Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Satanismul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
673 replies to this topic

#73
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

View Post***MIHAI***, on Jun 21 2007, 19:02, said:

de ce si cum un anume Deitus poate spune adevarul iar ~40 oameni nu (in Biblie) ?
hm ...

un adevar , chiar si la o judecatorie, o marturie care sa tina se face atunci cand minim 2 oameni o sustin ...
dar daca Deitus zice ... inseamna ca e adevarat, maica ... nu ?

Cunoasterea este calea spre adevar.

Atat timp cat tu te limitezi la a citi o carte sau doua nu poti cunoaste, pana si stiinta implica inexistenta lui Dumnezeu, atunci cum poti tu crede in Dumnezeu?

#74
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

View Posteversifer, on Jun 21 2007, 19:13, said:

Cunoasterea este calea spre adevar.

Atat timp cat tu te limitezi la a citi o carte sau doua nu poti cunoaste, pana si stiinta implica inexistenta lui Dumnezeu, atunci cum poti tu crede in Dumnezeu?

Pentru a crede in Dumnezeu trebuie neaparat sa fii mare literat? Primii crestini si adeptii religiilor precrestine habar n-aveau sa citeasca

#75
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

View PostILoveMyBunny, on Jun 21 2007, 19:16, said:

Pentru a crede in Dumnezeu trebuie neaparat sa fii mare literat? Primii crestini si adeptii religiilor precrestine habar n-aveau sa citeasca

Si au scris biblia pe care toata lumea o crede adevarata.  :huh:

Prefer sa cred scrierile oamenilor invatati de atunci decat ale celor care nici macar nu stiau sa citeasca.

#76
Cafea_albastra

Cafea_albastra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.02.2007

View Postmenssana1984, on Jun 21 2007, 15:18, said:

pt blueh cofeeh  B)

te citez :
"Revenind la subiectul de fata, NU-nu este rentabil sa fi satanist. In primul rand, din punct de vedere psihologic, inevitabil vei deveni pesimist sau vei fi predispus la o mentalitate extrema; traim vremuri ce ne solicita destul de mult echilibrul psihic, daca considerati ca extremismul de ordin moral-social este bun, nu aveti decat sa continuati
personal-daca vei veni la mine cu rugamintea sa iti dau o lama de ras intru intalnirea ta cu dracu te voi ajuta cu cea mai mare placere, cred ca te-as ruga sa ma lasi sa te decapitez eu, asa...mai in scarba."

ziceai ceva de extremism?compatimeai pe cineva ca sufera sau va suferi in viata de extremism? <_<

"Nu ai ABSOLUT NICI O BAZA prin care sa iti intaresti afirmatiile despre puterea sau existenta diavolului, la fel cum si crestinii nu au nici cea mai mica dovada a existentei lui dumnezeu in afara de cateva rateuri cerebrale ce le numesc credinta si o gramada de carti."

dar tu ce baza ai?

"Inca nu ati inteles ca orice fel de organizare sociala, fie ea de ordin religios, economic, sportiv, cultural, etc. este motiv de controlat populatie, respectiv interese de ordin financiar? "

cam asta e ideea de baza a societatii actuale astept sa imi zici cum ai facut tu sa scapi de toate aceste grupuri, partide, interese, societati, sindicate,alte forme de organizare,etc.
Nu ai inteles, am vrut sa punctez faptul ca nici pe departe curentele religioase nu se ocupa cu ingrijirea sufletului tau, ca individ, tu o faci. Ele sunt ca orice forma de organizare, bune de manipulat si de castigat foloase. Nu am spus ca vreau sa scap de ele, pe unele le dispretuiesc, atat. Cat despre baza afirmatiilor privind satanismul, cred ca glumesti, sunt atatea organizatii specializate in combaterea infractionalitatii ce au aratat prin demersul lor cu ce se ocupa de fapt satanismul. In ceea ce priveste crestinismul nu e topicul pentru asa ceva.
Din postul 2 nu am inteles nimic :) Oricum, spiritualitatea nu are nimic de-a face cu propaganda satanista. Ce vreti sa insinuati este ca va ocupati de binele vostru facand rau celorlalti(si veniti cu argumentul apoi ca satanismul face si bine, voua...patetic), va ocupati cu sexualitatea(satanismul si sexualitatea, this is deep...), va ocupati cu cercetarile stiintifice(daca ma apuc sa explic acest domeniu imi iau avertisment sa ma mut la "Fun") Rolul spiritualitatii in stiinta a fost mai mic sau mai mare, dupa caz, fiecare om de geniu a avut nevoie de un catalizator: stiinta, iubire, respect de sine, dorinta de perfectiune si asa mai departe, diferite motivatii. Nu am auzit inca de un satanist ce sa fi avut un impact asupra stiintei prin descoperirile facute sau prin ceea ce a creat.


Pentru "eversifer": Vampirii-psi nu au nimic in comun cu satanismul(poate doar etimologia cuvantului "vampir", adjudecata de niste persoane fara un dram de cultura, satanismului); insinuezi ceva cu masoneria, bine ar fi sa nu o satanizezi ca intrii in ridicol si mai mult. Aduci ca drept argument pro cartuliei tale vechimea...de cand vechimea da valoare unei scrieri "anemice"? Ce, e vin? Eu nu cunosc adevarul, metaforic spus, il caut, nu am pretentia sa il gasesc atata timp cat prin insasi cautarea evoluez, oricum a-l atinge este doar un motiv. Dar, vezi tu, eu sustin ca am ales o cale echilibrata, prin constiinta, repere valorice si cercetare stiintifica de bun simt si intemeiata. Tu ai ales una extremista, obscura, fara nici macar un inceput, vorba unui moderator, dar ce sa mai vorbesc despre o finalitate?! Deci, automat se exclude drumul parcurs de la "a" la "b", care de fapt e singurul ce conteaza, corect? Discutia este interesanta, dar nu din punctul acesta de vedere. Crede-ma nu eu sunt cel cu prejudecati. Mai gandeste-te ce vrei sa faci cu viata ta, poate vei regreta mai tarziu, iar daca ai ales deja, nu semnaliza. "Lucrurile mari se fac in tacere" desi in acest caz nu prea vad relevanta...

#77
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

View Posteversifer, on Jun 21 2007, 19:20, said:

Prefer sa cred scrierile oamenilor invatati de atunci decat ale celor care nici macar nu stiau sa citeasca.

Pai cei care nu stiau sa citeasca scriau?

#78
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

View PostCafea_albastra, on Jun 21 2007, 19:27, said:

Pentru "eversifer": Vampirii-psi nu au nimic in comun cu satanismul(poate doar etimologia cuvantului "vampir", adjudecata de niste persoane fara un dram de cultura, satanismului); insinuezi ceva cu masoneria, bine ar fi sa nu o satanizezi ca intrii in ridicol si mai mult. Aduci ca drept argument pro cartuliei tale vechimea...de cand vechimea da valoare unei scrieri "anemice"? Ce, e vin? Eu nu cunosc adevarul, metaforic spus, il caut, nu am pretentia sa il gasesc atata timp cat prin insasi cautarea evoluez, oricum a-l atinge este doar un motiv. Dar, vezi tu, eu sustin ca am ales o cale echilibrata, prin constiinta, repere valorice si cercetare stiintifica de bun simt si intemeiata. Tu ai ales una extremista, obscura, fara nici macar un inceput, vorba unui moderator, dar ce sa mai vorbesc despre o finalitate?! Deci, automat se exclude drumul parcurs de la "a" la "b", care de fapt e singurul ce conteaza, corect? Discutia este interesanta, dar nu din punctul acesta de vedere. Crede-ma nu eu sunt cel cu prejudecati. Mai gandeste-te ce vrei sa faci cu viata ta, poate vei regreta mai tarziu, iar daca ai ales deja, nu semnaliza. "Lucrurile mari se fac in tacere" desi in acest caz nu prea vad relevanta...

Daca satanistii sunt impotriva crestinilor si musulmanii sunt impotriva crestinilor inseamna ca satanistii nu sunt impotriva musulmanilor?
Nu. Satanistii sunt impotriva musulmanilor si impotriva crestinilor.

Special am omis acest lucru pentru a-ti raspunde acum, sunt contra misa si contra masoneriei.

Vampirii tin de partea intunecata a lumii la fel ca si satanismul, normal ca vampirismul NU este satanism, am spus ca au legatura pentru ca oamenii din vampirism si satanism sunt in majoritatea cazurilor prieteni unii cu altii.

Am adus ca prim argument vechimea pentru ca ai insinuat ca satanismul ar fi ceva nou. Argumentele sunt mult mai multe, dar ti-am spus, unul din principiile satanice este sa te ajuti pe tine si nu pe altii, asa ca de ce te-as ajuta sa intelegi?

Valori? Am citat din Deitus despre bine si rau si despre diavol, se vede ca nu ai fost atent asa ca nu are rost sa-ti expun argumentele mele.

#79
Cafea_albastra

Cafea_albastra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.02.2007

View Posteversifer, on Jun 21 2007, 19:51, said:

Daca satanistii sunt impotriva crestinilor si musulmanii sunt impotriva crestinilor inseamna ca satanistii nu sunt impotriva musulmanilor?
Nu. Satanistii sunt impotriva musulmanilor si impotriva crestinilor.

Special am omis acest lucru pentru a-ti raspunde acum, sunt contra misa si contra masoneriei.

Vampirii tin de partea intunecata a lumii la fel ca si satanismul, normal ca vampirismul NU este satanism, am spus ca au legatura pentru ca oamenii din vampirism si satanism sunt in majoritatea cazurilor prieteni unii cu altii.

Am adus ca prim argument vechimea pentru ca ai insinuat ca satanismul ar fi ceva nou. Argumentele sunt mult mai multe, dar ti-am spus, unul din principiile satanice este sa te ajuti pe tine si nu pe altii, asa ca de ce te-as ajuta sa intelegi?

Valori? Am citat din Deitus despre bine si rau si despre diavol, se vede ca nu ai fost atent asa ca nu are rost sa-ti expun argumentele mele.
Chiar nu are rost, ai citat dintr-o carte ce personal o pot demonta rand cu rand intr-un timp foarte scurt. Vampirismul este o boala psihica, daca ai citi si altceva(de exemplu psihologie) in afara de povesti ai fi uimit sa vezi ca s-au scris cateva carti interesante de cand a aparut acea cartulie. Nu-ti mai dau apa la moara, oricum am vorbit prea mult despre un subiect ce nu merita cea mai mica atentie.

#80
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

View PostCafea_albastra, on Jun 21 2007, 23:39, said:

Chiar nu are rost, ai citat dintr-o carte ce personal o pot demonta rand cu rand intr-un timp foarte scurt. Vampirismul este o boala psihica, daca ai citi si altceva(de exemplu psihologie) in afara de povesti ai fi uimit sa vezi ca s-au scris cateva carti interesante de cand a aparut acea cartulie. Nu-ti mai dau apa la moara, oricum am vorbit prea mult despre un subiect ce nu merita cea mai mica atentie.

Am citit chiar si filosofie draga  :rolleyes:

Incepi sa te apropii de adevar, numai ca nu e o boala, e ca si cum ai spune ca Einstein era bolnav psihic sau Isus era nebun.

Am citat din mai multe carti, la care te referi? La cele pe care nu le-ai citit tu?

Edited by eversifer, 21 June 2007 - 22:42.


#81
Cafea_albastra

Cafea_albastra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.02.2007

View Posteversifer, on Jun 21 2007, 20:41, said:

Am citit chiar si filosofie draga  :rolleyes:

Incepi sa te apropii de adevar, numai ca nu e o boala, e ca si cum ai spune ca Einstein era bolnav psihic sau Isus era nebun.

Am citat din mai multe carti, la care te referi? La cele pe care nu le-ai citit tu?
Lasa gargara si prezinta ceva concret, nu ma plictisi cu fleacuri. Relativismul tau este deplasat. Incerci sa deviezi discutia spre Einstein si relativismul binelui si raului. Mai baiete, cu filosofia asta aburesti minorii, las-o balta. Satanismul este cu totul altceva decat insinuezi tu. Ti-am dat repere, conspecteaza-le. Nu te obosi sa mai dai un reply.

#82
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Posteversifer, on Jun 21 2007, 19:13, said:

Cunoasterea este calea spre adevar.

Atat timp cat tu te limitezi la a citi o carte sau doua nu poti cunoaste, pana si stiinta implica inexistenta lui Dumnezeu, atunci cum poti tu crede in Dumnezeu?
tu il venerezi pe diavol si spui ca nu exista Dumnezeu ?
pana si dracii cred, si se infioara !

#83
menssana1984

menssana1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 05.02.2007

View Post***MIHAI***, on Jun 21 2007, 19:02, said:

de ce si cum un anume Deitus poate spune adevarul iar ~40 oameni nu (in Biblie) ?
hm ...

un adevar , chiar si la o judecatorie, o marturie care sa tina se face atunci cand minim 2 oameni o sustin ...
dar daca Deitus zice ... inseamna ca e adevarat, maica ... nu ?
deci daca te bag pe tine intre 10 atei si lucrarile lor de doctorat pe tema inexistentei lui dumnezeu, inseamna ca ei au dreptate iar tu nu, nu?

#84
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

View Post***MIHAI***, on Jun 22 2007, 03:27, said:

tu il venerezi pe diavol si spui ca nu exista Dumnezeu ?
pana si dracii cred, si se infioara !


Nu spun ca nu exista Dumnezeu, spun doar ca Satan si Dumnezeu nu sunt ceea ce crezi tu ca sunt.
Si mai spun ca oamenii sunt Dumnezeu, chiar daca nu-si dau seama de asta, inca.

Si ti-am spus, Satanistii nu venereaza diavoli, ei nu venereaza nimic, Satanist e ca si cum ai fi democrat sau republican, nu venerezi nimic, doar crestinii venereaza.

View PostCafea_albastra, on Jun 21 2007, 23:48, said:

Lasa gargara si prezinta ceva concret, nu ma plictisi cu fleacuri. Relativismul tau este deplasat. Incerci sa deviezi discutia spre Einstein si relativismul binelui si raului. Mai baiete, cu filosofia asta aburesti minorii, las-o balta. Satanismul este cu totul altceva decat insinuezi tu. Ti-am dat repere, conspecteaza-le. Nu te obosi sa mai dai un reply.

:lol:

Edited by eversifer, 22 June 2007 - 13:22.


#85
Nebuchadnetar

Nebuchadnetar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 31.03.2005

View Posteversifer, on Jun 22 2007, 14:21, said:

Nu spun ca nu exista Dumnezeu, spun doar ca Satan si Dumnezeu nu sunt ceea ce crezi tu ca sunt.
Si mai spun ca oamenii sunt Dumnezeu, chiar daca nu-si dau seama de asta, inca.

Si ti-am spus, Satanistii nu venereaza diavoli, ei nu venereaza nimic, Satanist e ca si cum ai fi democrat sau republican, nu venerezi nimic, doar crestinii venereaza.
:lol:

crestini vin de la hristos...
satanisti vin de la ...tablagii?!
hai ca mi-a placut postul tau...mai ales ca te exprimi cu atata siguranta, parca ai vorbi in cunostinta de cauza!  :lol:

View PostGraveland, on Jun 21 2007, 01:51, said:

M-am camuflat in multime cu un ciob ascutit in mana. Sunt satanist?

hahaha...eu cred ca esti...altfel!!!

Edited by Nebuchadnetar, 22 June 2007 - 13:48.


#86
Nebuchadnetar

Nebuchadnetar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 31.03.2005
de sters

Edited by Nebuchadnetar, 22 June 2007 - 13:47.


#87
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmenssana1984, on Jun 22 2007, 06:32, said:

deci daca te bag pe tine intre 10 atei si lucrarile lor de doctorat pe tema inexistentei lui dumnezeu, inseamna ca ei au dreptate iar tu nu, nu?
daca mergi la judecatorie si vin 40 de oameni din veacuri diferite si vine si deitus asta sa le spuna ca ei mint cine va avea achitarea ?

#88
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

View PostNebuchadnetar, on Jun 22 2007, 14:46, said:

crestini vin de la hristos...
satanisti vin de la ...tablagii?!
hai ca mi-a placut postul tau...mai ales ca te exprimi cu atata siguranta, parca ai vorbi in cunostinta de cauza!  :lol:

Iti spun adevarul si din cauza asta nu ma crezi, eu vorbesc pentru ca am citit si m-am informat tu vorbesti despre efect in "necunostinta de cauza".

Stiai ca au existat divergente intre apostoli? Ca au existat doua variante de biblie si apostolii au ales una dintre ele? (Biblia oroginala se pare ca a fost "mai multe biblii") Ca apoi si bisericile crestine au modificat biblia?

#89
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Posteversifer, on Jun 22 2007, 14:21, said:

1.Nu spun ca nu exista Dumnezeu, spun doar ca Satan si Dumnezeu nu sunt ceea ce crezi tu ca sunt.
2.Si mai spun ca oamenii sunt Dumnezeu, chiar daca nu-si dau seama de asta, inca.

3.Si ti-am spus, Satanistii nu venereaza diavoli, ei nu venereaza nimic, Satanist e ca si cum ai fi democrat sau republican, nu venerezi nimic, doar crestinii venereaza.
"cine nu este cu Mine, este impotriva Mea"
"cine nu strange cu Mine, risipeste"
"cine nu are pe Hristos, nu are Viata"
"Eu sunt Calea, Adevarul, Viata"

1.Satan si Dumnezeu, nu sunt ceea ce cred eu ca sunt ? wow Dar cand am spus ceea ce cred eu despre ei ?
2.dumnezeul din om se cheama EUL
nu-si dau seama inca ? atunci cand isi vor da seama ?
3. poate definitia satanismului in dex e gresita ori poate ceea ce crezi tu despre satanism e gresit !
o combati ? cu ce surse ? cu ce citate ?

Edited by ***MIHAI***, 22 June 2007 - 14:03.


#90
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Posteversifer, on Jun 18 2007, 11:24, said:

Lucifer nu e Dumnezeu deci vorbele lui pot fi auzite  :rolleyes:

Si atunci de unde stii ce zice? :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate