Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Satanismul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
673 replies to this topic

#19
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
si casa poporului, nu uita casa poporului :D

#20
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
esti botezat in iordan?

#21
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Multi oameni "odihniti" mai sunt pe lumea asta.....V-ati gasit pe ce sa va certati.

#22
Zanetti`

Zanetti`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 23.11.2005

 Mortimer, on Jan 11 2007, 20:56, said:

Spuneti ce parere aveti despre cultul satanist... tot ceea ce este legat de acesta, de magia neagra, puterea pentagramelor etc. Momentan nu sunt satanist... nu stiu ce sa mai cred... am o mica tenta de crestinism, dar sunt strans legat si sunt captivat de pentagrame (cele cu un singur colt in jos), am citit o gramada de articole deste ele, stiu in mare marte tot ceea ce pot face, istoria lor, simbolurile. Intrebati/raspundeti cu ce vreti, cu toate ca nu cred ca voi gasi prea multe replay-uri aici


Mai bine te-ai ruga la Dumnezeu ... ai posti cateva zile si ai citi din biblie ; sau ai putea sta de vorba cu niste oameni duhovnicesti sa vezi ce parere au despre ocultism. Nici nu iti dai seama in ce te bagi si ce putere are satana ... fi intelept si roaga-te la Dumnezeu sa te ierte de aceste ganduri oculte.

Deutetronom 18 :10
Sã nu fie la tine nimeni care sã-ºi treacã pe fiul sau pe fiica lui prin foc, nimeni care sã aibã meºteºugul de ghicitor, de cititor în stele, de vestitor al viitorului, de vrãjitor,
11  de descântãtor, nimeni care sã întrebe pe cei ce cheamã duhurile sau dau cu ghiocul, nimeni care sã întrebe pe morþi.
12  Cãci oricine face aceste lucruri este o urîciune înaintea Domnului;


#23
sayae

sayae

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.10.2006
ok...din pacate nu am putut citi majoritatea raspunsurilor, dar pentagramele intoarse au mai multa legatura (inafara satanismului etc) cu plasarea fizicului asupra astralului. Elementele (4 colturi) si coltul de sus (akasha=spirit) sunt intoarse astfel incat focul (scanteia care se presupune ca a dar viata) si pamantul (din ce a fost creat omul in diverse religii) sunt deasupra. Este in anumite religii ca un simbol al incepatorilor (initiatilor) ei neajungand inca la stadiul superior(spirit asupra materiei). Cu pentagramele intoarse nu prea ai ritualuri, maj fiind cu cele normale. Bafta cu ceea ce cauti...dar nu cred ca o sa dureze mult aceasta fascinatie.

#24
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

 sayae, on Feb 20 2007, 20:23, said:

ok...din pacate nu am putut citi majoritatea raspunsurilor, dar pentagramele intoarse au mai multa legatura (inafara satanismului etc) cu plasarea fizicului asupra astralului. Elementele (4 colturi) si coltul de sus (akasha=spirit) sunt intoarse astfel incat focul (scanteia care se presupune ca a dar viata) si pamantul (din ce a fost creat omul in diverse religii) sunt deasupra. Este in anumite religii ca un simbol al incepatorilor (initiatilor) ei neajungand inca la stadiul superior(spirit asupra materiei). Cu pentagramele intoarse nu prea ai ritualuri, maj fiind cu cele normale. Bafta cu ceea ce cauti...dar nu cred ca o sa dureze mult aceasta fascinatie.


Au legatura si cu astralul si cu satanismul.

In iad sunt demoni "de apa" " de foc" etc  ;)

Pentagrama lui Solomon


[ http://www.greatdreams.com/Qabalah/Pentagram-of-Solomon.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau pentagrama din vrajitorie care inseamna "bun"

[ http://www.spellsandmagic.com/pent_elements.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si cea intoarsa care inseamna "rau"

[ http://www.illuminati-news.com/graphics/pentagram(1).png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La ce te referi cu "ritualuri"? In trecut erau vrajitoare care faceau "ritualuri" cu ajutorul / pentru deomoni, acelea erau ritualuri vrajitoresti sau satanice? Depinde din ce punct de vedere privesti, exista foarte multe ritualuri satanice in istoria omenirii.

[ http://www.cosmichex.com/images/pentagram.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In general pentagrama inversata a fost legata de magia neagra si bineinteles ca satanismul s-a modernizat odata cu raspandirea crestinismului in lume, putem vorbi chiar de un neosatanism. :rolleyes:

#25
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
Deci colturile pentagramei definesc cele 5 elemente?

#26
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

 ILoveMyBunny, on Jun 18 2007, 09:38, said:

Deci colturile pentagramei definesc cele 5 elemente?


In principiu da.

In univers pentru fiecar "ceva" exista opusul lui, asa cum pentru bine exista rau.

Pentagrama inseamna teoretic acelasi lucru fie ca e in "sus" sau in "jos" (sus/jos depinde cum privesti) practic insa poate fi buna sau rea.

A zis shefu' sa continuam aici asa ca am sa dau un citat la ce am scris ultimul post la Yezidiz:

Quote

Topicul asta e cam aiurea in opinia mea pentru ca face trimite la venerarea directa a lui Lucifer/Satan.

Inainte de a venera un dumnezeu unic oamenii venerau diferiti demoni, demonii sunt in "slujba" lui Satan

Edited by eversifer, 18 June 2007 - 09:15.


#27
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
Oamenii au simtit mereu nevoia sa venereze ceva supranatural. In Babilon a fost venerat mai mult raul. Societatea a evoluat,iar in Roma antica si in Grecia antica zeii aveau si bine si rau. Aceasta,in opinia mea,e forma ideala de a prezenta un idol. BINE-RAU- asa sunt oamenii,asa e si Dumnezeu pentru ca Lucifer este o bucata din El,Lucifer a fost creat de el,iar binele absolut nu poate crea raul absolut. Asa ca Dumnezeu e bine si rau, Treimea si Satan,yin si yang.

#28
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

 ILoveMyBunny, on Jun 18 2007, 10:30, said:

Oamenii au simtit mereu nevoia sa venereze ceva supranatural. In Babilon a fost venerat mai mult raul. Societatea a evoluat,iar in Roma antica si in Grecia antica zeii aveau si bine si rau. Aceasta,in opinia mea,e forma ideala de a prezenta un idol. BINE-RAU- asa sunt oamenii,asa e si Dumnezeu pentru ca Lucifer este o bucata din El,Lucifer a fost creat de el,iar binele absolut nu poate crea raul absolut. Asa ca Dumnezeu e bine si rau, Treimea si Satan,yin si yang.


Da, dar Lucifer zice:

Quote

Cel care este Dumnezeu aude vorbele lui Dumnezeu;
Deci voi nu le auziti pentru ca nu sunteti Dumnezeu

Asa ca toate cartile despre divinitate sunt doar perceptia oamenilor despre divinitate pentru ca nu are cum sa fie altfel. :rolleyes:

Si mai spune:

Quote

Si pentru ca va spun adevarul, voi nu o sa ma credeti

Edited by eversifer, 18 June 2007 - 09:45.


#29
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

 eversifer, on Jun 18 2007, 10:40, said:

Da, dar Lucifer zice:

Unde zice?

#30
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

 ILoveMyBunny, on Jun 18 2007, 11:18, said:

Unde zice?


In "Libri Luciferius" am scris pe SP la literatura.

Lucifer nu e Dumnezeu deci vorbele lui pot fi auzite  :rolleyes:

Edited by eversifer, 18 June 2007 - 10:25.


#31
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

 eversifer, on Jun 18 2007, 11:24, said:

In "Libri Luciferius" am scris pe SP la literatura.

Lucifer nu e Dumnezeu deci vorbele lui pot fi auzite  :rolleyes:

Am auzit de aceasta carte,stiu ca e destul de veche,dar Lucifer vine din Dumnezeu conform Bibliei.

#32
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 eversifer, on Jun 18 2007, 11:24, said:

In "Libri Luciferius" am scris pe SP la literatura.

Lucifer nu e Dumnezeu deci vorbele lui pot fi auzite  :rolleyes:
pot fi auzite de unii, probabil... asa cum si vorbele lui Dumnezeu au fost auzite de unii.

 ILoveMyBunny, on Jun 18 2007, 11:30, said:

Am auzit de aceasta carte,stiu ca e destul de veche,dar Lucifer vine din Dumnezeu conform Bibliei.
a fost un inger creat de Dmnezeu dar a cazut in dizgratie.

Edited by Megara, 18 June 2007 - 10:32.


#33
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006

Quote

Cel care este Dumnezeu aude vorbele lui Dumnezeu;
Deci voi nu le auziti pentru ca nu sunteti Dumnezeu

Dupa aceeasi logica se pot deduce urmatoarele:

Quote

Cel care este Satan aude vorbele lui Satan;
Deci voi nu le auziti pentru ca nu sunteti Satan

Gresesc?

#34
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

 Megara, on Jun 18 2007, 11:31, said:

a fost un inger creat de Dmnezeu dar a cazut in dizgratie.
Exact,deci Dumnezeu a fost capabil sa creeze raul,lucru care nu-l putea face din bine,deci Dumnezeu este Bine si Rau in aceeasi entitate,asa cum e si creatia sa.

#35
eversifer

eversifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.06.2007

 ILoveMyBunny, on Jun 18 2007, 11:30, said:

Am auzit de aceasta carte,stiu ca e destul de veche,dar Lucifer vine din Dumnezeu conform Bibliei.

Quote

Teama de Dumnezeu e inceputul cunoaterii;
dar prostii dispretuiesc cunoasterea si intelegerea

Da, vine de la Dumnezeu asa zice si el.  :rolleyes:

Quote

Aoi vei intelege teama de Dumnezeu si vei gasi cunoasterea (inteleptiunea) lui Dumnezeu

 placebo87, on Jun 18 2007, 11:34, said:

Dupa aceeasi logica se pot deduce urmatoarele:
Gresesc?
Da, pentru ca Satan nu e Dumnezeu.

In Coran de exemplu se spune ca Dumnezeu la creat pe Adam si a spus tuturor ingerilor sa i se inchine lui Adam, iar Lucifer a refuzat si el si cu alti ingeri au plecat.

Adevarul, cine stie oare adevarul

 ILoveMyBunny, on Jun 18 2007, 11:37, said:

Exact,deci Dumnezeu a fost capabil sa creeze raul,lucru care nu-l putea face din bine,deci Dumnezeu este Bine si Rau in aceeasi entitate,asa cum e si creatia sa.

O sa vezi in apocalipsa lui Lucifer ca e chiar foarte rau Dumnezeu  :rolleyes:

Edited by eversifer, 18 June 2007 - 10:45.


#36
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006

 eversifer, on Jun 18 2007, 11:41, said:

Da, pentru ca Satan nu e Dumnezeu.

In Coran de exemplu se spune ca Dumnezeu la creat pe Adam si a spus tuturor ingerilor sa i se inchine lui Adam, iar Lucifer a refuzat si el si cu alti ingeri au plecat.

Adevarul, cine stie oare adevarul

Ceea ce afirma acel citat pare cel putin stupid. Adica Dumnezeu nu poate vorbi oamenilor, datorita faptului ca acestia se afla intr-o pozitie inferioara fata de el, dar Satan poate chiar daca si el este creatia lui D-zeu si este superior oamenilor.
Eu cred ca daca Satan poate e evident ca si Dumnezeu poate! Nu?  :huh:
Nu am citit Coranul, dar mi-e greu sa cred ca Adam, Lucifer si Dumnezeu sunt persoanje coranice.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate