Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Ceasul retelei CONNEX - delay 3.5 minute!!!

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
SlicK489

SlicK489

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 09.10.2005
reinvii topicu asta..din simplu motiv ca... ,virgula, cati ani au trecut..2??..si astia de la ,Vodafone acum :) , au aceeasi problema.la sms, DIN RETEA..apare cu 3 minute in urma ora la care a fost receptionat mesajul
deci DIN RETEA..nu ora din telefon
comentarii? :scratchchin:

si mai am o intrebare pentru care cunoaste :D
"Actualizare automata a datei si orei"..e o functie care actualizeaza ora, dupa ora din retea??..sau ce :huh:

#38
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

 SlicK489, on Aug 12 2006, 21:01, said:

la sms, DIN RETEA..apare cu 3 minute in urma ora la care a fost receptionat mesajul
deci DIN RETEA..nu ora din telefon
comentarii? :scratchchin:
S-ar putea sa fie ora la care SMS-ul a ajuns īn SMS-C (SMS-Center). :mellow:


 SlicK489, on Aug 12 2006, 21:01, said:

"Actualizare automata a datei si orei"..e o functie care actualizeaza ora, dupa ora din retea??..sau ce :huh:
Da. Din cāte stiu, numai Orange propune asa ceva, si asta numai īn timpul GPRS Attach-ului (adica daca ai setat GPRS-ul pe "If available", sau īn momentul cānd creezi o conexiue GPRS). Desigur, merge numai pe GSM, pe 3G nu merge.

#39
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

Quote

Da. Din cāte stiu, numai Orange propune asa ceva, si asta numai īn timpul GPRS Attach-ului (adica daca ai setat GPRS-ul pe "If available", sau īn momentul cānd creezi o conexiue GPRS). Desigur, merge numai pe GSM, pe 3G nu merge.
Nu propune reteaua ci terminalul. La toate aparatele Nokia cu GPRS sau EDGE exista aceasta optiune in meniu de a actualiza automat data si ora terminalului din retea.Daca debifez optiunea actualizarea nu se mai intimpla.
E drept ca nu m-am logat pe VoDa sa vad daca acest lucru e functional si acolo.

Edited by tiff, 12 August 2006 - 21:17.


#40
vodafone_ro

vodafone_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,944
  • Înscris: 22.08.2005
dai un sms gratuit la 767 si aflii din mesaj cat este ceasul
eu asa fac
bafta

#41
SlicK489

SlicK489

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 09.10.2005

Quote

S-ar putea sa fie ora la care SMS-ul a ajuns īn SMS-C (SMS-Center).


nop
am trimis la 767 (cum zicea cineva mai sus) la ora...3:30 sa zic.in 10 secunde imi vine inapoi mesaj de confirmare de la respectivu nr ca telefonul este setat corect.data mesajului, corect.Ora la care a fost TRIMIS mesajul (de ei) 3:27

mentionez ca eu sunt obsedat cu ora exacta :D pe telefon si pe PC
si cu o zi inainte mi-am setat ora exacta si pe calculator si pe telefon, dupa GMT
si ca sa fiu si mai sigur..dupa respectiva faza cu smsul am sunat si la 958 sa vad daca ceasul meu e corect.si da e perfect..setat la secunda (+- 2 secunde poate..dar NU 3 MINUTE!)

deci conspiratie :D sau..ignoranta din partea Vodafone? (mai degraba zis Connex..pt ca de la ei a ramas asa)

pe mine ma dispera chestia asta tocmai din cauza la ce am zis mai inainte..cand mai sunt plecat pe undeva nu pot sa stiu si eu ora exacta tot timpul(mi-ar place sa o am de la Vodafone)..si la 958.nu mai stiu

cum e la 958?
se plateste normal...minutul??
se plateste apelul?
se plateste o anumita taxa pe apel/minut?

adica dau la vodafone 14/22 centi pe minut?..sau costa la ei 0.50 euro sa zic pe minut
cum se taxeaza acolo?

#42
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

 tiff, on Aug 12 2006, 22:17, said:

Nu propune reteaua ci terminalul.
Ambele. Reteaua trebuie sa aiba acesta functie activa, si terminalul sa propuna acesta optiune.

 tiff, on Aug 12 2006, 22:17, said:

La toate aparatele Nokia cu GPRS sau EDGE exista aceasta optiune in meniu de a actualiza automat data si ora terminalului din retea.Daca debifez optiunea actualizarea nu se mai intimpla.
Nu numai la Nokia, de exemplu si la Sony-Ericsson e la fel. Cānderam la Bucuresti, cazuse 3G-ul Orange, as aca am fost obligat sa trc Sony-Ericsson-ul V800 īn GSM only... si cānd am initiat conexiunea GPRS, īl aud ca bāzaīe, ca si cum ar fi primit un mesaj : ma duc sa vad ce vroia, si īmi propunea sa fac un update al orei.

Pāna la urma am dezactivat optiunea asta, ca e nasol ca ti-o propune la fiecare conexiune GPRS, si te īntreaba daca vrei sau nu. Asta numai cānd esti īn GSM (sau EDGE), pe reteaua 3G nu exista acesta functionalitate de actualizare a orei.

La Nokia parca e mai bine, ca poti seta daca vrei sau nu sa se actualizeze automat ira, si nu te īntreaba de fiecare data daca esti de acord. Insa la Nokia mai vechi (6310, 8310, 3310...) exista acesta optinue, unde te īntreaba daca vrei sau nu sa faci update-ul.

#43
calin2k

calin2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 01.01.2004
cred ca e relativ complicat sa reseteze ora la sistem cand se cumuleaza minute, pentru ca implica niste anomalii in facturarea unor convorbiri care se incheie dupa resetarea orei, apar sau dispar minute din convorbiri dupa cum e la ei sistemul - inainte sau dupa ora oficiala.

parerea mea e ca ar trebui facute ajustarile mai des atunci cand abaterile sunt de rangul fractiunilor de secunde

#44
SlicK489

SlicK489

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 09.10.2005
poate se vor trezi si astia
le-as trimite un sms la relatii clienti..macar sa-i intreb care-i baiu`
probabil asa o sa fac

#45
kyroptus

kyroptus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.04.2005
O rezolvare simpla...

Din telefon (un exemplu ar fi la Nokia) Te duci la Meniu-> Setari Ora si Data -> Auto-update of date & time -> On... si ceasul telefonului tau va fi adus la urmatorul refresh in retea la nivelul ceasului din reteaua pe care esti. Asa ai eliminat supiciunea ca la inceput de ora noua vorbesti la ora oficiala Radio Romania Actualitati (ex.: 18:00 pe reteaua Vodafone sau Orange) la ora decalata cu 3...5 minute! :)

Succese!
Dragos

#46
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Hei 2006 e anul in care traiesti?

#47
kyroptus

kyroptus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.04.2005

 pstefan, on Jul 7 2008, 19:33, said:

Hei 2006 e anul in care traiesti?

Pardon!... :mellow:

Care e problema? Nu se mai poate da nici o info... s-a invechit totul?!
Sa inteleg ca e o gluma nu? :) ...

Bafta!

Edited by kyroptus, 11 July 2008 - 12:39.


#48
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,529
  • Înscris: 16.12.2006

 pstefan, on Jul 7 2008, 19:33, said:

Hei 2006 e anul in care traiesti?
sa stii ca a fost util postul lui , eu am sincronizat telefonul pe ora retelei cu auto-update ! Observ ca delay-ul a disparut, doar 28 de secunde diferenta intre ora retelei si ceasul din PC sincronizat cu time.nist.gov !

#49
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Si e moca chestia asta?

#50
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Normal ca este gratuit.
Dar nu stiam ca si Connex-ul sincronizeaza ora.
La Orange, sincronizarea sa face odata cu GPRS Attach-ul.

#51
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Pai nu am de unde sa stiu ca e moca. O sa incerc sa-l dereglez, ca sa vad daca se regleaza singur!

#52
lucky luciano

lucky luciano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.04.2007

 vodafone_ro, on Aug 12 2006, 23:25, said:

dai un sms gratuit la 767 si aflii din mesaj cat este ceasul
eu asa fac
bafta

eu am dat mesaj la 15.05 si mi-a venit raspuns la 14.01 :bigeyed:
ce sa inteleg din asta?

#53
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Si la Cosmote tot la GPRS Attach se face. La Vodafone nu functioneaza, sau cel putin la mine nu a mers pe Nokia N95

#54
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Ce este GPRS Attach?

Edited by joystick, 16 July 2008 - 18:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate