Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Mercedes-Benz Viano sau Volkswagen Transporter T5?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
Ca tot se inmulteste familia si calatoriile se fac destul de des s-a decis de nu foarte curand cumpararea in familie a unui Bus. Din pacate nu prea e de ales pe piata.

Criteriile sunt:
- masina noua
- spatiu cat mai mult si cam 7-8 locuri, in portbagaj sa mai incapa un carucior dublu si 2-3 geamantane
- motor diesel puternic
- lux cat de cat acolo
- pretul sa nu depaseasca 70.000 de euro (leasing)

S-a vrut initial cumpararea unui monovolum dar sunt inghesuite tare plus ca nu ai deloc spatiu de bagaje. Din pacate oferta este foarte restransa decizia trebuind fi luata intre VW T5 si Merc Viano. Apelez la forum poate am sarit eu peste vreun model.

De departe eu as fi preferat Viano, imi place foarte mult designul fata de dulapul T5, cum zic cei de la Merc combina frumusetea si luxul unei limuzine cu practicalitatea unui Bus. Mi-a placut enorm brosura, care incepe cu un scris pe prima pagina "ultima oara cand am proiectat o masina, a fost una cu doua locuri si fara acoperis; sper sa nu se cunoasca la noul Viano".

Cumnata-miu, e fan T5 ca e mai teuton asa, mai din topor (nah, gusturi nemtesti) cu toate ca a ramas cu un gust amar dupa Golful IV al sotiei care a facut ceva probleme. Pe oriunde pe unde am citit, inclusiv Autobild, masinile ies cam la egalitate, cu un plus de sportivitate si fiabilitate la T5 si cu un plus de confort si calitate a interiorului la Viano. Problema e ca oricum ai da-o, VW e mai scump cu 3-5.000 de euro plus ca motorizarea cea mai puternica dieselara e cu 30 CP mai slaba.

Ca modalitate de finantare, se da SL-ul la buy-back ca face acum 3 ani si nici n-a trecut de 25.000 km, pacat de masina ca rugineste in garaj. Valoarea masinii pe piata e de 57.000 de euro (o medie ebay, mobile, autoscout). Mergem la VW, misto T5-ul, piele neagra, totul negru, cam fad, stil VW, sobru, senzatie de durabilitate, facem test, destul de agila masina, nu prea mi-a placut pozitia inalta pe scaune (parere personala, mie imi place sa stau cat mai jos cu putinta) insa se lipea bine pe curbe, calitatea fabricatiei o gasesc cam intre Golf IV si Golf V, in orice caz, impresionant de bine finisata masina, pentru un bus. De condus la fel de usor ca un Golf, in afara de dimensiuni cu care trebuie sa fii atent. Dieselul se auzea in schimb cam tare, dar rupea autostrada la 180 la 174 CP cat are si manuala cu 6 trepte ce era super bine etajata si cu rapoarte scurte si clare (mai tare nu i-a dat ca era aglomerat).

Fac eu o configuratie, ies la 49.000, face si cumata-meu, 65.000 cu frigider si tot ce trebuie :cursing: In fine, eu sunt mai pragmatic, el e mai pretentios. Eu nu vad rolul a 7 scaune de piele sau a climei pe 4 zone la un bus, el le gaseste necesare. Mie-mi ajung la un bus de familie 130-150 CP, el se joaca la motorizarile cele mai puternice :huh: El vrea frigider si PS cu monitor de 19 in masina, eu deja visez la stele verzi. Diferenta de conceptie intre tari civilizate si tari bananiere :console:
Dupa test parca incepuse sa-mi placa figura de tough-guy a T5-ului. Evalueaza ei SL-ul, 42.000. In fine, plecam, nu era chiar asa dramatic ca se poate vinde si pe piata libera. De la 90% T5 decizia a scazut la 60%.

Ajungem la Mercedes, explicam situatia, fac si ei o evaluare la SL, mirare, 57.000 euro. Ne bagam intr-un Viano, piele crem, moale nu intinsa si rugoasa ca la VW, lemn, tot ce trebuie. Interior clar peste T5 am picat de acord, demn de un C-Klasse varf de gama. Fac eu o configuratie cu dieselul de 150 CP, ceva extra pe acolo, ajung la 45.000 de euro. Face si cumnata-miu configuratie (nu i-a placut 220-ul de 150 CP ca era zgomotos, nah, 4 cilindrii) ajunge la 60.000 de euro :o Cu frigider of course si masuta, totusi mai naspa pozitionate si lucrate decat la T5. Luam la test V6-le de 3 litrii si 204 CP, manca pamanatul, pur si simplu avea un cuplu imens (440 Nm) si pana la 120-140 chiar te tinea lipit de spatar, e impresionant ca un autobuz de peste 2 tone sa alerge asa tare (suta in 9,5 secunde). S-a ajuns repejor la 190 si nu dadea semne de oboseala, fenomenal motorul in combinatia cu automata cu 5 trepte care schimba lin si cand trebuie (cred ca e aceeasi de pe e-klasse). In fine, confortul era la superlativ datorita suspensiei pe aer de pe spate, ne-a impresionat mai mult decat T5-ul. Si vine cireasa: ei dau 62.000 pe SL la buy-back (oricum castiga mai mult ca ei il vand mai scump ca-s reprezentanta si dau si garantie) daca dam comanda de Viano care sa nu fie mai jos de suma oferita plus discount de 2.000 de euro plus scaune de copii special proiectate pentru Viano care se prind in nu stiu ce cleme. Destepti tare, castiga si de la SL si vand si o masina noua, jos palaria. B) Decizia sta acum 85% pentru Viano dar au zis astia de la VW ca fac o oferta tare saptamana viitoare asa ca mai asteptam.

Cam asta e scurta experienta pe care am avut-o cu cele doua bus-uri. Astept pareri despre cele doua masini, poate ati mers cu asa ceva sau aveti... sau poate sfaturi de la prieteni, rude, etc. Si mai ales: De ce nu exista concurenta pe segmentul asta? :rolleyes: E chiar nasol sa ai de ales doar intre 2 modele. <_<

[ http://media.autobild.de/bild/9/9fa6e1a0a7fdb0c25b23b0f2cb7e3969_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://media.autobild.de/bild/8/f73492e4090cfef488c1e7758219b1c8_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://media.autobild.de/bild/5/2eabac4adb764e17388a2228dba3ae25_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://media.autobild.de/bild/A/ec74c4b96b82a93df06031a2b50cf5ba_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://media.autobild.de/bild/0/56a1449818b0fb9be687f7c1cdc63a90_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://media.autobild.de/bild/7/9ee85e9329473da26f75c3590ddaf597_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://media.autobild.de/bild/8/328bb357e9fb1bf13a2fee5fa7a88618_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://media.autobild.de/bild/6/bc6b940acdba3c08015c827f03bd54c6_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://media.autobild.de/bild/A/e7fdf2e848cbb236a63373cd68e6393a_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://media.autobild.de/bild/D/fbf48b30ac98258956a316a362e101bd_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://media.autobild.de/bild/6/4e5ca14f9ab82b23d5062037751eef66_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://media.autobild.de/bild/3/04c68e52da3607c9297fee813de04bb3_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://media.autobild.de/bild/B/8927754f23040f057443f89a9c758bcb_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
renault/opel nu are nimic similar in gama asta de pret (ma refer la dotari ca la motorizari is convins ca nu ajung la nasul celor 2)? Ma gandesc la un Renault trafic/opel vivaro. subiectiv dpdv al exteriorului as alege VW, mercedesul dpdv al interiorului, daca are si suspensie pneumatica mercedesul are deja un plus mare , daca iesi si mai ieftin ca un vw (culmea :lol: )

#3
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Attached File  8.JPG   40.5K   73 downloadsAttached File  7.JPG   62.33K   85 downloadsAttached File  6.JPG   53.45K   66 downloads[atta
hment=189767:9.JPG]Grea elegere, si eu as alege dintre cele doua, cred ca la zar.    :lol:    :w00t:
Brabus ?

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   48.76K   39 downloads
  • Attached File  2.JPG   48.5K   30 downloads
  • Attached File  3.JPG   43.95K   49 downloads
  • Attached File  4.JPG   48.71K   59 downloads
  • Attached File  5.JPG   32.73K   26 downloads
  • Attached File  9.JPG   94.14K   24 downloads

Edited by MAK, 14 January 2007 - 14:25.


#4
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
Despre Brabus no comment, cu toate ca ma repet, mi se pare putin stupida ideea unei masini exclusiv de familie cu motor asa puternic. In orice caz, nu ajungem la el decat daca vindem casa :cursing:

Am propus eu Opel Vivaro dar chiar nu place nimanui plus ca dotarile de asa-zis lux si confort lipsesc, sunt zgomotoase, zdruncina, etc... de fapt niste utilitare cu scaune si geamuri, pe cand la cele doua chiar simti ca mergi cu o masina d efamilie. Eu personal, din motive rationale as merge pe Vivaro sau Transit, insa aici pretentiile sunt cu totul altele si cu toate ca traiesc de un an de zile pe aici, tot nu inteleg fuga asta dupa calitate "absoluta" in detrimentul raportului pret-calitate. Nah, e diverenta de mentalitate si de tot ce tine de conceptia despre viata. Whatever.

Dap, Mercedes are suspensie pe aer pe spate si se poate regla si manual sus-jos sau lasa pe automat. Si da, culmea, VW e mai scump ca un Mercedes :confuzzled:

P.S.: Poate pare snoaba afirmatia ca masina trebuie sa fie asa scumpa, insa e vorba de motive financiare, trebuiesc mai multe cheltuieli pe firma si cam pe acolo se incadreaza rata la leasing. :deadtongue:

Edited by RedMan_BZ, 14 January 2007 - 15:22.


#5
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 RedMan_BZ, on Jan 14 2007, 16:18, said:

Dap, Mercedes are suspensie pe aer pe spate si se poate regla si manual sus-jos sau lasa pe automat. Si da, culmea, VW e mai scump ca un Mercedes :confuzzled:
Mercedes desigur-ce intrebare! :rolleyes:

#6
Digibrain.

Digibrain.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.06.2006
De departe, Mercedes arata cel mai bine! Conserve ca Ford sau Opel nu merita. VW e de servici, nu e de familie...patratos si urat. Mercedes E Mercedes!

#7
citony2007

citony2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.11.2006
Parere neprofesionista: daca nu iti ajung argumentele pt Viano, macar pt lemnul ala si comenzile de pe volan fa un efort......dar pe mine m-a convins de la a doua poza :coolspeak: ......plus ca e totusi Mercedes, ce na*ba?......

#8
citony2007

citony2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.11.2006
aaaa....si suspensia conteaza cel mai tare....ti-o spune unu' care conduce 350km pe zi pe minibus de aproape 3 ani incoace... ;)

#9
scuterone

scuterone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.09.2005
t5 cu motorul de 2.5tdi face cam cat 2-3 Mercedesuri la un loc.Nu incerca sa compari T5 cu Mercedes pt ca nu se compara (poate in reviste).Am mers cu amandoua tipurile modele vechi(vitoF- t4 multivan) si modelele noi.

recomandarea mea ar fi multivan + optiunile care aduc un real comfort soferului cat si pasagerului (nu scaune de piele care aduc disconfort atat iarna cat si vara).
xenon(preferabil BI-xenon)
pilot automat
scaunul soferului cat mai confortabil + cotiera
climatronic nu clima -fata/spate
incalzire stationara
comenzi volan
senzori lumina si ploaie
usi laterale stanga + dreapta
perdelute geamuri laterale
geamuri fumurii
altele nu prea imi vin in minte acum.daca iesi afara mai bine renunti la navi+ si iti cumperi o navigatie portabila (Tom-Tom)

later edit:
daca trebuie sa dai SL-ul si sa iei masina iar la evaluare este o diferenta de 20.000E(am vazut mai "tarziu" acest "amanunt") atunci ar trebui sa te orientezi spre VIANO.la care sa incluzi optiunile de mai sus.

Edited by scuterone, 15 January 2007 - 18:35.


#10
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
RedMan, nu prea sint pasionat de domeniul masinilor de dimensiunile astea insa as merge pe Mercedes pentru ca e mai nou ca si conceptie si pare si o afacere mai buna.
In rest, te felicit pentru cum scrii si pentru poze! E foarte placut sa-ti citesc posturile.

#11
raresh3r

raresh3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 30.12.2006
Ce ai cumparat in final?

#12
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005

 romaximusro, on Jan 14 2007, 13:37, said:

renault/opel nu are nimic similar in gama asta de pret (ma refer la dotari ca la motorizari is convins ca nu ajung la nasul celor 2)? Ma gandesc la un Renault trafic/opel vivaro. subiectiv dpdv al exteriorului as alege VW, mercedesul dpdv al interiorului, daca are si suspensie pneumatica mercedesul are deja un plus mare , daca iesi si mai ieftin ca un vw (culmea :lol: )

Omu vrea Merc si tu ii recomanzi Opel? Bine dracu ca nu are Dacia masina asa mare, ca sigur recomandai dacia.

#13
cosminst

cosminst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 16.04.2007
Am pus si eu ochii pe Viano fiind cu familia in crestere. Ce ai luat pana la urma (daca ai luat)?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate