Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Internet UPC Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
319 replies to this topic

#19
ettyus

ettyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 12.11.2006
Fantastic aia 4 mega pe secunda probabil ca sunt 4 mega pe ora daca nu  cumva pe zii ca vad ca din 26 Februarie 2007 de cand am trecut la Plus merge din ce in ce mai rau ce torenti ce prostii vreau sa dl ceva de Microsoft de pe site si nu merge. Folosesc servicii internet de pe vremea cand modemul 14.400 era ceva fantastic am prins si Xnet multa vreme da parca in halul asta de odios cum merge UPC-u la mine nu mergea nimic oricum Ca platesc 83 de lei ca trec pe dial up ii tot una ca la fel de rau merge si parca pe masura ce trec orele tot mai rau merge nicdecum mai bine.
ufff firma de sarmalute marinate si mrate`n tava nu de servcii internet si telefonie is astia.

#20
cretacic

cretacic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 04.02.2006

View Postettyus, on Mar 7 2007, 22:10, said:

Sunt cei mai profesionisti le spui ca nu merge ei iti spun ca ai virusi si de fapt de aia nu merge sunt abonat la ei de o luna jumate in care cred ca am sunat de 40 de ori la call center si de abia ieri am atins pentru cateva ore 2-3 viteze de top sa zic asa cam 60% din maximul pentru Plus dar asta a fost ieri azi nu mai merge nici la nivel de Standard de luna trecuta. Telefonu sa nu mai vorbim ca nic sa sun la ei nu pot dar mai rabd pana luni cand daca tot asa merge (au zis ca saptamana asta rezolva problemele de semnal) ma deplasez la OPC si cer rezilierea contractelor de cablu internet si telefonie si ma mut la Romtelecom cu toate ca deja cred ca o sa le emit factura de telefon la cat i-am sunat de pe mobil.
As injura "calitatea" serviciilor de calitate oferite de ei dar asta ar insemna sa ma cobor la nivelul lor.

Si asta tot in cluj


in afara faptului ca esti cam incoerent, nu inteleg de ce trebuie sa te duci la OPC pentru a rezilia.....e suficienta o vizita la sediul lor. fondul celor spuse de tine e, totusi, adevarat si omnicunoscut

#21
ettyus

ettyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 12.11.2006

View Postcretacic, on Mar 7 2007, 22:44, said:

in afara faptului ca esti cam incoerent, nu inteleg de ce trebuie sa te duci la OPC pentru a rezilia.....e suficienta o vizita la sediul lor. fondul celor spuse de tine e, totusi, adevarat si omnicunoscut

Oboseala stresul si nervii care mi fac degeaba si pe banii mei si prostia mea ca nu am citit cum trebuie contractul (nici acuma si nici nu o sa fac efortul sail citesc) Si de ce OPC? pentru ca nu este logic ca pe banii mei sa isi bata joc toti ciumurlitii de mine sau mai bine la ANPC .

Da am citit acum exact ce am scris si este o eroare de exprimare adica si la OPC si la reziliat contractu dpua treburi nu una cum am scris

Edited by ettyus, 07 March 2007 - 22:51.


#22
RAK

RAK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.01.2007

View PostGetodacul, on Jan 9 2007, 21:32, said:

De la preluarea Astralului de catre UPC am simtit atat de tare pierderea calitatii si stabilitatii serviciului incat am semnat deja contract de ADSL Clicknet Express cu Romtelecomul. Totusi de ieri dupa-amiaza vad ca Astralul mi-a alocat IP ce a fost al unei alte firme distribuitoare de servicii de date cumparata recent de ei(Genius Network)(conform ripe.net). Si de atunci serviciul merge ziua stabil la 50-60% din viteza maxima. E o evolutie oricum fata de ce era inainte dar e tardiva. Deja cred ca si-au pierdut foarte multi clienti. La reziliere de abonamente spui ca se organiza vreo bauta cu bautura din partea UPC-ului  :D . Cu diferenta ca era atmosfera de inmormantare.


Sper ca ti-ai verificat linia telefonica inainte sa-ti bagi internet de la romtelecom, eu sunt abonat romtelecom si nu imi prea comvin serviciile , de fapt de aceea ma uit pe acest forum sa vad ce se vorbeste de abonamentu asta nou de 6 mbps , in prezent am un abonament clicknet express 2,5 mbps , nu zic  merge, dar cade netu in cate o perioada de nu ai ce sa faci cu el. Verifica-ti linia cu un router sau modem sau ceva inainte , sa ai valori bune , altfel o sa ai probleme foarte nasoale, mai ales ca echipa tehnica de la rtl e varza.  :death: . Rog pe cine are abonament de 6 mbps in cluj sa-mi spuna si mie cum merge , daca se poate din zona iris ar fi super :rolleyes: .

#23
bebef_1987

bebef_1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.02.2007
nus ce sa zic de noua banda adik nu am avut timp sa vad cum merge ca a cazut tot timpul  nu exista o zi in care sa zic ca a mers bine netul sa speram ca o sa se rezolve cat mai curand

#24
the_angel

the_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.02.2007

View Postbebef_1987, on Mar 12 2007, 20:13, said:

nus ce sa zic de noua banda adik nu am avut timp sa vad cum merge ca a cazut tot timpul  nu exista o zi in care sa zic ca a mers bine netul sa speram ca o sa se rezolve cat mai curand
clujenilor de ce nu treceti pe fibra ca e rds si in cj?rds zic eu ca ofera cele mai avantajoase servicii. iar la upc nu puteti sa va bucurati de metro?ab rds 9$ viteza maxima 1mb

Attached Files



#25
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
RDS este in Cj dar nu peste tot, numai in anumite zone...

#26
RAK

RAK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.01.2007

View Postthe_angel, on Mar 12 2007, 21:14, said:

clujenilor de ce nu treceti pe fibra ca e rds si in cj?rds zic eu ca ofera cele mai avantajoase servicii. iar la upc nu puteti sa va bucurati de metro?ab rds 9$ viteza maxima 1mb

;) , rds cele mai bune servicii ? , pai numa uitate la ce preturi au ei si ce viteze ofera, zero pe langa upc sau rtl , atat i avantaju cu metro la ei da in rest is pasta, plus ca nu au acoperire pe multe zone din cj , pt ca toti sau haladit in principal la cartierele cu blocuri si clienti multi si au neglijat restul zonelor din cj unde cam toti fac contracte mari.

#27
ettyus

ettyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 12.11.2006
Pot sa zic ca in momentul de fata , dupa telefoane peste telefoane, merge struna si la mine seara merge 2-3 Mb/sec dimineta se apropie de 4 cat este maxim la ab. Plus ceea ce este ok dar, trebuie sa fie si un dar, daca incerci sa iei ceva de pe DC si sau torenti atunci ai cam muscat-o cu traficul pentru ca limitarea se face grotesc de-a dreptu si anume nu numai ca iti limiteaza viteza pe DC si torenti ci iti limiteaza drastic banda indiferent de ce anume vrei sa dl si de unde Nu mai merge bine nici FTP nici http pana nu opresti DC-ul si torenti. In fine pot traii fara DC sau torenti dar un admin care configureaza IN HALUL asta un server ii vai de capul lui. Am mai avut net de la o firma din cluj care in loc sa imi faca limitare pe banda cu care ar fii trebuit sa trec de server facea limitarea intre mine si el (cablu UTP si placi de retea de 100 daca as fii vrut sa incarc pagina firmei respective ar fii durat de parca era in patagonia)

Asta este macar merge (poate cobesc ca.................................)

#28
RAK

RAK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.01.2007

View Postettyus, on Mar 14 2007, 19:07, said:

Pot sa zic ca in momentul de fata , dupa telefoane peste telefoane, merge struna si la mine seara merge 2-3 Mb/sec dimineta se apropie de 4 cat este maxim la ab. Plus ceea ce este ok dar, trebuie sa fie si un dar, daca incerci sa iei ceva de pe DC si sau torenti atunci ai cam muscat-o cu traficul pentru ca limitarea se face grotesc de-a dreptu si anume nu numai ca iti limiteaza viteza pe DC si torenti ci iti limiteaza drastic banda indiferent de ce anume vrei sa dl si de unde Nu mai merge bine nici FTP nici http pana nu opresti DC-ul si torenti. In fine pot traii fara DC sau torenti dar un admin care configureaza IN HALUL asta un server ii vai de capul lui. Am mai avut net de la o firma din cluj care in loc sa imi faca limitare pe banda cu care ar fii trebuit sa trec de server facea limitarea intre mine si el (cablu UTP si placi de retea de 100 daca as fii vrut sa incarc pagina firmei respective ar fii durat de parca era in patagonia)

Asta este macar merge (poate cobesc ca.................................)


Nasol, deci practic nu poti folosi tarente sau DC la upc , un punct negru foarte foarte mare pentru ei.

#29
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003

View PostRAK, on Mar 13 2007, 22:35, said:

;) , rds cele mai bune servicii ? , pai numa uitate la ce preturi au ei si ce viteze ofera, zero pe langa upc sau rtl , atat i avantaju cu metro la ei da in rest is pasta, plus ca nu au acoperire pe multe zone din cj , pt ca toti sau haladit in principal la cartierele cu blocuri si clienti multi si au neglijat restul zonelor din cj unde cam toti fac contracte mari.


RAK , de ce vorbesti in necunostiinta de cauza .  Nu stiu cum merge in alte orase , dar in Cluj RDS merge perfect .

Metropolitan 30-50 Mbps , iar extern 4 Mbps download cu 2 Mbps upload . Torentele merg intre 4Mbps si 24Mbps (poate si mai mult de 24 , eu atat am avut maximum cu peeri din iasi+bucuresti) .

#30
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

View Postkingblana, on Mar 14 2007, 21:35, said:

RAK , de ce vorbesti in necunostiinta de cauza .  Nu stiu cum merge in alte orase , dar in Cluj RDS merge perfect .

Metropolitan 30-50 Mbps , iar extern 4 Mbps download cu 2 Mbps upload . Torentele merg intre 4Mbps si 24Mbps (poate si mai mult de 24 , eu atat am avut maximum cu peeri din iasi+bucuresti) .

Probabil ca este si el un fel de culegator de legende, si ca toti culegatorii de legende nu face altceva decat sa le preia si sa le transmita, fara sa le treaca prin filtrul propriu sau macar prin filtrul realitatii...:)Adevarul este ca RDS-ul a evoluat consistent inspre servicii de calitate in ultimul an, iar cei care se incapataneaza sa sustina pareri similare cu ale lui RAK, conturate pe baza unor realitati virtuale, numai de ei stiute, treaba lor....;)Departe de mine dorinta de a spune ca au disparut toate problemele si toti clientii RDS sunt numai cantec, dar de la asta si pana la a sustine pareri similare cu ale lui RAK e cale lunga. Nu vreau sa va supar, dragi colegi care sunteti pe UPC, dar cred ca noi, cei de pe RDS, am fi intr-adevar indreptatiti sa spunem despre voi ca, in prezent, beneficiati de servicii scumpe si de o calitate indoielnica....eu nu pot decat sa va doresc sa prindeti cat mai repede ziua cand proportia celor de la UPC care sunt multumiti de serviciile pe care le primesc va fi cel putin egala cu proportia similara a celor de la RDS....deocamdata eu zic ca e mai mica....;)si apropo RAK, ziceai ceva de preturi, stii cat platesc eu pentru 1Mbps down si 512 kbps up, viteze atinse constant?...vreo 270000 ROL lunar. Cu abonamentul telefonic inclus si minutele aferente.... Deci, dupa cum spunea si kingblana, ar fi bine daca v-ati informa inainte sa postati, tu si cei ca tine. ;)

Edited by brasoveanul, 14 March 2007 - 23:33.


#31
RAK

RAK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.01.2007
Deci fiti atenti baietii care fac reclama cum ies pe interval ;) , odata ca tu platesti 270 de mi pe luna asta daca esti abonat la tv cablu de la ei altfel daca vrei numa servicii de internet platesti 440 de mi pt un 1mbps, deci asta cu cable link, ca fiber link cel putin eu nu stiu unde au in cluj, nu zic oferta la fiber link e super dar daca nu baga numa in anumite zone ce sa facem cu ea?
De altfel as trece si eu la fiber link de maine daca ar fi si la mine in zona, dar nu prea sunt sanse sa vina pe aici, poate peste vreo 5 ani. Si asa ca mai brasoveanule , eu am vorbit de cable link care la 580 de mi iti da 1 mbps asta daca esti abonat la cablu la ei , altfel e 740 de mi , ce sa mai spun , oferta asta nu ma incalzeste deloc. Oricum aici se vorbeste de upc nu de rds , daca vrei sa te lauzi cu ce isp ai tu vorbeste altundeva ca aici nu suntem curiosi. :fyou:

#32
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

View PostRAK, on Mar 15 2007, 16:20, said:

Deci fiti atenti baietii care fac reclama cum ies pe interval ;) , odata ca tu platesti 270 de mi pe luna asta daca esti abonat la tv cablu de la ei altfel daca vrei numa servicii de internet platesti 440 de mi pt un 1mbps, deci asta cu cable link, ca fiber link cel putin eu nu stiu unde au in cluj, nu zic oferta la fiber link e super dar daca nu baga numa in anumite zone ce sa facem cu ea?
De altfel as trece si eu la fiber link de maine daca ar fi si la mine in zona, dar nu prea sunt sanse sa vina pe aici, poate peste vreo 5 ani. Si asa ca mai brasoveanule , eu am vorbit de cable link care la 580 de mi iti da 1 mbps asta daca esti abonat la cablu la ei , altfel e 740 de mi , ce sa mai spun , oferta asta nu ma incalzeste deloc. Oricum aici se vorbeste de upc nu de rds , daca vrei sa te lauzi cu ce isp ai tu vorbeste altundeva ca aici nu suntem curiosi. :fyou:

Stimate domnule RAK, daca tu crezi ca eu fac reclama la RDS te priveste, fiecare e liber sa creada ce vrea. Sa iau pe bucatele ceea ce ai spus tu.

1. Toti furnizaorii triple play practica sistemul "abonament cablu TV implica abonament de net subventionat". Marea deosebire este ca, la UPC, de exemplu, costul lunar este net+cablu TV=500 si ceva de mii (abonamentul cel mai mic)+350000+abonamentul telefonic=aproape un milion. Pe cand la RDS cablu TV + net te duce cam la 480 si ceva de mii lunar(270000+215000).
2. Din cate vad pe forum se pare ca au inceput extinderea si in Cluj
3. Sunt de acord ca nu este corect faptul ca unii utilizatori Cable link primesc 1 mbps la 19 dolari, dar probabil ca se va rezolva situatia intr-un timp rezonabil. Vad pe forum la sectiunea dedicata RDS-ului ca unora li s-au marit vitezele si pe cable.
4. Crezi ca nu stiu ca aici se vorbeste de UPC?..dar tu ai fost acela care ai inceput sa tuni si sa fulgeri impotriva RDS-ului, nu ca m-ar deranja, putin imi pasa, dar daca tot suntem o comunitate virtuala, avem toti dreptul la exprimare, in limitele bunului simt si ale subiectului discutat. Deci, daca nu esti curios, ignora-mi postul si ai scapat de energiile negative.... ;)

#33
ettyus

ettyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 12.11.2006

View PostRAK, on Mar 14 2007, 21:27, said:

Nasol, deci practic nu poti folosi tarente sau DC la upc , un punct negru foarte foarte mare pentru ei.


Nu cred ca este vorba de o restrictionare, mai ales ca am observat ca pe torrenti a mai crecut relativ viteza (ajung pana aproape de 100kb/s) cred ca este vorba doar de sys admini de cacaoua care cred ca sa joci la perfectie cs sau alte balarii te si face mare sys admin si dupa cum arata configurarile continui sa cred ca sunt idioti si restrictioneaza traficul intre MODEM si SERVER deoarece daca am un client de Torrenti sau un DC deschis si incerc un www.speedtest.net nu o sa mearga mai bine decat dacat un melc la deal chiar daca latimea de banda ocupata de torrenti sau DC este de 36kb sa zic instant cum inchid clientul de torrenti si sau DC-ul creste viteza la 2-3-3 si ceva Mb/sec, deci....... .
Cei buni (sys admin) sunt bu departe in proportie dew 90%,  90% din cei ramasi lucreaza pe la firme serioase si restul de 10% (sys someri admini de meserie) s-au angajat la UPC .

Asta este parerea celui care a mai trecut prin asa ceva adica limitari idioate lipsite de logica(sa nu spun mai urat)

#34
RAK

RAK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.01.2007

View Postbrasoveanul, on Mar 15 2007, 18:56, said:

Stimate domnule RAK, daca tu crezi ca eu fac reclama la RDS te priveste, fiecare e liber sa creada ce vrea. Sa iau pe bucatele ceea ce ai spus tu.

1. Toti furnizaorii triple play practica sistemul "abonament cablu TV implica abonament de net subventionat". Marea deosebire este ca, la UPC, de exemplu, costul lunar este net+cablu TV=500 si ceva de mii (abonamentul cel mai mic)+350000+abonamentul telefonic=aproape un milion. Pe cand la RDS cablu TV + net te duce cam la 480 si ceva de mii lunar(270000+215000).
2. Din cate vad pe forum se pare ca au inceput extinderea si in Cluj
3. Sunt de acord ca nu este corect faptul ca unii utilizatori Cable link primesc 1 mbps la 19 dolari, dar probabil ca se va rezolva situatia intr-un timp rezonabil. Vad pe forum la sectiunea dedicata RDS-ului ca unora li s-au marit vitezele si pe cable.
4. Crezi ca nu stiu ca aici se vorbeste de UPC?..dar tu ai fost acela care ai inceput sa tuni si sa fulgeri impotriva RDS-ului, nu ca m-ar deranja, putin imi pasa, dar daca tot suntem o comunitate virtuala, avem toti dreptul la exprimare, in limitele bunului simt si ale subiectului discutat. Deci, daca nu esti curios, ignora-mi postul si ai scapat de energiile negative.... ;)


Whatever puteai si tu sa nu ma faci direct "culegator de legende" si sa ma clasifici pe mine ca "eu si cei ca mine". Ti-am spus doar , daca ai ceva de zis despre upc ok daca nu sa iti vezi de treaba altundeva ca poate te retinem.

#35
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
am si eu o intrebare...daca aveam abonamentul UPC Plus,de 1mbps ...acum,conform noii oferte sa schimbat automat pe traficul de 4mbps,nu? abia acum am aflat,intamplator...cautand cu totul altceva pe net si vreau sa fiu sigur... :huh:

#36
cipz

cipz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.05.2005

View Postd4m4g3, on Mar 16 2007, 00:46, said:

am si eu o intrebare...daca aveam abonamentul UPC Plus,de 1mbps ...acum,conform noii oferte sa schimbat automat pe traficul de 4mbps,nu? abia acum am aflat,intamplator...cautand cu totul altceva pe net si vreau sa fiu sigur... :huh:
Da, asa este.
http://www.upc.ro/in...php?PageID=1021

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate