Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

probleme cu sunetu la ubuntu

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 16.03.2006
nu stiu ce sa-i mai fac ca sa pot sa ascult si eu muzica,mentionez ca placa de sunet se numeste sound fusion cs46 xx
Attached File  Screenshot.png   164.41K   16 downloads

#2
oblio.

oblio.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 07.09.2005
Ai codecurile puse?

#3
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 16.03.2006
Codecuri nu cred(nu am instalad)dar la driver am 2.

#4
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
incearca automatix sau easy Ubuntu pentru a instala codec-urile necesare. nu uita sa arunci totusi si un ochisor pe wiki-urile / forumurile ubuntu
poate cineva a mai trecut prin vreo problema asemanatoare :P

bafta :peacefingers:

#5
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006
http://ubuntuforums....ad.php?t=209254

#6
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
bravo infernal, ai prins spilul! toti utilizatorii linux ar trebui sa faca la fel ca tine! :P

#7
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006

View PostA.Faith, on Feb 5 2007, 22:23, said:

bravo infernal, ai prins spilul! toti utilizatorii linux ar trebui sa faca la fel ca tine! :P

Te referi la faptul ca omul trebuia sa citeasca : http://forum.softped...howtopic=120032 inainte de a posta ? (pentru ca nu e scris degeaba acolo)

Edited by infernal, 05 February 2007 - 22:49.


#8
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
lol :lol: ai dreptate infernal, dar sa nu uitam vremurile in care linux era pentru noi o necunoscuta!
acuma sincer, nu am prea multa experienta in linux, iar sfaturile pe care le dau sunt pentru ca simt o placere in a-i ajuta si pe alti. dar nu am uitat niciodata ce inseamna sa fi disperat, timpul  sa te preseze, rezolvarea sa nu mai vina si tu practic sa fi fara nicio idee! in ideea asta trebuie gandit inainte de a da un reply la un post de ajutor :
1. dai rezolvarea daca o ai
2. indrumi spre documentare persoana respectiva
3. ii readuci aminte de google, search, wiki, man, etc.
4. ii ceri sa revina cu eventual feedback

daca toate ar functiona asa ... "comunitatea" (da, pun ghilimele pentru ca nu poate fi numita comunitate in adevaratul ei sens) ar fi mult mai buna!
oricum, nu ii pot ura celui care a deschis acest topic decat bafta si la cat mai putine probleme :)

proud 2 be useful :P
:peacefingers:

#9
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006

View PostA.Faith, on Feb 5 2007, 23:22, said:

lol :lol: ai dreptate infernal, dar sa nu uitam vremurile in care linux era pentru noi o necunoscuta!
acuma sincer, nu am prea multa experienta in linux, iar sfaturile pe care le dau sunt pentru ca simt o placere in a-i ajuta si pe alti. dar nu am uitat niciodata ce inseamna sa fi disperat, timpul  sa te preseze, rezolvarea sa nu mai vina si tu practic sa fi fara nicio idee! in ideea asta trebuie gandit inainte de a da un reply la un post de ajutor :
1. dai rezolvarea daca o ai
2. indrumi spre documentare persoana respectiva
3. ii readuci aminte de google, search, wiki, man, etc.
4. ii ceri sa revina cu eventual feedback

daca toate ar functiona asa ... "comunitatea" (da, pun ghilimele pentru ca nu poate fi numita comunitate in adevaratul ei sens) ar fi mult mai buna!
oricum, nu ii pot ura celui care a deschis acest topic decat bafta si la cat mai putine probleme :)

proud 2 be useful :P
:peacefingers:
Cand m-am apucat eu de Linux / *BSD accesul la internet nu il avea orice (l)user, nu exista Google iar mura in gura nu iti dadea nimeni.

Daca (re)citesti aici : http://forum.softped...howtopic=120032 ( >> INAINTE DE A POSTA!<<: Cum sa punem intrebari ) o sa (re)vezi anumite lucruri cum ar fi :

"Încercaţi să găsiţi singuri soluţia problemei. Dacă google nu a găsit nimic sau dacă nu înţelegeţi documentaţia, spuneţi-ne, altfel pur şi simplu vă vom trimite să citiţi documentaţia, pentru că răspunsul e acolo şi nu simţim nevoia să căutam acolo în locul vostru."

Acum te intreb cati dintre cei care posteaza fac lucrul asta ?

"În cazul în care căutarea a eşuat, spuneţi-ne exact ce aţi căutat. Vă vom ajuta să învăţaţi să gasiţi răspunsuri astfel încît data viitoare veţi avea răspunsul imediat şi nu va trebui să aşteptaţi ca unul din noi să se trezească."

Dar de faptul ca nu stiu sa caute ?

Si intrebarile pot continua.

Dar sa nu uitam un lucru foarte important si anume ca Linux / *BSD nu este pentru oricine.

Edited by infernal, 06 February 2007 - 02:12.


#10
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005

View Postinfernal, on Feb 6 2007, 02:09, said:

Cand m-am apucat eu de Linux / *BSD accesul la internet nu il avea orice (l)user, nu exista Google iar mura in gura nu iti dadea nimeni.

Daca (re)citesti aici : http://forum.softped...howtopic=120032 ( >> INAINTE DE A POSTA!<<: Cum sa punem intrebari ) o sa (re)vezi anumite lucruri cum ar fi :

"Încercați să găsiți singuri soluția problemei. Dacă google nu a găsit nimic sau dacă nu înțelegeți documentația, spuneți-ne, altfel pur și simplu vă vom trimite să citiți documentația, pentru că răspunsul e acolo și nu simțim nevoia să căutam acolo în locul vostru."

Acum te intreb cati dintre cei care posteaza fac lucrul asta ?

"În cazul în care căutarea a eșuat, spuneți-ne exact ce ați căutat. Vă vom ajuta să învățați să gasiți răspunsuri astfel încît data viitoare veți avea răspunsul imediat și nu va trebui să așteptați ca unul din noi să se trezească."

Dar de faptul ca nu stiu sa caute ?

Si intrebarile pot continua.

suntem amandoi total offtopic, dar in virtutea inertiei am sa continui sa postez
nu trebuie sa te lauzi ca folosesti linux / bsd de nu stiu cat timp ... candva, si tu ai avut nevoie de ajutor si daca ti se dadeau replicile pe care le dai tu acum, nu stiiu de ce, am o vaga banuiala ca te lasai de "sportul" asta!

si sincer acum, s-a mai discutat, stiu sigur, daca tu, ca begginer, ai nevoie urgenta de ajutor, nu stai sa citesti man-uri stufoase sau sa stai ore-ntregi pe google. e mai usor sa dai search pe un forum de mari dimensiuni, gen softpedia, iar daca nu gasesti sa dai new topic. normal, iti va fi atrasa atentia ca trebuie sa cauti mai bine, dar asta dupa ce ti se prezinta solutia. asa vad eu ca ar fi cel mai bine. ca daca toti cei care se mai pricep cat de cat la linux ar deveni aroganti si la orice intrebare ar raspunde : man sau gogu' is your friend ...hmm, nu stiu cati ar mai vrea sa treaca pe linux!
Ai spus :

Quote

Dar sa nu uitam un lucru foarte important si anume ca Linux / *BSD nu este pentru oricine.
intr-adevar, asa e, dar pot fi adaptate ;) la urma urmei, nici utilizarea PC-ului nu e pentru oricine! dar cu vointa, totul e posibil! iar pe langa vointa iti mai trebuie si un oarecare ajutor pana cand reusesti sa te ajuti singur!
cu mentalitatea ca incepatorii trebuie "exterminati" prin a-i face sa renunte, nu ajungem nicaieri ... a, ba da, ajungem! ajungem sa ne batem joc de munca celor care fac intr-adevar ceva pentru linux : creaza wiki-uri, posteaza pe forumuri nu numai intrebari, distribuie cd-uri, fac "reclama" linux-ului, ii conving pe altii ca e mai bine free & legally decat warez & crap !
propun sa incheiem aici deviatia asta :P
________________________________

ontopic : @pele, nu am vazut niciun raspuns al tau ... ai rezolvat ceva, nu ai rezolvat ? pai asa e frumos ? noi te ajutam si ne lasi sa vorbim aici singuri <_<

#11
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006
A.Faith :
1. Nu m-am laudat cu nimic, am spus cu un anumit scop.
2. N-am avut nevoie de ajutor prea mult decat sa aflu ca exista si altceva decat windows/dos.
3. Cei mai multi useri fac ceva de genul "type this do that" si cred ca au invatat si stiu Unix/Linux ceea ce este gresit.
4. Eu nu incerc sa conving pe nimeni ca Linux-ul sau oricare BSD e mai bun/mai rau sau mai frumos/urat sau are mai multe/mai putine calorii decat alte OS-uri.
5. Fiecare foloseste OS-ul cu care se descurca si pe care il doreste.
6. Nu mai intru in alte detalii cum ar fi : binary blobs, documentatie pe Linux si nu stiu cate zeci de drivere scrise sub NDA.
7. Am incheiat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate