Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Biserica Catolica in timpul celui de-al II-lea razboi mondial

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#55
alex.dumitrascu

alex.dumitrascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.01.2007
Megara si Unixmarius lasati discutia asta aici unde se afla. Si unii si altii avem dreptate. Unii vad catolicismul din afara, iar altii dinauntru.
Nu a facut nimeni destul de mult atunci, si pana la urma victimele sunt in dreptul lor sa reclame lucrul acesta.
A fost bine ca am putut discuta.

Edited by alex.dumitrascu, 06 February 2007 - 22:14.


#56
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View PostMegara, on Feb 6 2007, 22:08, said:

Tu nu faci diferenta intre "a sti" si "a auzi". Una este sa auzi din diferite surse (chiar daca sursele sunt de incredere pentru tine) fara sa nu ai nimic palpabil pe care sa te bazezi cand faci niste acuzatii si alta este sa stii, adica sa ai dovezi ce pot fi probate si nu iti pot fi demontate de catre acuzator.

Normal ca nu pot sa STIU . Nu am trait atunci ca sa stiu. Totul este din auzite/citite etc . Tu crezi ca ma bazez pe credinta cand spun ceea ce spun? . Atata timp cat nu s-a venit cu ceva palpabil la afirmatiile continute in acel site (banuiesc ca te gandesti ca am luat pe nemestecate ceea ce scrie acolo) , pentru mine ramane o sursa credibila . Desigur ca sunt deschis la alte opinii si pot sa recunosc altceva daca cineva ma convinge de asta .

View Postalex.dumitrascu, on Feb 6 2007, 22:10, said:

Megara si Unixmarius lasati discutia asta aici unde se afla. Si unii si altii avem dreptate. Unii vad catolicismul din afara, iar altii dinauntru.
Nu a facut nimeni destul de mult atunci, si pana la urma victimele sunt in dreptul lor sa reclame lucrul acesta.
A fost bine ca am putut discuta.

Poate ca ai dreptate si sa lasam Istorici sa se ocupe de asta deocamdata . Nu am discutat cu Megara deoarece ea "vede catolicismul dinauntru" si banuiesc ca ea nu de aia a discutat cu mine pentru ca sunt un outsider. Io cred ca aceasta discutie clarifica unele aspecte ale acuzatiilor aduse Biserici Catolice , ceea ce este WRONG . Ma repet , cine acuza Biserica Catolica de antisemitism sau alte grozavii petrecute in ww2 nu stie istorie .

#57
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006
UnixMarius: eu nu m-am referit la acel site.
Nu mai vroiam sa continui discutia dar ma simt obligada sa dau niste explicatii fiindca ai inteles total altceva decat ceea ce am spus eu acolo. Si consider ca este corect sa explic.

Tu ai spus ca Papa STIA ce se intampla...
Eu am spus ca e o diferenta mare intre "A STI" si "A AUZI".

View PostMegara, on Feb 6 2007, 22:08, said:

Una este sa auzi din diferite surse (chiar daca sursele sunt de incredere pentru tine) fara sa nu ai nimic palpabil pe care sa te bazezi cand faci niste acuzatii si alta este sa stii, adica sa ai dovezi ce pot fi probate si nu iti pot fi demontate de catre acuzator.
Nu cred ca Papa putea sa spuna atunci STIU ce se intampla la Auschwitz de exemplu ... dar tu poti sa spui acum STIU ce s-a intamplat acolo fiindca ai niste dovezi palpabile (documente, analize, fotografi, filme etc).
Imi intelegi punctul de vedere?

Edited by Megara, 06 February 2007 - 23:45.


#58
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View PostMegara, on Feb 6 2007, 23:33, said:

UnixMarius: eu nu m-am referit la acel site.
Nu mai vroiam sa continui discutia dar ma simt obligada sa dau niste explicatii fiindca ai inteles total altceva decat ceea ce am spus eu acolo. Si consider ca este corect sa explic.

Tu ai spus ca Papa STIA ce se intampla...
Eu am spus ca e o diferenta mare intre "A STI" si "A AUZI".

Nu cred ca Papa putea sa spuna atunci STIU ce se intampla la Auschwitz de exemplu ... dar tu poti sa spui acum STIU ce s-a intamplat acolo fiindca ai niste dovezi palpabile (documente, analize, fotografi, filme etc).
Imi intelegi punctul de vedere?


Ahh , sorry , ai dreptate , intelesesem io altceva . Mersi de clarificari . Si Da, intradevar , nu pot sa spun ca Papa era convins de grozaviile care i se sopteau la ureche . Ma rog , discutia poate sa se intinda destul , dar eu in general m-am referit la un lider religios de tagma lui ce ar trebui sa faca . Ca s-a intamplat sa ne luam de acel Papa e altceva . E bine totusi ca s-a invatat ceva din lectia aia si actualul cat si predecersorul sau , ambi Papi , au stiu sa conduca Biserica Catolica in mileniul 3 . Cinste lor .

#59
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004
Sa fie oare intamplator? ;)

Attached File  holocaust.jpg   308.6K   40 downloads

#60
Tutenes

Tutenes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.01.2007

View Postalex.dumitrascu, on 6th February 2007, 20:10, said:

La prietenii mei evrei(cunosc si un rabin) cel mai minunat lucru mi se pare politetea. La fel si la catolici. Pentru cei din urma  injuriile aduse papei sunt de neiertat. In cazul de fata sunt si gratuite. Eu personal mi-am facut o regula din a nu le aminti nici evreilor despre  geneza si apologia criminala a comunismului(Beria, Engels, Ana Pauker), nici ortodocsilor despre fundamentalismul pravoslavnic al Miscarii Legionare.
Bineinteles ca e la moda sa il scuipi pe papa. Si nici nu-ti trebuie multe cunostiinte istorice pentru asta.
Ai citit vreodata ce spune Steinhardt, un evreu despre legionari?
Dar despre Antonescu?
Cat despre politetea catolicilor am intrat pe un site grecocatolic:  http://www.greco-catolica.org/, am citit comentariile grcocatolicilor de pe acolo la adresa ortodocsilor si m-am ingrozit de atata politete.
Suntem caracterizati in masa, ortodocsii cat si BOR cu epitete de genul: talibani,fundamentalisti,securisti,comunisti;oare asta e o virtute?

#61
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View PostTutenes, on 19th June 2009, 13:39, said:

Ai citit vreodata ce spune Steinhardt, un evreu despre legionari?
Dar despre Antonescu?
Cat despre politetea catolicilor am intrat pe un site grecocatolic:  http://www.greco-catolica.org/, am citit comentariile grcocatolicilor de pe acolo la adresa ortodocsilor si m-am ingrozit de atata politete.
Suntem caracterizati in masa, ortodocsii cat si BOR cu epitete de genul: talibani,fundamentalisti,securisti,comunisti;oare asta e o virtute?
cumva din intamplare e vreun epitet din cele enumerate care nu este conforma cu realitatea ?

acest topic (considerand initiatorul habotnic) se inscrie in tiparul cad batul din ochii tai dar omit parul din ai mei .... binentelesc atitudine crestineasca pur sange

#62
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postady_maris, on 30th January 2007, 23:46, said:

Oricine cunoaște istoria internațională a bisericii, este conștient de faptul că ideea trinității și formula trinitară au fost introduse pentru prima dată în secolul trei după Hristos.

Oricine cunoaste istoria religiilor este constient de faptul ca ideea trinitatii si formula trinitara au fost induse cu mult inainte de existenta blibliei si, implicit, cu mult inainte de acel secol trei e.n.
Studiul religiilor asiatice (din care s-au inspirat autorii bibliei) poate demonstra acest lucru oricarui curios.

#63
fasolar

fasolar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.04.2010
La sud de Polonia, între 500.000 și 1,2 milioane de sârbi au fost uciși în Balcani. Înaltul plenipotențiar al lui Hitler în Europa de Sud-Est, Hermann Neubacher, a scris: "Când liderii Ustače declară că peste un milion de sârbi ortodocși (inclusiv copii, femei și bătrâni) au fost uciși, aceasta este în opinia mea o exagerare. Pe baza rapoartelor pe care le-am primit, am estimat că trei sferturi de milion de oameni fără apărare au fost omorâți."
Sursa Wikipedia

Vreau sa stiu de ce neaparat sarbi ortodocsi ? Mai exact de ce "ortodocsi"?

#64
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

View Postfasolar, on 1st April 2010, 16:21, said:

La sud de Polonia, între 500.000 și 1,2 milioane de sârbi au fost uciși în Balcani. Înaltul plenipotențiar al lui Hitler în Europa de Sud-Est, Hermann Neubacher, a scris: "Când liderii Ustače declară că peste un milion de sârbi ortodocși (inclusiv copii, femei și bătrâni) au fost uciși, aceasta este în opinia mea o exagerare. Pe baza rapoartelor pe care le-am primit, am estimat că trei sferturi de milion de oameni fără apărare au fost omorâți."
Sursa Wikipedia

Vreau sa stiu de ce neaparat sarbi ortodocsi ? Mai exact de ce "ortodocsi"?

Simplu ,ptr ca nu erau catolici! :rolleyes:

Edited by eu_unul, 02 April 2010 - 04:12.


#65
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Mizerabilu, inteleg ca esti contra doctrinei trinitariene dar nu e nevoie sa asterni un cearsaf de litere pe fiecare topic. Daca vei continua sa postezi pe langa subiect, doar ca sa te afl in treaba o sa iei iar o pauza, poate una chiar luuunga!

#66
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009

View Postalex.dumitrascu, on 31st January 2007, 11:38, said:

Insinuati si afirmati in cele de mai sus, fara dovezi, faptul ca Biserica Catolica a favorizat Holocaustul.
Urmeaza sa retractati cele spuse si sa va cereti scuze pentru ignoranta, sau sa aduceti dovezi solide si pertinenente.
Afirmatiile dv, sunt extrem de grave, si chiar sub acoperirea unui nick name ele va apartin. Daca nu va rezolvati problema vom considera ca responsabilitatea spuselor dv. ii obliga solidar pe moderatori si pe proprietarii forumului.


  In legatura cu problema atacata tangential cea a generarii holocaustului de catre BC.
  1. Procesul de la Nuremberg s-a terminat iar criminalii de razboi au fost condamnati.
  2. Atata timp cat s-a mintit in problema cercetarii razboiului avem dreptul sa ne indoim cu privire la exactitatea datelor privind asa numitul holocaust, si sunt chiar si o gramada de istorici evrei care nu inghit minciuna exprimandu-se clar in acest sens. Descoperirea miraculoasa a unui craniu apartinut lui Hitler prin 70 ca sa aflam azi exact din ziarul moscovit pravda ca a trait mult si bine pana la 90 de ani. Deci minciuni pe banda.
  3. Maresalul Antonescu nu a fost anchetat deci in nici un caz nu i se poate pune eticheta de criminal de razboi. Ramane un asasinat politic printre multe altele care au pregatit terenul pentru comunism.
  4. Bunicii nostri nu au fost criminali de razboi cum incearca sa ni se inoculeze ca la imbecili, iar noi sa si luam de bune. Istoria ori ne-o facem noi ori ne este impusa din afara de data asta nu de tancurile sovietice ci de banii FMI-ului.
  5. Soldatii germani in Romania au fost un model de cum onoare militara, intrebati pe cine doriti dintre cei care au apucat vremurile. Erau respectati chiar si pe vremea comunistilor cand le erau ingrijite mormintele.
  6. Daca Papa Ioan Paul al 2-lea la lasat testamentar pe actualul inseamna ca razboiul s-a terminat si ar trebui sa ramana sinteza lucrurilor bune ramase ca dupa orice conflict. Altfel nu vom avea sanse sa mai evoluam. Principiul evolutiei este unul teza-antiteza-sinteza.    
  7. Razboiul al 2-lea mondial s-a incheiat, datoriile de razboi au fost platite iar criminalii (foarte putini, unii cu functii inalte negasiti criminali ceea ce dovedeste minciuna) beligerantii de o parte si de alta s-au imprietenit.
  8. De asemenea s-au terminat razboaiele otomane sau alte aberatii.
  9. Nu avem dreptul sa ne invinovatim for ever urmasii si sa-i punem sa se delimiteze de inaintasii lor asa cum se vrea (sa scriem pe scoli ca criminalii de bunici de-ai lor au schingiuit evrei, asa se practica in Franta). Ne pocaim dar in fata lui Dumnezeu pentru faptele noastre iar despre morti numai de bine.
10. Conspiratiile sectare, finantate de cine se stie asta doresc, desfiintarea natiunilor, desfintarea credintei si instaurarea dictaturii mondiale. Daca nu se opresc de la pretentii gen stapani ai lumii, popor superior etc o vor tot lua pe coaja domnii evrei si aliatii lor si nu-si vor gasi linistea si pacea pe sol cat e lumea (spania lui Torque' franta din timpul Templierilor si Germania lui Hitler au fost numai niste episoade din istorie in care evreii nu si-au gasit un loc pe pamant fara sa atraga oproliul public). Poate asa e scris sa se intample, in orice caz faptul ca nu sunt in pace nicaieri si cu nimeni pe glob este un adevar vizibil din avion (cati vecini prieteni are statul Israel prin tot orientul ??????). E cam greu sa spui ca toti au ceva cu tine iar tu esti perfect, asta e situatia actuala a poporului evreu. In acest caz ori e vb. de paranoia ori daca este real trebuie sa te corectezi categoric.

#67
PadreCory

PadreCory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.06.2010
Pius XII si salvarea multor evrei chiar in Vatican:

http://www.catholica...lor-in-vatican/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate