Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 

Noul cod fiscal

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Aici

Attached Files



#2
Cristi_S

Cristi_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.10.2005
Am o situatie care nu este prevazuta in Noul Cod Fiscal.
Ar fi o operatiune triunghiulara: o firma din Franta vinde cu factura comerciala tesaturi si accesorii unei firme din Arabia Saudita iar livrarea bunurilor sa face direct din Franta la o fabrica de confectii din Romania. In momentul in care fabrica din Romania livreaza produsele finite emite o factura comerciala pentru manopera fimei din Arabia Saudita iar livrarea se face direct inapoi in Franta.
Deci, fizic bunurile nu ies de pe teritoriul Comunitar.
Cei de la Finante spun ca firma din Romania ar trebui sa factureze firmei din Arabia Saudita manopera cu TVA, pentru ca ei o considera ca o prestare de servicii.
In Noul cod fiscal se prevad operatiuni triunghiulare dar toti participantii sunt din Comunitate. Nu s-a gandit nimeni ca ar putea fi si o firma din afara Comunitatii implicata in aceasta operatiune triunghiulara.

Orice lamurire este binevenita.

Cristi_S

#3
fabro

fabro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.03.2007

 morogan, on Jan 9 2007, 21:43, said:

Aici
acest cod fiscal 2007 pe care il oferiti tuturor intra in vigoare in 01.01.2004? asa cum precizeaza la final textul dupa ce l-am descarcat...

#4
donovidiu

donovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 08.04.2007

 fabro, on Mar 24 2007, 17:30, said:

acest cod fiscal 2007 pe care il oferiti tuturor intra in vigoare in 01.01.2004? asa cum precizeaza la final textul dupa ce l-am descarcat...

art 294 sau 7...nu mai stiu exact ... e din forma initiala a legii codului fiscal. E corect ca a ramas asa..ptrca legea e din 2003 cu aplicabilitate din 2004...si nici o eventuala republicare (poate a si fost deja) nu modifica prin abrogare continutul art respectiv, ci in general renumeroteaza articolele. Artcolul ar putea fi abrogat doar daca se da o lege noua a codului fiscal care sa abroge legea existenta. Oricum, e corect fisierul...si l am luat si eu, ca nu aveam ultima OUG din 2007.
cu stima

ps. asta am dedus eu din studiul atator legi. nu am cunostinte juridice, dar sper sa nu ma insel

#5
nICU_B

nICU_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 31.03.2005

 Cristi_S, on Feb 1 2007, 11:46, said:

Am o situatie care nu este prevazuta in Noul Cod Fiscal.
Ar fi o operatiune triunghiulara: o firma din Franta vinde cu factura comerciala tesaturi si accesorii unei firme din Arabia Saudita iar livrarea bunurilor sa face direct din Franta la o fabrica de confectii din Romania. In momentul in care fabrica din Romania livreaza produsele finite emite o factura comerciala pentru manopera fimei din Arabia Saudita iar livrarea se face direct inapoi in Franta.


Cristi_S

Situatia e clara. E import de bunuri chiar daca livrarea e intracomunitara; importi de la o persoana juridica din afara UE. Nu prea merge sa scoti profitul asa usor din tara :)

#6
intrebatoru

intrebatoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.11.2006
Am o intrebare.Daca contruiesc un bloc de apartamente ca si persoana fizica,la vanzarea acestora platesc tva la stat?Multumesc anticipat oricui are idee despre situatia asta

#7
donovidiu

donovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 08.04.2007

 intrebatoru, on May 3 2007, 15:37, said:

Am o intrebare.Daca contruiesc un bloc de apartamente ca si persoana fizica,la vanzarea acestora platesc tva la stat?Multumesc anticipat oricui are idee despre situatia asta

acum in fata mea nu am nici legea TVA ului si nici codul fiscal...dar din cate stiu eu, tranzactiile intre pers fizice nu sunt taxabile cu TVA. O sa revin cu info suplimentare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate