Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declaratie venit si siguranta XTB

Comanda laptop Amazon UK

Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...
 A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate

Vouchere de vacanta
 Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 

Bioactivatori pt fose septice

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
SALUTARE!
Dupa ce trecem de chinurile cumplite ale mintii si trupului la care ne supune constructia unei case, ajungem, in sfarsit, sa ne bucuram de rezultatele muncii noastre. Dar cat timp putem sta linistiti, pana la aparitia noilor probleme care se impun a fi rezolvate urgent?!
Una din aceste probleme este cea legata de intretinerea fosei pt dejectii. Fie ea septica sau clasica, pana la urma tot se umple si necesita vidanjata. Dar intervalul de la punere in functiune si vidanjare, se pare, poate fi prelungit cu ajutorul unor produse numite bioactivatori. V-as ruga, pe cei care ati folosit si/sau utilizati in prezent asemenea produse, sa va expuneti parerile referitoare la eficienta acestora.
Va multumesc anticipat!

#2
darkeye

darkeye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.08.2003
Buna intrebarea... dar se pare ca nimeni nu are/nu este dispus sa dea info ?  :confuzzled:
M-ar fi interesat si pe mine...

#3
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 adris1919, on Jan 24 2007, 12:50, said:

SALUTARE!
Dupa ce trecem de chinurile cumplite ale mintii si trupului la care ne supune constructia unei case, ajungem, in sfarsit, sa ne bucuram de rezultatele muncii noastre. Dar cat timp putem sta linistiti, pana la aparitia noilor probleme care se impun a fi rezolvate urgent?!
Una din aceste probleme este cea legata de intretinerea fosei pt dejectii. Fie ea septica sau clasica, pana la urma tot se umple si necesita vidanjata. Dar intervalul de la punere in functiune si vidanjare, se pare, poate fi prelungit cu ajutorul unor produse numite bioactivatori. V-as ruga, pe cei care ati folosit si/sau utilizati in prezent asemenea produse, sa va expuneti parerile referitoare la eficienta acestora.
Va multumesc anticipat!

Salut !

Ce fel de fosa septica ai? Din beton,facuta de tine,sau cumparata,din plastic,fibra.

Ai miros in casa?

#4
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
cred ca e bine sa ii intrebi pe cei care colecteaza zeama din toaletele ecologice (am senzatia ca ei au asa ceva in rezervoarele cabinelor)

#5
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
@DDuras: am o fosa construita de mine dupa un proiect luat de pe net, cu schite cu tot. E din beton, bicamerala, total dimensiuni utile: 4x2.3x2, din cei 4 metri lungime 2.4 sunt pentru prima camera, restul cea de-a doua. Dupa 3 luni de utilizare, nivelul este insignifiant, undeva pe la 20 cm. Dar suntem 2 persoane si jumatate din timp si a treia. Ce miros, nu miroase inca nici in interior, darmite in casa. Nici gand de miros. Dar vreau sa folosesc acesti activatori, pt ca vreau sa respect mediul, sa-mi protejez investitia si sa fac economii inca din start.
Se pare ca voi comanda de pe net, de altfel o faceam de mult, insa in romania am gasit doar doua oferte, ceea ce m-a pus usor pe ganduri, parca prea putin. Ori se vand asa de bine incat nu se promoveaza baietii pe net? I don't think so! <_<

#6
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
@adris

Am vazut si eu un proiect asemanator prin reviste. Initial intentionam sa-mi fac  fosa simpla,cu fundul nebetonat,dar producatorii de fose zic ca in timp rezidurile solide se taseaza pe fund si apa nu mai intra in pamant; pare logic. Astfel ca va trebui sa fac si eu ceva din beton,cu doua camere (oricum n-o sa betonez fundul fosei), dar probabil ceva mai scurta si mai adanca decat a ta,pt.ca o sa am si ceva distanta de la casa pana la ea,si deci si ceva panta.
Te intrebasem de miros pt. ca am auzit persoane cu fose care se plang de asa ceva (ma refer la miros venit pe canalizare,in bai).

Cam la ce distanta pe inaltime este marginea superioara a zidului despartitor dintre camere fata de teava de scurgere ce vine de la casa?

Tu ti-ai pus si teava de evacuare care sa plece din a doua camera spre exterior? La ce distanta, tot pe inaltime ,fata de teava ce vine din casa? Pt. ca din schita de care ziceam ea era exact la nivelul tevii ce vine din casa,ceea ce mi se care cam aiurea.

Merci.

#7
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 22.11.2003
daca mirosul vine pe canalizare, atunci aceasta este prost conceputa (sau executata) sau fosa este perfect etansa

off topic:
unde ati gasit schite de fose pe net?
sunt interesat si eu, dar nu am gasit decat una singura: http://www.canadplus.ro/fs_beton.htm

#8
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004

 DDuras, on Mar 8 2007, 12:37, said:

....(oricum n-o sa betonez fundul fosei).............
fa-o, altfel o sa bei ce p...

#9
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 Evergreen, on Mar 8 2007, 21:12, said:

fa-o, altfel o sa bei ce p...

Daca am putul forat la a treia panza freatica n-o sa beau ce p ...

#10
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Din ce am citit eu pe net, nu se recomanda folosirea bioactivatorilor pentru fosa, deoarece pot face mai mult rau, destabilizand cele 3 straturi de apa, sediment... etc ce se formeaza natural in fosa si ducand la infundarea evacuarii, daca ai asa ceva. Singurul loc unde se recomanda folosirea unor substante chimice speciale este la tubul de scurgere in afara fosei. Apa care iese din fosa are un continut foarte ridicat de sodiu, care conduce la formarea unei pelicule impermeabile in sol ce modifica negativ capilaritatea solului, ducand la imposibilitatea apei de a iesi din rezervorul fosei. Aditivii care se recomanda sa fie folositi sunt substante ce refac capilaritatea solului si neutralizeaza actiunea sodiului asupra solului (mai exact asupra lutului din componenta acestuia).

Edited by Vially, 09 March 2007 - 16:32.


#11
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
@DDuras: 1. repet, nici gand de miros. Suntem 3 familii in trei case vecine si fiecare avem fose. La nici unul nu se simte mirosul specific canalizarilor. Din doua motive. Unu: in casa se afla la fiecare punct de scurgere (chiuveta, vas WC, cada) cate un "dop" de apa, care opreste transferul aerului dintr-o parte in alta. Doi: fosa fiind inchisa, nu exista posibilitatea crearii de curenti de aer care sa circule dupa bunul plac. De altfel, nici in imediata apropiere a fosei si nici cand deschid capacul sa vad in ce stadiu se afla, nu simt prezenta mirosurilor pestilentiale, nici la mine, nici la vecini. Capacul nu e perfect etans, e rudimentar, din scanduri de lemn.
   2. Zidul despartitor se afla la nivelul superior, pentru ca are si rol de sustinere pentru placa superioara. Acest zid este perforat, incepand de pe la 0.5m de jos si tot asa din jumate in jumate de metru, pana sus.
   3. Fundul este nebetonat, nu am nici o teava de evacuare spre exterior, nu-i vad rostul decat in cazul foselor cu filtre biologice, din care apa s-ar putea recupera. In schita pe care ai vazut-o, e posibil sa existe si o automatizare care evacueaza apa uzata in vreun sistem de canalizare.

@draku: revin cu link-ul, acum tare ma grabesc, nu am timp sa-l mai caut.
@ vially: sigur era vorba de bioactivatori in materialele studiate? Pt ca acestia sunt de fapt bacterii care se hranesc cu materii fecale(le descompun) si produc (elimina) apa ca urmare a metabolizarii acestora.
Cu stima, Adi

#12
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Citez de aici: http://septictankinf...re_n_Feed.shtml Si cu ocazia asta va recomand sa cititi cam tot site-ul, este o lectura utila.

Quote

# A "starter" is not needed for bacterial action to begin in a septic tank. Many bacteria are present in the materials deposited into the tank and will thrive under the growth conditions present.
# If you feel that an additive is needed, be aware that some may do great harm. Additives that advertise to "eliminate" tank cleaning may cause the sludge layer to fluff up and be washed out into the drainfield, plugging soil pores. Some additives, particularly degreasers, may contain carcinogens (cancer-causing) or suspected carcinogens that will flow into the ground water along with the water from the soil treatment unit.

Am mai citit si in alte parti de acesti aditivi, si concluzia mea este ca nu sunt necesari. Mai caut linkuri si va arat :)

#13
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
interesant link-ul, Vially .  :worthy: Multam mult.  Informatii cu caracter general utile, de bun simt. din info gasite in ultima vreme incep sa cred ca nu sunt necesari bioactivatori.

#14
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
@adris

Ce am vazut eu e un zid despartitor plecand de jos (nu de sus) pana la un anumit nivel. Cand se umple prima incinta ,apa,(care e deasupra,ce e greu fiind la fund,logic) trece peste zidul despartitor in incinta 2. Din incinta 2 iese o teava spre exteriorul fosei, dar tot in pamant,pe un pat de nisip sau cam asa ceva, astfel ca daca s-ar apropia de umplere si incinta 2 apa ar iesi pe aici si s-ar infiltra in pamant. Nimic automatizat.

Are cineva asa ceva ?

Off topic: da de veste daca deschizi topicul despre copaci.

#15
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006

 DDuras, on Mar 22 2007, 11:49, said:

@adris

Ce am vazut eu e un zid despartitor plecand de jos (nu de sus) pana la un anumit nivel. Cand se umple prima incinta ,apa,(care e deasupra,ce e greu fiind la fund,logic) trece peste zidul despartitor in incinta 2. Din incinta 2 iese o teava spre exteriorul fosei, dar tot in pamant,pe un pat de nisip sau cam asa ceva, astfel ca daca s-ar apropia de umplere si incinta 2 apa ar iesi pe aici si s-ar infiltra in pamant. Nimic automatizat.

Are cineva asa ceva ?

Off topic: da de veste daca deschizi topicul despre copaci.
  
  in mod normal, din cea de a doua camera iese un tub de drenaj care are nivelul superior mai jos cu 20-30 cm fata de nivelul tubului de scurgere a dejectiilor, rolul tubului de drenaj fiind de a elimina apa rezultata la un nivel cat mai ridicat in sol, pentru a reduce posibilitatea acestei ape uzate de a ajunge in panza freatica.
In cazul meu, adancimea fosei este pe la 2,5 m, iar panza freatica se gaseste pe la 13-14 m. Nu am considerat ca fosa poate produce poluarea panzei freatice, intrucat nu folosesc apa din fantana decat in scop menajer. Pentru baut si gatit am alta sursa.
legat de copaci, n-am gasit o sectiune potrivita, chiar am sesizat ca nu este nici un thread deschis pe tema asta.
nu stiu la ce sectiune sa-l deschid, ca parca vad ca-l muta sau il inchide vreun moderator care are alta parere decat mine!

#16
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
@DDuras -  ce spui tu acolo este fosa septica la care se face un camp de dispersie a apei prin tevi perforate la partea inferioara, ingropate la 1m adancime sub un pat de pietris.
Ce are adris1919, am impresia ca este o hazna clasica care se vidanjeaza cand se umple.

Attached Files


Edited by taz21, 22 March 2007 - 17:53.


#17
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004

 adris1919, on Mar 22 2007, 14:08, said:

...
legat de copaci, n-am gasit o sectiune potrivita, chiar am sesizat ca nu este nici un thread deschis pe tema asta.
nu stiu la ce sectiune sa-l deschid, ca parca vad ca-l muta sau il inchide vreun moderator care are alta parere decat mine!
pe mine ma bate gindul ca ar trebui sa discutati problema copacilor pe sectiunea de exterioare unde e "tatic" trestia de balta ;)

#18
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006

 Evergreen, on Mar 22 2007, 22:46, said:

pe mine ma bate gindul ca ar trebui sa discutati problema copacilor pe sectiunea de exterioare unde e "tatic" trestia de balta ;)
tenkiu mult pt pont , domnu eververde!  :worthy:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate