Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Am nevoie de niste lamuriri...in legatura cu schema tipica....

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
b4you-bbogdan-

b4you-bbogdan-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.11.2004
Tocmai am facut rost de un asemenea integrat si pare destul de destept.... totusi am intampinat niste probleme : sunt unele elemente pe schema si in Data Sheet nu am gasit explicatia lor.
  De exemplu... aici gasiti "totul" despre functionare si cateva scheme simple >>> http://datasheets.ma...2711-DS2712.pdf
  Si eu am ales incarcarea in mod liniar (DS2711)....cu acumulatorii in paralel ... si schema arata cam asa >>>
[ http://img262.imageshack.us/img262/289/clipboard02sn5.th.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
.... desi acum cred ca am facut o prostie,  DS2712 pare sa incarce mult mai sigur si mai rapid acumulatorii :( >Switch-Mode Control )
Intrebarea ar fi unde conectez acel ICHG si IFB ?  Am gasit la un moment dat ICHG = charge source current ... dar ce ar trebui conectat pe acea ramura...

Cum aflu valoarea rezistentei care seteaza intensitatea curentului ? (RSNS) .... prin calcul...daca presupunem ca e o simpla relatie de invers-proportionalitate ... aflu usor... dar o fi si alta metoda ? (desi am citit si nu am gasit nimic...poate mi-a scapat ceva) La diferitele scheme valoarea lui RSNS e diferita ... pentru aceeasi intensitate . Sa va uitati la schemele pentru metoda "serie"...si cea "paralel".

1sn...:)

Edited by b4you-bbogdan-, 20 January 2007 - 00:26.


#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
1. Valoarea rezistentei RSNS este data de valoarea tensiunii necesare comparatorului respectiv.
Deoarece la DS2711, tensiunea de comparatie este de 125mV iar in anumite cazuri se cere incarcarea la un curent de 1A rezulta R=0.125 ohmi.
Daca incarcarea se face paralel, la doua elemente este nevoie de 2A deci RSNS scade la jumatate: 0.068ohmi.
Diferenta este doar la DS 2712 care are pragul de comparare cu histerezis: la 125mV aclanseaza si la  100mV declanseaza si in acesta situatie curentul de incarcare se ia ca o medie intre cele doua valori si de aici se obtine 112mV iar RSNS pentru 2A este de 0.056ohmi.

2.  ICHG si IFB

Quote

Current regulation is performed outside of this example schematic using the current-sense
feedback provided by the DS2711 CSOUT pin. The DS2712 can also be used in this circuit to provide switch-mode
control on the CSOUT pin.
Stabilizarea curentului se va face folosind componente externe, comanda prin pinul CSOUT  notata in schema cu IFB.
ICHG este  legata la iesirea sursei de curent.
Este mai simplu pentru DS2712 ca ai acolo un exemplu concret pentru realizarea circuitului.

#3
b4you-bbogdan-

b4you-bbogdan-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.11.2004
Bun...deci sus e o relatie invers-proportionala. Eu am calculat ca pentru modul paralel la DS2711 voi avea nevoie de o rezistenta de ... >>>  pentru 270 mA ... RSNS = 0.2441 Ω ;  pentru 450 mA ... RSNS = 0.1463 Ω . Aceste valori le-am calculat raportandu-ma la acea valoare de 0.068 Ω pentru 2 A . Valorile de 270 si 450 reprezinta intensitatea la care vor fi incarcati acumulatorii.... dupa ce fac acel calcul  > I * 0.484 = 0.270 A ... respectiv I * x 0.484 = 0.450 A.

Si la partea a doua...PARALLEL CONFIGURATION WITH EXTERNAL CURRENT REGULATION ... chiar nu am putut sa inteleg. Pai curentul nu e setat de acea rezistenta RSNS ? Eu nu trebuie decat sa ii pun o sursa de curent (un transformator de ex) care sa poate da un curent cu o intensitate de 1 A max ... si integratul face toata treaba ... sau nu e asa ?

Quote

Stabilizarea curentului se va face folosind componente externe, comanda prin pinul CSOUT  notata in schema cu IFB.
... din pacate aici m-am pierdut :(

Quote

ICHG este  legata la iesirea sursei de curent
  ....

Pai la mine schma finala ar arata cam asa >>[ http://img64.imageshack.us/img64/5457/clipboard021pj.th.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vrei sa zici ca ar trebui sa arate asa ? >> [ http://img64.imageshack.us/img64/9269/clipboard034lj.th.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Hm... am observat ca ar fi mai usor la DS2712 si dupa cate am citit prin alte materiale de la DS2712 metoda folosita ...SWITCH-MODE CURRENT REGULATION  garanteaza o incarcare mai rapida si cu temperaturi mai mici. Puteam sa fac ,folosind o schema de la ei, si un incarcator alimentat de la USB cu DS2712 ...

Dar eu am comandat acest integrat fara a avea sperante mari ... pentru ca e vorba de o "mostra" gratuita (logic...functionala) si ma gandeam ca nici nu va veni. Dar...surpriza :) in o sapt si ceva mi-a venit instiintare de la posta cum ca am primit un plic "voluminos" din afara. Deci...daca tot am DS2711 am zis sa fac schema pentru acesta.

So...ai putea sa ma lamuresti in privinta acelor pini ? Nu sunt chiar noob , dar fara experienta nu poti sa zici ca esti altceva...

Edited by b4you-bbogdan-, 21 January 2007 - 09:42.


#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
In primul rand ai acolo nevoie de doua tensiuni.
Una trebuie sa fie stabilizata  deoarece alimenteaza circuitul si la o valoare de 5V.
A doua tensiune trebuie sa fie aplicata elementului care va genera curentul necesar. Daca se face un calcul ce implica caderile de tensiune din circuit, pentru a obtine tensiunile necesare incarcarii in paralel a elementelor de acumulator se poate folosi si tensiunea de 5V, dar trebuie sa asigure curentul necesar. Practic acesta tensiune se va lua nestabilizata  si deci inainte de  LM7805. Tensiunea se va aplica unui tranzistor care va fi comandat de catre iesirea IFB.
Poate ca eu am gresit cu afirmatia ca acesta este o sursa de curent clasica. Tranzistorul face parte dintr-o bucla de stabilizare a curentului care are ca traductor rezistenta RSNS , comparatorul integrat in circuit si un alt tranzistor de comanda la iesirea CSOUT.
Rezulta o schema:

[ http://i3.tinypic.com/2s1qa6r.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
b4you-bbogdan-

b4you-bbogdan-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.11.2004
Am observat o asemanare intre 3 structuri din schema >>
[ http://img54.imageshack.us/img54/362/2s1qa6r26rq.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ma intreb daca nu pot sa elimin noua structura formata din acel tranzistor si cu rezistente ... si sa conectez IFB asa cum am marcat cu negru. Ar fi acelasi lucru ? (schema toata arata cam asa >> [ http://img54.imageshack.us/img54/3584/clipboard028pd.th.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] )

Si...hm...mie imi trebuie inainte de stabilizator o tensiune mai mare cu minim 3 V ... deci daca pun o sursa de 9 V ... nu as putea sa o folosesc (asa am inteles cel putin) conectand-o direct la ICHG... (tu ai fi aprobat o sursa de 5 V...dar ea e de 9 )

Cat de noob sunt :down: ...

Anyway... am trimis si un email la support tehnic sa vad ce zic si ei. Sper sa fie buna solutia gasita de tine

Edited by b4you-bbogdan-, 21 January 2007 - 20:29.


#6
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu o sa poti sa combini functiile respective in modul indicat de tine.
Solutia propusa este doar o varianta.
Incearca sa citesti mai mult foaia de aplicatie a circuitului. Si oricum citeste si alte lucruri inainte de a te apuca de ''proiectare''...

#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
O sa-ti raspund aici la schema de aplicatie propusa de producatori.
Uite si schita respectiva adaptata la DS2711:

Attached File  DS2712aplic.pdf   16.28K   15 downloads
Attached File  Ds2711.JPG   102K   30 downloads

#8
b4you-bbogdan-

b4you-bbogdan-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.11.2004
Asa ... pai mi-ai simplificat mult lucrurile si cred ca am reusit sa fac si eu ceva. Imi trebuie doar confirmarea ca e bun. Uite, aceasta e schema modificata de tine [dai un click pe fiecare imagine ca sa ii faci resize]>>>

[ http://img219.imageshack.us/img219/3830/beta1propusa1db.th.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar aici e, sper, versiunea completata (conexiunile cu rosu) si setata pentru incarcarea in paralel a acumulatorilor >>>

[ http://img213.imageshack.us/img213/9666/beta26ox.th.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Hm.... totusi nu prea am inteles care e treaba cu cele doua baterii. De ce sunt cate doua? Si....cam cum ar fi versiunea cu cate o singura baterie (sa pot incarca...doua in paralel)
+ Ca toate acele conexiuni VDD vor veni acum conectate la sursa de alimentare stabilizata la 5 V+ , nu ?

Edited by b4you-bbogdan-, 24 January 2007 - 14:59.


#9
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 b4you-bbogdan-, on Jan 24 2007, 14:57, said:

Hm.... totusi nu prea am inteles care e treaba cu cele doua baterii. De ce sunt cate doua? Si....cam cum ar fi versiunea cu cate o singura baterie (sa pot incarca...doua in paralel)
+ Ca toate acele conexiuni VDD vor veni acum conectate la sursa de alimentare stabilizata la 5 V+ , nu ?
Nu se pot incarca in paralel  elemente de capacitate diferita.
Schema respectiva precizeaza doar ca se pot  folosi atat elemente de tip AA cat si AAA, dar in functie de capacitatea respectiva se introduce in circuit o rezistenta suplimentara. Un incarcator proiectat cu acest circuit va avea socluri diferite pentru conectarea celor doua tipuri de baterii. Schema finala este OK. Cred ca nu sunt  greseli de proiectare.
Conectarea conexiunilor  VDD se face la tensiunea de +5V, chiar si J7 se poate conecta la VDD, dar sursa de 5V trebuie sa suporte tot curentul de incarcare. Asa cum am mentionat anterior prin J7 se poate conecta emitorul lui Q1 si direct la o sursa de tensiune nestabilizata.

#10
b4you-bbogdan-

b4you-bbogdan-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.11.2004

Quote

Nu se pot incarca in paralel elemente de capacitate diferita.

Hm... in data sheet ei mentioneaza ca se pot incarca elem cu cap diferita...in acelasi timp....fiecare ciclu de incarcare fiind independent. O baterie poate ajunge la capacitatea maxima si cealalta inca se incarca. La asta trebuie sa mai "meditez" ... sa mai studiez putin schema. Din moment ce imi propun asta, mi-am dat seama ca trebuie sa vad care e RSNS acum. Am sa postez mai pe la o zi de maine la ce m-am gandit :proud:
Ms! :bye:

#11
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 b4you-bbogdan-, on Jan 24 2007, 20:44, said:

Hm... in data sheet ei mentioneaza ca se pot incarca elem cu cap diferita...in acelasi timp....fiecare ciclu de incarcare fiind independent.
Da, corect dar asta nu inseamna in paralel!
In paralel sunt figurate in desenul aplicatiei cate doua elemente de tip AA si AAA, dar acestea se vor folosi pe rand.
Tu ai acolo doua ramuri de incarcare fiecare cu un tranzistor dedicat deci se vor incarca simultan doua elemente si asta daca se face modificarea de acolo pentru o rezistenta RSNS diferita de la AA la AAA.
Ai inteles?

#12
b4you-bbogdan-

b4you-bbogdan-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.11.2004
Bineinteles ! :coolspeak:

Deci... am zis ca meditez si eu putin. Logic ca e vb de 2 ramuri etc... si de doua rezistente de fapt RSNS.
Eu as zice in felul urmator >> in cazul in care as insera o baterie AAA atunci RSNS ar fi R14+R15+R23 . Pentru cazul cu AA ar fi ... cam R14+R23.
Cred ca mi-ar conveni asa...decat sa fi facut un circuit la care sa ii modific, in functie de amperajul acumulatorului, de fiecare data, curentul de incarcare. Acumulatorii AAA au, de obicei, o valoare mai mica decat cei AA. Deci pot seta o valoare a curentului mai mica pentru AAA si una mai mare pentru AA.

Cred ca am sa ma apuc de design, din moment ce totul pare OK. Abia astept  :peacefingers:

P.S. Damn...am trecut ceva cu vederea. Pff...pai ce de facut cu R23 ... ca in circuit apare ca fiind cu rezistenta 0. Pot lua o valoare astfel incat sa imi iasa acel RSNS ...convenabil ?
Ce sa inteleg din imaginea asta >> http://img215.images...pboard010qn.png  ? Rezistenta e egala cu acea valoare ? ( pentru ca la RSNS trebuie sa modific valoarea )

Edited by b4you-bbogdan-, 25 January 2007 - 13:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate