât să fie pricepută ca atare, nelăsând loc pentru ambiguităţi. Dealtfel, Yoşua se exprimă clar şi în mod repetat asupra persoanei Sale, spunând răspicat cine este El: Trimisul lui Yahweh, Unsul, Împuternicitul Său, Fiul Său.

Edited by Robert180374, 15 August 2014 - 08:15.


#2862
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Robert180374, on 15 august 2014 - 08:14, said:

Ceea ce zic eu este că n-am nicio îndoială că Yoşua (Isus) a vorbit, predicat, învăţat evreieşte în perioada cât a umblat printre oameni. De aceea sunt convins că manuscrisele evangheliilor prezintă de fapt o traducere în greceşte a cuvintelor Sale. Astfel, dacă ar fi exprimat vreo echivalenţă între El şi Yahweh, aceasta ar fi fost tradusă astfel încât să fie pricepută ca atare, nelăsând loc pentru ambiguităţi. Dealtfel, Yoşua se exprimă clar şi în mod repetat asupra persoanei Sale, spunând răspicat cine este El: Trimisul lui Yahweh, Unsul, Împuternicitul Său, Fiul Său.

Ioan 1
1La început era Cuvîntul, şi Cuvîntul era cu Dumnezeu, şi Cuvîntul era Dumnezeu.

Ioan 1:14
Şi Cuvîntul S'a făcut trup, şi a locuit printre noi, plin de har, şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl. -

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate