Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Vaccin antimalarie sau medicamente profilactice

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
tmeda

tmeda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.12.2006
In mai trebuie sa merg in Africa eu si prietena mea si vrem sa facem vaccinul antimalarie sau sa luam medicamentele care previn imbolnavirea cu malarie.Daca stie cineva despre aceste tratamente,va rugam sa ne spuneti si noua mai multe informatii.

#2
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
conteaza zona in care mergi, insa fiti foarte atente, ca de malarie nu mai poti scapa

#3
davao

davao

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.09.2006
Info aici despre malarie:
http://www.cdc.gov/malaria/
Si aici alege-ti zona in care te duci si vezi info/medicatia specifica acelei zone:
http://www.cdc.gov/travel/destinat.htm

Apropo, nu exista vaccin antimalarie, ce bine ar fi. Si, din pacate, nici pt dengue fever care, ca si malaria, e raspindita si afurisita si de care mie personal mi-e mai frica decit de malarie.

#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Nu exista vaccin anti-malarie ci doar medicamente. Exista mai multe tipuri de medicamente, cel mai nou si mai bun fiind Malarone (vezi www.malarone.com). Din pacate, Malarone e cam scump (vreo 3 euro pe pastila) si nu se gaseste in Romania (il cumpar de prin Vest). Daca te duci la clinica de boli tropicale, o sa-ti vorbeasca de Cloroquina sau chestii de genul asta, dar malaria a inceput sa devina rezistenta la ora cloroquina in unele zone, in Africa si Asia de Est.
Malarone se ia una pe zi - o zi inainte de a intra in zona, o pastila zilnic cat stai acolo si 7 zile dupa ce iesi. In caz ca stai pe termen mai lung, trebuie luat ceva pe baza de chinina, se ia cam odata pe saptamana, dar poate avea reactii adverse.
Am luat Malarone in Cambogia, Indonezia, Kenya / Tanzania si in India si nu am avut reactii adverse.

#5
snfc21

snfc21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.01.2006
Fa-ti vaccinuri pentru febra galbena, tetanos, dizenterie si inca ceva (dar am uitat). pentru malarie, depinde unde te duci. eu sunt de un an in africa si n-am malarie. daca luam zilnic medicamentele prescrise de doctor contra malariei, as fi avut probabil probleme cu ficatul (dupa cum acelasi doctor care mi-a dat reteta mi-a spus).  In fine, depinde de tine daca vrei sa  te risti sau nu. Am si un coleg care a facut de vreo 5 ori deja malarie, asa ca nu e o regula. Merita mentionat faptul ca respectivul coleg se imbolnaveste insa din orice : lasi usa deschisa un minut, deja a prins o raceala.  So, faci cum vrei. Eu iti recomand sa nu iei nimic daca stai peste 3 luni. Daca te duci doar o saptamana-doua, ia malarone.  
Ca si idee, daca totusi o sa ai malarie (nu iei pastile), se manifesta ca o gripa (frisoane,febra, stare frig/cald alternanta, etc), asa ca nu te lua dupa primul doctor care-ti zice ca e gripa, fa-ti o analiza. Dureaza cateva ore, insa te scuteste ori de o groaza de bataie de cap (daca ai malarie), ori te scuteste doar de griji (daca n-ai malarie).  In cazul in care ai, exista pastile pe care ti le da de obicei medicul la care ai facut testul pt. malarie. Daca nu ma insel sunt vreo 30$ (insa nu le lua oricum, ci doar daca faci malarie). Daca ai avut malarie, "ramai cu ea" intr-adevar doar daca nu o tratezi la timp ci astepti pana aproape sa iti ajungi la coma. Otherwise, nu. Sursa informatiilor:  un doctor si colegul care tot face malarie (a devenit deja toba de informatii).
Mai exista si niste spray-uri anti-tantari, si de obicei o sa ai probleme cu tantarii doar seara/noaptea/dimineata pana in 7 (cand a iesit deja soarele binisor).  Cand stai in camera ai de obicei si sita de tantari deasupra patului (s-o folosesti noaptea).
etc. nu stiu ce sa iti mai zic. eu sunt inca aici si n-am luat, asa ca nu va fie frica

#6
pocriser

pocriser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.04.2007

View PostImperator, on Feb 7 2007, 11:00, said:

Nu exista vaccin anti-malarie ci doar medicamente. Exista mai multe tipuri de medicamente, cel mai nou si mai bun fiind Malarone (vezi www.malarone.com). Din pacate, Malarone e cam scump (vreo 3 euro pe pastila) si nu se gaseste in Romania (il cumpar de prin Vest). Daca te duci la clinica de boli tropicale, o sa-ti vorbeasca de Cloroquina sau chestii de genul asta, dar malaria a inceput sa devina rezistenta la ora cloroquina in unele zone, in Africa si Asia de Est.
Malarone se ia una pe zi - o zi inainte de a intra in zona, o pastila zilnic cat stai acolo si 7 zile dupa ce iesi. In caz ca stai pe termen mai lung, trebuie luat ceva pe baza de chinina, se ia cam odata pe saptamana, dar poate avea reactii adverse.
Am luat Malarone in Cambogia, Indonezia, Kenya / Tanzania si in India si nu am avut reactii adverse.
apropos, de ce in cuba nu se cereau aceste vaccinuri si in mexic da? care ar fi diferenta ?

#7
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpocriser, on May 8 2007, 09:43, said:

apropos, de ce in cuba nu se cereau aceste vaccinuri si in mexic da? care ar fi diferenta ?

Pentru ca in Cuba nu exista malarie, iar in anumite locuri din Mexic, da :)
Hasta siempre comandante !

#8
pocriser

pocriser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.04.2007

View PostImperator, on May 8 2007, 09:50, said:

Pentru ca in Cuba nu exista malarie, iar in anumite locuri din Mexic, da :)
Hasta siempre comandante !
:lol: m-ai lamurit, simplu si la obiect......No bine, da cum naiba ca doara-s la o azvarlitura de bat una de alta ! ce tantarii aia nu pot zbura atat ?!

#9
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpocriser, on May 8 2007, 11:12, said:

:lol: m-ai lamurit, simplu si la obiect......No bine, da cum naiba ca doara-s la o azvarlitura de bat una de alta ! ce tantarii aia nu pot zbura atat ?!

Cu greu, ca le trebuie viza...::)

#10
karina19

karina19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.08.2008

View Posttmeda, on Jan 29 2007, 13:52, said:

In mai trebuie sa merg in Africa eu si prietena mea si vrem sa facem vaccinul antimalarie sau sa luam medicamentele care previn imbolnavirea cu malarie.Daca stie cineva despre aceste tratamente,va rugam sa ne spuneti si noua mai multe informatii.


Buna!
In ce tara de pe continentul Africa mergi?

#11
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
S-a dus de mult, ca a scris in Ianuarie 2007.

#12
simona_caia

simona_caia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.08.2008
Karina ai ceva informatii? Eu s-ar putea sa plec in Mozambique. Desi trebuie sa recunosc ca sunt cam speriata de bolile lor. Mai ales ca as merge ca voluntar , cel mai sigur in zonele rurale...

Edited by simona_caia, 22 August 2008 - 21:21.


#13
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsimona_caia, on Aug 22 2008, 21:15, said:

Karina ai ceva informatii? Eu s-ar putea sa plec in Mozambique. Desi trebuie sa recunosc ca sunt cam speriata de bolile lor. Mai ales ca as merge ca voluntar , cel mai sigur in zonele rurale...
Daca esti din Bucuresti, du-te la Babes, la boli tropicale, au cam tot ce iti trebuie. De retinut ca nu exista vaccin anti-malarie, ci doar medicamente. Mozambic este in zona de incidenta a malariei.

#14
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.11.2007

View PostImperator, on 6th September 2008, 22:19, said:

Daca esti din Bucuresti, du-te la Babes, la boli tropicale, au cam tot ce iti trebuie. De retinut ca nu exista vaccin anti-malarie, ci doar medicamente. Mozambic este in zona de incidenta a malariei.


salutare...
stiu ca-i vechi postul, dar tare as fi vrut sa stiu, daca chiar au malarone la victor babes! caci acum, de cand cu problemele astea de pe la noi, s-ar putea sa nu aiba...
si le-as lua eu de afara, dar de unde(si sa nu-mi spuneti ca de la farmacii...ha ha )...
urmeaza sa plec in angola, prin congo, si am nevoie de orice informatie as putea primi!
deja m-am programat la victor babes, dar incercam sa aflu si eu mai multe off-record, cum vine vorba!
multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate