Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Satanismul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
673 replies to this topic

#91
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Posteversifer, on Jun 22 2007, 14:51, said:

1.Iti spun adevarul si din cauza asta nu ma crezi, eu vorbesc pentru ca am citit si m-am informat tu vorbesti despre efect in "necunostinta de cauza".

2.Stiai ca au existat divergente intre apostoli?
3.Ca au existat doua variante de biblie si apostolii au ales una dintre ele? (Biblia oroginala se pare ca a fost "mai multe biblii")
4.Ca apoi si bisericile crestine au modificat biblia?
1. nu cred ca asta e cauza
2. demonstreaza ca raul nu sta, ci racneste ca un leu, inainte de venirea ceasului "pieirii"
3. wow, asta chiar ca am auzit-o prima oara
daca nu apostolii au scris evangheliile atunci cum au avut de ales ?
biblia originala e compusa din 66 de carti (mai multe biblii cum zici tu)
4. daca au modificat-o, atunci descoperirile de la marea moarta trebuiau sa nu fie in concordanta cu ceea ce "credeau" ei ca e biblia
daca spui de ortodocsi sau catolici te rog nu generaliza

Edited by ***MIHAI***, 22 June 2007 - 14:10.


#92
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

View Post***MIHAI***, on Jun 22 2007, 15:02, said:

"cine nu este cu Mine, este impotriva Mea"
"cine nu strange cu Mine, risipeste"
"cine nu are pe Hristos, nu are Viata"
"Eu sunt Calea, Adevarul, Viata"

1.Satan si Dumnezeu, nu sunt ceea ce cred eu ca sunt ? wow Dar cand am spus ceea ce cred eu despre ei ?
2.dumnezeul din om se cheama EUL
nu-si dau seama inca ? atunci cand isi vor da seama ?
3. poate definitia satanismului in dex e gresita ori poate ceea ce crezi tu despre satanism e gresit !
o combati ? cu ce surse ? cu ce citate ?

Incearca sa ai si tu o anumita logica in ceea ce spui.

1. Cand nu ai spus ce crezi tu?
2. ?!? - esti satanist?  ;)
DUMNEZÉ//U ~i m. sing. (în concepțiile religioase) Forță supranaturală, creatoare și cârmuitoare a lumii; demiurg; divinitate;atotputernicul (art.), creatorul (art.), divinitate, domnul (art.), dumnezeire, părinte, providență, puternicul (art.), stăpânul (art.), tatăl (art.), ziditorul (art.), (în limbajul bisericesc) preabunul (art.), preaînaltul (art.), preaputernicul (art.), (înv. și pop.) pronie, (pop.) sfântul (art.), sântul (art.), (înv.) atotțiitorul (art.) Bla bla bla
Aceasta definitie a fost data de crestini.

3.   SATANÍSM s.n. (Rar) Caracterul a ceea ce est satanic, atitudine satanică. NU venerare.

View Post***MIHAI***, on Jun 22 2007, 15:09, said:

1. nu cred ca asta e cauza
2. demonstreaza ca raul nu sta, ci racneste ca un leu, inainte de venirea ceasului "pieirii"
3. wow, asta chiar ca am auzit-o prima oara
daca nu apostolii au scris evangheliile atunci cum au avut de ales ?
biblia originala e compusa din 66 de carti (mai multe biblii cum zici tu)
4. daca au modificat-o, atunci descoperirile de la marea moarta trebuiau sa nu fie in concordanta cu ceea ce "credeau" ei ca e biblia
daca spui de ortodocsi sau catolici te rog nu generaliza

NU e vorba de cele 66 de carti ci de variante ale noului testament ca sa zic asa, variante ale asa zisei reforme aduse de isus.

Daca nu esti atent la ce spun de ce mai scrii?

Ti-am spus, au existat diferente intre apostoli despre ceea ce credeau ei ca a vrut sa transmita Isus iar apoi au existat si diferente intre biserici si oamenii care au scris "biblia" cum este azi.

Edited by eversifer, 22 June 2007 - 14:17.


#93
Nebuchadnetar

Nebuchadnetar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 31.03.2005

View Posteversifer, on Jun 22 2007, 14:51, said:

Iti spun adevarul si din cauza asta nu ma crezi, eu vorbesc pentru ca am citit si m-am informat tu vorbesti despre efect in "necunostinta de cauza".

Stiai ca au existat divergente intre apostoli? Ca au existat doua variante de biblie si apostolii au ales una dintre ele? (Biblia oroginala se pare ca a fost "mai multe biblii") Ca apoi si bisericile crestine au modificat biblia?

wow! ma bucur sa vad atata cunostinta ... cred ca astept sa scoti si cartea (un altfel de dan brown), si o sa o citesc asa cum am citit-o si pe aceea! ;)

eu o sa-ti spun ca nu au existat 2 variante ale bibliei, ci 12 si sunt convins ca si tu astepti acum cu mare nerabdare sa scot si eu cartea mea. se va intitula, "cartea mintii ravasita-n 12"!
legat de divergentele dintre apostoli, ...ce sa zic, asta este o descoperire foarte importanta, astept si restul...dar o sa citesc in carte! are si un titlu?!

#94
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

View PostNebuchadnetar, on Jun 22 2007, 15:19, said:

wow! ma bucur sa vad atata cunostinta ... cred ca astept sa scoti si cartea (un altfel de dan brown), si o sa o citesc asa cum am citit-o si pe aceea! ;)

eu o sa-ti spun ca nu au existat 2 variante ale bibliei, ci 12 si sunt convins ca si tu astepti acum cu mare nerabdare sa scot si eu cartea mea. se va intitula, "cartea mintii ravasita-n 12"!
legat de divergentele dintre apostoli, ...ce sa zic, asta este o descoperire foarte importanta, astept si restul...dar o sa citesc in carte! are si un titlu?!


Nu au existat 12 divergente ci sute, dar asupra invataturii pe care sa o predea ei au ajuns la 2 variante dintre care s-a ales una pe care biserica a impartit-o in "n" variante.

#95
ice4wise

ice4wise

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 25.02.2007
decat sa devii satanist mai bine devii ateu.Ce ar fi sa ramai in religia in care te-ai nascut pana la capat si sa-ti vezi de viata... facultate , casatorie etc. ? Eu zic ca e o idee mult mai buna.Cred ca te plictisesti si nu mai stii ce sa schimbi ... si te arunci asa... Nu lasa curiozitatea sa puna mana pe tine.Satanismul nu e un lucru bun.

#96
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

View Postice4wise, on Jun 22 2007, 16:26, said:

decat sa devii satanist mai bine devii ateu.Ce ar fi sa ramai in religia in care te-ai nascut pana la capat si sa-ti vezi de viata... facultate , casatorie etc. ? Eu zic ca e o idee mult mai buna.Cred ca te plictisesti si nu mai stii ce sa schimbi ... si te arunci asa... Nu lasa curiozitatea sa puna mana pe tine.Satanismul nu e un lucru bun.


Facultatea am terminat-o  :rolleyes:

#97
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

View Postice4wise, on Jun 22 2007, 16:26, said:

decat sa devii satanist mai bine devii ateu.Ce ar fi sa ramai in religia in care te-ai nascut pana la capat si sa-ti vezi de viata... facultate , casatorie etc. ? Eu zic ca e o idee mult mai buna.Cred ca te plictisesti si nu mai stii ce sa schimbi ... si te arunci asa... Nu lasa curiozitatea sa puna mana pe tine.Satanismul nu e un lucru bun.

In opinia mea ateii sunt oameni limitati. Ateii se limiteaza la ''2+2=4'' si forme geometrice exacte. Pot spune despre atei ca nu sunt inzestrati cu spirit sau acest spirit este sufocat de ateism. Deci,nimic nu este mai rau decat ateismul.

#98
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007
Pentru satanisti:

Liber Domini Santanae

Quote

Desenati un cerc pe pamant. Asezati-va in centrul lui si spuneti diferite vorbe  fara sens in limbi moarte. Faceti diferite gesturi si concentrativa cu toata atentia. Facand aceste lucruri veti chema doar fanteziile proprii. Atentie la puterile vaste ale mintii; sunteti inselati de imaginatia voastra proprie.


#99
razvan_89

razvan_89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.06.2007

View PostILoveMyBunny, on Jun 22 2007, 18:53, said:

In opinia mea ateii sunt oameni limitati. Ateii se limiteaza la ''2+2=4'' si forme geometrice exacte. Pot spune despre atei ca nu sunt inzestrati cu spirit sau acest spirit este sufocat de ateism. Deci,nimic nu este mai rau decat ateismul.
probail esti prea slab sa reusesti sa ai o imagine obiectiva asupra vietii :rolleyes:

#100
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

View Postrazvan_89, on Jun 22 2007, 22:02, said:

probail esti prea slab sa reusesti sa ai o imagine obiectiva asupra vietii :rolleyes:

Da,am 60 kg la 1,80m. Asa e,sunt subiectiv. Citeste-i si tu pe Kant si Heidegger si-o sa intelegi de ce nu suntem obiectivi

edit:virgula

Edited by ILoveMyBunny, 23 June 2007 - 08:42.


#101
R.I.P.

R.I.P.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.06.2007

View Posteversifer, on Jun 21 2007, 18:31, said:

Nu este vorba de vampirii pe care ii stii tu, sunt mai multe tipuri de vampiri, iar fenomenul de vampirism nu este ce crezi tu, sunt de exemplu asa zisii psi-vampiri, oricum eu nu le am cu vampirii doar cu demonii  ;)
Exista o grupare tantrica care practica vampirismul energetic pentru pastratrea tineretii.

Quote

unul din principiile sataniste este sa-ti faci bine
Care-i scopul acestui bine propiu? In ce sens trebuie sa te preocupele doar binele tau?

Quote

Deitus despre magie (chestia asta cu magia e relativa, eu spun doar ca mintea umana are forte nebanuite)
"Orice religie are o anumita forma de ritual sau ceremonie pe care o practica, dar Satanistul realizeaza ca magia reprezinta abilitatea mintii umane de a schimba lumea naturala."
Exista si alte orientari care considera ca mintea e capabila de a pune in miscare legile Universului fara nici o forma de ritual.
De ce totusi Satanismul?

Quote

Detius despre societate
""Ce e raul si ce e binele?" intreaba Satanistul.
"Daca ucizi pentru tara esti numit erou, daca ucizi din razbunare este rau si esti numit criminal""
Nu este ceva relevant pentru satanism; aceasta intrebare se pune frecvent de marea majoritate; iar pt soldat e necesar asa aibe aceasta idee, ca a ucide pt tara il va face erou.

Quote

Deitus despre crestini
"Satanistul condamna Cresinul, nu pentru ofensele (jignirile) aduse de el dar mai ales pentru ipocrizia sa."
Nu trebuie sa fii satanist pentru a sesiza ca orice forma de religie este folosita pt a conduce si manipula mai usor marea masa de oameni.

Afirmai undeva in posturile de mai sus ca " Satanismul pune pret pe cunoastere, spiritualitate si placere fizica." Obsesiv imi vine totusi intrebarea DE CE Satanismul? Cunoastere , spiritualitate, placere fizica gasesti de exemplu si in tantra.
In contextul Satanismul ce intelegi prin cunoastere si spiritualitate? Recunosc nu am  citit nimic in aceasta directie si ce stiu e doar din auzite si vazute. Si e prima data ca vad aceasta asociere intre cunoastere, spiritualitate si satanism, iar citatele care le-ai dat nu mi se par relevante pentru ca le-am regasit si la altii care nu are nici o legatura cu acest curent.

#102
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

View PostR.I.P., on Jun 24 2007, 00:43, said:

Exista o grupare tantrica care practica vampirismul energetic pentru pastratrea tineretii.
Care-i scopul acestui bine propiu? In ce sens trebuie sa te preocupele doar binele tau?
Exista si alte orientari care considera ca mintea e capabila de a pune in miscare legile Universului fara nici o forma de ritual.
De ce totusi Satanismul?

Nu este ceva relevant pentru satanism; aceasta intrebare se pune frecvent de marea majoritate; iar pt soldat e necesar asa aibe aceasta idee, ca a ucide pt tara il va face erou.
Nu trebuie sa fii satanist pentru a sesiza ca orice forma de religie este folosita pt a conduce si manipula mai usor marea masa de oameni.

Afirmai undeva in posturile de mai sus ca " Satanismul pune pret pe cunoastere, spiritualitate si placere fizica." Obsesiv imi vine totusi intrebarea DE CE Satanismul? Cunoastere , spiritualitate, placere fizica gasesti de exemplu si in tantra.
In contextul Satanismul ce intelegi prin cunoastere si spiritualitate? Recunosc nu am  citit nimic in aceasta directie si ce stiu e doar din auzite si vazute. Si e prima data ca vad aceasta asociere intre cunoastere, spiritualitate si satanism, iar citatele care le-ai dat nu mi se par relevante pentru ca le-am regasit si la altii care nu are nici o legatura cu acest curent.

Tantra?  :rolleyes:

Placerea fizica da, dar cunoastere nu gasesti in tantra decat cunoasterea placerii fizice dar sunt si alte feluri de cunoastere.  :rolleyes:

Misa pune mare pret pe tantra, unii chiar au facut si o "yoga satanica" daca iti vine sa crezi.

Pentru mine e neinteresanta tantra, orgii pot sa fac si fara tantra.

Edited by eversifer, 24 June 2007 - 00:27.


#103
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Posteversifer, on Jun 24 2007, 01:27, said:

Pentru mine e neinteresanta tantra, orgii pot sa fac si fara tantra.
Orgii poate sa faca oricine, chiar si crestinii. :)

#104
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

View Postlandscape10, on Jun 24 2007, 01:35, said:

Orgii poate sa faca oricine, chiar si crestinii. :)

Mai ales crestinii. :)

Desi nu am avut multe fete la viata mea  :rolleyes: cele  mai perverse erau crestinele, iar dintre crestine ortodocsele erau mai sincere in schimb pocaitele de exemplu faceau orice  :notangel:

#105
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Posteversifer, on Jun 24 2007, 01:39, said:

Mai ales crestinii. :)

Desi nu am avut multe fete la viata mea  :rolleyes: cele  mai perverse erau crestinele, iar dintre crestine ortodocsele erau mai sincere in schimb pocaitele de exemplu faceau orice  :notangel:

Haha, eu am avut de-a face odata cu o ortodoxa care s-a invitat la mine acasa sa ne uitam la Isus din Nazareth. :D
Evident bag eu mana la tate dupa primele 20 de minute, la care ea zice: "Paul, nu e bine". Bag si cealalta mana: "Acum e bine?"
Raspuns: "Da..mai bine"
Problema a fost ca dupa aia s-a dus la duhovnic si ala i-a spus sa tina post si sa nu mai faca d-astea. Too late.

Edited by landscape10, 24 June 2007 - 00:45.


#106
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

View Postlandscape10, on Jun 24 2007, 01:43, said:

Haha, eu am avut de-a face odata cu o ortodoxa care s-a invitat la mine acasa sa ne uitam la Isus din Nazareth. :D
Evident bag eu mana la tate dupa primele 20 de minute, la care ea zice: "Paul, nu e bine". Bag si cealalta mana: "Acum e bine?"
Raspuns: "Da..mai bine"


Clasic  :coolspeak:

Clasic era filmul ma refer   :rolleyes:

#107
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
E o prostie sa-ti negi natura umana. Trebuie sa experimentezi orice: iubire, ura, placere, durere, etc. In unele situatii ura m-a ajutat sa trec peste unele situatii foarte grele, mi-a dat motivatia necesara sa trec mai departe. Acestea sunt doar unele pe care trebuie sa invatam sa le folosim corespunzator, nu sa le aruncam sau sa ne prefacem ca nu exista.

#108
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Satanismul are o singură hibă, are aceiași adepți ca și dumnezeu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate