Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Satanismul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
673 replies to this topic

#55
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Satanismul e un cult care oferă un refugiu adolescenților răzvrătiți. În loc ca aceștia să adopte ateismul, agnosticismul sau alte filozofii sănătoase care se substituie religiei, ei nu aleg non-religia, ci non-creștinismul, opunându-se fiecărei idei emise de biserică. La fel cum comunsimul a fost creat pentru a se opune societății bugheze. Which is dumb, din punctul meu de vedere; orice negare a unei valori imperfecte creează o valoare și mai imperfectă.

#56
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 Rabbit, on Jun 20 2007, 03:20, said:

orice negare a unei valori imperfecte creează o valoare și mai imperfectă.
tu ai spus-o
ori satanismul e perfect, ori e cel mai imperfect lucru, alege
si cum Satan nu a fost perfect, si nici nu are cum sa fie, ..., aschia nu sare departe de trunchi

#57
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Dacă creștinismul are 70% elemente pozitive și 30% negative (deci e imperfect), prin negarea absolut tuturor valorilor sale se ajunge la 30% pozitiv, 70% negativ (și mai imperfect). Negarea unui lucru perfect (100-0) creează, într-adevăr, cel mai imperfect lucru (0-100), dar nu e cazul aici.

Edited by Rabbit, 20 June 2007 - 11:55.


#58
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

 Rabbit, on Jun 20 2007, 12:54, said:

Dacă creștinismul are 70% elemente pozitive și 30% negative (deci e imperfect), prin negarea absolut tuturor valorilor sale se ajunge la 30% pozitiv, 70% negativ (și mai imperfect). Negarea unui lucru perfect (100-0) creează, într-adevăr, cel mai imperfect lucru (0-100), dar nu e cazul aici.


Nu exista bine absolut si nu exista rau absolut.

Satanismul nu neaga "absolut" toata biblia, nu neaga existenta lui Dumnezeu la momentul cand l-a creat pe Lucifer (ar fi absurd, fara Dumnezeu nu ar fi existat Lucifer).

Satanismul doar studiaza calea spre adevar, spre intelepciune.
Satanismul spune doar ca Dumnezeu nu e asa cum il cred crestinii.

Dupa unii crestinismul este 30% perfect si 70% imperfect, satanismul este 99% perfect.

Apropo, ce inseamna "elemente pozitive" si "elemente negative"?

Daca pentru tine e un "element pozitiv" sa ai masina si sa mergi cu ea afla ca pentru planeta e un "element negativ".

Edited by eversifer, 20 June 2007 - 18:38.


#59
menssana1984

menssana1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 05.02.2007

 Ramunc, on Jan 11 2007, 22:53, said:

Satanismul pleaca de la niste copilarii si devine o tragedie.

E un fel de atractie spre estetica falsa a tenebrosului dar sfârseste prin intoxicarea sufletului cu niste lucruri de care va scapa greu, daca va scapa.

Tot ce facem ne schimba; unele lucruri ne schimba în bine, altele în rau. A face apologia raului, chiar si sub forma de arta (ca în muzica rock) are ca urmari amplificarea raului în omul respectiv si în lume, chiar daca nu aceasta a fost intentia.
bravo, excelent spus.
cam alb/negru punctul de vedere, dar ai zis-o frumos.
esenta ar fi ca excesele duc la obsesii ori la fanatism.

 Mortimer, on Jan 12 2007, 20:26, said:

landscape10, nu cred ca ai inteles, vorbeam de toate tampeniile care se zic despre simbolurile pentagramei (foc, pamant, apa, aer si spiritul dominant peste acestea)... si la toate ritualurile ce se fac cu acestea. Inteleg ce vrei sa spui... puteam sa am un patrat, sau orice altceva la gat... ma refeream la mitologie...
in mitologie si in istorie pentagrama a avut un numar destul de mare de semnificatii si valori.
te-as indruma catre cineva anume, daca nu cumva chiar de acolo vii ,dar nu as vrea sa te stric.
inca nu am vazut ce iti poate duce capul si nici nu fac propaganda pt altii.

 ***MIHAI***, on Jun 20 2007, 02:29, said:

Satanismul e un cult care habar nu are ce face (Biblia foloseste imagini, dar in "iad" va fi muult mai rau decat ne putem imagina), duce la moarte si cu toate ca se spune ca ai putere (e adevarat ca exista putere temporara) de la Satan, dar nu poti avea putere de la cel infrant in razboi.

Cerceteaza bine inainte de a lua o decizie, s-ar putea sa-ti fie fatala daca iei o decizie proasta !
satansimul a existat de mult timp, cu mult inaintea aparitiei crestinismului.
sau te pomenesti ca pana la moartea lui isus si aparitia oficiala a bisericii crestine, satana si adeptii sai nu au existat?
deci in moment ce au existat cu mult inaintea propriei tale credinte, eu zic ca au o idee despre ceea ce fac.
poate te referi la satanismul de week-end....

Edited by Megara, 21 June 2007 - 10:07.
Merge posts. Foloseste butonul EDIT


#60
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 menssana1984, on Jun 20 2007, 20:46, said:

satansimul a existat de mult timp, cu mult inaintea aparitiei crestinismului.
sau te pomenesti ca pana la moartea lui isus si aparitia oficiala a bisericii crestine, satana si adeptii sai nu au existat?
deci in moment ce au existat cu mult inaintea propriei tale credinte, eu zic ca au o idee despre ceea ce fac.
poate te referi la satanismul de week-end....
aberatii, prin faptul ca satan prin sarpe s-a folosit de eva nu inseamna ca a existat satanismul tot asa cum nu inseamna ca exista crestinismul (aka credinta in Dumnezeul lui Iacov, Isaac, Avraam) in lume, prin faptul ca Dumnezeu exista doar

si chiar de ai avea dreptate ... de ce ar trebui sa cred intr-o kestie care a aparut mai devreme  ?

daca tu crezi ca Biblia e adevarata atunci ai face bine sa crezi si ceea ce zice ea
Satan va fi aruncat in iazul cu foc si cu pucioasa !
a fost infrant la Golgota, cand L-a ispitit pe Mesia, etc
uita-te cum ii ziceau dracii Lui Isus ! arunca-ne in porci ... ce ai cu noi caci inca nu ne-a venit ceasul
ai vazut oameni indraciti ? na ... de ce tipa si sunt asa de jenanti ...

#61
Graveland

Graveland

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 07.08.2006
M-am camuflat in multime cu un ciob ascutit in mana. Sunt satanist?

Edited by Graveland, 21 June 2007 - 00:51.


#62
Cafea_albastra

Cafea_albastra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.02.2007

 eversifer, on Jun 19 2007, 01:07, said:

Am vrut sa editez ultimul post dar nu merge asa ca o sa am posturi consecutive fara sa vreau.

Unii spun ca ar exista o diferenta intre Lucifer si Satan, ca Lucifer ar petrece mai mult timp prin rai si ar veni prin iad uneori sa vada daca lucrurile merg cum trebuie iar Satan este cel care "face iadul sa mearga" cum ar veni  :rolleyes:

Voi ce parere aveti?

Apropo, exista "Libri luciferius" (Cartea lui Lucifer) si Cartea lui Satan, doua carti diferite, oare sunt dedicate aceluiasi?
Aproape toate post-urile tale se bazeaza pe "unii spun" si pe "am citit intr-o carte satanista".  Cat despre parerile voastre voi trage concluzia ca aveti sub 18 ani. LaVey a recunoscut cu putin inainte sa moara ca a facut o porcarie, intorcand(nici macar literar) biblia pe dos. Punctul doi ca inclinatie spre satanism ar veni din nevoia veche de cand exista omul de a fi "altcumva". Nu are nimic deosebit, doar acele persoane cu diverse lipsuri vad ceva bun sau percuteaza ceva mai bine mintal atunci cand se simt altcumva decat restul. E nevoia de atragere, in fel si chip. Nu am vazut nimic postat despre hermeneutica, deasemenea moderatorii nu se implica, cam timizi... Pentagrama aceea ce o fluturati ca simbol satanist nu este nici pe departe ce se vrea a fi. Lucifer, deasemenea nu este nici pe departe "raul". Raul este rau, punct. Este cunoscut sub mai multe denumiri, dar nu faceti ghiveci din simbolistica cuvantului "Lucifer". Poate landscape10 ar fi trebuit sa vina si sa posteze, ca un bun si intelept moderator, cateva indrumari din cadrul SRI, cum ar fi faptul ca veti avea de suferit ulterior(pe plan social si financiar) de pe urma unor prostii din tinerete. Indrumarile le veti gasi pe site-ul oficial al serviciului.
Revenind la subiectul de fata, NU-nu este rentabil sa fi satanist. In primul rand, din punct de vedere psihologic, inevitabil vei deveni pesimist sau vei fi predispus la o mentalitate extrema; traim vremuri ce ne solicita destul de mult echilibrul psihic, daca considerati ca extremismul de ordin moral-social este bun, nu aveti decat sa continuati, personal-daca vei veni la mine cu rugamintea sa iti dau o lama de ras intru intalnirea ta cu dracu te voi ajuta cu cea mai mare placere, cred ca te-as ruga sa ma lasi sa te decapitez eu, asa...mai in scarba. Nu ai ABSOLUT NICI O BAZA prin care sa iti intaresti afirmatiile despre puterea sau existenta diavolului, la fel cum si crestinii nu au nici cea mai mica dovada a existentei lui dumnezeu in afara de cateva rateuri cerebrale ce le numesc credinta si o gramada de carti. Religia a fost buna la razboaie si manipulare, atat. Satanismul, pe langa astea, se bazeaza pe prostie. Nu crezi? Te banuiesc ca esti de pe vreo 2 canale de mirc, ai evoluat la forum; bravo tie. Gandeste practic, lasa organizatiile, de orice natura in grija celor ce isi permit sa piarda sau au bani de investit in ele. Inca nu ati inteles ca orice fel de organizare sociala, fie ea de ordin religios, economic, sportiv, cultural, etc. este motiv de controlat populatie, respectiv interese de ordin financiar? Pe langa toate astea, tu ai ales una paguboasa. Minuni, vraji, cercuri, lumanari...peste 20 de ani vei intra la psihiatrie daca vei afirma ca inca mai crezi in astea, acum esti doar ridiculizat. In cadrul "haitelor" de acest gen intra adolescentii complexati(fete supraponderate multumite ca sunt acceptate neconditionat, baieti din familii destramate ce isi cauta afectiunea materna sau deja pierdutul respect de sine din cadrul societatii); intra persoanele influente atrase prin diferite metode(aici vorbesc de slabiciunile lor, sexul, drogurile, crima organizata, afectiuni psihice) devenind ulterior usor santajabili de catre cei ce au investit in organizatie. Ai observat ca vorbesc despre 2 tipuri diferite de adepti.
In Romania, satanismul a fost introdus pe filiera austro-ungara prin '92 devenind un alt mod de crima organizata(droguri, prostitutie, spalare de bani, santaj) si un nou reper "cool" al adolescentilor teribilisti. Au existat diferite forme de organizare in Bucuresti, Constanta, Iasi, Cluj, Timisoara. In majoritatea cazurilor toti s-au ales cu dosare penale, puscarie, sinucidere, zgratie sociala, bts-uri sau boli psihice. Inevitabil, oricine adereaza la astfel de religie, mai devreme sau mai tarziu, daca "se tine de treaba" va pati la fel. Vad ca faci reclama la diferite publicatii de gen, te-ai uitat vreodata la autori? Studiezi sursele? Superficialitatea nu va duce la nimic bun, naivitatea deasemena, prostia mai rau, inconstienta se plateste.
Rog moderatorii sa se implice in acest topic, sunt destui copii pe aici cu acces la aria de religie ce pot fi usor manipulati sau atrasi de aspectele teribiliste ale curentului. Ar fi pacat ca un banal forum sa devina unealta de propaganda satanista fara nici un fel de implicare sau contracarare obiectiva si de bun simt.

Edited by landscape10, 21 June 2007 - 17:43.
la cerere


#63
menssana1984

menssana1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 05.02.2007

 Cafea_albastra, on Jun 21 2007, 05:12, said:

Aproape toate post-urile tale se bazeaza pe "unii spun" si pe "am citit intr-o carte satanista". . Cat despre parerile voastre voi trage concluzia ca aveti sub 18 ani. LaVey a recunoscut cu putin inainte sa moara ca a facut o porcarie, intorcand(nici macar literar) biblia pe dos. Punctul doi ca inclinatie spre satanism ar veni din nevoia veche de cand exista omul de a fi "altcumva". Nu are nimic deosebit, doar acele persoane cu diverse lipsuri vad ceva bun sau percuteaza ceva mai bine mintal atunci cand se simt altcumva decat restul. E nevoia de atragere, in fel si chip. Nu am vazut nimic postat despre hermeneutica, deasemenea moderatorii nu se implica, cam timizi... Pentagrama aceea ce o fluturati ca simbol satanist nu este nici pe departe ce se vrea a fi. Lucifer, deasemenea nu este nici pe departe "raul". Raul este rau, punct. Este cunoscut sub mai multe denumiri, dar nu faceti ghiveci din simbolistica cuvantului "Lucifer". Poate landscape10 ar fi trebuit sa vina si sa posteze, ca un bun si intelept moderator, cateva indrumari din cadrul SRI, cum ar fi faptul ca veti avea de suferit ulterior(pe plan social si financiar) de pe urma unor prostii din tinerete. Indrumarile le veti gasi pe site-ul oficial al serviciului.
Revenind la subiectul de fata, NU-nu este rentabil sa fi satanist. In primul rand, din punct de vedere psihologic, inevitabil vei deveni pesimist sau vei fi predispus la o mentalitate extrema; traim vremuri ce ne solicita destul de mult echilibrul psihic, daca considerati ca extremismul de ordin moral-social este bun, nu aveti decat sa continuati, personal-daca vei veni la mine cu rugamintea sa iti dau o lama de ras intru intalnirea ta cu dracu te voi ajuta cu cea mai mare placere, cred ca te-as ruga sa ma lasi sa te decapitez eu, asa...mai in scarba. Nu ai ABSOLUT NICI O BAZA prin care sa iti intaresti afirmatiile despre puterea sau existenta diavolului, la fel cum si crestinii nu au nici cea mai mica dovada a existentei lui dumnezeu in afara de cateva rateuri cerebrale ce le numesc credinta si o gramada de carti. Religia a fost buna la razboaie si manipulare, atat. Satanismul, pe langa astea, se bazeaza pe prostie. Nu crezi? Te banuiesc ca esti de pe vreo 2 canale de mirc, ai evoluat la forum; bravo tie. Gandeste practic, lasa organizatiile, de orice natura in grija celor ce isi permit sa piarda sau au bani de investit in ele. Inca nu ati inteles ca orice fel de organizare sociala, fie ea de ordin religios, economic, sportiv, cultural, etc. este motiv de controlat populatie, respectiv interese de ordin financiar? Pe langa toate astea, tu ai ales una paguboasa. Minuni, vraji, cercuri, lumanari...peste 20 de ani vei intra la psihiatrie daca vei afirma ca inca mai crezi in astea, acum esti doar ridiculizat. In cadrul "haitelor" de acest gen intra adolescentii complexati(fete supraponderate multumite ca sunt acceptate neconditionat, baieti din familii destramate ce isi cauta afectiunea materna sau deja pierdutul respect de sine din cadrul societatii); intra persoanele influente atrase prin diferite metode(aici vorbesc de slabiciunile lor, sexul, drogurile, crima organizata, afectiuni psihice) devenind ulterior usor santajabili de catre cei ce au investit in organizatie. Ai observat ca vorbesc despre 2 tipuri diferite de adepti.
In Romania, satanismul a fost introdus pe filiera austro-ungara prin '92 devenind un alt mod de crima organizata(droguri, prostitutie, spalare de bani, santaj) si un nou reper "cool" al adolescentilor teribilisti. Au existat diferite forme de organizare in Bucuresti, Constanta, Iasi, Cluj, Timisoara. In majoritatea cazurilor toti s-au ales cu dosare penale, puscarie, sinucidere, zgratie sociala, bts-uri sau boli psihice. Inevitabil, oricine adereaza la astfel de religie, mai devreme sau mai tarziu, daca "se tine de treaba" va pati la fel. Vad ca faci reclama la diferite publicatii de gen, te-ai uitat vreodata la autori? Studiezi sursele? Superficialitatea nu va duce la nimic bun, naivitatea deasemena, prostia mai rau, inconstienta se plateste.
Rog moderatorii sa se implice in acest topic, sunt destui copii pe aici cu acces la aria de religie ce pot fi usor manipulati sau atrasi de aspectele teribiliste ale curentului. Ar fi pacat ca un banal forum sa devina unealta de propaganda satanista fara nici un fel de implicare sau contracarare obiectiva si de bun simt.
de ce spui prostii?
de cand este la moda faptul ca devii infractor daca apartii de o anumita religie, fie ea si satanismul?
cam miroase a nazism genul asta de gandire.
dute la orice sectie de politie sau chiar si la sri si zi-le ca esti satanist, ce crezi ca o sa se intample?
nu dau doi bani pe tine, de abia in clipa in care te apuci sa te incalci legea isi amintesc de tine.
si chestia cu suferitul pe plan social si financiar iarasi de unde a-i scos-o?
asta e discriminare pe fata.
adica numai dreptul la o viata normala, la un credit, la un loc de munca , pe motiv ca ai esti satanist, ca ai facut puscarie, etc.?
asa isi ajuta societatea semenii?

Edited by landscape10, 21 June 2007 - 18:18.
edit quote la cerere


#64
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

 Cafea_albastra, on Jun 21 2007, 05:12, said:

Aproape toate post-urile tale se bazeaza pe "unii spun" si pe "am citit intr-o carte satanista". Nu postez in aria de religie deoarece am o parere foarte proasta despre cum a inteles omul religia. Cat despre parerile voastre voi trage concluzia ca aveti sub 18 ani. LaVey a recunoscut cu putin inainte sa moara ca a facut o porcarie, intorcand(nici macar literar) biblia pe dos. Punctul doi ca inclinatie spre satanism ar veni din nevoia veche de cand exista omul de a fi "altcumva". Nu are nimic deosebit, doar acele persoane cu diverse lipsuri vad ceva bun sau percuteaza ceva mai bine mintal atunci cand se simt altcumva decat restul. E nevoia de atragere, in fel si chip. Nu am vazut nimic postat despre hermeneutica, deasemenea moderatorii nu se implica, cam timizi... Pentagrama aceea ce o fluturati ca simbol satanist nu este nici pe departe ce se vrea a fi. Lucifer, deasemenea nu este nici pe departe "raul". Raul este rau, punct. Este cunoscut sub mai multe denumiri, dar nu faceti ghiveci din simbolistica cuvantului "Lucifer". Poate landscape10 ar fi trebuit sa vina si sa posteze, ca un bun si intelept moderator, cateva indrumari din cadrul SRI, cum ar fi faptul ca veti avea de suferit ulterior(pe plan social si financiar) de pe urma unor prostii din tinerete. Indrumarile le veti gasi pe site-ul oficial al serviciului.
Revenind la subiectul de fata, NU-nu este rentabil sa fi satanist. In primul rand, din punct de vedere psihologic, inevitabil vei deveni pesimist sau vei fi predispus la o mentalitate extrema; traim vremuri ce ne solicita destul de mult echilibrul psihic, daca considerati ca extremismul de ordin moral-social este bun, nu aveti decat sa continuati, personal-daca vei veni la mine cu rugamintea sa iti dau o lama de ras intru intalnirea ta cu dracu te voi ajuta cu cea mai mare placere, cred ca te-as ruga sa ma lasi sa te decapitez eu, asa...mai in scarba. Nu ai ABSOLUT NICI O BAZA prin care sa iti intaresti afirmatiile despre puterea sau existenta diavolului, la fel cum si crestinii nu au nici cea mai mica dovada a existentei lui dumnezeu in afara de cateva rateuri cerebrale ce le numesc credinta si o gramada de carti. Religia a fost buna la razboaie si manipulare, atat. Satanismul, pe langa astea, se bazeaza pe prostie. Nu crezi? Te banuiesc ca esti de pe vreo 2 canale de mirc, ai evoluat la forum; bravo tie. Gandeste practic, lasa organizatiile, de orice natura in grija celor ce isi permit sa piarda sau au bani de investit in ele. Inca nu ati inteles ca orice fel de organizare sociala, fie ea de ordin religios, economic, sportiv, cultural, etc. este motiv de controlat populatie, respectiv interese de ordin financiar? Pe langa toate astea, tu ai ales una paguboasa. Minuni, vraji, cercuri, lumanari...peste 20 de ani vei intra la psihiatrie daca vei afirma ca inca mai crezi in astea, acum esti doar ridiculizat. In cadrul "haitelor" de acest gen intra adolescentii complexati(fete supraponderate multumite ca sunt acceptate neconditionat, baieti din familii destramate ce isi cauta afectiunea materna sau deja pierdutul respect de sine din cadrul societatii); intra persoanele influente atrase prin diferite metode(aici vorbesc de slabiciunile lor, sexul, drogurile, crima organizata, afectiuni psihice) devenind ulterior usor santajabili de catre cei ce au investit in organizatie. Ai observat ca vorbesc despre 2 tipuri diferite de adepti.
In Romania, satanismul a fost introdus pe filiera austro-ungara prin '92 devenind un alt mod de crima organizata(droguri, prostitutie, spalare de bani, santaj) si un nou reper "cool" al adolescentilor teribilisti. Au existat diferite forme de organizare in Bucuresti, Constanta, Iasi, Cluj, Timisoara. In majoritatea cazurilor toti s-au ales cu dosare penale, puscarie, sinucidere, zgratie sociala, bts-uri sau boli psihice. Inevitabil, oricine adereaza la astfel de religie, mai devreme sau mai tarziu, daca "se tine de treaba" va pati la fel. Vad ca faci reclama la diferite publicatii de gen, te-ai uitat vreodata la autori? Studiezi sursele? Superficialitatea nu va duce la nimic bun, naivitatea deasemena, prostia mai rau, inconstienta se plateste.
Rog moderatorii sa se implice in acest topic, sunt destui copii pe aici cu acces la aria de religie ce pot fi usor manipulati sau atrasi de aspectele teribiliste ale curentului. Ar fi pacat ca un banal forum sa devina unealta de propaganda satanista fara nici un fel de implicare sau contracarare obiectiva si de bun simt.


In primul rand daca m-ai cunoaste ai sti ca eu cred despre lavey ca a fost este si va fi un idiot, iar churchofsatan o porcarie, asta o spun si americanilor, o religie bazata numai pe o taxa lunara, contributie, nu e religie, desigur ca vor ajunge in iad, dar in iad sunt demoni sclavi si demoni conducatori.
Nu ma ocup cu vrajile ci doar cu stiinta.

Singura scriere / carte pe care o iau in considerare este "Livri luciferius" nu sunt un adept al neosatanismului / satanismului modern cu atat mai mult al churchofsatanului dar am prieteni prin alte case din america.

Biserca satanista la care te referi tu este cea mai putin reprezentativa pentru satanism, satanismul este discret in primul rand, este legat de diferite parti intunecate printre care si fenomenul  de vampirism, iar ca sa devii satanism in general trebuie sa ai o meditatie privata ca sa zic asa, pentru ca trebuie sa se creeze o legatura intre mentor si elev.

In romania NU exista un fenomen de satanism, exista cel mult cateva influente neosataniste.

Numai cand auzi "biserica satanista" cuvantul "biserica" prezent acolo iti da indoieli, dar cand auzi "house of" ei da, asa parca mai ai incredere.

Si daca ai "tras concluzia" ca am sub 18 ani eu pot doar sa deduc logic faptul ca toate concluziile tale sunt gresite.

Lucifer raul? Cred ca am spus aici sau in alt forum ca nu exista rau absolut si nici bine absolut.

Nu ma droghez, si nu am mai intrat pe mirc de vreo 4 ani.

Aaa, si spun mereu adevarul, asta e arma mea.

"Satanismul a fost introdus", ti-am zis este diferenta intre neosatanism si satanism, desi satanismul evolueaza, nu toate "organizatiile" sunt intr-adevar satanice, unele sunt doar "rele" si atat. Desigur "nu e nimic rau in a fi rau" :)



Nu pot edita mesajul, imi apare doar sa citez, cred ca a trecut prea mult timp de la postare asa ca am sa completez.

Hai sa-ti spun unul dintr motivele pentru care nu il cred pe LaVey

El spune in The Book Of Satan

Quote

Satan reprezinta omoul doar ca un alt animal, uneori mai bun, deseori mai rau decat cele care merg in patru labe, care din cauza "dezvoltarii intelectuale si spirituale" a devenit cel mai vicios animal dintre toate!

In Deitus scrie:

Quote

Satanistii nu sunt veneratori de diavoli. In realitate nu exista nici o forma de venerare intr-un ritual satanic. Deoarece toti zeii sunt creati de om, Satanistii refuza sa trateze creatiile lor ca superiori lor.
Am spus, "Lumea Aeonului este Deitus pentru ca omul a devenit Dumnezeu, cerurile au fost cucerite, si Cei Antici vor domni din nou"

Dupa cum vezi chiar daca Satanismul este o religie a carnii, el pune pret pe cunoastere care include si spiritualitatea si placerile fizice. LaVey se refera doar la carnal nu si la libertatea spirituala.

Edited by Megara, 21 June 2007 - 18:18.
merge posts


#65
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

 Cafea_albastra, on Jun 21 2007, 05:12, said:

Rog moderatorii sa se implice in acest topic, sunt destui copii pe aici cu acces la aria de religie ce pot fi usor manipulati sau atrasi de aspectele teribiliste ale curentului. Ar fi pacat ca un banal forum sa devina unealta de propaganda satanista fara nici un fel de implicare sau contracarare obiectiva si de bun simt.

N-avem cum sa-l inchidem. Daca am face-o i-am transforma pe acesti dezaxati in "victime" persecutate. Prefer ca cei care citesc sa isi faca o parere obiectiva despre fenomen citind argumentele contra. Evident, orice instigare la violenta, ura, etc, se va sanctiona.

#66
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

 ***MIHAI***, on Jun 21 2007, 01:45, said:

aberatii, prin faptul ca satan prin sarpe s-a folosit de eva nu inseamna ca a existat satanismul tot asa cum nu inseamna ca exista crestinismul (aka credinta in Dumnezeul lui Iacov, Isaac, Avraam) in lume, prin faptul ca Dumnezeu exista doar

si chiar de ai avea dreptate ... de ce ar trebui sa cred intr-o kestie care a aparut mai devreme  ?

Mitologia Babiloniana si Mesopotamiana iti spune ceva? Venerarea raului e intalnita in multe culturi precrestine
  Zeita  Tiamat - raul ,haosului primordial ,a dat nastere la o multime de serpi si dragoni . Lua infatisarea unui dragon cu multe capete
Marduk - Intruchiparea binelui,stapanul magiei albe.

E adevarat,in zilele noastre, ''satanismul'' a luat o tenta individualista si nu ar trebui sa se mai numeasca satanism si narcisism. Intre satanism si orice religie monoteista nu exista nicio diferenta,toti se supun unei entitati/forte

#67
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 Cafea_albastra, on Jun 21 2007, 05:12, said:

Rog moderatorii sa se implice in acest topic, sunt destui copii pe aici cu acces la aria de religie ce pot fi usor manipulati sau atrasi de aspectele teribiliste ale curentului. Ar fi pacat ca un banal forum sa devina unealta de propaganda satanista fara nici un fel de implicare sau contracarare obiectiva si de bun simt.
Parerea mea despre acest curent mi-am spus-o pe o alta arie in care se discuta despre satanismul in muzica rock.
Acest curent pe care teribilistii il considera satanism nu are nici o baza biblica. Multi considera ca lucrurile opuse bisericii sunt sataniste ceea ce este total gresit. Daca intrebi orice preot cu scaun la cap iti poate confirma acest lucru. Ba mai mult daca il intrebi iti poate spune ca nu exista nici o definitie clara a satanismului (credinte, simboluri, practici, etc.)
Nici pentagrama si nici vestita cruce intoarsa nu au de-a face cu asta.

#68
wizZard

wizZard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.03.2005
Parerea mea despre satanism e aceeasi parere pe care o am despre orice religie, e periculoasa!

 Megara, on Jun 21 2007, 10:54, said:

preot cu scaun la cap
contradictie de termeni -_-

#69
Cafea_albastra

Cafea_albastra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.02.2007

 menssana1984, on Jun 21 2007, 03:46, said:

de ce spui prostii?
de cand este la moda faptul ca devii infractor daca apartii de o anumita religie, fie ea si satanismul?
cam miroase a nazism genul asta de gandire.
dute la orice sectie de politie sau chiar si la sri si zi-le ca esti satanist, ce crezi ca o sa se intample?
nu dau doi bani pe tine, de abia in clipa in care te apuci sa te incalci legea isi amintesc de tine.
si chestia cu suferitul pe plan social si financiar iarasi de unde a-i scos-o?
asta e discriminare pe fata.
adica numai dreptul la o viata normala, la un credit, la un loc de munca , pe motiv ca ai esti satanist, ca ai facut puscarie, etc.?
asa isi ajuta societatea semenii?
Te-as ruga sa fi atent(a) in caracterizarea celor spuse de mine. Daca esti un refulat(a) al societatii nu veni sa iti exprimi fustrarile pe aici caracterizand ce spun eu drept prostie. Daca aveai interesul sa gasesti logica a ceea ce am scris intrai pe acea pagina, citeai, te informai, imi dadeai dreptate si te duceai dracu sau, la alegere la dumnezeu sau deloc. Nu exemplific de obicei ceea ce afirm decat la cerere tocmai pentru a tria superficialii ca tine ce sunt obisnuiti sa ia o informatie mura-n gura si sa o inghita nemestecata. Citeste trimiterile mele si te vei convinge ca ai scris un post degeaba; daca nu, pusi.

 eversifer, on Jun 21 2007, 04:47, said:

Nu ma ocup cu vrajile ci doar cu stiinta.
Singura scriere / carte pe care o iau in considerare este "Livri luciferius" nu sunt un adept al neosatanismului / satanismului modern cu atat mai mult al churchofsatanului dar am prieteni prin alte case din america.
Biserca satanista la care te referi tu este cea mai putin reprezentativa pentru satanism, satanismul este discret in primul rand, este legat de diferite parti intunecate printre care si fenomenul  de vampirism, iar ca sa devii satanism in general trebuie sa ai o meditatie privata ca sa zic asa, pentru ca trebuie sa se creeze o legatura intre mentor si elev.
In romania NU exista un fenomen de satanism, exista cel mult cateva influente neosataniste.
Numai cand auzi "biserica satanista" cuvantul "biserica" prezent acolo iti da indoieli, dar cand auzi "house of" ei da, asa parca mai ai incredere.
Dupa cum vezi chiar daca Satanismul este o religie a carnii, el pune pret pe cunoastere care include si spiritualitatea si placerile fizice. LaVey se refera doar la carnal nu si la libertatea spirituala.
Stiinta...m-ai facut sa rad. Vampirismul este o idiotenie demonstrata, imi este mila de sanatatea celor ce practica asa ceva, nu e nimic "cul". Satanismul este discret? Mentor si elev? Meditatie privata? Plagiezi masoneria si MISA, faci o ciorba de idei in speranta ca poate-poate cade un copil dintr-asta suparat pe viata. Deasemenea spui ca cercetezi din punct de vedere stiintific pentru ca mai apoi sa ma lasi sa inteleg ca le ai si cu meditatia. Nu ai libertate spirituala? Din ceea ce spui rezulta ca nu, o cauti prin intermediul meditatiei si cercetarii stiintifice asupra unei carti. Toata lumea ta are ca fundament o cartulie obscura si copilaroasa.  Maturizeaza-te. Cercetarea stiintifica presupune sute de ore de munca si o gramada de bani investiti, tu ai timp sa scrii pe internet cu orele, sa intretii blog-uri si site-uri. Daca ai CERCETA stiintific 5 ore, te-ai lasa pagubas. Vis-a-vis de spiritualitate si placere fizica: nu exista nici o baza literara, stiintifica, in ceea ce faci prin simplul fapt ca NU FACI NIMIC si NU AI REPERE. Unde ai descoperit placeri fizice in cartulia aia?Ce repere ai avut? Spui avioane mai; cel mult ai o problema de ordin sexual, ti se scoala doar daca stii ca esti inconjurat de lumanari sau accesorii specifice. Un simplu fetis. Spor la treaba.

Edited by Megara, 21 June 2007 - 11:37.
Merge posts. Foloseste butonul EDIT. Mesajele consecutive se sterg.


#70
menssana1984

menssana1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 05.02.2007

Quote

Revenind la subiectul de fata, NU-nu este rentabil sa fi satanist. In primul rand, din punct de vedere psihologic, inevitabil vei deveni pesimist sau vei fi predispus la o mentalitate extrema; traim vremuri ce ne solicita destul de mult echilibrul psihic, daca considerati ca extremismul de ordin moral-social este bun, nu aveti decat sa continuati
personal-daca vei veni la mine cu rugamintea sa iti dau o lama de ras intru intalnirea ta cu dracu te voi ajuta cu cea mai mare placere, cred ca te-as ruga sa ma lasi sa te decapitez eu, asa...mai in scarba.

ziceai ceva de extremism?compatimeai pe cineva ca sufera sau va suferi in viata de extremism? <_<

Quote

Nu ai ABSOLUT NICI O BAZA prin care sa iti intaresti afirmatiile despre puterea sau existenta diavolului, la fel cum si crestinii nu au nici cea mai mica dovada a existentei lui dumnezeu in afara de cateva rateuri cerebrale ce le numesc credinta si o gramada de carti.
dar tu ce baza ai?

Quote

Inca nu ati inteles ca orice fel de organizare sociala, fie ea de ordin religios, economic, sportiv, cultural, etc. este motiv de controlat populatie, respectiv interese de ordin financiar

cam asta e ideea de baza a societatii actuale astept sa imi zici cum ai facut tu sa scapi de toate aceste grupuri, partide, interese, societati, sindicate,alte forme de organizare,etc.

 Cafea_albastra, on Jun 21 2007, 12:07, said:

Te-as ruga sa fi atent(a) in caracterizarea celor spuse de mine. Daca esti un refulat(a) al societatii nu veni sa iti exprimi fustrarile pe aici caracterizand ce spun eu drept prostie. Daca aveai interesul sa gasesti logica a ceea ce am scris intrai pe acea pagina, citeai, te informai, imi dadeai dreptate si te duceai dracu sau, la alegere la dumnezeu sau deloc. Nu exemplific de obicei ceea ce afirm decat la cerere tocmai pentru a tria superficialii ca tine ce sunt obisnuiti sa ia o informatie mura-n gura si sa o inghita nemestecata. Citeste trimiterile mele si te vei convinge ca ai scris un post degeaba; daca nu, pusi.
Stiinta...m-ai facut sa rad. Vampirismul este o idiotenie demonstrata, imi este mila de sanatatea celor ce practica asa ceva, nu e nimic "cul". Satanismul este discret? Mentor si elev? Meditatie privata? Plagiezi masoneria si MISA, faci o ciorba de idei in speranta ca poate-poate cade un copil dintr-asta suparat pe viata. Deasemenea spui ca cercetezi din punct de vedere stiintific pentru ca mai apoi sa ma lasi sa inteleg ca le ai si cu meditatia. Nu ai libertate spirituala? Din ceea ce spui rezulta ca nu, o cauti prin intermediul meditatiei si cercetarii stiintifice asupra unei carti. Toata lumea ta are ca fundament o cartulie obscura si copilaroasa.  Maturizeaza-te. Cercetarea stiintifica presupune sute de ore de munca si o gramada de bani investiti, tu ai timp sa scrii pe internet cu orele, sa intretii blog-uri si site-uri. Daca ai CERCETA stiintific 5 ore, te-ai lasa pagubas. Vis-a-vis de spiritualitate si placere fizica: nu exista nici o baza literara, stiintifica, in ceea ce faci prin simplul fapt ca NU FACI NIMIC si NU AI REPERE. Unde ai descoperit placeri fizice in cartulia aia?Ce repere ai avut? Spui avioane mai; cel mult ai o problema de ordin sexual, ti se scoala doar daca stii ca esti inconjurat de lumanari sau accesorii specifice. Un simplu fetis. Spor la treaba.
toata stiinta pe care o aduci tu in fata a inceput de la un vis, de la o imaginatie.
asa ca nu ma nega implicarea spiritualitatii in stiinta.
daca toata lumea ar fi asa cum vrei tu sa fie, probabil ca ai arde chiar acuma pt ceea ce pretinzi ca stii.

Edited by Megara, 21 June 2007 - 18:00.
Stalcire de nickname. Merge posts... foloseste butonul EDIT


#71
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

 Cafea_albastra, on Jun 21 2007, 12:07, said:

Stiinta...m-ai facut sa rad. Vampirismul este o idiotenie demonstrata, imi este mila de sanatatea celor ce practica asa ceva, nu e nimic "cul". Satanismul este discret? Mentor si elev? Meditatie privata? Plagiezi masoneria si MISA, faci o ciorba de idei in speranta ca poate-poate cade un copil dintr-asta suparat pe viata. Deasemenea spui ca cercetezi din punct de vedere stiintific pentru ca mai apoi sa ma lasi sa inteleg ca le ai si cu meditatia. Nu ai libertate spirituala? Din ceea ce spui rezulta ca nu, o cauti prin intermediul meditatiei si cercetarii stiintifice asupra unei carti. Toata lumea ta are ca fundament o cartulie obscura si copilaroasa.  Maturizeaza-te. Cercetarea stiintifica presupune sute de ore de munca si o gramada de bani investiti, tu ai timp sa scrii pe internet cu orele, sa intretii blog-uri si site-uri. Daca ai CERCETA stiintific 5 ore, te-ai lasa pagubas. Vis-a-vis de spiritualitate si placere fizica: nu exista nici o baza literara, stiintifica, in ceea ce faci prin simplul fapt ca NU FACI NIMIC si NU AI REPERE. Unde ai descoperit placeri fizice in cartulia aia?Ce repere ai avut? Spui avioane mai; cel mult ai o problema de ordin sexual, ti se scoala doar daca stii ca esti inconjurat de lumanari sau accesorii specifice. Un simplu fetis. Spor la treaba.

Nu este vorba de vampirii pe care ii stii tu, sunt mai multe tipuri de vampiri, iar fenomenul de vampirism nu este ce crezi tu, sunt de exemplu asa zisii psi-vampiri, oricum eu nu le am cu vampirii doar cu demonii  ;)  

Misa e contra masoneriei eu sunt contra misa.

Livri Luciferius a fost scrisa dupa ce Isus a murit, e aproximativ la fel de veche cum e biblia, restul cartilor le citesc doar ca lectura.

Ti-am mai spus cu sexualitatea, LaVey se bazeaza pe carnal, cum si misa se bazeaza pe sexualitate, satanismul este mult mai mult, am incercat sa-ti dau exemple din carti dar se pare ca prejudecatile tale sunt infipte adanc asa ca discutia nu are sens, unul din principiile sataniste este sa-ti faci bine (da, bine, ai citit bine, vezi, satanismul nu este doar despre rau) tie nu la altii, iar cat timp ai prejudecati discutia asta nu face bine nici tie nici mie.

 Cafea_albastra, on Jun 21 2007, 12:07, said:

Te-as ruga sa fi atent(a) in caracterizarea celor spuse de mine. Daca esti un refulat(a) al societatii nu veni sa iti exprimi fustrarile pe aici caracterizand ce spun eu drept prostie. Daca aveai interesul sa gasesti logica a ceea ce am scris intrai pe acea pagina, citeai, te informai, imi dadeai dreptate si te duceai dracu sau, la alegere la dumnezeu sau deloc. Nu exemplific de obicei ceea ce afirm decat la cerere tocmai pentru a tria superficialii ca tine ce sunt obisnuiti sa ia o informatie mura-n gura si sa o inghita nemestecata. Citeste trimiterile mele si te vei convinge ca ai scris un post degeaba; daca nu, pusi.

Tu esti cel care nu analizeaza informatiile pentru a cunoaste adevarul pentru ca tu esti cel cu prejudecati.

 ***MIHAI***, on Jun 21 2007, 01:45, said:

aberatii, prin faptul ca satan prin sarpe s-a folosit de eva nu inseamna ca a existat satanismul tot asa cum nu inseamna ca exista crestinismul (aka credinta in Dumnezeul lui Iacov, Isaac, Avraam) in lume, prin faptul ca Dumnezeu exista doar

si chiar de ai avea dreptate ... de ce ar trebui sa cred intr-o kestie care a aparut mai devreme  ?

daca tu crezi ca Biblia e adevarata atunci ai face bine sa crezi si ceea ce zice ea
Satan va fi aruncat in iazul cu foc si cu pucioasa !
a fost infrant la Golgota, cand L-a ispitit pe Mesia, etc
uita-te cum ii ziceau dracii Lui Isus ! arunca-ne in porci ... ce ai cu noi caci inca nu ne-a venit ceasul
ai vazut oameni indraciti ? na ... de ce tipa si sunt asa de jenanti ...

Am citat undeva din Deitus, citeste Deitus si vei vedea care este treaba cu Dumnezeu, ce e si cum e in realitate, si cu oamenii, ce sunt ei intr-adevar.

Deitus despre magie (chestia asta cu magia e relativa, eu spun doar ca mintea umana are forte nebanuite)
"
Orice religie are o anumita forma de ritual sau ceremonie pe care o practica, dar Satanistul realizeaza ca magia reprezinta abilitatea mintii umane de a schimba lumea naturala.
"

Detius despre societate
"
"Ce e raul si ce e binele?" intreaba Satanistul.
"Daca ucizi pentru tara esti numit erou, daca ucizi din razbunare este rau si esti numit criminal"
"

Deitus despre crestini
"
Satanistul condamna Cresinul, nu pentru ofensele (jignirile) aduse de el dar mai ales pentru ipocrizia sa.
"

Deitus despre diavol
"
Va intrebati, dece se numeste Satanisul Satanist daca nu crede in existenta literala a diavolului?
"

Pentru raspuns citit cartea -_-

P.S. Imi apare "You have posted more than the allowed number of quoted blocks of text" si a trebuit sa folosesc ghilimelele.

Edited by eversifer, 21 June 2007 - 18:01.


#72
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 eversifer, on Jun 21 2007, 18:31, said:

Am citat undeva din Deitus, citeste Deitus si vei vedea care este treaba cu Dumnezeu, ce e si cum e in realitate, si cu oamenii, ce sunt ei intr-adevar.
de ce si cum un anume Deitus poate spune adevarul iar ~40 oameni nu (in Biblie) ?
hm ...

un adevar , chiar si la o judecatorie, o marturie care sa tina se face atunci cand minim 2 oameni o sustin ...


dar daca Deitus zice ... inseamna ca e adevarat, maica ... nu ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate