Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Tzeapa la AAA Auto

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#37
2BB

2BB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.11.2006
Niste mizerabili, care au o totala lipsa de respect fata de clienti. Sper sa nu mai fiu nevoit sa imi vand vreo masina acolo.

Edited by 2BB, 17 November 2006 - 15:56.


#38
Axell

Axell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.12.2006
Citind acest topic imi pun mari semne de intrebare daca are rost sa mai trec pe la ei. Eu vreau sa-mi vand solenza pt a-mi cumpara un Hyundai accent si am luat legatura telefonic (m-au sunat ei dupa ce m-am inscris pe site) si fata de 5800 euro cat am cerut eu, ei au zis ca imi pot oferi 5600 si m-au invitat acolo ca sa-mi vada masina. Ma gandesc ca in urma analizei vor mai incerca sa scada pretul, dar daca nu "vor sari calul", sunt dispus sa le-o las la 5600-5300, nici un caz mai jos. :nonobad:
Interesant ca cineva spunea ca banii platiti de ei sunt exclusiv RON si la conversia RON-euro mai pierzi cateva sutici. Brrrrr .....va trebui sa fiu foarte atent, daca voi ajunge la ei. B)

#39
lvg

lvg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.06.2005

View PostWildChild, on Nov 8 2006, 13:22, said:

Mda, se pare ca avem nevoie si de un carfax european/asiatic. A auzit careva de asa ceva?

este. http://www.autobaza....b/productaa0100

Carfax stie in mare seriile masinilor de peste ocean; in ultimii 10 ani producatorii europeni au mai diversificat modalitatea de generare a VIN-ului (se gasesc o groaza de explicatii pe net), si pana acum autobaza.pl mi-a fost cel mai de folos site (gratis) la treba asta.

#40
Axell

Axell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.12.2006
Am fost la aaa auto si m-am convins pe pielea mea ca sunt niste nesimtiti. Pun masina la vanzare si cer 5800 negociabil, ma suna unu de la ei si imi cere date despre masina. Dupa vreo ora ma suna inapoi si zice ca-mi poate da maxim 5600 si ma invita la ei pentru evaluare. Ajung acolo si dupa vreo 15 minute de nebagat in seama, vine unu, arunca o privire si zice ......da face cam 4900. Il potolesc, ii explic ca am vorbit la tel si ne-am inteles altfel, dar a dat-o cotita ca de fapt asta e pretul ....bla bla bla si ca diferenta de 700 euro e profitul lor. Bai frate dar e nesimtire.....vrei 700 de euro profit de la o masina de cinci mii jumate ?!?!? Mai ziceam si eu sa scada la pret vreo 300-400 de euro, dar nu 700 ?!?! :cursing:
Pai asa mai bine o dau eu in targ cu 5200-5300 si sunt mai castigat. :naughty:

Oricum sfatul meu e sa ocoliti firma asta de samsari ca nu aveti avantaje nici daca vindeti la ei, dar nici daca achizitionati de la ei.
Bafta tuturor ! :coolspeak:

#41
vios70

vios70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.11.2004
AAA AUTO citez  « Cel mai mare furnizor de mașini de ocazie din centrul Europei »
In continuare va rog pe dvs. Sa spuneti cat de mare….…..  e aceasta firma, eu doar vreau sa va povestesc ce am patit eu :
Am contactat telefonic firma si in urma unor indicatii de calitate am apreciat ca ar fi bine sa merg acolo sa vad ce ma interesa.
Ajuns sambata 13 ian 2007 la sediul acestei firme am gasit un personal deosebit de serviabil, care m-a indrumat si mi-a aratat tot ce ma intereseaza, mi-am ales o masina un Ford FOCUS an de fabricatie 2003, avea aeroterma defecta (asta a fost norocul meu) fapt reclamat de mine in service-ul firmei, am platit un avans pentru ca masina sa-mi fie rezervata, am inchieat chiar si un «ANTECONTRACT « dupa care cu sufletul multumit am plecat acasa, urmand ca Luni 15 ian sa ma prezint la sediul firmei pentru incheierea contractului, achitare masina si ridicare acesteia (de firma serioasa,  respecta clientul).
LUNI orele 11 la sediul firmei am fost primit foarte rapid si tratat ca un client adevarat (in geanta aveam doar 200 milioane de depus la ei).
Am apus ca masina nu are piele , ca in reclama, dL.Director de vanzari mi-a oferit discount 7 mil, un Sonax, un antifurt si un DVD Player.
Am perfectat actele, pentru banca, urmand sa astept (ERAM FERICIT).
M-am reintors in jurul orei 16, se primise OK-ul din partea bancii (ERAM IN CULMEA FERICIRII, URMA SA-MI IAU MASINA), a urmat partea de semnaturi din partea mea, incheierea de contract vanzare cumparare masina fabricatie 2003, contract de garantie pt auto fabricatie 2003, culmea am incheiat si asigurarea RCA, am ridicat actele masinii, Carte de Identitate si Certificat Inmatriculare, am mers la GARAJ sa ridic masina (RADIAM DE FERICIRE, imi cupmarasem masina).
La garaj cu actele in mana si procesul verbal de predare primire cand am incercat AEROTERMA, nu mergea, ca de sambata si duminica nu lucreaza nimeni (era totusi ora 17 Luni). Intelegator am asteptat pe cineva sa remedieze defectiunea.
Nu aveam ce face si stateam de vorba cu sotia, care STUPOARE MAXIMA citeste in Cartea de Identitate  AN DE FABRICATIE 2002, In talon an de fabricatie 2002.

Acum urmeaza partea frumoasa

Am contactat Directorul de Vanzari (dL. Barbu Octavian) , am expus problema pe un ton amiabil.
Primul raspuns al dL. bARBU, nu a-ti inteles dvs, masina dvs. este model 2003.
CEEEEEEEEE ? nu am putut intelege nici treaba asta.
A plecat sa …….... s-a reintors cu actele de provenienta  ale masinii spunanadu-mi, vedeti domnule masina este fabricata in 19.01.2003
Nu m-a convins nici cu actul care dovedea faptul ca masina a fost inmatriculata prima data in 2003, sau poate nu am putut intelege eu treaba asta.
Au inceput niste discutii aprinse in care dL.oCTAVIAN incerca sa-mi explice ca dansul nu mai poate face nimic,.
Dupa cca. o ora, ca eu trebuie sa iau masina si sa plec, ca toate actele sunt incheiate, ca dINSUL nu mai poate decat sa-mi ofere un DVD player, un Antifurt, un SONAX (polish auto) si eventual un plin de motorina.
Eu am cerut discount de 1000 E.
NU SE POATE ASA CEVA, NU AM GRESIT CU NIMIC, puteti veni cu OPC-ul , cu Avocatul cu……..
Nici asta nu am inteles, am cerut sa vb. Cu Managerul General ca pe dINSUL iL depasea problema, Nu se poate sa-l deranjez pe dl Dir,General, poate e la volan si nu poate vorbi la telefon.
Cuvintele mele Nu plec de aici pana nu-mi recuperez banii pe care i-am depus.
NU SE POATE FACE NIMIC, ridica-ti masina si veni-ti Joi sa vedem ce putem remedia.
A aparut Directorul Economic, alt oM, alte aere, a inteles rapid problema, si a inceput sa-mi ofere, va dam 7 mil lei, un DVD player, un Sonax, si UN PLIN DE MOTORINA, mai mult nu se poate.
Domnilor eu nu am venit dupa DVD player, nici dupa antifurt ce sa mai zic de <frectie de masina> (a se citi Polish Sonax).
Va da-ti seama afara era de mult intuneric se facuse 8,30.
Dupa inca 30 min omul a inceput cu Va ofer 7 mil, un plin de motorina, UN SONAX si un DVD-player, dar maine, in seara asta va pot oferi in comodat o solentza sa mergeti acasa, iar maine……
EU IMI VREAU BANI INAPOI SI GATA.
Nu va mai dau solenza sa mergetyi acasa si nici alte discount-uri nu mai fac.
Victorios am plecat acasa cu acte de Ford Focus FABRICATIE 200….
Am revenit marti 16 ian. De la usa m-a asteptat o alta doamna cu Va oferim un SONAX, un DVD player, un plin de motorina, 7 mil lei si 500 E.
Domnilor nu mai vreau nimic, imi vreau banii si gata nu mai am nevoie de ACEST AAA Auto, cel mai mare…………din centrul europei
Oricum pe final am recuperat banii si gata nu mai am nevoie de AAA Auto
Tot ce am declarat mai sus se vede in pozele atasate.


Dar oare de ce a disparut masina de pe site ?
Oare la cepret calculeaza euro se vede din pozele de pe site pret ron/euro si data ???

Ce bine s-au acomodat si firmele in romania, mai ales cand au angajati romani.

Attached Files


Edited by vios70, 17 January 2007 - 22:38.


#42
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Buun, acum te-ai convis ce le poate mintea la AAA Auto... :death:
Mai toata lumea stie ca AAA Auto cumpara masini din tara si nu numai si le pun pret mai mare, posibil sa umble si la kilometraj. Un diesel face aproximativ 30.000  - 40.000km/an. Masina fiind din 2003, ne asteptam sa aiba ceva peste 100.000km, poate chiar mai mult.
      Nu pot decat sa ma bucur ca ai reusit sa primesti banii inapoi, lucru care nu se intampla foarte des!
      Problema cu anul de fabricatie este urmatoarea: la anumite modele de masini, mai ales cele din Germania, daca sunt fabricate spre sfarsitul anului, sunt cumparate in in anul urmator. De exemplu: data fabricatiei este 25 octombrie 2002. Masina poate nu se vinde pana la sfarsitul anului si este inmatriculata prima data in ianuarie 2003. Cum la noi se tine cont de data primei inmatriculari, masina o sa fie de "fabricatie" in 2003, si nu "model" 2003. Se stie ca Focus a avut un face-lift in 2002, dar nu model nou.
Am vazut si eu bagatori de seama prin targ, care se uitau la anul fabricatiei geamurilor si ziceau ca masina nu e de ex. 2001, ci 2000 - cand erau fabricate geamurile :death: .

#43
T.rac3Er

T.rac3Er

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 08.12.2006
cum ti-ai recuperat banii???
ma mir ca au cedat...intotdeauna inainte de a da banii din mana sau a semna actele trebuie sa verific produsul..."aaa" sunt mai rau ca sarlatanii de bisnitari din targ...acolo sunt masini de fima obosite care au fost cumparate cu valoarea reziduala....deci astia castig prin cumpararea la un pret f mic, derularea kilometrajului pt a-i creste pretul mai mult si din schimbul valutar..deci "samsari + valutisti" :thumbdown:

#44
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postvios70, on Jan 17 2007, 22:37, said:

FORD FOCUS FABRICATIE 200….
.
Urata masina: focus negru.
Se cumpara din targ sau de afara direct ,cu 1000 mai ieftin.E plin Forumul de topicuri care spun cine e AAA asta.
Nu e unul care sa zica: da domne, sunt cat de cat onesti.Tziganeala de la A la Z.

#45
kopu

kopu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 09.02.2004
Prietene,

Sa nu ai niciodata asteptari ca la cumpararea unei masini second-hand lucrurile sa decurga ca la cumpararea unei masini noi (desi la noi uneori si o masina noua poate avea probleme - ma rog, cazuri mai rare).
Orice vanzator vrea sa-si maximizeze profitul iar atunci cand vinzi masini second-hand e usor de tot din pacate sa dai sub o forma sau alta teapa clientului.
De altfel nici prin vest lucrurile nu stau chiar diferit. Si acolo meseria de vanzator de masini second hand e cea mai hulita.

Deci, daca vrei sa ai nervi la minim i-ati o masina noua. Nu ai buget sau vrei o masina "mare si tare chiar daca SH" atunci poti sa te astepti sa iei o teapa. Faza cu anul (2002 in loc de 2003) e o problema minora.  Multi au luat masini la care kilometrajul real avea cifra sutelor de mii schimbata nitel ...:-)

#46
vios70

vios70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.11.2004
CUlmea tupeului fordul focus a aparut din nou pe site-ul lor  tot cu an de fabricatei 2003 ?!?
Poate totusi cumpara cineva.

#47
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postvios70, on Jan 19 2007, 08:50, said:

CUlmea tupeului fordul focus a aparut din nou pe site-ul lor  tot cu an de fabricatei 2003 ?!?
Poate totusi cumpara cineva.
Te rugam sa postezi link-ul catre masina, poate ne lamurim si noi...

#48
adipa

adipa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 01.04.2004
Acum au modificat, au pus 2002. Dar am vazut si eu anuntul repostat tot cu  2003

#49
vios70

vios70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.11.2004
au schimbat anul de fabricatie, DAR PIELEA tot a ramas
dar ce spun eu se vede din scan-ul actelor si capturile de ecran de mai sus

#50
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
alte impresii :)

http://forum.softped...t...hl=aaa&st=0

#51
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003

View PostMarius3k, on Jan 18 2007, 11:27, said:

Buun, acum te-ai convis ce le poate mintea la AAA Auto... :death:
Mai toata lumea stie ca AAA Auto cumpara masini din tara si nu numai si le pun pret mai mare, posibil sa umble si la kilometraj. Un diesel face aproximativ 30.000  - 40.000km/an. Masina fiind din 2003, ne asteptam sa aiba ceva peste 100.000km, poate chiar mai mult.
      Nu pot decat sa ma bucur ca ai reusit sa primesti banii inapoi, lucru care nu se intampla foarte des!
      Problema cu anul de fabricatie este urmatoarea: la anumite modele de masini, mai ales cele din Germania, daca sunt fabricate spre sfarsitul anului, sunt cumparate in in anul urmator. De exemplu: data fabricatiei este 25 octombrie 2002. Masina poate nu se vinde pana la sfarsitul anului si este inmatriculata prima data in ianuarie 2003. Cum la noi se tine cont de data primei inmatriculari, masina o sa fie de "fabricatie" in 2003, si nu "model" 2003. Se stie ca Focus a avut un face-lift in 2002, dar nu model nou.
Am vazut si eu bagatori de seama prin targ, care se uitau la anul fabricatiei geamurilor si ziceau ca masina nu e de ex. 2001, ci 2000 - cand erau fabricate geamurile :death: .

Si la Fordul meu este exact aceeasi situatie. In actele masinii scrie 2003 (prima inmatriculare) dar in talon (am vazut cand l-am primit) scrie 2002. :)

#52
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Relativ la "bagatorii in/de seama" din targ care se uita la geamuri.De regula nu e rau sa te uiti la geamurile masinii!Se pot deduce destule din examinarea lor! Eu acum am parbrizul crapat nitzel, de exemplu. Daca-l schimb cu unul nou, in cazul revanzarii omu' o sa zica desigur ca masina a fost lovita in fata si am schimbat SI PARBRIZUL!Chiar daca se vede ca nu e lovita, EL POATE SPUNE asa ceva.Eu ma uit la discurile de frana, si chiar si la geamuri la o masina.Poate fi un indiciu bun ca a fost lovita , daca geamurile au alte serii , in spcial in lateral, ca acolo, hai, se sparge unul, mai un hot, ceva...dar ambele geamuri schimbate pe o parte indica clar accident .
Daca aia tin masina in parc o gramada pana o vand, e normal sa apara si asa ceva.De aceea la VW/Audi , masinile fabricate dupa luna a7a se inscriu cu anul urmator.

PS: Acu o sa sara multi sa zica ca sunt "bagator de seama" in targ.Pai cam asa si e, ca nu vand /nu cumpar de acolo.Dar imi place sa merg si sa ma uit la ce se mai aduce.Merg cam o data la 2 luni, daca nu chiar lunar.Au niste mici foarte buni , deatfel.

Edited by sanddy1964, 21 January 2007 - 10:39.


#53
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View Postsanddy1964, on Jan 21 2007, 10:38, said:

.Merg cam o data la 2 luni, daca nu chiar lunar.Au niste mici foarte buni , deatfel.

Ia te uita...si tu maninci mici la targul de masini.....si eu....dar cred ca in alte tirguri...ca eu prin Bucuresti ..mai rar.   :notangel:

#54
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Am avut si eu o experienta cu AAA auto, desigur, neplacuta. Am gasit un anunt despre o Laguna 1,9 dCI 80kW 84.000 km rulati in Franta, 11.000 euro. I-am sunat, le-am spus ce masina am si ca vreau s-o dau la schimb + diferenta, au zis ca imi dau 10.300 pe masina (megane sedan dci 2005 82cp), si sa le mai dau 700 de euro. Le-am zis ca ma gandesc, dar ca o sa trec mai intai sa vad si eu masina aia.
Domnilor... masina era sub orice critica... In afara zgarieturilor de pe spoilere si a ruginei datorata apei din faruri, pe care le mai poti schimba la un accident sau ceva, sub aspect tehnic, masina era deplorabila. Regulatorul de la pompa de injectie batea ca un utilaj obosit, motorul era plin de ulei, iar ceea ce m-a deranjat cel mai tare a fost ca seria sasiului trecuta la parbriz era STEARSA. Placuta aceea metalica din coltul parbizului era mototolita si stearsa, nu se mai intelegea nimic. Reprezentantul lor (care mi s-a parut mai mult un paznic de noapte) a incercat sa-mi spuna ca masina e deja inmatriculata si ca nu sunt probleme cu ea, dar i-am raspuns ca nu ma intereseaza ce pile au ei la RAR si cum au inmatriculat-o, dar eu, cand ma voi duce la RAR necunoscand pe nimeni, nu vreau sa-mi dea aia cu masina peste ochi cum ca nu ar fi in regula. Au banc de probe propriu, te lasa sa dai o tura cu masina dar NU sa te duci s-o testezi unde vrei tu, doar la ei, unde desigur iti vor spune ca masina e in regula, ca doar nu sunt prosti sa n-o vanda.
Concluzia - m-am lecuit de "super ofertele" astea, in Romania se merge in continuare pe principiul maximizarii profitului in defavoarea clientului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate