Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Satanismul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
673 replies to this topic

#37
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

View Postplacebo87, on Jun 18 2007, 11:54, said:

Nu am citit Coranul, dar mi-e greu sa cred ca Adam, Lucifer si Dumnezeu sunt persoanje coranice.

Adam si Dumnezeu sunt iar Lucifer e sub alta denumire.

Coranul se aseamana foarte mult cu Biblia fiindca are vechiul testament sub o forma putin diferita.

Allah inseamna Dumnezeu.

Edited by eversifer, 18 June 2007 - 10:57.


#38
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

View Posteversifer, on Jun 18 2007, 11:56, said:

Coranul se aseamana foarte mult cu Biblia fiindca are vechiul testament sub o forma putin diferita.

Nu pot sa cred asta. Nu am citit coranul dar sunt multe diferente intre Coran si Biblie.  
Coranul nu-l recunoaste pe Iisus ca fiul lui Dumnezeu. Coranul are o atitudine sexista si razboinica. Sexista:femeia sta in spatele barbatului la rugaciune, femeia vorbeste daca e intrebata,. Razboinica: razboiul sfint. Coranul e mult mai radical cu privire la ''necredinciosi''.

#39
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

View PostILoveMyBunny, on Jun 18 2007, 12:15, said:

Nu pot sa cred asta. Nu am citit coranul dar sunt multe diferente intre Coran si Biblie.  
Coranul nu-l recunoaste pe Iisus ca fiul lui Dumnezeu. Coranul are o atitudine sexista si razboinica. Sexista:femeia sta in spatele barbatului la rugaciune, femeia vorbeste daca e intrebata,. Razboinica: razboiul sfint. Coranul e mult mai radical cu privire la ''necredinciosi''.


Coranul il recunoaste pe Isus ca profet la fel ca pe Mahomed.
Evreii nici macar ca profet.
Coranul si Biblia au la baza vechiul testament, citeste coranul si o sa vezi.

Quote

34. Si atunci când am spus îngerilor: “Prosternati-vã dinaintea lui
Adam(23)!” si s-au prosternat ei, în afarã de Iblis(24), care nu a voit, ci
s-a semetit si a rãmas printre cei necredinciosi.

Quote

52. Apoi, când Isus a simtit necredinta lor, le-a zis: “Cine sunt sprijinitorii
mei [în chemarea] la Allah?” Apostolii au rãspuns: “Noi suntem
sprijinitorii [religiei] lui Allah! Noi credem în Allah si fã mãrturie cã noi
[lui Allah] Îi suntem supusi [musulmani]!

Daca Isus a zis vreodata ca e fiul lui Dumnezeu a spus cum spun oamenii ca sunt copii lui Dumnezeu.

Nu Isus s-a facut Fiul Lui Dumnezeu ci biblia l-a facut. El a zis doar ca e fiu al lui Dumnezeu la fel ca tine si ca mine.

Edited by eversifer, 18 June 2007 - 11:27.


#40
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

View Posteversifer, on Jun 18 2007, 12:20, said:

Coranul il recunoaste pe Isus ca profet la fel ca pe Mahomed.
Evreii nici macar ca profet.
Coranul si Biblia au la baza vechiul testament, citeste coranul si o sa vezi.
Daca Isus a zis vreodata ca e fiul lui Dumnezeu a spus cum spun oamenii ca sunt copii lui Dumnezeu.
.

Iisus n-are legatura cu Vechiul Testament. Evreii si crestinii au in comun Vechiul Testament pe care evreii il numesc Tanah.
Musulmanii au pomenit de un Iisus profetul,pe care nu l-au placut pentru ca vorbea despre pace,spre deosebire de Mahomed care era un razboinic. Nicio clipa musulmanii n-au spus ca Iisus ar fi fost fiul lui Dumnezeu. Intreaba un musulman si vezi ce-ti raspunde. Filosofia lui Iisus nu le-a placut pentru ca era prea pacifista pentru ei

#41
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

View PostILoveMyBunny, on Jun 18 2007, 12:30, said:

Iisus n-are legatura cu Vechiul Testament. Evreii si crestinii au in comun Vechiul Testament pe care evreii il numesc Tanah.
Musulmanii au pomenit de un Iisus profetul,pe care nu l-au placut pentru ca vorbea despre pace,spre deosebire de Mahomed care era un razboinic. Nicio clipa musulmanii n-au spus ca Iisus ar fi fost fiul lui Dumnezeu. Intreaba un musulman si vezi ce-ti raspunde. Filosofia lui Iisus nu le-a placut pentru ca era prea pacifista pentru ei

Nu, in Coran chiar scrie si de Maria deci nu au pomenit doar de un Isus profetul.

Citeste Coranul inainte sa iti faci o parere despre musulmani.

Cunoasterea e calea spre adevar.

Quote

55. Când Allah a spus: “O, Isus! Eu îti voi da o rãsplatã îmbelsugatã,
te voi înãlta la Mine, te voi mântui de cei care nu cred(31) si îi voi pune
pe cei care te-au urmat(32) peste cei care nu cred pânã în ziua Învierii.
Apoi la Mine va fi întoarcerea voastrã si Eu voi judeca asupra celor în
care voi nu vã întelegeti.

Edited by eversifer, 18 June 2007 - 11:42.


#42
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

View Posteversifer, on Jun 18 2007, 12:40, said:

Nu, in Coran chiar scrie si de Maria deci nu au pomenit doar de un Isus profetul.

Citeste Coranul inainte sa iti faci o parere despre musulmani.

Cunoasterea e calea spre adevar.

Multumesc de sfat,il pun pe lista,desi nu imi place literatura veche in mod special..Decat Satyriconul m-a capitvat

#43
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006

View Posteversifer, on Jun 18 2007, 12:20, said:

Coranul il recunoaste pe Isus ca profet la fel ca pe Mahomed.
Evreii nici macar ca profet.
Coranul si Biblia au la baza vechiul testament, citeste coranul si o sa vezi.
Daca Isus a zis vreodata ca e fiul lui Dumnezeu a spus cum spun oamenii ca sunt copii lui Dumnezeu.

Nu Isus s-a facut Fiul Lui Dumnezeu ci biblia l-a facut. El a zis doar ca e fiu al lui Dumnezeu la fel ca tine si ca mine.


Tocmai am vazut la Teleenciclopedia in sectiunea de simbolistica ce reprezinta pentagrama. Asadar, acest simbol a fost folosit de crestini in evul mediu pentru a proteja casele de spiritele rele, si reprezenta stigmatele lui Christos. Perceptia asupra acestui simbol a fost  denaturata in secolul 19 de Eliphas Levi si putin mai tarziu de Alisteir Crowley.
In lumea antica pentagrama era simbolul unei zeitati pagane dar nu avea nimic in comun cu raul.

P.S. : just for the record Iisus se scrie cu 2 de "i".  :lol:

#44
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

View Postplacebo87, on Jun 18 2007, 12:49, said:

Tocmai am vazut la Teleenciclopedia in sectiunea de simbolistica ce reprezinta pentagrama. Asadar, acest simbol a fost folosit de crestini in evul mediu pentru a proteja casele de spiritele rele, si reprezenta stigmatele lui Christos. Perceptia asupra acestui simbol a fost  denaturata in secolul 19 de Eliphas Levi si putin mai tarziu de Alisteir Crowley.
In lumea antica pentagrama era simbolul unei zeitati pagane dar nu avea nimic in comun cu raul.

P.S. : just for the record Iisus se scrie cu 2 de "i".  :lol:


Unii oameni il scriu cu doi de i altii il numesc Fiul lui Dumnezeu altii spun ca a fost doar un om altii spun ca a fost un profet.

Libri Luciferius

Quote

Fericit este omul care a gasit cunoasterea (intelept) si omul care a capatat intelegerea

Quote

Eu creez lumina, eu creez intunericul: Eu creez pacea si eu creez raul.
Eu Lucifer fac toate lucrurile acestea.

Edited by eversifer, 18 June 2007 - 11:55.


#45
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

View Posteversifer, on Jun 18 2007, 12:40, said:

Nu, in Coran chiar scrie si de Maria deci nu au pomenit doar de un Isus profetul.

  Iisus cel rastignit a fost profet,nu-i asa? El a adus invataturi si o filozofie despre iubirea aproapelui.

Mai devreme spuneai ca Vechiul Testament si Coranul au multe  in comun(printre care si Iisus?).  Vechiul Testament nu-l pomeneste pe Iisus ca fiu al lui Dumnezeu(cel nerecunoscut de evrei). Deci daca in Coran este pomenit Iisus, nu ar trebui ca Iisusul pomenit de Coran sa existe inainte de a se fi nascut Iisus cel rastignit?
NU am citit Coranul. Eu am citit diferite interpretari ale Coranului si interpretarea spunea ca intr-adevar Iisus omul a existat(nu contesta nimeni) si ca a fost un profet,pe care musulmanii nu l-au bagat in seama pentru ca nu le placea filozofia lui.

Edited by ILoveMyBunny, 18 June 2007 - 11:57.


#46
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

View PostILoveMyBunny, on Jun 18 2007, 12:57, said:

Iisus cel rastignit a fost profet,nu-i asa? El a adus invataturi si o filozofie despre iubirea aproapelui.

Mai devreme spuneai ca Vechiul Testament si Coranul au multe  in comun(printre care si Iisus?)


Am spus: Coranul si Biblia au la baza vechiul testament, citeste coranul si o sa vezi.

Te iert ca nu ai fost atent cand ai vorbit cu mine.

View PostILoveMyBunny, on Jun 18 2007, 12:57, said:

NU am citit Coranul. Eu am citit diferite interpretari ale Coranului si interpretarea spunea ca intr-adevar Iisus omul a existat(nu contesta nimeni) si ca a fost un profet,pe care musulmanii nu l-au bagat in seama pentru ca nu le placea filozofia lui.


Citeste-l.

Coran

Quote

47. Ea a zis: “Doamne, cum sã am un copil fãrã sã mã fi atins un
bãrbat?” I-a rãspuns El: “Întocmai asa!” Allah creeazã ceea ce voieste
El. Când El hotãrãste un lucru, El spune doar “Fii” si el este de
îndatã!

Edited by eversifer, 18 June 2007 - 12:07.


#47
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

View Posteversifer, on Jun 18 2007, 13:02, said:

Am spus: Coranul si Biblia au la baza vechiul testament, citeste coranul si o sa vezi.

Te iert ca nu ai fost atenta cand ai vorbit cu mine.

Sunt barbat. Am spus Vechiul Testament deoarece Vechiul Testament e cartea sfanta a evreilor-Tanah si o parte a Bibliei.Deci si evreii si crestinii si musulmanii au la baza aceeasi carte,daca intr-adevar coranul are la baza Vechiul Testament

#48
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

View PostILoveMyBunny, on Jun 18 2007, 13:06, said:

Sunt barbat. Am spus Vechiul Testament deoarece Vechiul Testament e cartea sfanta a evreilor-Tanah si o parte a Bibliei.Deci si evreii si crestinii si musulmanii au la baza aceeasi carte,daca intr-adevar coranul are la baza Vechiul Testament


Intrebarea e vechiul testament ce are la baza.

Coran

Quote

78. Printre ei(45) sunt unii care stâlcesc Cartea(46) cu limbile lor, pentru
ca sã vã facã sã credeti cã [aceasta] este din Carte, însã aceasta nu
este din Carte, si ei spun: “Aceasta este de la Allah”, fãrã ca sã fie de
la Allah. Ei spun minciuni împotriva lui Allah cu bunã stiinþã.

Si cica musulmanii sunt rai cu femeile  B)

Quote

20. Dacã vreti sã schimbati o sotie cu altã sotie [prin divort] si i-ati dat
uneia dintre ele un qintal(20), nu luati nimic din el înapoi.

Edited by eversifer, 18 June 2007 - 12:23.


#49
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007
Am vrut sa editez ultimul post dar nu merge asa ca o sa am posturi consecutive fara sa vreau.

Unii spun ca ar exista o diferenta intre Lucifer si Satan, ca Lucifer ar petrece mai mult timp prin rai si ar veni prin iad uneori sa vada daca lucrurile merg cum trebuie iar Satan este cel care "face iadul sa mearga" cum ar veni  :rolleyes:

Voi ce parere aveti?

Apropo, exista "Libri luciferius" (Cartea lui Lucifer) si Cartea lui Satan, doua carti diferite, oare sunt dedicate aceluiasi?

#50
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
Din cate stiu,desi nu  a aparut de mult in circulatie,se pretinde ca Libri Luciferius a aparut de foarte multa vreme si a fost tradusa in latina de  Papa Silvestru ?
Stiu ca in  multe carti se pomeneste numele Satan(nu-mi spune de falsul Szandor La Vey). Raul,Cthulhu ,precum si zei,Marduk sunt intalniti si in Necronomiconul lui H.P Lovecraft,care se vrea scrisa de unul ''nebunul arab'' dar pare destul de fictiva(sfatuieste nepracticarea formulelor magice de acolo).Numai numele difera
  Care e diferenta simbolica dintre Satan si Lucifer din moment ce ambii sunt intruchiparea raului?

#51
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

View PostILoveMyBunny, on Jun 19 2007, 09:56, said:

Din cate stiu,desi nu  a aparut de mult in circulatie,se pretinde ca Libri Luciferius a aparut de foarte multa vreme si a fost tradusa in latina de  Papa Silvestru ?
Stiu ca in  multe carti se pomeneste numele Satan(nu-mi spune de falsul Szandor La Vey). Raul,Cthulhu ,precum si zei,Marduk sunt intalniti si in Necronomiconul lui H.P Lovecraft,care se vrea scrisa de unul ''nebunul arab'' dar pare destul de fictiva(sfatuieste nepracticarea formulelor magice de acolo).Numai numele difera
  Care e diferenta simbolica dintre Satan si Lucifer din moment ce ambii sunt intruchiparea raului?


Si Isus si arhanghelul Gabriel sunt intruchiparea binelui, care este diferenta dintre ei?

#52
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

View Posteversifer, on Jun 19 2007, 04:07, said:

Unii spun ca ar exista o diferenta intre Lucifer si Satan, ca Lucifer ar petrece mai mult timp prin rai si ar veni prin iad uneori sa vada daca lucrurile merg cum trebuie iar Satan este cel care "face iadul sa mearga" cum ar veni  :rolleyes:

Voi ce parere aveti?

Iti raspund asa :lol: ce eeee?: Cine dracu a fost in iad sa stie ca Lucifer zice: ''Bre Satane,eu am venit oleac'asa la tine sa vad cum merge recolta aici,vad ca-i seceta.

#53
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

View PostILoveMyBunny, on Jun 19 2007, 10:01, said:

Iti raspund asa :lol: ce eeee?: Cine dracu a fost in iad sa stie ca Lucifer zice: ''Bre Satane,eu am venit oleac'asa la tine sa vad cum merge recolta aici,vad ca-i seceta.


Voi cita dintr-o carte  satanista:

Quote

Am spus ca omul deja a devenit Dumnezeu, dar aceasta constatare nu este inca perceputa pe deplin de oameni si nu va fi pana la sfarsitul Aeonului.
Legea Aeonului lui Lucifer este "Vointa de a deveni in fiinta ca Dumnezeu". O data ce vom accepta realitatea ca suntem Dumnezeu si ne asumam locul ca "zei pe pamant" atunci vom spune suntem zei.


#54
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMortimer, on Jan 11 2007, 21:56, said:

Spuneti ce parere aveti despre cultul satanist... tot ceea ce este legat de acesta, de magia neagra, puterea pentagramelor etc. Momentan nu sunt satanist... nu stiu ce sa mai cred... am o mica tenta de crestinism, dar sunt strans legat si sunt captivat de pentagrame (cele cu un singur colt in jos), am citit o gramada de articole deste ele, stiu in mare marte tot ceea ce pot face, istoria lor, simbolurile. Intrebati/raspundeti cu ce vreti, cu toate ca nu cred ca voi gasi prea multe replay-uri aici
Satanismul e un cult care habar nu are ce face (Biblia foloseste imagini, dar in "iad" va fi muult mai rau decat ne putem imagina), duce la moarte si cu toate ca se spune ca ai putere (e adevarat ca exista putere temporara) de la Satan, dar nu poti avea putere de la cel infrant in razboi.

Cerceteaza bine inainte de a lua o decizie, s-ar putea sa-ti fie fatala daca iei o decizie proasta !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate