Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...
 BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 

Internet UPC Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
319 replies to this topic

#73
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Sunt mai multe retele in zona mercur, in curind va ajunge si rds pe acolo (daca nu cumva a si ajuns!), dar nu iti recomand afilierea la niciuna dintre ele, eu am fost abonat 1 an la cibernet...dezastruuu!!!!!

#74
pashkaman

pashkaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.09.2007
Nu va abonati la UPC Cluj! Magari mari sunt. Au limitare la DC++ si torrente. Eu locuiesc in Manstur prind maxim 50-60 kBps dupa ora 6 seara. Am internet de la ei doar din august, in prima luna a mers impecabil in limitele abonamentului familia internet + telefon) dar din septembrie a inceput limitarea. Cei de la serviciul clienti se fac ca ploua. Nu stiu cum e RDS, dar UPC nu merita atentia, banii si nervii vostri! Am sunat la nr de tel date pe site, nu a raspuns nimeni dupa vreo 30 min de asteptare, in final la unul dintre ele a raspuns un portar care mi-a spus ca a mai primit telefoane de la altii pt ca la serviciul clienti nu raspundea nimeni, el saracu stia de situatie, dar nu avea ce sa faca.
Faza urata e ca in contractul cu ei nu se specifica nimic de limitarea conexiunii pe anumite aspecte (gen P2P cum sunt DC, torrent, emule etc.). Oricum nu stiu cum se poate rezolva problema. Poate sa trec la RDS, insa nici despre ei nu stiu daca sunt seriosi sau nu.

#75
rqbwins

rqbwins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.10.2004

 pashkaman, on Sep 24 2007, 20:06, said:

Nu va abonati la UPC Cluj! Magari mari sunt. Au limitare la DC++ si torrente. Eu locuiesc in Manstur prind maxim 50-60 kBps dupa ora 6 seara. Am internet de la ei doar din august, in prima luna a mers impecabil in limitele abonamentului familia internet + telefon) dar din septembrie a inceput limitarea. Cei de la serviciul clienti se fac ca ploua. Nu stiu cum e RDS, dar UPC nu merita atentia, banii si nervii vostri! Am sunat la nr de tel date pe site, nu a raspuns nimeni dupa vreo 30 min de asteptare, in final la unul dintre ele a raspuns un portar care mi-a spus ca a mai primit telefoane de la altii pt ca la serviciul clienti nu raspundea nimeni, el saracu stia de situatie, dar nu avea ce sa faca.
Faza urata e ca in contractul cu ei nu se specifica nimic de limitarea conexiunii pe anumite aspecte (gen P2P cum sunt DC, torrent, emule etc.). Oricum nu stiu cum se poate rezolva problema. Poate sa trec la RDS, insa nici despre ei nu stiu daca sunt seriosi sau nu.

Iti zic cum sa rezolvati problema.daca sunteti vreo 10 in bloc care aveti internet sa va faceti o retea de bloc.Noi pe strada Borhanci asa am facut.Am contractat un abonament pe fibra optica de 4 megabiti de la UPC care te coasta in jur de 60 de euro cu tva cu tot si 2 linii telefonice cu convorbiri nelimitate in retea si in Romtelecom.Aici nu este limitat nimic si ce e si mai important nu e conexiune gen ADSL.Cit ai Up atit ai si Down.Ce e foarte important la torrente si dc.Am avut 5 intreruperi in 6 luni.Si asta din cauza ca a picat curentul de la Renel.Si cind ai un abonament mare esti luat altfel.
Cu manasturu stiu faza.era normal sa nu dureze mult treaba.Acolo sunt cei mai multi fomisti si manevristi.Retelele vechi de la astral nu suporta trafic asa imens.Pina cind in tot orasul se trage fibra optica de la RDS si nu de la UPC sa nici nu ne asteptam la viteze imense.
La prietena mea am un abonament de 20 de ron prin ceva firma care la rindul ei are de la RDS, si sunt multumit de stabilitatea conexiunii ce le ofera.In 3 luni mi-a picat de 3 ori si intotdeauna ajung la 1 megabit.Asa ca va recomand acest serviciu.Sa mergeti pe strada Zambilei si interesati-va acolo

Edited by rqbwins, 25 September 2007 - 10:40.


#76
pashkaman

pashkaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.09.2007

 rqbwins, on Sep 25 2007, 11:32, said:

Iti zic cum sa rezolvati problema.daca sunteti vreo 10 in bloc care aveti internet sa va faceti o retea de bloc.Noi pe strada Borhanci asa am facut.Am contractat un abonament pe fibra optica de 4 megabiti de la UPC care te coasta in jur de 60 de euro cu tva cu tot si 2 linii telefonice cu convorbiri nelimitate in retea si in Romtelecom.Aici nu este limitat nimic si ce e si mai important nu e conexiune gen ADSL.Cit ai Up atit ai si Down.Ce e foarte important la torrente si dc.Am avut 5 intreruperi in 6 luni.Si asta din cauza ca a picat curentul de la Renel.Si cind ai un abonament mare esti luat altfel.
Cu manasturu stiu faza.era normal sa nu dureze mult treaba.Acolo sunt cei mai multi fomisti si manevristi.Retelele vechi de la astral nu suporta trafic asa imens.Pina cind in tot orasul se trage fibra optica de la RDS si nu de la UPC sa nici nu ne asteptam la viteze imense.
La prietena mea am un abonament de 20 de ron prin ceva firma care la rindul ei are de la RDS, si sunt multumit de stabilitatea conexiunii ce le ofera.In 3 luni mi-a picat de 3 ori si intotdeauna ajung la 1 megabit.Asa ca va recomand acest serviciu.Sa mergeti pe strada Zambilei si interesati-va acolo
Unde locuiesc sunt doar pensionari:( asa ca nu prea am sanse la abonament de bloc. In zona mai este doar IPN (ploua mai tare si le pica netul 5 zile- cand ii suni iti spun ca sa te urci tu pe bloc sa repari cablul) , UPC-metro (fostul IT4Web) nu a cablat in zona mea. In schimb RDS-ul au cablat, insa nu stiu daca fac abonamente inca (luna trecuta nu faceau). La UPC e faina treaba cu telefonia, nelimitat cu alte retele fixe (doar seara, sau 24 de ore din 24 in fctie de abonament), dar la Internet sunt magari.
Ei pe site la abonamentele de Internet , si la pachete (familia etc) scriu ca Internetul este nelimitat. Totusi, atentie, cei care vreti sa va abonati sau v-ati abonat, au o anexa prin care specifica ca daca depasiti un anumit trafic (1,5 Gb pe zi la internet Light mi se pare) vi se injumatateste viteza pt ziua respectiva. Eu unul nu am in contractul meu asa ceva (cel putin pe foile de acasa), dar acea foaie exista- acum nu stiu daca este doar o referinta interna pt UPC, nepublicata si necunoscuta clientilor, smecherie mare (eu am vazut acea foaie). Cu asta ii poate amenda rau Protectia Consumatorului, daca se gasesc mai multi nemultumiti de calitatea serviciilor sa faca reclamatie.
Oricum ca sa renuntati la serviciile lor, sfatul meu este ca inainte de abonare, sa va paltiti singuri instalarea si prima luna care in promotii sunt gratis, si astfel puteti pleca in orice moment de la ei.
Mie nu mi-au rezolvat inca problema cu limitarea pe P2P (cei de la serviciul clienti nu stiu sau se fac ca nu stiu nimic), iar sefii vorbesc doar de o limitare a benzii dupa depasirea unui anumit trafic (de care scriam mai sus). Totusi, banda nu imi e limitata, ci doar DC-ul si torrentele dupa o anumita ora.

Pt DC si torrente sunt anumite setari pt ascunderea/mascarea  traficului (vezi la DC ,,send garbage on incoming/outcoming connection") - insa mie nu mi-au reusit. Au filtrari dure.
Pe ei, pe mama lor! si doamne ajuta clientul intr-o Romanie a serviciilor de doi bani.

#77
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005

 cmidp, on Sep 10 2007, 14:59, said:

Nu cred ca mai gasesti ISP-uri mari ce sa nu ofere IP-uri reale in Romania. La Astral IP-urile sunt reale.

Ma intreb ce te-a facut sa pui aceasta intrebare.
de la cine am net acum...e o retea de cartier de peste 200 de users...si toti avem ip local gen 192.168.0.XXX...asa ca nu inteleg de ce esti asa surprins...:)

#78
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005

 cuculea, on Sep 15 2007, 18:50, said:

cum adica IP real??? nu inteleg...ce vrei sa spui prin asta?
ei iti vand un ip public si o banda....
IP FALS(LOCAL) asignare de ip prin DHCP, pt VPN:
10.0.0.0 - 10.255.255.255
172.16.0.0 - 172.31.255.255
192.168.0.0 - 192.168.255.255

IP REAL:restul...ex:
62.102.33.48 62.102.33.55
81.89.0.0 81.89.31.255
91.194.28.0 91.194.31.255
lista cu country range ip list o gasiti aici http://www.ipaddress.../get_ranges.php

mie imi trebuie ip real pt a ma putea lega remote...de oriunde...fara sa ma mai complic cu adminul de retea cu portfordwarding etc...

#79
qqq31

qqq31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 12.04.2007
el zicea ca nu mai gasesti ISP -uri MARI care sa nu ofere ip real. Ceea ce zici tu de o retea de 200 insi nu e ceea ce as numi epic  ^_^

#80
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007

 sabian, on Sep 15 2007, 20:29, said:

Vrajeala! Eu am facut reclamatie la ei sa-mi scada perioada in care n-a functionat si nici in ziua de azi n-au raspuns. :lol:

Pune o copie dupa factura aia si-o sa te cred. :P
Asta s-a intamplat prin primavara! Nu era pe factura...dar in acelasi plic cu factura era un fel de instintare in care zicea ca datorita problemelor intervenita UPC Romania face reducere 10% abonatilor pe luna respectiva cu intreruperile!

#81
juve_merda

juve_merda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 18.10.2006

 sabian, on Sep 15 2007, 20:29, said:

Vrajeala! Eu am facut reclamatie la ei sa-mi scada perioada in care n-a functionat si nici in ziua de azi n-au raspuns. :lol:

Pune o copie dupa factura aia si-o sa te cred. :P


exact la fel au facut si cu mine. m-au aburit pana am plecat de la ei.

#82
Marius Deac

Marius Deac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.11.2005
Si eu plec de la UPC. Am abonamentul de 3Mb si imi merge cam la 200k. Am sunat la ei dar parca sunt batuti cu bota angajatii. Imi spune ca nu e garantat 3Mb. Eu ii spun ca ok, inteleg ca nu merge la 100% dar nici sub 10% din viteza nu mi se pare normal. Si nici nu ma prea dau pe torente sau dc. Niste magari!

#83
maremestera

maremestera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 04.10.2007
Momentan am retea de bloc de la clicknet de 6Mb dl/ 512 k up. downloadul merge super dar lagul e masiv in jok online (war3 DOTA ) plus ca ma deconecteaza nonstop.
tocmai au lipit baietii de la upc oferta lor pe toate blocurile: 1MB/256k 25 ron, 10Mb/1Mb 35ron , 20Mb/2Mb 60 ron.
Ma bate gandul rau sa iau abonamentul de 10 /1 la 35 ron . Voi ce ziceti?




UPC Internet Small > Viteza Download:     1 Mbps, Viteza Upload: 256 Kbps Casute e-mail: 1 = 25ron
UPC Internet Medium >Viteza Download:  10 Mbps, Viteza Upload: 1 Mbps Casute e-mail: 2 =35 ron
UPC Internet Large >Viteza Download:     20 Mbps, Viteza Upload: 2 Mbps Casute e-mail: 3 =60 ron

Edited by maremestera, 04 October 2007 - 15:47.


#84
mosucu

mosucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.08.2005
da casa sa vezi UPC Cluj !!! sunt abonat la ei de 2 ani cam asa ceva. si am asa : Internet plus 4 mbs/512.
pana aici toate bune...merge el cum merge si cu 1 mbs si cu 2 dar peste 2 niciodata..
pentru asta platesc 110 RON impreuna cu TV Basic.
Ii sun azi si le spun ca vreau sa trec pe oferta noua si anume: UPC Internet Medium >Viteza Download: 10 Mbps, Viteza Upload: 1 Mbps Casute e-mail: 2 =35 ron
+ cablu TV + telefonie.
Au aceste lucruri intr-un singur pachet...UPC 3Play Large - 100 lei/luna cu tot cu TVA
la care o doamna : " pentru clientii actuali nu este disponibil pachetul si nu puteti sa treceti la pachetele noi pana in decembrie ..."  o tien una si buna ca nu se poate...
ok zic doamna dar sa reziliez contractul se poate ? raspuns : " da se poate sa il reziliati dupa ca aveti toate platile la zi. " bun si daca sunt la zi si reziliez contractul si a doua zi fac altul cu noua oferta se poate ? Raspuns : " da se poate ...dar trebuie sa asteptati 5 zile ca sa va instaleze din nou "
In concluzie ....cum nu pot sa schimb un serviciu doar daca reziliez un contract si fac unul  nou ? e normal asa ceva ?
scuze pentru exprimare dar sunt putin nervos si grabit....

#85
zend112

zend112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.03.2006
Exact asta mi-au raspuns si mie. Eu aveam abonamentul ala nelimitat de vreo 95RON + tva si internetul merge execrabil de vreo 2 saptamani. Merge cam cu 5% din ce zic ei adica 6mbs. Ii inadmisibil. Si as fi vrut sa trec la UPC Internet Large dar au zis ca pana in decembrie nu pot. Is atata de magari astia de la UPC si isi bat joc de clienti. Cred ca eu o sa ma mut la RDS pana la urma.

#86
inez

inez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 04.10.2007

 zend112, on Oct 6 2007, 10:18, said:

Exact asta mi-au raspuns si mie. Eu aveam abonamentul ala nelimitat de vreo 95RON + tva si internetul merge execrabil de vreo 2 saptamani. Merge cam cu 5% din ce zic ei adica 6mbs. Ii inadmisibil. Si as fi vrut sa trec la UPC Internet Large dar au zis ca pana in decembrie nu pot. Is atata de magari astia de la UPC si isi bat joc de clienti. Cred ca eu o sa ma mut la RDS pana la urma.
e destul de nashpa asta cu vechii abonati, dar pana la urma, dak tot am platit atata timp la ei (multi bani ), de ce sa nu mai stau 2 luni si sa incep sa platesc mult mai putin in comparatie cu ceea ce mi se ofera(adik la 10-20 de Mbps cred ca e ok).

#87
ion.cu.carutza

ion.cu.carutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 02.11.2005
am vrut sa trec de la internet UPC standard (in prezent) la UPC medium... intradevar nu se poate... trecerea se va face in decembrie...
dar daca reziliez contractul cu ei ?....
raspunsul e ca 3 luni de zile nu mai am voie la nici un contract cu UPC....
deci va dati seama cam cum sta cu monopulul si cu concurenta....
dar sunt ferm convins ca in urmatorii ani se vor purta altfel....

raspunsul e al unei domnisoare care face contractele pentru internet..... habar n-are de ISP, router sau modem... de fapt stia ca modemul ii un fel de decodor tv cablu da pentru internet.... :))

#88
qqq31

qqq31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 12.04.2007

 ion.cu.carutza, on Oct 8 2007, 13:27, said:

habar n-are de ISP, router sau modem... de fapt stia ca modemul ii un fel de decodor tv cablu da pentru internet.... :))

deci nu e asa ?  :o :o

#89
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

 zend112, on Oct 6 2007, 11:18, said:

Exact asta mi-au raspuns si mie. Eu aveam abonamentul ala nelimitat de vreo 95RON + tva si internetul merge execrabil de vreo 2 saptamani. Merge cam cu 5% din ce zic ei adica 6mbs. Ii inadmisibil. Si as fi vrut sa trec la UPC Internet Large dar au zis ca pana in decembrie nu pot. Is atata de magari astia de la UPC si isi bat joc de clienti. Cred ca eu o sa ma mut la RDS pana la urma.

deci ce nu intelegeti?? nu pot pana in decembrie pentru ca efectiv nu pot, nu ii tine infrastructura, singuri au zis asta in presa, "clientii vechi nu sunt migrati la noile viteze pentru ca nu ne tine reteaua"

daca dupa 1 decembrie ii va tine reteaua, e discutabil, oricum, un lucru e clar, traficul p2p va fi restrictionat la fel ca si pana acum, sper ca nu are nimeni impresia ca va descarca torenti cu 10 mbps  :lol:  (poate doar noaptea dupa 1)

marirea de banda e simpla, iti pune limita de 10 mbps din modem, deci daca nu-ti merge bine acum cu 3 mbps, o modificare in modem a limitei la 10 mbps nu va schimba nimic

#90
qqq31

qqq31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 12.04.2007
Eu mai am de asteptat pana prin dec-ian pana sa ma transfer la RDS, am fost azi sa fac contractul cu ei dar se pare ca inca nu e terminata reteaua din zona mea, au inceput sa cableze toata zona unde locuiesc eu si se pare ca numai in minim dec - ian pot incheia un contract. Deci o sa apuc sa sufar si eu putin alaturi de uber vitezele UPC din decembrie  :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate