Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Romtelecom sub aripa Telekom Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005
Grupurile de telecomunicatii Telekom Austria si Hellenic Telecom (OTE) se afla in negocieri avansate de fuziune, iar detaliile privind o eventuala tranzactie ar putea fi stabilite chiar la inceputul acestui an, relateaza cotidianul austriac Kurier. Grupurile implicate pastreaza tacerea asupra discutiilor, dar acestea sunt intr-un stadiu avansat, iar tranzactia este sprijinita de guvernul de la Viena. Grupul rezultat ar avea o capitalizare de piata de peste 20 mld. euro si 26.000 de angajati, iar sediul central va fi stabilit la Viena. Cele doua companii au valori de piata apropiate, de circa 11 mld. euro fiecare, si profituri apropiate ca valoare. Castigul companiei elene pentru 2006 este estimat la 650 mil. Pentru varianta integrala, aboneaza-te Articol integral exclusiv pentru abonati

Sursa ZF

In plus :

Telekom Austria, OTE close to merger - Austrian press
From Dow Jones Newswires
10 January 2007
Agreement could be finalised this spring, report says.
Telekom Austria AG and Greece's Hellenic Telecommunications Organization SA, are close to agreement on a merger, to be finalized this spring, according to a report in Austrian newspaper Kurier Wednesday.  


Kurier said that negotiations between the two companies are rumored to have reached an advanced stage. It also said that the merger plan has the support of Social Democrat leader Alfred Gusenbauer, who takes office as Austrian chancellor Thursday.

The Austrian state currently holds a stake of just over 25% in Telekom Austria, which according to Kurier will fall to around 11% if the merger goes through. The merged company will have its headquarters in Vienna, Kurier reports.

A spokeswoman for Telekom Austria declined to comment on the rumors.

Newspaper Web site: http://www.kurier.at


Se pare ca sediul final va fi la Viena.

#2
ThunderRa

ThunderRa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 02.05.2006
Deja se discuta pe alte topicuri in "Romtelecom". Si informatia nu e completa daca nu prezinta si posibilitatea ca nemtii de la DT sa aiba un cuvant de spus ...sau o particica din actiuni :D Prin decembrie cand am spus ca se va intampla ceva de genul asta nu m-a crezut nimeni :D

Edited by ThunderRa, 11 January 2007 - 18:09.


#3
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
"aonPur beinhaltet:

Fair Use Prinzip (20 GB)Bandbreite: bis zu 2048 kbit/s Downstream, bis zu 384 kbit/s Upstream5 Mailboxen und 25 E-MailadressenWebmail zum Nutzen der persönlichen Mailboxen von unterwegs20 MB Webspace für Ihre persönliche HomepageOnlinestatistik – Sie haben Ihr Datenguthaben immer unter Kontrolle"

de pe situl Telekom Austria...
deci la 59,99 euro avem ceva de genu la ADSL :
Trafic 20 GB
Download 2048
Upload 384
20 MB Http(hosting)

Iar abonamentul de baza la TV ii 19 euro....

Deci ii de rau...

nu stiu daca o sa le convina sa lase preturile mai jos pe la noi...

Edited by add2005, 11 January 2007 - 18:10.


#4
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 05.02.2002
Am vazut ce oferta proasta au austriecii la adsl. Dar fiind piete diferite nu cred ca trebuie sa isi faca cineva probleme. Ce nu imi place ca la noi nu se implica niciodata nemtii(cum s-a intamplat in cehia,ungaria) ci i-au trimis pe austriecii astia care nu sunt o natie stralucita si le-au lasat cale libera (banci, petrol, firme mari germane care in .ro sunt conduse de la Viena ex. Siemens).

#5
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006
Am mai gasit ceva (in engleza) despre treaba asta aici:

Telekom Austria, Greece's OTE close to merger deal - report, 01.10.07

#6
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

View PostByt, on Jan 11 2007, 19:33, said:

Am vazut ce oferta proasta au austriecii la adsl. Dar fiind piete diferite nu cred ca trebuie sa isi faca cineva probleme. Ce nu imi place ca la noi nu se implica niciodata nemtii(cum s-a intamplat in cehia,ungaria) ci i-au trimis pe austriecii astia care nu sunt o natie stralucita si le-au lasat cale libera (banci, petrol, firme mari germane care in .ro sunt conduse de la Viena ex. Siemens).

In Grecia OTE vinde ADSL-ul mai scump decat in Romania. Preturile se fac in functie de cerere si oferta si in functie de piata. Nu poti vinde in Romania 2 Mbps cu 100 de euro cand pe piata sunt jucatori care vand aceasi banda cu 9 $. Trebuie sa te adaptezi.

In plus in Grecia sunt ~10.000.000 locuitori, in Austria aproape 8.000.000 deci un total de 18.000.000 locuitori. In Romania sunt 22.000.000 deci posibil mai multi clienti.
Nu zic ca rata de penetrare in Romania este fantastica dar e loc de crestere. Asa ca un pret mic mi se pare justificat. Nu cred ca trebuie sa ne ingrijoram de prezenta austriecilor de la Telekom Austria printre actionarii RTc.

Si pana mai deunazi toata lumea ii injura pe greci..... :coolspeak:  !!! Ce face acum ii deplangem ? Nu cred ca e cazul.

#7
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006
In austria concurentul mai serios al celor de la telekom il reprezinta upc-ul, iar cea mai buna oferta a lor e internet e 16 Mb download la ~90 euro/luna. La pretul de ~50 de euro in schimb ofertele sunt asemanatoare atat la telekom cat si la upc. Oricum, se pare ca austriecii nu se omoara prea tare dupa internet comparativ cu grecii care se pare ca au 500.000 de clienti la serviciul de adsl numai in ultimele luni si ale caror preturi scad ajungand la un nivel apropiat celor din romania :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate