Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Colet valoare Londra București

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 

Satanismul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
673 replies to this topic

#649
thomas222

thomas222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 08.12.2011

View Postdancingcolors, on 23rd May 2012, 08:34, said:

mie imi strici iluziile? poate lui thomas222, el a afirmat ca a comunicat cu Behemot, nu eu.
thomas vroia sa vada daca chiar crezi prostiile astea :)

#650
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postthomas222, on 23rd May 2012, 09:45, said:

thomas vroia sa vada daca chiar crezi prostiile astea :)


daca nu cred in satana inseamna ca nu cred nici in Dumnezeu, corect, da?

#651
thomas222

thomas222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 08.12.2011

View Postdancingcolors, on 23rd May 2012, 09:32, said:

daca nu cred in satana inseamna ca nu cred nici in Dumnezeu, corect, da?

nus ce crezi tu dar astea nu sunt exclusive neaparat

#652
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postthomas222, on 23rd May 2012, 10:34, said:

nus ce crezi tu dar astea nu sunt exclusive neaparat

evident ca sunt, nu poti crede in Dumnezeu si sa nu iei in considerare ocultismul, atat de prezent in Biblie! vrei sa-ti arat unde scrie ca trebuie sa ne ferim de ocultism/magie, fiind o legatura care se face cu duhurile necurate? cum poti respinge ceea ce Scripturile arata cu atata limpezime?

#653
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
de ce tre sa ne ferim de ocultism si magie si de ce sint considerate pacate?

#654
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 23rd May 2012, 12:38, said:

de ce tre sa ne ferim de ocultism si magie si de ce sint considerate pacate?
Uite de asta:

13. Eu sunt Alfa si Omega, cel dintai si cel de pe urma, inceputul si sfarsitul.
14. Fericiti cei ce spala vesmintele lor ca sa aiba stapanire peste pomul vietii si prin porti sa intre in cetate!
15. Afara cainii si vrajitorii si desfranatii si ucigasii si inchinatorii de idoli si toti cei ce lucreaza si iubesc minciuna!
16. Eu, Iisus, am trimis pe ingerul Meu ca sa marturiseasca voua acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt radacina si odrasla lui David, steaua care straluceste dimineata.
(Apocalipsa 22:13-16)

Si Ma voi apropia de voi ca sa va judec si voi fi martor grabnic impotriva vrajitorilor, a desfranatilor si a celor care jura stramb, impotriva celor care asupresc pe simbrias, pe vaduva si pe orfan, apasa pe cel strain si nu se tem de Mine, zice Domnul Savaot. (Maleahi 3:5)

Caci terafimii rostesc cuvinte desarte, vrajitorii au vedenii mincinoase, si spun visuri amagitoare si mangaieri desarte. Pentru aceasta ei au plecat ca o turma si au fost supusi, caci n-aveau pastor. (Zaharia 10:2)

Si din mana ta voi nimici pe vrajitori si tu nu vei mai avea ghicitori; (Miheia 5:11)

Caci nesupunerea este un pacat la fel cu vrajitoria si impotrivirea este la fel cu inchinarea la idoli. Pentru ca ai lepadat cuvantul Domnului, si El te-a lepadat, ca sa nu mai fii rege peste Israel". (1 Regi 23:15)

Daca vreun suflet va alerga la cei ce cheama mortii si la vrajitorii, ca sa desfraneze in urma lor, Eu voi intoarce fata Mea impotriva sufletului aceluia si-l voi pierde din poporul lui. (Levitic 20:6)

Sa nu alergati la cei ce cheama mortii, pe la vrajitori sa nu umblati si sa nu va intinati cu ei. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru. (Levitic 19:31)

Edited by mario_bril, 23 May 2012 - 11:57.


#655
POLITIC-SCEPTIC

POLITIC-SCEPTIC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 10.02.2012

View PostMotanu13, on 22nd May 2012, 19:20, said:

De ce ? credeam ca te bucuri. :coolspeak:
Am deschis și eu pagina asta de curiozitate, dar părerea mea ca sunt multi dili dili aici care au probleme medicale și confunda boala cu Lucifer .
In rest am stat mult o perioada pe Ieșirea din Matrix-http://fymaaa.blogspot.com/ sunt enorm de multi dili dili care sunt fani ai lui Lucifer, mai mult sau mai puțin declarați.
Moderatorii sunt înrăiți fani ai satanismului dar joaca un teatru de 2 lei și baneaza creștinii la greu.
Pe Ieșirea din Matrix-http://fymaaa.blogspot.com in afara de elogiul adus permanent lui Lucifer este o campanie agresiva a tradițiilor românești si de combatere a sentimentului patriotic, încât cred ca fac parte dintr-un plan care vizează interese străine concentrate în special pe Transilvania.
Se aproprie vremurile anunțate de Scriptura și nu trebuie sa ne miram ca admiratorii declarați ai lui Lucifer se înmulțesc si cred  ca nu ne putem opune planului lui Dumnezeu.
Vin vremuri tare tulburi .  :peacefingers:

#656
thomas222

thomas222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 08.12.2011

View Postdancingcolors, on 23rd May 2012, 10:05, said:

evident ca sunt, nu poti crede in Dumnezeu si sa nu iei in considerare ocultismul, atat de prezent in Biblie! vrei sa-ti arat unde scrie ca trebuie sa ne ferim de ocultism/magie, fiind o legatura care se face cu duhurile necurate? cum poti respinge ceea ce Scripturile arata cu atata limpezime?

pentru ca-s ateu

#657
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmario_bril, on 23rd May 2012, 12:44, said:

Uite de asta:
Si ce propui, iar o mica vanatoare de vrajitoare? Macar de ati incepe cu vrajitoarele astea de la noi mai "colorate"  :thumbup:

#658
ordinaryfantasy

ordinaryfantasy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 23.03.2012

View Postdancingcolors, on 23rd May 2012, 11:05, said:

cum poti respinge ceea ce Scripturile arata cu atata limpezime?

Cum poti accepta ceea ce Scripturile arata cu atata limpezime ?

#659
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmario_bril, on 23rd May 2012, 12:44, said:

Uite de asta:

13. Eu sunt Alfa si Omega, cel dintai si cel de pe urma, inceputul si sfarsitul.
................................
16. Eu, Iisus, am trimis pe ingerul Meu ca sa marturiseasca voua acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt radacina si odrasla lui , steaua care straluceste dimineata.
(Apocalipsa 22:13-16)[/b]
mario, citatele date de tine le cunosc mai putin ce scrie in apocalipsa pe care in momentul de fata refuz sa o citesc pentru ca nu inteleg nimic.
problema e de ce e considerata asa mare pacat "vrajitoria", nu daca e considerata pacat. si cind ma refer la "vrajitorie" nu ma refer la inselaciunea pe care o comit vrajitoarele colorate pe care le aminteste luci, ci ma refer la magie, care e cu totul altceva.
apoi mi se pare f interesant versetul, citat de tine, in care Isus este asemuit cu steaua diminetii care de fapt e luceafarul, luceafar care e asociat cu lucifer "un inger de lumina" transformat in credinta ortodoxa in satan.

#660
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postlucifer76, on 23rd May 2012, 14:08, said:

Si ce propui, iar o mica vanatoare de vrajitoare? Macar de ati incepe cu vrajitoarele astea de la noi mai "colorate"  :thumbup:
Eu nu am propus nimic. cirus6 m-a intrebat care ar fi motivele pentru care crestinismul nu este de acord cu magia si i-am furnizat baza teologica. Atat. Pe mine nu ma intereseaza nici daca sunt si nici daca nu sunt vrajitoare. Nu e problema mea, si nici a religiei in sine. Nu am venit pe pamant sa fac ordine, intelegi?

View Postcirus6, on 23rd May 2012, 14:29, said:

mario, citatele date de tine le cunosc mai putin ce scrie in apocalipsa pe care in momentul de fata refuz sa o citesc pentru ca nu inteleg nimic.
problema e de ce e considerata asa mare pacat "vrajitoria", nu daca e considerata pacat. si cind ma refer la "vrajitorie" nu ma refer la inselaciunea pe care o comit vrajitoarele colorate pe care le aminteste luci, ci ma refer la magie, care e cu totul altceva.
apoi mi se pare f interesant versetul, citat de tine, in care Isus este asemuit cu steaua diminetii care de fapt e luceafarul, luceafar care e asociat cu lucifer "un inger de lumina" transformat in credinta ortodoxa in satan.
Magia este numita in Biblia ortodoxa vrajitorie. Este o chestiune de nominare si nu una de nuanta. Deci putem concluziona ca Biblia se refera la magie, fara doar si poate.

Cu privire la ceea ce ai semnalat, da, este extrem de interesant. Insa trebuie sa dezbatem mai intens problema asta dupa ce ma documentez si eu.  :peacefingers:

Edited by mario_bril, 23 May 2012 - 13:31.


#661
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pe mine ma interesa parerea ta, nu mormanul de citate.

#662
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postlucifer76, on 23rd May 2012, 15:12, said:

Pe mine ma interesa parerea ta, nu mormanul de citate.
Nu ai intrebat asta. Ai spus cu totul altceva:

View Postlucifer76, on 23rd May 2012, 14:08, said:

Si ce propui, iar o mica vanatoare de vrajitoare? Macar de ati incepe cu vrajitoarele astea de la noi mai "colorate"  :thumbup:

Daca te va interesa parerea mea, ti-o voi spune.

#663
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postordinaryfantasy, on 23rd May 2012, 14:10, said:

Cum poti accepta ceea ce Scripturile arata cu atata limpezime ?

din cauza asta, ca Scripturile sunt ignorate, multi merg pe la vrajitori si astfel se expun pericolelor incat ajung chiar sa innebuneasca (vezi cazul lui Petriceicu Hasdeu)

#664
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006
Ei lasă, omul a avut probleme mai grave, i-a murit fiică-sa etc. Nu cred că a înnebunit din cauza vrăjitorilor.
Vrăjitorii nici nu sînt în stare să facă altceva decît să ia banii la fraieri.

#665
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postcirus6, on 23rd May 2012, 14:29, said:

ci ma refer la magie, care e cu totul altceva.
Ce e? Avem dovezi? Sau e la fel cu piatra filozofala si alte bullshituri.

#666
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
telekinezia, hipnoza, telepatia tin de magie. da alchimia si magia au mers mina in mina acu citeva sute de ani. ce dovezi sa avem cind tot ce tine de cunoasterea adevarata e tinut sub cheie?
totusi un satanist adevarat cred ca ar putea sa-ti povesteasca mai multe despre magie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate