Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...

Iesirea din coproprietate
 

Ati sesizat tendinta de "uniformizare" din scoli?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
e-caterina

e-caterina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.01.2007
Nu incetez sa ma minunez cand, de fiecare data cand ma uit la stiri si sunt subiecte legate de elevi/studenti, sunt aratati numai cei care traiesc cu impresie ca Eric Clapton este cleptoman sau ca UE vine de la UEFA... Este o tendinta generala de a infesta si de a "polua" opinia publica cu aceasta idee, ca toti tinerii sunt la fel. Totusi, domnii jurnalisti chair din an in Paste fac minore reportaje legate de unul sau doi tineri pentru care cultura e o placere, mabitionati sa faca performanta intr-un domeniu sau altul. Va spun, pentru ca traiesc printre elevi , exista foarte multe tineri care sunt itneresati de cultura, din toate mediile, numai ca ei nu prezinta interes. Nu sunt bagati in seama sau mediatizati. Se pune semnul egal si in scoli intre copiii talentati si cei care vin la scoala ca sa aiba de unde sa se intoarca. E mare pacat.
Astept opinii

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,091
  • Înscris: 23.09.2005
Pai ce sa facem daca au trecere reportajele socante, denigrante, etc? I se da populatiei ceea ce cere, nu? Uitati-va la stirile PROTV, 70% talharii si violuri, restul accidente rutiere, de preferinta cu cat mai multe cadavre si soferi cat mai critzã. Rar mai vezi vreo stire in care cineva a realizat ceva, in general distrugeri si dãrâmãturi.

Pe de alta parte, exista si tendinta ciudata a populatiei de a cere ce i se da.

#3
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Ce sa faci daca Sarbu e prieten cu CNA? De fiecare data PROTV primeste doar avertismante cand sare calul exagerat si in mod repetat. Aceasta institutie a statului, numita CNA, care ar trebui sa vegheze conduita posturilor de televiziune, mai ales cele cu rating mare, dar ei sunt ocupati cu posturile de muzica, cu interzicerea nu stiu carui videoclip si alte nimicuri.

Din pacate acei elevi/studenti care vin din placere la scoala sunt cel mult 5% din total. Scoala e o institutie din ce in ce mai respingatoare, pe care o frecventezi doar pentru crezul ca vei avea un viitor mai bun invatand si nu muncind ca un sclav in strainatate.

Edited by mwlambo, 17 January 2007 - 15:30.


#4
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006

 e-caterina, on Jan 16 2007, 14:24, said:

...Nu sunt bagati in seama sau mediatizati. Se pune semnul egal si in scoli intre copiii talentati si cei care vin la scoala ca sa aiba de unde sa se intoarca. E mare pacat.
Astept opinii

Scoala...ca si institutie de invatamant se ocupa cu educarea maselor, nu e un sistem compatibil cu individualistii, ci totul e raportat la colectiv. Copiii talentati se pot afirma in contextul concursurilor scolare, olimpiade etc, unde pot demonstra intr-adevar ceea ce stiu. Dupa asta vine si partea cu "in the spotlight" si un pic de mediatizare. Din 100 de gazete, una sau doua ii va semnala pe ultima pagina si pe acestia si cu un pic de noroc posturile locale isi au usile deschise tot timpul pentru ei. Indiferent ce semn se pune, unii elevi au darul de a demonstra de fiecare data ca sunt la un nivel superior si din cate am vazut eu, reusesc sa atraga atentia cuvenita asupra lor si aprecierea celor din jur. Seful e numit de cineva, in schimb notiunea de lider e cu totul altceva.  

In alta ordine de idei:

Quote

Din pacate acei elevi/studenti care vin din placere la scoala sunt cel mult 5% din total. Scoala e o institutie din ce in ce mai respingatoare, pe care o frecventezi doar pentru crezul ca vei avea un viitor mai bun invatand si nu muncind ca un sclav in strainatate.

Cu asta nu pot fi de acord sub nicio forma. Se modernizeaza incet, incet si scolile romanesti si de peste tot, si n-as spune ca e o atmosfera respingatoare. Elevii isi au propriile lor structuri organizatorice, consilii si pot veni cu idei interesante in ceea ce priveste activitatile extrascolare, sarbatori, serbari, muzica, relatia elev-profesor etc. Scoala o frecventezi ca sa iti faci o idee in linii mari despre domeniile care ar putea deveni o pasiune si care iti pot modela intr-o forma sau alta personalitatea si, evident, perspectiva.

#5
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Scoala care va crea "the working man of tomorow". Nu "omul de maine" ci "muncitorul de maine", in slujba corporatiilor desigur :
http://video.google....ducation system

#6
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 MamaVoastra, on Jan 17 2007, 22:02, said:

In alta ordine de idei:
Cu asta nu pot fi de acord sub nicio forma. Se modernizeaza incet, incet si scolile romanesti si de peste tot, si n-as spune ca e o atmosfera respingatoare. Elevii isi au propriile lor structuri organizatorice, consilii si pot veni cu idei interesante in ceea ce priveste activitatile extrascolare, sarbatori, serbari, muzica, relatia elev-profesor etc. Scoala o frecventezi ca sa iti faci o idee in linii mari despre domeniile care ar putea deveni o pasiune si care iti pot modela intr-o forma sau alta personalitatea si, evident, perspectiva.
Ai dreptate, dar din pacate procesul de modernizare e prea incet si e cam greu pentru un elev in an terminal sa-si dea seama daca s-a schimbat ceva cu adevarat.

#7
marjorine

marjorine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.01.2007

 mwlambo, on Jan 17 2007, 15:27, said:

Din pacate acei elevi/studenti care vin din placere la scoala sunt cel mult 5% din total. Scoala e o institutie din ce in ce mai respingatoare, pe care o frecventezi doar pentru crezul ca vei avea un viitor mai bun invatand si nu muncind ca un sclav in strainatate.
In primul rand nu sunt de parere ca se poate pune semnul egal intre munca in strainatate si sclavie; conditiile de munca sunt mai bune plus ca oamenii sunt mai civilizati si se mai si platesc orele de peste program(si asta o zic doar asa, din prima,lao analiza mai amanuntita as mai aduce argumente sa imi sustina afirmatia).
Cat despre scoala si de ce nu vin elevii la scoalacu placere.Este din cauza sistemului scolar.Pentru ce studiem chiar si 19 materii la liceu(asta e un caz particular dar am trecut si prin asta)?ca sa ne formam o cultura generala?nu cred.cultura generala se formeaza in scoala generala(de asta se cheama generala) si plus ca si-o formeaza doar cine vrea.Chiar daca nu fac prea multa scoala, sunt de parere ca elevii din sistemel de educatie occidentale sunt mult mai relaxati si au timp sa se implice(eventual mai mult) in activitatile care le fac placere.
Am invatat in sistemul romanesc toimp de 10 ani de zile-in primii8 ani chiar mi-a facut placere sa ma duc la scoala pentru ca acolo chiar invatam ceva si profesorii isi dadeau interesul(eram la o scoala mica, unde elvii nu faceau parte din inaltele clase sociale dar nici o situatie materiala proasta nu aveau.Cand am ajuns la liceu am inceput sa simt o repulsie fata de mersul la scoala.Asta din cauza faptukui ca totul se facea superficial, si nu eram la un liceu prost.Era chair ...se presupunea cel mai bun liceu din judet si al 10-lea pe tara(dupa un fel de evaluare care tinea cont de rezultatele la examenele nationale si la olimpiadele nationale).In clasa a11a am schimbat sistemul romanesc pe unul occidental unde se fac numai 6 materii dar pe acelea le aprofundezi.Pot sa spun fara vreo retinere ca sistemul occidental pe acre il urmez este de 10000 mai bun decat cel romanesc, pluc ca se fac activitati pe care nu le-am mai experimentat si daca aveti vreo sansa sa acceptai o bursa in strainatate sau vreun loc de munca va sugerez sa ziceti da fara sa stai pe ganduri.
Si parerea mea despre sistemul educational romanesc se poate extinde.

#8
ucinrov

ucinrov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.05.2006

 jet li, on Jan 18 2007, 00:59, said:

Scoala care va crea "the working man of tomorow". Nu "omul de maine" ci "muncitorul de maine", in slujba corporatiilor desigur :
http://video.google....ducation system
Pai mi se pare normal sa "produca" muncitori atata vreme cat de "gulere albe" (adica astia de la birou) sunt pline corporatiile.Din fericire,nu se poate totul automatiza ...si cum muncitori nu pre amai sunt...avem nevoie de plebe,palmasi ca au cam disparut saracii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate