Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Cat timp ai voie sa iei proteine ?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View PostMonig, on Aug 4 2008, 21:05, said:

verisoru ala al tau gandeste foarte limpede..
Gandestete ai 88 de kg la 1.90 inaltime...este destul de bine de ce sa mai iei si proteine sa faci 100 de kg?
Ai spus ca vrei doar sa iti faci forme...Eu am 16 ani merg pe 17 fac sala de 5 luni la RECE am cam 38 pe brat incordat  am 1.80 si 75 kg. fac 5 zile cu 2 pauza.
Te sfatuiesc sa iti faci un program de sala echilibrat, sa mananci cat si uscat, dar si ceva lichid. Sedintele la sala sa le faci la o ora cat mai tarzie cum ar fi intre orele 21-23:00 sa fie mai racoare (sa nu transpiri si sa faci sala degeaba..)
Ex: un brat de 40 facut la rece este aproape de 2-ori mai puternic decat unul facut cu proteine aminoacizi, si alte dracovenii "stimulente"

Sfatul meu FARA PROTEINE, MANANCA MULT , TINETE DE SALA, si in 4 luni vei vedea diferente majore
Sper sa imi urmezi sfatul <_<
de ce fara proteine?? argumenteza , nu se accepta opinii personale!

#38
Rayden3000

Rayden3000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 06.09.2006

View PostMonig, on Aug 4 2008, 18:05, said:

verisoru ala al tau gandeste foarte limpede..
Gandestete ai 88 de kg la 1.90 inaltime...este destul de bine de ce sa mai iei si proteine sa faci 100 de kg?
Ai spus ca vrei doar sa iti faci forme...Eu am 16 ani merg pe 17 fac sala de 5 luni la RECE am cam 38 pe brat incordat  am 1.80 si 75 kg. fac 5 zile cu 2 pauza.
Te sfatuiesc sa iti faci un program de sala echilibrat, sa mananci cat si uscat, dar si ceva lichid. Sedintele la sala sa le faci la o ora cat mai tarzie cum ar fi intre orele 21-23:00 sa fie mai racoare (sa nu transpiri si sa faci sala degeaba..)Ex: un brat de 40 facut la rece este aproape de 2-ori mai puternic decat unul facut cu proteine aminoacizi, si alte dracovenii "stimulente"
Sfatul meu FARA PROTEINE, MANANCA MULT , TINETE DE SALA, si in 4 luni vei vedea diferente majore
Sper sa imi urmezi sfatul <_<

1.Nu se numeste "gandire limpede" ci "gandire de bosorogi"
2. Sedintele la sala se fac dimineata din 2 motive: 1 dimineata este cel mai ridicat nivel de testosteron din corp comparativ cu celelalte momente ale zilei ; 2. altfel asimileaza organismul mancarea dupa efort  si nu ma refer doar la prima masa de dupa efort, iar cand termini sala la ora 23 mai mananci odata si te culci, aici depinde si de stil de viata ai , poate nu te culci :).
3. Daca transpiri nu inseamna ca faci sala de geaba , pierzi apa , pe care o iei inapoi cand bei apa, sau poti sa bei in timp ce lucrezi la sala.
4. Total fals , ai experimentat tu ? eu da si nu e asa .

Sfatul meu pt tine: mai bine taceai
Si eu sper sa nu-ti urmeze sfatul :)

#39
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View PostMonig, on Aug 4 2008, 11:05, said:

Sfatul meu FARA PROTEINE, MANANCA MULT , TINETE DE SALA, si in 4 luni vei vedea diferente majore
Sper sa imi urmezi sfatul <_<
Vei vedea un rahat :) Vei vedea o crestere miniscula de inceput, dupa care vei stagna. Fara proteine nu se poate dezvolta muschiul. Nu conteaza de unde sunt proteinele. Daca mananci numai pui, peste si albus de oua in fiecare zi nu ai nevoie de "prafuri". Da' altora, ca mine de exemplu, le place sa manance si chestii fara proteina (fructe, inghetata :D) deci trebuie acele suplimente (de aia le zice suplimente).

#40
Edy42

Edy42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.03.2009
salut! fratilor am o problema fac sport de la 10 ani daica karate acu am 16 ani 1:82m si 60 kg nu am luat niciodata proteine sau altceva . Fac antrenament de 4 ori pe saptamana si in fiecare zi dupa ant am program de forta 100 flotari in 2-3 serii 180 abdomente 3 serii si genoflexiuni si extensii tot asa. acasa am cateva aparate de facut sport adik 2 gantere de 40 kg un aparat multifunctional am o bara ... si lucrez si acasa odata pe saptamana ( asta cu lucratu acasa de vreo 1 an)
vrau sa va spun ca mananc enorm de multa carne doctorii mi-au spus ca dak mai mananc atata carne o sa fac Guta da nu ma pot abtine si tot nu ma ingrasi cum pun ceva muschi pe mne ma mai inalt 1-2 cm si iar nu se mai vede. ASTEPT UN SFAT BUN MS

#41
danok007

danok007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 479
  • Înscris: 11.02.2007

View PostEdy42, on Mar 27 2009, 13:45, said:

salut! fratilor am o problema fac sport de la 10 ani daica karate acu am 16 ani 1:82m si 60 kg nu am luat niciodata proteine sau altceva . Fac antrenament de 4 ori pe saptamana si in fiecare zi dupa ant am program de forta 100 flotari in 2-3 serii 180 abdomente 3 serii si genoflexiuni si extensii tot asa. acasa am cateva aparate de facut sport adik 2 gantere de 40 kg un aparat multifunctional am o bara ... si lucrez si acasa odata pe saptamana ( asta cu lucratu acasa de vreo 1 an)
vrau sa va spun ca mananc enorm de multa carne doctorii mi-au spus ca dak mai mananc atata carne o sa fac Guta da nu ma pot abtine si tot nu ma ingrasi cum pun ceva muschi pe mne ma mai inalt 1-2 cm si iar nu se mai vede. ASTEPT UN SFAT BUN MS

lasa ca sa o pui pe tine dupa 20 de ani.
60 de kg la 1.82 e foarte putin.

#42
Eivissul

Eivissul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 12.11.2008
Intrebare: Poti pune masa fara sa folosesti suplimenti? Doar mancand mai multe alimente bogate in proteine si carbo?

Pentru ca mie  unuia nu-mi inspira deloc incredere prafurile si batoanele binec consacrate in salile de fitness .

#43
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View PostEivissul, on Mar 29 2009, 16:57, said:

Intrebare: Poti pune masa fara sa folosesti suplimenti? Doar mancand mai multe alimente bogate in proteine si carbo?

Pentru ca mie  unuia nu-mi inspira deloc incredere prafurile si batoanele binec consacrate in salile de fitness .
daca mananci minim 1 kg de carne pe zi(piept de pui sau peste), 1 kg cartofi, plus legume  si lactate


ps: pudrele proteice sunt mult mai sanatoase ca cipsurile, junk food-urile, etc...

#44
Eivissul

Eivissul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 12.11.2008

View Postadi185, on Mar 29 2009, 17:06, said:

ps: pudrele proteice sunt mult mai sanatoase ca cipsurile, junk food-urile, etc...


Nu stiu, da parca nu ma lasa inima sa bag in mine tot felu de prafuri doar ca sa ma umflu. Fiecare cum crede...

#45
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View PostEivissul, on Mar 31 2009, 20:37, said:

Nu stiu, da parca nu ma lasa inima sa bag in mine tot felu de prafuri doar ca sa ma umflu. Fiecare cum crede...
lipsa de informatie nu te lasa!! nu inima!

#46
Triacu

Triacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.02.2007
Eu am 1,7 m, 62 Kg, fac sala de 2 ani de 3-4 ori pe saptamana, bag alergare cam 30-40 minute, timp in care parcurg cam 6,3-8 Km, apoi 2 grupe de muschi cam 50-60 min, apoi abdomene cam o ora, 8 exercitii, total cam 1000, deci durata antrenament 2,5-3 ore.
Am luat proteine acum 1 an insa am facut si dobitocenia sa iau si dextroza 60 g dupa fiecare antrenament, m-am ingrasat 2 kile intr-o luna ! Desi trageam la sala de rupeam.
Bine, pe atunci aveam 74 Kg si ajunsesem la 76, am ramas uluit sa observ ingrasarea in ciuda efortului, m-au sfatuit aia de unde am luat proteinele cum ca ar fi bine sa iau si dextroza in prima jumate de ora de dupa antrenament, nu stiu ce au avut in cap, bine ca m-am desteptat la timp si am oprit asta. Muschii nu crescusera mare lucru, grasimea in schimb da. Luam proteine in acelas timp desigur si inainte si dupa antrenament
Ca sa NU mai vorbesc ca urca glicemia de rupe dextroza, faci diabet de nu te vezi daca iei mereu asa ceva, intra mai rapid in sange decat zaharul ca de fapt e glucoza.
Eu nu pricep cum pot lua unii zilnic 60-70 g de din asta.
In leg cu proteinele...depinde ce iei ca daca te uti pe ele ce au, mori:
Coloranti, arome, indulcitori (ce-i drept nonenergetici deci chimici cancerigeni gen aspartam), asa nu vad eu ce bun poate aduce asa ceva, otrava curata.
Eu am luat in luna aia acum un an ProWhey fara coloranti, fara inducitori si fara arome, poate ca ala o fi bun, nu zic nu, insa prefer sa iau proteine din alimente.
Numai la masa de dimineata iau 60-67 g proteine dintr-o salata mare de legume care are si 300 g peste fript.
Dupa antrenament iau iar peste 80 tot din alimentatie, deci deja am peste 2 g/Kg pe zi, la masa de dupa la o ora iau piept pui fript cam 170 g, lapte 300 ml, paiine cam 100 g (si asta are 19 % proteine si 11 % fibre, nu e din aia chioara alba), branza cu marar in ea (din aia bio).
Am medie cam 150 g/zi proteine ! Deci chiar depasec limita.
Ca sa nu mai zic ca imi fac si de cap in afara de mesele cu legume si carne, bag paiine cu Nutella de rup, desigur ambele bio, fara chimicale in ele sau alte prostii, problema e ca am cam multe grasimi la bord cand imi fac de cap, cam 180-200 g/zi, glucide peste 300 g/zi (asta ar mai merge).
Tin sa mentionez ca, crema de ciocolata are doar 8,7 % grasimi saturate din cele 37,3 total, cred ca conteaza si asta, nu are margarina deci grasimi hidrogenate sau unt, e facuta doar din uleiuri vegetale nerafinate, zahar brun nerafinat, etc.
Oi face bine ce fac, nu stiu, cert e ca mor de pofta si mananc cand mi-e foame in afara de salata, fructe, carne deci cele necesare organismului.
De 4 ori pe saptamana fac asta, celelalte 3 mananc doar salata, fructele (mere), carne fripta slaba).
Greutatea ramane cam la fel intrucat zilnic ma cantaresc si vad cum urca un pic, cum bag pauza o zi de rasfat, deci nu greutatea e buba deocamdata cel putin, mie mi-e de altele, mi-e sa nu cumva sa ma trezesc cu colesterol cat casa sau alte probleme.
Unii zic ca daca faci sala ca lumea, nu conteaza, altii zic ca ar conta adica cu alte cuv sa faci si sala dar sa tii si regim, pai asta nu se poate.
Bag cam 350 g paiine, 300 si ceva g Nutella si 175 g branza cu marar (din aia cu 20 % grasime), cam asta e masa copioasa, ma satur din asta, mai mult nu pot, mai putin nu ma satur.
Masa msuculara s-a format insa asa a ramas, nu progresez deloc, ba din contra, am impresia ca incep sa regresez, de ce, nu stiu ca doar proteine exista.
Acum 2 luni slabisem asa incat aveam 59,5 Kg, aveam fata trasa, mancam 5 zile pe saptamana cam 1700-1800 Kcal/zi ce erau din legume, fructe, piept pui fript, lapte, peste, doar 2 zile imi faceam de cap cu cate 750 g prajituri. Masa era, insa eram parca supt asa, era fibra si osul, nu inteleg ce s-a intamplat, nu aratam bine deloc. Acum mi-am mai revenit un pic dar nu cine stie ce desi zilnic cam de 2,5 luni bag teapan.

Acum pareri ?

#47
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostTriacu, on Apr 10 2009, 21:34, said:

Eu am 1,7 m, 62 Kg, fac sala de 2 ani de 3-4 ori pe saptamana, bag alergare cam 30-40 minute, timp in care parcurg cam 6,3-8 Km, apoi 2 grupe de muschi cam 50-60 min, apoi abdomene cam o ora, 8 exercitii, total cam 1000, deci durata antrenament 2,5-3 ore.
Omule mai resipri?Ce naiba faci atata?Mai faci altceva inafara de sport?O ora de abdomene?

#48
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postxeleron, on Apr 16 2009, 00:04, said:

Omule mai resipri?Ce naiba faci atata?Mai faci altceva inafara de sport?O ora de abdomene?
da-i pace ca e dus!

#49
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
la 1700 de calorii si cu antrenamentul ala (daca chiar o exista) ma mir ca nu a lesinat pe acolo. si in perioada de masa e normal sa iei in greutate, doar nu mai crede in cineva in "vreau sa transform grasimea in muschi" (asa si eu vreau sa imi transform fiat-ul in ferrari, ce ziceti, se poate? :D) , nu?

din cate stiu, intre colesterolul din sange si cel din alimentatie este o legatura destul de subtire, nivelul crescut din sange fiind determinat in mare parte de lipsa activitatii fizice.

@triacu: ai observat la ce aport caloric ramai constant in greutate? in principiu trebuie sa bagi carbo si proteine cu absorbtie rapida dupa antrenament, iar pentru cresterea in masa incearca sa contabilizezi numai proteinele luate din carne. ah, si aportul caloric sa fie cam cu 500 calorii peste nivelul de mentinere, dar aici sunt sigur ca adi iti poate da mai multe detalii

Edited by figo1988, 16 April 2009 - 09:32.


#50
Triacu

Triacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.02.2007
Nu am observat la ce aport caloric raman constant in greutate intrucat asta nu prea se intampla, ba cresc, ba scad intrucat si aportul caloric este cam asimetric, 2-3 zile bag cam 1800 Kcal/zi, apoi alte doua neconsecutive bag sa zicem un 3500-4000 ca apoi 2500, asta pentru ca imi mai fac si poftele culinare.
Oricum dubios mi se pare si cresterea si scaderea, masuratoarea o fac mereu dimineata cand ma scol dupa ce ma duc la toaleta si fara sa beau apa, ultima masa ziua precedenta nu depaseste ora 19, cel mult 20 asta in cazul in care masa e compusa din doua Mere.
Daca azi am de ex 60,5, ma duc la sala, per zi bag in jur de 3500-4000 Kcalorii, a doua zi am 61,3 spre ex. Alteori am bagat 3100 Kcal si de la 60,9 am ajuns la 60,3.
Scaderea se facea tot in acest ritm, daca azi am 61,5 si bag peste zi in jur de 1700 Kcal doar si ma duc la sala, in doua zile am 60 iar.
Oricum nu lipsesc zilnic cele importante Pestele, Pieptul fript de pui fara piele, salata de legume, fructe.
Asta inseamna cam in jur 1700-1800 Kcalorii, dar si asa am minim 120 g proteine/zi doar din astea toate, deci arhisuficient.
De multe ori depasesc, am si 150-220, cand am si mese bogate in carbohidrati si lipide (le evit cat pot pe cele saturate). Foarte rar am sub 120 g/zi proteine.

Abdomene o ora in sensul cu pauze si aici intra 8 tipuri de exercitii, pauza intre serii de maxim 1 minut, pauza intre exercitii de cam 1-3 minute, altfel eram mort pana acum.
Fac asta ptr consum de calorii, sunt zile cand bag si 4500 Kcal/zi, nu doresc sa ma ingras, sigur ca este mult ce fac eu la sala, insa intensitatea la forta de dinaintea abdomenelor nu este foarte mare, voi faceti sa zicem 90 minute antrenament dar bagati foarte tare la greutati, lucrul pe care eu nu pot sa-l fac intrucat mi-e rau. Asa ca timp mai mult, intensitate mai mica.
Macar sa ma mentin si tot as fi multumit la o adica daca pot manca din cand in cand ce doresc si cat doresc. Nu suport sa fac burta sau ceva de genul.
Cum vad ca urca greutatea, cum bag zi de 1800-2000 Kcal/zi si revine la loc.
Oricum pacat ca nu pot baga prea tare la greutati, dupa cum am spus mi-e rau dupa aia, am incercat si am avut o stare proasta din creier cam 14 zile, un fel de ameteala slaba dar continua si parca eram un pic baut, ce se intampla nu stiu.
In acelas timp stiu ca daca nu cresc greutatile nu pot progresa, dar din contra, am impresia ca regresez ! Parca abia fac si cu astea, asta de fapt ma ingrijoreaza cel mai mult.

#51
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

View PostTriacu, on Apr 16 2009, 21:07, said:

1. Daca azi am de ex 60,5, ma duc la sala, per zi bag in jur de 3500-4000 Kcalorii, a doua zi am 61,3 spre ex. Alteori am bagat 3100 Kcal si de la 60,9 am ajuns la 60,3.
Scaderea se facea tot in acest ritm, daca azi am 61,5 si bag peste zi in jur de 1700 Kcal doar si ma duc la sala, in doua zile am 60 iar.

2. Oricum pacat ca nu pot baga prea tare la greutati, dupa cum am spus mi-e rau dupa aia, am incercat si am avut o stare proasta din creier cam 14 zile, un fel de ameteala slaba dar continua si parca eram un pic baut, ce se intampla nu stiu.
In acelas timp stiu ca daca nu cresc greutatile nu pot progresa

1. La mine variaza si cu 3-4kg.
2. Exact acelasi  raspuns ti l-as fi dat si eu. Cat despre faptul ca iti e rau , eu cred ca mananci prea putin inainte de sala. Antrenamentele sa fie scurte si la intensitate mare.
Per total esti ca aia din bancu : Blonda , sexi , 90-60-90 etc....nu caut nimic , doar ma laud.

#52
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003
triacu , nu cresti-scazi 1-2 kg de pe o zi pe alta, aia e doar apa din organism si tranzitu intestinal(baga o oala de ciorba si cantareste-te sa vezi ca ai pus 1 kg :)) ). Cantaritu se face odata pe luna sau mai tarziu

Edited by adi185, 17 April 2009 - 06:08.


#53
Triacu

Triacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.02.2007
Da Adi ai dreptate, de ex ieri aveam 62,8 Kg, am defecat ca lumea (nu stiu ce se intampla si cu asta, de la un timp mananc si nu mai am defecatie, nu ca simt ca vine si nu pot face, nu vine, asta ma ingrijoreaza, a trebuit sa iau Dulcolax 2 pastile si 0,5 L de zeama varza ca sa dau afara ce trebuia dat de 2 zile cam, dadusem eu insa infim inainte), apoi azi dimineata m-am trezit cu 60,4 deci asa este cum spui.

In ceea ce priveste antrenament scurt si intens nu merge, si mancat foarte bine inainte cu 1,5-2 ore este tot una. E ceva de la creier ca si asa am eu ceva ameteli de dinainte sa incep sala.
Intrebarea mea este la voi, cine poate sa-mi explice de ce incep sa regresez !?
Asta e mai grav ca toate, deci am facut pauza de sarbatori cam 10 zile, apoi m-am dus la sala si ma simteam in putere, cel putin puteam face cu aceleas greutati ca pana atunci.
In timp de cam 2 saptamani incep sa nu mai am putere, muschii obosesc mai repede ca inainte desi nu bag mai tare, a trebuit la unele exercitii sa scad un pic greutatile, ce se intampla ? Are careva o idee ?
De dormit dorm, de mancat mananc inainte de antrenament cu 1,5 ore cel putin 60 g proteine luate din salata de legume, peste fript, branza degresata, glucide cam 30-50 g, lipide 13, kcal cam 600.
Dupa antrenament la o ora cam 75 g proteine luate din paiine, branza, lapte, piept fript pui fara piele, 50 g glucide, 28 g lipide cam, 750 Kcalorii.
Deci as considera ca asigur necesarul pentru antrenament (nu mai pun si mesele in plus cu ce-mi place ca nu mai are sens dar oricum bag si din alea frecvent), daca aveti alta idee de unde vine oboseala cronica in timp a muschilor va rog sa-mi spuneti intrucat sunt foarte ingrijorat.
Eu stiu ca este pe dos, cu cat faci antrenament cu atat progresezi in timp, acum nu mai este vorba ca-mi vine rau sau nu-mi vine, este vorba ca nu pot ! Simt efectiv cum muschiul oboseste de nu mai asculta comanda cum trebuie.
O avea legatura ca alerg inainte de antrenamentul de forta intre 30-50 minute (parcurg in timpul asta cam 8,5-11 Km) iar energie nu prea mai e pentru forta ?! Stiu ca se fac 10 minute incalzire si apoi dupa antrenament se fac celelalte 30-45 minute, insa eu daca as face dupa, n-as mai putea, am si testat de fapt ! Asa face un maxim 10 minute dar si alea cu chiu cu vai.
Insa au fost zile cand si asa am putut sa fac desi am alergat inainte, nu a trebuit sa mai scad din greutati.
Este ciudat oricum. In loc sa ma fortific, corpul oboseste desi ma duc acum doar de 3 ori pe sapt si nu de 4 cum faceam pana acum 2 saptamani.

Mersi anticipat pentru raspuns.

#54
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

View PostTriacu, on Apr 17 2009, 23:00, said:

In ceea ce priveste antrenament scurt si intens nu merge

O avea legatura ca alerg inainte de antrenamentul de forta intre 30-50 minute (parcurg in timpul asta cam 8,5-11 Km) iar energie nu prea mai e pentru forta ?!
Nu cred , eu nu vad nici una  :death:
Omule..tu vorbesti serios ?  :huh:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate