Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Internet UPC Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
319 replies to this topic

#307
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

View Postalbertooos, on 20th February 2011, 17:22, said:

avand in vedere ca esti tragator de coaxial la upc tie poate nu`ti limiteza netul in loc sa`ti ofere bonuri de masa pt jumatatea ta de norma..dar in rest este limitat la greu netul
Vezi ca ai mai ratat niste topicuri despre UPC.....unde inca nu ai scris astazi :console:

#308
chestbuster

chestbuster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.03.2007
Buna seara tuturor. Eu as vrea sa deschid un topic separat pt probleme legate de internetul de la UPC in Floresti, Cluj dar cumva nu gasesc optiunea pe varianta mobila a site-ului.

As vrea sa vad cateva pareri despre calitatea conexiunii de net upc din floresti. Strada pe care locuiesc are dosr Upc si din nevoie am fscut contract la ei. Ca sa nu ma intelega nimeni gresit, atunci cand merge, merge bine. Viteze mari, timp decent de comunicare. DAR: de multe ori nu primeste IP modemul lor Cisco, pingurile varieaza intre 50-500 ms sau pur si simplu nu merge deloc netul pentru o zi sau chiar mai mult timp. Fara sa fiu anuntat ca sunt probleme tehnice in zona si fara scrisori despre recalcularea pretului serviciilor (cum au primit altii din cate am vazut pe softpedia)

Este extraordinar de enervant sa platesc 60+ Ron / luna pentru un serviciu care functioneaza cam 80% din luna.

Numai eu am ghinion sau e ceva tipic pentru zonele relativ recent cablate? De ce trebuie sa sufere clientul pentru ca echipamentul lor nu rezista la furtune sau lucrari de drumuri?

M-am gandit si sa creez un grup de facebok special pt utilizatori upc din floresti. Ce parere aveti?

PS: serviciul lor 'gratuit' de wifi, UPC Wi-Free functioneaza la fel de prost ca si conexiunea fixa atunci cand sunt probleme.

#309
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Pai daca sunt probleme de semnal, nu conteaza ca e Wifree sau ce e ca tot pe teava aia vine.
De ce ti-ai pierde timpul cu grupuri etc cand poti reclama direct la ei?

#310
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
UPC are probleme mari in ultima vreme cam peste tot. Si la mine sunt probleme zilnic, chiar in fiecare seara cadea netul (momentan vad ca nu), viteze foarte fluctuante si slabe, erori pe modem. Platesc o suma lunara dubla fata de tine.

Edited by MembruAnonim, 26 March 2016 - 00:28.


#311
fur_elyse

fur_elyse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 06.09.2015

View Postchestbuster, on 25 martie 2016 - 23:21, said:

Buna seara tuturor. Eu as vrea sa deschid un topic separat pt probleme legate de internetul de la UPC in Floresti, Cluj dar cumva nu gasesc optiunea pe varianta mobila a site-ului.

As vrea sa vad cateva pareri despre calitatea conexiunii de net upc din floresti. Strada pe care locuiesc are dosr Upc si din nevoie am fscut contract la ei. Ca sa nu ma intelega nimeni gresit, atunci cand merge, merge bine. Viteze mari, timp decent de comunicare. DAR: de multe ori nu primeste IP modemul lor Cisco, pingurile varieaza intre 50-500 ms sau pur si simplu nu merge deloc netul pentru o zi sau chiar mai mult timp. Fara sa fiu anuntat ca sunt probleme tehnice in zona si fara scrisori despre recalcularea pretului serviciilor (cum au primit altii din cate am vazut pe softpedia)

Este extraordinar de enervant sa platesc 60+ Ron / luna pentru un serviciu care functioneaza cam 80% din luna.

Numai eu am ghinion sau e ceva tipic pentru zonele relativ recent cablate? De ce trebuie sa sufere clientul pentru ca echipamentul lor nu rezista la furtune sau lucrari de drumuri?

M-am gandit si sa creez un grup de facebok special pt utilizatori upc din floresti. Ce parere aveti?PS: serviciul lor 'gratuit' de wifi, UPC Wi-Free functioneaza la fel de prost ca si conexiunea fixa atunci cand sunt probleme.
Ce model de modem Cisco ai?

#312
chestbuster

chestbuster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.03.2007

View Postk0r3k7, on 26 martie 2016 - 00:04, said:

Pai daca sunt probleme de semnal, nu conteaza ca e Wifree sau ce e ca tot pe teava aia vine.
De ce ti-ai pierde timpul cu grupuri etc cand poti reclama direct la ei?
Reclamatia la ei cred ca ar fi tot o pierdere de timp. La un moment dat, cand am vorbit cu un angajat de la call center a vrut sa ma transfere la departamentul de vanzari sa-mi reziliez contractul.

Interesul meu este sa functioneze corect serviciul. Poate gresesc, dar acum ca este cablat UPC, timp de cativa ani nu se poate cabla RDS sau altceva pe stalp. Grupul ar fi fost doar ca sa vad cati se mai confrunta ca asemenea probleme

#313
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Nu poti compara o problema comuna cu tot orasul. Eu locuiesc tot in Cluj si n-am probleme. De asta ti-am zis ca se rezolva doar cu UPC. Suna ca sunt putine sansele sa iti raspunda aceiasi persoana.

#314
chestbuster

chestbuster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.03.2007

View Postfur_elyse, on 26 martie 2016 - 00:24, said:

Ce model de modem Cisco ai?
Nu am chiar acum de fata modemul. Parca era ceva EPCxxxx. Oricum, am purtat mai de mult o discutie cu un tehnician UPC si a spus ca nu au alt tip de modem mai bun si cum ca acesta ar fi printre cele 'mai bune'

#315
fur_elyse

fur_elyse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 06.09.2015

View Postchestbuster, on 26 martie 2016 - 11:33, said:

Nu am chiar acum de fata modemul. Parca era ceva EPCxxxx. Oricum, am purtat mai de mult o discutie cu un tehnician UPC si a spus ca nu au alt tip de modem mai bun si cum ca acesta ar fi printre cele 'mai bune'
Întrebarea era dacă e de exemplu epc3208, care e cable modem simplu sau epc3925, care are și wi-fi?


#316
chestbuster

chestbuster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.03.2007

View Postfur_elyse, on 26 martie 2016 - 13:29, said:

Întrebarea era dacă e de exemplu epc3208, care e cable modem simplu sau epc3925, care are și wi-fi?
Are si wifi

#317
fur_elyse

fur_elyse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 06.09.2015

View Postchestbuster, on 26 martie 2016 - 13:59, said:

Are si wifi
Intră pe pagina lui de configurare Si copiază aici semnalele pe downstream/upstream.

#318
chestbuster

chestbuster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.03.2007
EPC3925

Downstream Channels  
  Power Level: Signal to Noise Ratio:
Channel 1: 6.8 dBmV 44.6 dB
Channel 2: 7.5 dBmV 45.4 dB
Channel 3: 7.7 dBmV 45.0 dB
Channel 4: 7.4 dBmV 44.7 dB
Channel 5: 7.1 dBmV 44.6 dB
Channel 6: 6.7 dBmV 44.6 dB
Channel 7: 7.6 dBmV 45.4 dB
Channel 8: 6.7 dBmV 44.6 dB
  
Upstream Channels  
  Power Level:
Channel 1: 47.8 dBmV
Channel 2: 46.7 dBmV
Channel 3: 48.0 dBmV
Channel 4: 47.5 dBmV

Edited by chestbuster, 29 March 2016 - 06:42.


#319
fur_elyse

fur_elyse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 06.09.2015
Totul ok acolo. Dacă suni atunci când nu ai net ce ți se spune la relații clienți?

#320
chestbuster

chestbuster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.03.2007

View Postfur_elyse, on 29 martie 2016 - 14:42, said:

Totul ok acolo. Dacă suni atunci când nu ai net ce ți se spune la relații clienți?
Acum și-a revenit. Dar downtime-urile astea sunt foarte enervante. Daca s-ar intampla odata pe lună nu aș zpune nimic..

La telefon mi se spune de obicei că se va rezolva in cel mult 8 ore, ceea ce este adevărat dar se cam adună toate orele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate