Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Profesor de religie sau viitor somer?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#19
plasmat

plasmat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.01.2007

View PostMosotti, on Jan 16 2007, 12:32, said:

oh, dom semiparinte :nonobad: te vede dzeu si te trazneste  :lol: ma bucur ca ai luat greu o diploma inutila pe baza unor mituri antice cu care se manipuleaza boborul. macar daca ajungeai vreun popa de inalta spetza, din-ala cu oala stralucitoare pe capatzina, sa iti scoti pirleala. dar, vai, am uitat ca catolicii nu poarta oala, doar o farfurioara :lol:

nu trebuie sa-ti definesc io conceptul de mit, pentru ca avem dictionare

MIT, mituri, s.n. (Adesea fig.) Povestire fabuloasă care cuprinde credințele popoarelor (antice) despre originea universului și a fenomenelor naturii, despre zei și eroi legendari etc.; p. gener. poveste, legendă, basm. ♢ Loc. adj. De mit = fantastic, fabulos, mitic. – Din ngr. mithos, fr. mythe.
esti de acord ca te incadrezi la categoria profesor de povesti fabuloase despre originea universului si a fenomenelor naturii, zei, naluci si cristosi legendari despre care nu exista nici macar o (una singura) dovada (e si normal sa nu existe, de-aia e mit)? nu punem la socoteala giulgiu minune, icoanele plingatoare cu robinet cu bila, aparitia lui cristos in cartof si vindecarea miraculoasa a 0.003% dintre cei care se roaga :lol:

pe de alta parte ma intreb cum naiba ai invatat latina, greaca si alte timpenii daca nu stii nici sa pui cratime in limba muma
Mai istetule aici nu am chef sa scriu corect. Bine ca ai dictionare ca altceva...ma indoiesc. Si poate spui si tu ceva mai util (vorba ta) ca de bascalii sunt satul, oricum esti pe dinafara total si nu prea ai ce cauta ca guru Master pe aici .....asa ca nu o sa mai bat capu sati raspund ca nu are rost. Te saluta ,,semiparintele,,.

#20
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
hai, fugi si invata ceva util pentru societate, lasa copii sa gindeasca liberi, nu-i speria cu zeul tau ciudat, care ii pedepseste daca nu-l iubesc si nu i se inchina (sau chiar daca o fac, la gramada) :lol: :wave:

#21
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Cred ca problema e generica pentru invatamantul superior, nu e specifica teologiei catolice.  Pur si simplu tinerii isi aleg studiile  in functie de ce-si imagineaza ca vor face cu ele nu in functie de ce vor face intr-adevar. Pur si simplu nu stiu ce-i asteapta si-si schimba in timp optiunile.

Mai este categoria celor care, sub presiunea familiei, "trebuie" sa urmeze o facultate anume. Si cazul oarecum asemanator al celor care se simt obligati (de ex. de rezultatele scolare bune la liceu, sau presati de familie) sa urmeze o facultate oarecare.

----

O intrebare - la institutul teologic se investigheaza (chestioneaza) doar natura divinului sau si existenta sa?

cezar

#22
alex.dumitrascu

alex.dumitrascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.01.2007

View Postblimpyway, on Jan 16 2007, 18:45, said:

la institutul teologic se investigheaza (chestioneaza) doar natura divinului sau si existenta sa?

cezar
Natura "divinului"(noi spunem Dumnezeu fiindca il consideram persoana) este chiar existenta in sine. La Dumnezeu esenta se confunda cu existenta.
E o concluzie a teologiei naturale(adica a teologiei care se bazeaza pe filozofie nu pe credinta), dar in mod surprinzator in cartea veterotestamentara a Exodului, Dumnezeu i se prezinta lui Moise ca fiind YHVH, adica eu sint "cel care este".

#23
plasmat

plasmat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.01.2007

View PostMosotti, on Jan 16 2007, 16:32, said:

hai, fugi si invata ceva util pentru societate, lasa copii sa gindeasca liberi, nu-i speria cu zeul tau ciudat, care ii pedepseste daca nu-l iubesc si nu i se inchina (sau chiar daca o fac, la gramada) :lol: :wave:
am zis ca nu raspund.....da cand te vad asa ignorand...si ,neam prost...ai grijeee ...ca nu stii cu cine vb!

#24
Graveland

Graveland

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 07.08.2006

View Postplasmat, on Jan 14 2007, 12:41, said:

Pentru inceput ma gandesc daca este nevoie undeva in tara asta mare de un profesor de religie catolica.
Bineinteles ca sunt multe de discutat pe tema asta, asa ca ........sund dispus la discutii amicale sau polemici la fel de amicale.
Daca dai rateu cu catolicismul am inteles ca se mai fac inscrieri in "Church" of Satan. Deci eu zic sa nu-ti faci griji.

#25
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postplasmat, on Jan 17 2007, 01:20, said:

am zis ca nu raspund.....da cand te vad asa ignorand...si ,neam prost...ai grijeee ...ca nu stii cu cine vb!

oh, esti un popa caratist? your kung fu is good but my bible is stronger :ciocan: poate ca esti jedi, seamana cu popii, doar ca au sabie de lumina din lumina. ce este ala un ignorand, un fel de doctorand? ce e grijea? te referi la grijanie? probabil ai halit prea multa grijanie si te-ai matolit. jesus christ ce panarame vor sa-i invete pe copii despre dzeu si cele sfinte :bandit: :wacko:

#26
alex.dumitrascu

alex.dumitrascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.01.2007

View PostMosotti, on Jan 17 2007, 09:33, said:

oh, esti un popa caratist? your kung fu is good but my bible is stronger :ciocan: poate ca esti jedi, seamana cu popii, doar ca au sabie de lumina din lumina. ce este ala un ignorand, un fel de doctorand? ce e grijea? te referi la grijanie? probabil ai halit prea multa grijanie si te-ai matolit. jesus christ ce panarame vor sa-i invete pe copii despre dzeu si cele sfinte :bandit: :wacko:
Din pacate internetul este si locul unde oamenii slabi si prosti se ascund in spatele unui nick name pentru a fi luati in seama. Cat credeti ca ar supravietui Masotti daca s-ar purta la fel si pe strada?
Ma indoiesc ca in concordanta cu teoria evolutionista, exercitarea functiei de moderator il va face si fericitul posesor al unui organ vizibil.
Cu alte cuvinte, organul e mic si magaria mare.

#27
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004

View Postalex.dumitrascu, on Jan 17 2007, 11:39, said:

Din pacate internetul este si locul unde oamenii slabi si prosti se ascund in spatele unui nick name pentru a fi luati in seama. Cat credeti ca ar supravietui Masotti daca s-ar purta la fel si pe strada?
Ma indoiesc ca in concordanta cu teoria evolutionista, exercitarea functiei de moderator il va face si fericitul posesor al unui organ vizibil.
Cu alte cuvinte, organul e mic si magaria mare.
Nu ca as sari in apararea unui om care stie foarte bine sa se apere, dar de multe ori am fost de acord cu Mosoti in zonele astea ale forumului.
pe de alta parte voi nu observati ca mosoti nu este moderator in zona asta a forumului?
Cititi indexul zonei si n-o sa-i vedeti numele.
Argumentul asta cu "moderatorul si exemplul" e perimat aici.
Pe de alta parte uite cum scrie si cum se exprima micul preot: ca un pusti ku preah putzine klase.
Sunt degeaba argumentele cu timpul si cheful. Modul in care te exprimi (scris, vorbit) te defineste ca si persoana.
Mossoti o fi a raving lunatic, dar macar nu ii e frica sa spuna "dumnezeu e o vaca mov".
Lucru pentru care merita mai multa atentie decat toti religiosii.

#28
alex.dumitrascu

alex.dumitrascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.01.2007

View Postkatman, on Jan 17 2007, 13:28, said:

Nu ca as sari in apararea unui om care stie foarte bine sa se apere, dar de multe ori am fost de acord cu Mosoti in zonele astea ale forumului.
pe de alta parte voi nu observati ca mosoti nu este moderator in zona asta a forumului?
Cititi indexul zonei si n-o sa-i vedeti numele.
Argumentul asta cu "moderatorul si exemplul" e perimat aici.
Pe de alta parte uite cum scrie si cum se exprima micul preot: ca un pusti ku preah putzine klase.
Sunt degeaba argumentele cu timpul si cheful. Modul in care te exprimi (scris, vorbit) te defineste ca si persoana.
Mossoti o fi a raving lunatic, dar macar nu ii e frica sa spuna "dumnezeu e o vaca mov".
Lucru pentru care merita mai multa atentie decat toti religiosii.
Poate ai dreptate. Dar se poate face misto si fara sa te legi de unul sau de altul. Apreciez umorul de calitate, dar stiu ca oamenii nu au tot timpul dispozitie pentru dispozitia altuia. Regula de aur ar fi sa nu faci pe forum ceea ce sti ca nu te-ar tine balamalele sa faci pe strada.
Altfel esti un refulat si cam atat.

#29
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postalex.dumitrascu, on Jan 17 2007, 11:39, said:

Din pacate internetul este si locul unde oamenii slabi si prosti se ascund in spatele unui nick name pentru a fi luati in seama. Cat credeti ca ar supravietui Masotti daca s-ar purta la fel si pe strada?
Ma indoiesc ca in concordanta cu teoria evolutionista, exercitarea functiei de moderator il va face si fericitul posesor al unui organ vizibil.
Cu alte cuvinte, organul e mic si magaria mare.

oh, si tu vrei sa ma bati? durule :scared: tu cit ai rezista pe strada? :lol: ma port cum am chef cu hahalerele frecatoare de menta care strica copii la cap cu sperietori. boo :drac: abia astept sa am copii si sa sparg niste fetze de handicapati care incearca sa le toarne in cap timpenii

Reportera pro tv: domnule mosotti, nu credeti ca a fost exagerat gestul dumneavoastra de a-l arunca pe parinte din turla?
Mosotti: nu cred deloc, si-a cautat-o cu luminarea din dotare
Reportera pro tv: dar totusi, omul are toate oasele rupte si se hraneste prin perfuzii
Mosotti: aveti dreptate, domnisoara, insa dzeu e mare si il va vindeca

lasati copii sa gindeasca, altfel ajung la fel de inutili ca si voi :bandit:

#30
alex.dumitrascu

alex.dumitrascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.01.2007
Cand o sa vad pe strada carduri de oameni cu fetele sparte o sa stiu ca a facut Masotti copii.

#31
alex.dumitrascu

alex.dumitrascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.01.2007

View Postplasmat, on Jan 16 2007, 11:56, said:

Asta stiu si ai foarte mare dreptate. Totusi din fostii mei colegi (la Sf. Tereza Bucuresti) care le admitere am fost 30 si la absolvire 8 multi erau pina in 23 de ani si nu aveau o profesie sau sa fie realizati profesional spre deosebire de cei de la fara frecventa care intradevar o faceau pur si simplu pentru ei. La zi ca sa spui ca o faci asa pentru tine ....e valabil dar pentru foarte putini. Ca sa nu mai zic ca directorii de la scoli prefera preoti ca prof., ore putine, aprobari de la inspectori.....si daca mai esti si ortodox cam greu de obtinut aprobare de la episcop. Oricum o scoala de genul asta te formeaza si intelectual si ca om. Mai vorbim!
Cinstit vorbind, Institutul e unul din putinele locuri total scutite de taxe. Cu o singura licenta nu poti face foarte multe, chiar daca e altfel de licenta.
Cred ca 8 posturi nu se pot gasi usor in structurile arhiepiscopiei sau ale fundatiilor si asociatiilor din preajma arhiepiscopiei. Cu ortodoxismul cred ca e totusi o problema. Pe de o parte BOR nu prea ofera asemenea posibilitati de studiu(stii ca la ei e mai greu de intrat decat de iesit), si pe de alta parte sunt reticenti fata de catolici. Incearca totusi sa vezi partea plina a paharului, exista absolventi care au reusit in presa sau in...PR. Mai exista si Italia unde diploma de la sf. Tereza e un avantaj serios. Alege si incearca, cu cat ceri mai mult(de la viata) cu atat capeti mai mult. Greseala ar fi sa faci o obsesie pentru un post de profesor de religie. Va doresc noroc si reusita la toti. Va felicit sincer pentru taria de a fi terminat Institutul. Asta inseamna ca veti reusi si mai departe.
(Scuza-ma am uitat ca tu ai o situatie, dar am ramas cu gandul la ceilalti)

View Postintersanctos, on Jan 16 2007, 12:18, said:

dar intrebarea mea este urmatoarea - cati dintre cei care au terminat Institutul chiar se ocupa cu teologia? cati fac cercetare in teologie? cati predau teologie? asa trebuie judecat...
A te ocupa cu teologia e una, si a te intretine din asta e alta. O buna parte din absolventi isi continua studiile, unii au obtinut burse. Cei care au vizat cu tot dinadinsul un post de profesor n-au prea reusit, si asta pentru simplul motiv ca Ministerul Invatamantului nu face ce vrea arhiepiscopia. Cei care-si cauta drumul il vor gasi, dar e bine sa nu astepte totul de la Institut. E incorect.

Edited by alex.dumitrascu, 17 January 2007 - 17:58.


#32
plasmat

plasmat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.01.2007

View PostMosotti, on Jan 17 2007, 09:33, said:

oh, esti un popa caratist? your kung fu is good but my bible is stronger :ciocan: poate ca esti jedi, seamana cu popii, doar ca au sabie de lumina din lumina. ce este ala un ignorand, un fel de doctorand? ce e grijea? te referi la grijanie? probabil ai halit prea multa grijanie si te-ai matolit. jesus christ ce panarame vor sa-i invete pe copii despre dzeu si cele sfinte :bandit: :wacko:
Ultimul raspuns este ca nu trebuie sa iti pui mintea cu prostu ca nu cumva ceilalti sa sa nu faca diferenta dintre tine si el.

#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
oh, profesor de religie sau viitor somer caratist?

Quote

Oricum o scoala de genul asta te formeaza si intelectual si ca om.

oh, da, un om format bine si un intelectual rasat sigur va intreba pe forum ce sa faca dupa ce a terminat scoala. oh, oh, oh... :lol:

#34
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postalex.dumitrascu, on Jan 16 2007, 21:34, said:

Natura "divinului"(noi spunem Dumnezeu fiindca il consideram persoana) este chiar existenta in sine. La Dumnezeu esenta se confunda cu existenta.
...

Inseamna ca profanul nu... exista?

Quote

...
E o concluzie a teologiei naturale(adica a teologiei care se bazeaza pe filozofie nu pe credinta), dar in mod surprinzator in cartea veterotestamentara a Exodului, Dumnezeu i se prezinta lui Moise ca fiind YHVH, adica eu sint "cel care este".

Astfel de concluzii-s greu asimilabile chiar si de cei care le descopera.

#35
alex.dumitrascu

alex.dumitrascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.01.2007

View Postblimpyway, on Jan 18 2007, 21:51, said:

Inseamna ca profanul nu... exista?
Astfel de concluzii-s greu asimilabile chiar si de cei care le descopera.
profan -vrei sa spui probabil material, la Dumnezeu nu exista intradevar, Dumnezeu nu este material.
Dar faptul ca la Dumnezeu esenta se identifica cu existenta e altceva.
Esenta inseamna lucrul cel mai important pe care il putem spune despre ceva anume. De exemplu esenta omului este rationalitatea, a fluidului este curgerea, etc etc.
La Dumnezeu, cel mai important lucru pe care il putem spune, esenta lui, este existenta.
Faptul ca Dumnezeu i s-a prezentat lui Moise 'eu sint cel ce este' mi se pare o interesanta confirmare biblica a unui rezultat al filozofiei.
Concluziile nu sunt greu asimilabile, tin de evidenta si ratiune. Devina sint eu fiindca am fost prea sumar in enunturi. Cred ca ar trebui sa revin cu o scurta expunere despre punctul de plecare al filosofiei scolastice, si anume principiul hilemorfismului. E usor de inteles si lamureste multe daca e bine expus. O sa incerc maine.
Inainte de 1948 lucrurile astea le erau mult mai familiare oamenilor, fiindca la liceu se preda si putina filozofie veritabila, chiar unul sau doua trimestre erau de ajuns. Dupa aceea s-a interzis si a fost inlocuita total cu marxismul. Chiar si actualii profesori au dificultati mari de adaptare, fiindca au formatia pe care o au.
Filozofia este o stiinta surprinzator de practica, nu e pierdere de vreme.

Edited by alex.dumitrascu, 18 January 2007 - 22:28.


#36
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Probabil am inteles gresit. Cand ai spus ca la Dumnezeu esenta se confunda cu existenta am interpretat existenta in sensul de tot-ceea-ce-exista (Existenta), nu la existenta Sa in particular (intr-un separeu special pentru Dansul).

Asta ar fi insemnat ca tot ce exista este divin, sacru, iar existenta profanului (in sens de ne-sacru) ar fi doar o iluzie.
In acest caz "Fie imparatia ta" n-ar mai fi o cerere de a "repara" lumea ci privitorul.

Edited by blimpyway, 19 January 2007 - 00:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate