Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Satanismul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
673 replies to this topic

#1
Mortimer

Mortimer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.12.2006
Spuneti ce parere aveti despre cultul satanist... tot ceea ce este legat de acesta, de magia neagra, puterea pentagramelor etc. Momentan nu sunt satanist... nu stiu ce sa mai cred... am o mica tenta de crestinism, dar sunt strans legat si sunt captivat de pentagrame (cele cu un singur colt in jos), am citit o gramada de articole deste ele, stiu in mare marte tot ceea ce pot face, istoria lor, simbolurile. Intrebati/raspundeti cu ce vreti, cu toate ca nu cred ca voi gasi prea multe replay-uri aici

#2
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostMortimer, on Jan 11 2007, 20:56, said:

Spuneti ce parere aveti despre cultul satanist... tot ceea ce este legat de acesta, de magia neagra, puterea pentagramelor etc. Momentan nu sunt satanist... nu stiu ce sa mai cred... am o mica tenta de crestinism, dar sunt strans legat si sunt captivat de pentagrame (cele cu un singur colt in jos), am citit o gramada de articole deste ele, stiu in mare marte tot ceea ce pot face, istoria lor, simbolurile. Intrebati/raspundeti cu ce vreti, cu toate ca nu cred ca voi gasi prea multe replay-uri aici


Satanismul pleaca de la niste copilarii si devine o tragedie.

E un fel de atractie spre estetica falsa a tenebrosului dar sfârseste prin intoxicarea sufletului cu niste lucruri de care va scapa greu, daca va scapa.

Tot ce facem ne schimba; unele lucruri ne schimba în bine, altele în rau. A face apologia raului, chiar si sub forma de arta (ca în muzica rock) are ca urmari amplificarea raului în omul respectiv si în lume, chiar daca nu aceasta a fost intentia.

#3
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostMortimer, on Jan 11 2007, 20:56, said:

Spuneti ce parere aveti despre cultul satanist... tot ceea ce este legat de acesta, de magia neagra, puterea pentagramelor etc. Momentan nu sunt satanist... nu stiu ce sa mai cred... am o mica tenta de crestinism, dar sunt strans legat si sunt captivat de pentagrame (cele cu un singur colt in jos), am citit o gramada de articole deste ele, stiu in mare marte tot ceea ce pot face, istoria lor, simbolurile. Intrebati/raspundeti cu ce vreti, cu toate ca nu cred ca voi gasi prea multe replay-uri aici
O pentagrama este o figura geometrica ca oricare alta. Ea nu are decat valoarea simbolica pe care i-o dai tu. In rest, depasesti tu varsta de 17 ani si iti revii, nu iti face probleme. Sper.

Edited by landscape10, 11 January 2007 - 21:55.


#4
Izzy

Izzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 23.07.2005

View PostMortimer, on Jan 11 2007, 20:56, said:

Spuneti ce parere aveti despre cultul satanist...

Aceeasi parere pe care o am despre orice religie: stupid and dangerous.  ;)

#5
Graveland

Graveland

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 07.08.2006
Niste scarbosenii teribiliste. (majoritatea)

Un omulet cu cap e in schimb LaVey. Un manipulator de prima mana.

#6
Mortimer

Mortimer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.12.2006
landscape10, nu cred ca ai inteles, vorbeam de toate tampeniile care se zic despre simbolurile pentagramei (foc, pamant, apa, aer si spiritul dominant peste acestea)... si la toate ritualurile ce se fac cu acestea. Inteleg ce vrei sa spui... puteam sa am un patrat, sau orice altceva la gat... ma refeream la mitologie...

#7
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Bad, very bad. Vrajitoria poate fi chiar mai periculoasa decat majoritatea formelor de satanism, desi putem spune ca sunt strict legate.

#8
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...omul a fost creat de Dumnezeu sa stapaneasca pamantul insa locul sau a fost uzurpat de diavol. cele care aveau un sens in ordinea creatiei initiale au fost intoarse in noua lume schimonosita de diavol. din fericire in om graieste inca legea naturala, din nefericire omul asculta din ce in ce mai rar de ea.
satanismul in general sau cel al lui lavey nu mi se par decat forme extreme de urat, foame de putere si mobiditate.

#9
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View PostRamunc, on Jan 11 2007, 21:53, said:

Satanismul pleaca de la niste copilarii si devine o tragedie.

E un fel de atractie spre estetica falsa a tenebrosului dar sfârseste prin intoxicarea sufletului cu niste lucruri de care va scapa greu, daca va scapa.

Tot ce facem ne schimba; unele lucruri ne schimba în bine, altele în rau. A face apologia raului, chiar si sub forma de arta (ca în muzica rock) are ca urmari amplificarea raului în omul respectiv si în lume, chiar daca nu aceasta a fost intentia.
rockul face apologia raului...... m-ai lasat masca. Daca-mi dai linkul sau atasezi filmuletul respectiv (stim toti care) .....

#10
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Ramunc, fa si tu distinctii intre formatiile rock. Vezi diferenta intre baladele rock pe care le ascult cu placere si mizeriile sataniste heavy metal. (unele).

#11
Izzy

Izzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 23.07.2005
Legat de faza asta cu rock = satanism, am si eu o nedumirire...

Care 'prea-dus-cu-pluta' a ajuns la concluzia ca satanistii asculta rock? Este un gen de rock parca 'death metal' ii zice si acolo se regasesc tot felul de frustrati de-astia care se intituleaza satanisti. Dar in afara de asta, restul rock-ului n-are nici o treaba cu satanismul, insa in mintile ingustate de religie a credinciosilor e automat egalitate...
Din cite filme am vazut unde erau reproduse scene de la intruniri glorificatoare pentru bau-bau, n-am vazut sa fie vreun soundtrack pe rock, ba dimpotriva, erau cintece religioase.

Si stiu ca mai era o faza prin '92 cind a concertat Michael Jackon la Bucuresti. Atunci toti popii il vedeau si pe-asta ca fiind bau-bau, tin minte ca aveam prieteni religiosi care erau mari fani ai lui MJ si dupa ce le-a zis popa ca e satanist (!) s-au lasat de ascultat.  :rolleyes:

Aia nu era deloc o incercare controlare a maselor doar fiindca asa zice doamne-doamne, fara nici o dovada, nimic... nu deloc.

Si-acum parca imi vine sa dau un citat aici, dar nu reusesc sa ma decid ce sa aleg: Brucan sau Lapusneanul... asa ca deocamdata ma abtin.  :peacefingers:

#12
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
am citit ca un fost vrajitor a spus ca in timp ce sta in mijlocul cercului si invoca spiritele, a aparut demonul respectiv. unul dintre cei din cerc s-a speriat asa de tare incat s-a dat un pas inapoi, parasind cercu. diavolul a sarit imediat pe el si l-a sfartecat.

ideea e ca diavolul se foloseste de om, in schimb el il uraste de moarte chiar si pe cel care i se inchina.

de ce sa treci la satanism? te atrage puterea pe care ti-o dau vrajile? toate se vor intoarce impotriva ta. Hristos este Dumnezeu! Lui sa te inchini si vei detine cea mai mare putere in vecii vecilor.

#13
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View PostIzzy, on Jan 15 2007, 17:32, said:

Care 'prea-dus-cu-pluta' a ajuns la concluzia ca satanistii asculta rock? Este un gen de rock parca 'death metal' ii zice si acolo se regasesc tot felul de frustrati de-astia care se intituleaza satanisti. Dar in afara de asta, restul rock-ului n-are nici o treaba cu satanismul, insa in mintile ingustate de religie a credinciosilor e automat egalitate...
Nici măcar acolo neaparat.  Există cîteva formații valoroase de death metal, bineînțeles doar dacă-ți place genul.  Sînt cîțiva pe care-i ascult și eu, dar nu știu și nu mă interesează dacă sînt sau nu sataniști; pentru mine e suficient că eu nu sînt, și că-mi place muzica.

#14
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
ai incercat sa te duci la o manastire si sa vorbesti cu calugarii de acolo? incearca asta si ai sa vezi ca pentagramele alea o sa para niste kitschuri de fier, pe langa vorbele acelor oameni

#15
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
De ce se îmbracă călugării în negru?  Negru e diavolul, nu Dumnezeu.  Nu cred că cea mai bună metodă de a te îndepărta de diavol e să te duci la niște bărboși îmbrăcați în negru.

#16
georgescus

georgescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.01.2007

View PostStrict, on Jan 18 2007, 23:39, said:

De ce se îmbracă călugării în negru?  Negru e diavolul, nu Dumnezeu.  Nu cred că cea mai bună metodă de a te îndepărta de diavol e să te duci la niște bărboși îmbrăcați în negru.


...merita in schimb sa dai din cap spasmotic in fata unor tipi slinosi cu pantaloni de piele mulati
si bocanci asortati pe jumatate matoi ce se intrec intr-un muget(vorbesc de o parte sinistra a curentului rock-trash,etc)

cind o sa dai coltu' si tu o sa fi imbracat in negru...
asta ce inseamna?

#17
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View Postgeorgescus, on Jan 19 2007, 00:22, said:

...merita in schimb sa dai din cap spasmotic in fata unor tipi slinosi cu pantaloni de piele mulati
si bocanci asortati pe jumatate matoi ce se intrec intr-un muget(vorbesc de o parte sinistra a curentului rock-trash,etc)
Știu despre ce vorbești, nu te obosi; cu genul ăsta de argumente orice discuție pe tema asta e inutilă.

Quote

cind o sa dai coltu' si tu o sa fi imbracat in negru...
asta ce inseamna?
Conform interpretării mele de mai sus, înseamnă că popa care-mi ține slujba (și el tot în negru, apropo) e hotărît să mă trimită în Iad.

#18
winston lights

winston lights

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 17.02.2006

View Postodastramosilor, on Jan 18 2007, 22:26, said:

am citit ca un fost vrajitor a spus ca in timp ce sta in mijlocul cercului si invoca spiritele, a aparut demonul respectiv. unul dintre cei din cerc s-a speriat asa de tare incat s-a dat un pas inapoi, parasind cercu. diavolul a sarit imediat pe el si l-a sfartecat.

Unde ai citit asta? Stapanul inelelor, sau cum naiba ii zice?

Io am citit undeva, candva, ceva. Ca Marele Zid Chinezesc s-ar vedea de pe Luna.  :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate