Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Internet UPC Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
319 replies to this topic

#1
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Stimati forumisti
Sunt abonat UPC Internet Cluj de anul trecut din primavara, de cind am trecut la ei de la o retea de cartier, nemultumit fiind de calitatea serviciilor. Am sperat ca net-ul de la UPC va fi la standarde mai inalte, am fost foarte multumit de calitatea lui pina de curind. De citeva saptamini (cam inainte de sarbatori) a inceput sa faca fitze, in sensul ca surfing-ul pe net este tare anevoios, dai click pe un link si astepti secunde bune (de multe ori chiar 10 sec) sa inceapa incarcarea paginii. Fenomenul acesta se manifesta mai ales incepand de dupa-amiaza pina seara tirziu. In schimb, dimineata, la prinz, se misca foarte bine.
Intrebarea mea este, mai sunt iseri nemultumiti de acest fenomen sau este ceva la mine la calculator?
Mersi pt raspunsuri, anticipat

Edited by mojook, 09 January 2007 - 20:44.


#2
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006
Am net de la Astral Cluj din decembrie 2004.
- până în noiembrie 2006 a mers 100% impecabil, mereu viteza maximă din contract, întreruperi mai puțin de o dată pe lună.
- prin noiembrie (pe când cu fuziunea cu UPC) a mers vreo 36 de ore foarte slab pe extern, 3 secunde mergea netul, 3 secunde se oprea și tot așa. Era nasol, de navigat se putea naviga mai lent dar nu mai puteam să ascult radio online
- din noiembrie încoace aș spune că serviciul este mai slab cam cu 20% față de serviciul oferit de Astral, în sensul că există mici întreruperi recurente ale netului în unele zile; totuși aici nu e atât de nasol pe cât descrii. Dacă va continua deteriorarea serviciului o să trec la alt furnizor.

Din descriere aș zice că e problema ta provine de la UPC, dacă dimineața merge bine și dupămasa nu... O posibilă explicație ar fi că există prea mulți abonați în zona ta și conexiunea nu face față dupămasa/seara când vine lumea de la lucru și intră pe net. Dar asta e problema UPC, ei trebuie să asigure o infrastructură care să satisfacă cererea. Aș zice să-i suni să faci o reclamație.

Edited by clicu, 09 January 2007 - 21:14.


#3
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
am simtit si eu o diferenta negativa in calitatea netului oferit de upc in ultima vreme. in unele perioade pierde mai multe pachete si mi s-a intamplat de doua ori ca pc-ul meu sa obtina foarte greu un ip dupa ce am dat Repair la conexiune

#4
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
De la preluarea Astralului de catre UPC am simtit atat de tare pierderea calitatii si stabilitatii serviciului incat am semnat deja contract de ADSL Clicknet Express cu Romtelecomul. Totusi de ieri dupa-amiaza vad ca Astralul mi-a alocat IP ce a fost al unei alte firme distribuitoare de servicii de date cumparata recent de ei(Genius Network)(conform ripe.net). Si de atunci serviciul merge ziua stabil la 50-60% din viteza maxima. E o evolutie oricum fata de ce era inainte dar e tardiva. Deja cred ca si-au pierdut foarte multi clienti. La reziliere de abonamente spui ca se organiza vreo bauta cu bautura din partea UPC-ului  :D . Cu diferenta ca era atmosfera de inmormantare.

#5
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Cum se poate verifica practic pierderea de pachete? Exista vreo aplicatie sau vreo comanda?
Thx

#6
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Start->Run->cmd->ping ip/host -t
De preferinta un ip/host ce stii ca e stabil. Ex: yahoo.com google.ro etc. Sau eventual cu serverul UPC din orasul tau. De cele mai multe ori problema lor in cazul pierderilor e suprasolicitarea/proasta configurare a retelei locale.

#7
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005

 clicu, on Jan 9 2007, 21:09, said:

- până în noiembrie 2006 a mers 100% impecabil, mereu viteza maximă din contract, întreruperi mai puțin de o dată pe lună.
- prin noiembrie (pe când cu fuziunea cu UPC) a mers vreo 36 de ore foarte slab pe extern, 3 secunde mergea netul, 3 secunde se oprea și tot așa. Era nasol, de navigat se putea naviga mai lent dar nu mai puteam să ascult radio online
- din noiembrie încoace aș spune că serviciul este mai slab cam cu 20% față de serviciul oferit de Astral, în sensul că există mici întreruperi recurente ale netului în unele zile; totuși aici nu e atât de nasol pe cât descrii. Dacă va continua deteriorarea serviciului o să trec la alt furnizor.

Aceste probleme le am si eu. Ca o justificare am primit urmatoare scrisorica de la UPC

Attached Files

  • Attached File  UPC.jpg   47.44K   422 downloads


#8
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Si eu sunt din Cluj dar nu am primit asemenea scrisoare.

#9
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Am primit si eu scrisoarea aia . Se vede treaba ca sunt disperati , inainte cand cadea netul sau mergea prost , nu iti dadeau nici o reducere , nici o scrisoare . De cand a aparut Clicknet si Fiberlink in Cluj , insa au devenit disperati , in unele zile e coada la deconectari , fiecare cu modemul sau receptorul in mana sa il restituie ....

mojook ce abonament de net ai ? Poate daca ai unul mai mic de 30 de euro , nu se sinchisesc magarii .....

Edited by kingblana, 10 January 2007 - 15:51.


#10
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Abonament standard, de 512 kile, la 45 ron+tva. Adevarul este ca am fost foarte multumit de net, pina cam acum o luna, cind a inceput sa se miste mai greu seara. Daca continua povestea si nu isi da drumul, cred ca voi renunta la implinirea unui an de la incheierea contractului (mai am vreo 2 luni). ADSL de la RT este OK? Am vazut pe site-ul lor niste preturi destul de atractive, iar viteza minima este de 1 mb/s.

#11
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
La Romtelecom trebuie sa ai linie telefonica de la ei sa iti poti trage net. Abonament Standard(cel mai mic) = 6,9 euro. Apoi 1,5 mbps = 18,5 euro. In total 25,4 euro aproximativ cat abonamentul ultra la UPC. Astept comfirmarea de la Bucuresti sa ma duc sa-mi iau modemul de la Romtelecom. In privinta contractului... cam dur formulat, picarea serviciului nefiind un motiv de reziliere. Si alte o multime de clauze toate in favoarea Romtelecom de parca e o favoare uriasa sa ma accepte client. Maine poimaine o sa scrie in contract sa faci zilnic 50 de flotari in cinstea Romtelecom. Vezi pe www.clicknet.ro contractul si anexele alea.

Edited by Getodacul, 10 January 2007 - 16:53.


#12
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005

 kingblana, on Jan 10 2007, 15:50, said:

Poate daca ai unul mai mic de 30 de euro , nu se sinchisesc magarii .....

Eu am abonametul mic de 512 kbps.

#13
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
si eu am primit scrisoarea. sunt din cluj

#14
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Si eu am primit scrisoarea dar mie numai 3 zile mi-a mers prost si 24/7 am aceeasi viteza stabila de download cat si de upload, fara intreruperi, pierderi de pachete sau incetiniri.
Acele 3 zile nasoale au fost cand au schimbat rutarea, o fac mai direct prin mai putine servere (al 3lea calculator de la mine este in Viena).

#15
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Dar nu ti-a mers nici mailul POP3.Nu ca ar fii super important,dar e un serviciu UPC si 100% cateva zile nu a mers.Probabil pentru asta si pentru  harababura din decembrie cand au avut,dar au renuntat la mareata idee cu DHCP.

#16
manlynux

manlynux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.05.2006
mie imi vine sa sparg calculatorul dupa cum vad ca merge internetul... merge 2-3 minute... cade netu, revine peste 1 minut .. iara merge 5-10 min.. iara cade.. este cand nu merge cu 60kb/s si tot merge cu 5-10kb/s . deja ma enerveaza si cred ca o sa renuntz si eu la abonamentul lor ! deja nu mai suport cum merge... asta se observa mai ales de cand au trecut la ip-uri dinamice.. nu mai suport ... platesc atatzia bani si nu primesc calitate. reducerea de 10% pe luna decembrie nu m-a ajutat mai cu nimic

Edited by manlynux, 24 February 2007 - 09:54.


#17
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006

 manlynux, on Feb 24 2007, 09:52, said:

mie imi vine sa sparg calculatorul dupa cum vad ca merge internet... merge 2-3 minute... cade netu, revine peste 1 minute .. iara merge 5-10 min.. iara cade.. este cand nu merge cu 60kb/s si tot merge cu 5-10kb/s . deja ma enerveaza si cred ca o sa renuntz si eu la abonamentul lor ! deja nu mai suport cum merge... asta se observa mai ales de cand au trec la ip-uri dinamice.. nu mai suport ... platesc atatzia bani si nu primesc calitate. reducerea de 10% pe luna decembrie nu m-a ajutat mai cu nimic
stai linistit tot prin upc am internet la mine in huedin, fibra optica si cica banda de 4 mega. Merge dezastruos, tot asa pica netu ca si la tine in momentul in care sunt mai multi din retea pe internet.Intradevar daca reteaua ar fi mai goala, netu ar merge cum ar trebui(la download prin si 400 kb/s ceea ce pt mine e ok).Asta e, platim atatia bani si netu merge mai rau de multe ori ca si pe romtelecom.Pacat

#18
ettyus

ettyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 12.11.2006
Sunt cei mai profesionisti le spui ca nu merge ei iti spun ca ai virusi si de fapt de aia nu merge sunt abonat la ei de o luna jumate in care cred ca am sunat de 40 de ori la call center si de abia ieri am atins pentru cateva ore 2-3 viteze de top sa zic asa cam 60% din maximul pentru Plus dar asta a fost ieri azi nu mai merge nici la nivel de Standard de luna trecuta. Telefonu sa nu mai vorbim ca nic sa sun la ei nu pot dar mai rabd pana luni cand daca tot asa merge (au zis ca saptamana asta rezolva problemele de semnal) ma deplasez la OPC si cer rezilierea contractelor de cablu internet si telefonie si ma mut la Romtelecom cu toate ca deja cred ca o sa le emit factura de telefon la cat i-am sunat de pe mobil.
As injura "calitatea" serviciilor de calitate oferite de ei dar asta ar insemna sa ma cobor la nivelul lor.

Si asta tot in cluj

Edited by ettyus, 07 March 2007 - 22:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate