Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

350D 400D 10d 20d

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
TheGod

TheGod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 29.06.2005

View Postmgh, on Feb 1 2007, 11:56, said:

Am vazut pe badorgood.com oferta de kit 30d la 1100 euro si fara obiectiv la 1050 euro. venea si cu card.

pai pe digitalxx era 1300$ body ajunge cam la acelas pret ! daca pui transport si pui din euro in dolari

#20
mgh

mgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.12.2004

View PostTheGod, on Feb 2 2007, 09:02, said:

pai pe digitalxx era 1300$ body ajunge cam la acelas pret ! daca pui transport si pui din euro in dolari

Tare oferta asta. Doar ca nu am inteles daca la pretul lor se mai adauga ceva sau nu. Si cum e cu "(optional) garantie reala". A luat cineva de la ei si stie?

#21
TheGod

TheGod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 29.06.2005

View Postmgh, on Feb 3 2007, 10:42, said:

Tare oferta asta. Doar ca nu am inteles daca la pretul lor se mai adauga ceva sau nu. Si cum e cu "(optional) garantie reala". A luat cineva de la ei si stie?

Eu l-am intrebat de 20D si mi-a zis ca are 10luni garantie. Banuesc ca daca vrei mai mult platesti. Cum e in afara ! in functie de cati ani vrei sa ai parte atat platesti.

#22
Aidan

Aidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2006

View PostTheGod, on Feb 3 2007, 04:02, said:

Eu l-am intrebat de 20D si mi-a zis ca are 10luni garantie. Banuesc ca daca vrei mai mult platesti. Cum e in afara ! in functie de cati ani vrei sa ai parte atat platesti.
iti spun eu cum e in us si canada

0. 14 zile - 30 zile (rar) - politica de returnare cu refund complet la magazinul de unde l-ai luat. uneori nu se aplica mai ales la magazinele online. nu iei refund pentru cazuri cand ai stricat fizic camera sau ai pierdut accessorii, cutie, manual....etc.
1. manufacturer warranty - inclusa in pret intre 1-2 f. rar 3 ani. Pentax de exemplu ofera 2 ani. Daca se strica suni la un numar sau mergi online si obtii un numar de reparatie (RMA - return merchandise authorization) trimiti in general doar piesa defecta (exemplu body-ul, flashul) fara cabluri manuale..etc. platesti tu in general transportul dus cu colet cu numar de tracking. costa maxim $20. in 99% din cazuri nu platesti posta cand il primesti reparat. dureaza minim 2 saptamani o astefel de distractie. unele firme respectabile la anumite produse itzi trimit piesa defecta noua inainte sa le trimiti tu pe a ta(exemplu : ai un hard disk care moare, da rau la teste, comanzi un replacement - aia iti iau numarul de carte de credit dar nu te incaseaza decat daca nu le dai harddiskul defect inapoi)
2. garantie extinsa. se cumpara din magazin pentru o extindere de 1, 2 sau 3 ani. orice defectiune te duci la magazin, se ocupa ei de posta si discutii, RMA cu producatorul. daca modelul este ireparabil si nu mai exista pe piata ti se da un aparat nou din aceeasi clasa ca cel original.(asta merge misto la un laptop defect spre exemplu). exemplu pentru un pentax care a costat $1079cad + taxe pentru 4 ani garantie extinsa am dat $139cad + tax

3* unele credit card-uri (tip platinum in general) iti ofera 1 extra an sau dubleaza manufacturer warranty daca le folosesti la achizitionarea respectivului aparat. nu stiu cat de bine functioneza sistemul. de asemenea tot acele credit carduri iti ofera un fel de protectie pentru cateva zile daca accidental strici aparatul(exemplu cumperi TV si ai accident de mashina in timp ce il tranporti acasa si se sparga ecranul.. chesti de astea super rare, nu risca ei mai mult)

**hope it helps**

Edited by Aidan, 03 February 2007 - 16:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate