Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

Diavolii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
629 replies to this topic

#523
old_age

old_age

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.12.2008
sucumbus incumbus hocus pocus coșmarus!

#524
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Bre! Nu pe matale te-am intrebat. Lasa-i pe sugibus si lingibus.

#525
allinone2

allinone2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.12.2008

 eu_unul, on Dec 21 2008, 07:10, said:

Deci ateii nu sunt posedati! Daca nu cred in diavol inseamna ca nu sunt posedati!

Daca diavolul este atat de puternic de ce ne lasa Dumnezeu sa ne luptam cu el?  Ce suntem noi? Carne de tun?

Sa ne ferim de persoanele cumsecade si culte caci sunt posedate de cei mai tari diavoli! :thumbup:

Nu este vorba de atei ci de oameni botezati.
Nu poate exista lupta cu diavolul, ci doar protectie divina.

 bubu30, on Dec 22 2008, 17:01, said:

Hai sa te intreb ceva, sunt tare curioasa de ce imi vei raspunde.
Daca eu am trairi (pe bune) de genul: in timp ce dorm simt o prezenta langa mine, uneori ma trage in jos, alteori ma apasa pe piept, cateodata e o imagine infioratoare care imi da tarcoale incercand sa ma sperie, uneori aud ca imi sopteste ceva, tu ce ai spune ca e?

Sincer nu stiu ce este, oricum nu cred ca este diavol pentru ca el nu prea se arata pe fata.

#526
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 allinone2, on Dec 20 2008, 22:55, said:

Lupta cu diavolul nu este la indemana oricui, si in general victoria se obtine doar atunci cand constientizezi ca nu poti face nimic impotriva lui, si te rogi sincer lui Dumnezeu sa te apere.



 allinone2, on Dec 24 2008, 09:55, said:

Nu este vorba de atei ci de oameni botezati.
Nu poate exista lupta cu diavolul, ci doar protectie divina.

Hotaraste-te! exista lupta sau nu!

Eu sunt si ateu si botezat, unde ma incadrez?

#527
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008

 allinone2, on Dec 24 2008, 09:55, said:

Sincer nu stiu ce este, oricum nu cred ca este diavol pentru ca el nu prea se arata pe fata.

Corect, nu este diavol, pt ca din puntul meu de vedere nu exista diavol, exista energii negative.
"experientele" de care am eu parte uneori se datoreaza unei tulburari, daca vrei, de somn, pe nume Sleep Paralysis, tulburare care in unele situatii poate provoca halucinatii, deci totul este in mintea mea. Sunt convinsa ca multe asa zise posesii si viziuni nu sunt altceva decat rezultatul unui creier care nu functioneaza tocmai in parametrii normali.

#528
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 allinone2, on Dec 24 2008, 09:55, said:

Nu poate exista lupta cu diavolul, ci doar protectie divina.
Asa invata biserica, poate. Mint insa cu nerusinarea obisnuita lor.

Efeseni 6

11Îmbrăcați-vă cu toată armătura lui Dumnezeu, ca să puteți ținea pept împotriva uneltirilor diavolului.

    12Căci noi n'avem de luptat împotriva cărnii și sîngelui, ci împotriva căpeteniilor, împotriva domniilor, împotriva stăpînitorilor întunerecului acestui veac, împotriva duhurilor răutății cari sînt în locurile cerești.

    13De aceea, luați toată armătura lui Dumnezeu, ca să vă puteți împotrivi în ziua cea rea, și să rămîneți în picioare, după ce veți fi biruit totul.

    14Stați gata dar, avînd mijlocul încins cu adevărul, îmbrăcați cu platoșa neprihănirii,

    15avînd picioarele încălțate cu rîvna Evangheliei păcii.

    16Pe deasupra tuturor acestora, luați scutul credinței, cu care veți putea stinge toate săgețile arzătoare ale celui rău.

    17Luați și coiful mîntuirii și sabia Duhului, care este Cuvîntul lui Dumnezeu.

Este o lipta cu diavolii, insa se duce cu Scriptura, de exemplu sa le arati ca ala cu ochii shashii la care se inchina ei nu e Dumnezeu, si ca in Scriptura nu scrie sa te inchini la femei moarte.

#529
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008
conform bibliei lupta se petrece sub atenta supraveghere a marelui retard si cu acordul lui .

#530
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 15.06.2008

 zexelica, on Dec 24 2008, 14:10, said:

...in Scriptura nu scrie sa te inchini la femei moarte.
Dar unde scrie ca trebuie sa te inchini la zei morti (Isus) ? Parca asta a murit pe cruce. Cum, n-a murit, e viu, l-a inviat tac'su ? Deci zeii mor si invie ?

Edited by Baphomet, 24 December 2008 - 15:39.


#531
Atonn

Atonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 21.03.2008

 Baphomet, on Dec 24 2008, 16:37, said:

Dar unde scrie ca trebuie sa te inchini la zei morti (Isus) ? Parca asta a murit pe cruce. Cum, n-a murit, e viu, l-a inviat tac'su ? Deci zeii mor si invie ?

"asta"!!! in nesimtirea ta exprima-te...

culmea... descend din maimuta e TAP!!! :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:

Edited by Atonn, 25 December 2008 - 04:06.


#532
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 15.06.2008

 Atonn, on Dec 25 2008, 04:01, said:

"asta"!!! in nesimtirea ta exprima-te...
De ce nu-l lasi pe ala sa obiecteze ? Sau omnipotentul are nevoie de ajutorul tau ?  :rolleyes:

#533
itinerar

itinerar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.12.2008

 Baphomet, on Dec 24 2008, 16:37, said:

Dar unde scrie ca trebuie sa te inchini la zei morti (Isus) ? Parca asta a murit pe cruce. Cum, n-a murit, e viu, l-a inviat tac'su ? Deci zeii mor si invie ?
Domnul Isus era Dumnezeu din veșnicie(Mica 5:2). Ca să ne poată mântui, El a trebuit să vină pe pământ. Pentru a veni pe pământ, El a luat natură omenească. Domnul Isus cât a trăit pe pământ avea 2 naturi: una umană, supusă putrezirii și morții și alta nemuritoare, divină. Domnul Isus și-a dat viața pentru noi. Dar El nu putea muri ca Dumnezeu, dar ca om putea și de aceea El a putut să-și dea viața pentru salvarea noastră.  :console: Te rog, atunci când mai vorbești despre Dumnezeu să nu mai folosești termeni nepotriviți. Dăți seama că Dumnezeu vede totul. Respectându-L pe Dumnezeu, acesta e începutul înțelepciunii.

#534
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 15.06.2008

 itinerar, on Dec 28 2008, 14:11, said:

Dăți seama că Dumnezeu vede totul.
Desigur : Attached File  Rwanda_genocide_1.jpg   53.51K   17 downloads

#535
itinerar

itinerar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.12.2008

 Baphomet, on Dec 28 2008, 15:30, said:

Cât va fi păcatul, va fi și suferința și moartea. Dumnezeu a făgăduit că aceste nu vor mai fi în curând, așa că noi trebuie să așteptăm ca El să facă toate lucrurile noi, chiar și pe noi. Domnul a permis păcatului să ajungă la maturitate pentruca toți să vadă ce înseamnă despărțirea de Dumnezeu. Să poată vedea unde duce acest spirit de rebeliune față de guvernarea lui Dumnezeu.
În curând Domnul va veni și păcatul va înceta. Amin! :coolspeak:  :D  :thumbup:  :OK:

#536
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 15.06.2008

 itinerar, on Dec 28 2008, 14:57, said:

Cât va fi păcatul, va fi și suferința și moartea.

Ai omis ce era mai important. Ca astea trei coexista cu justetea si benevolenta divina la superlativ. Nu vezi niciun conflict ? Judecand dupa zambaretii postati, nu. Unde ziceai ca locuiesti ?

Edited by Baphomet, 28 December 2008 - 15:03.


#537
baraka_

baraka_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 11.09.2007
Dumnezeu va veni in curand... de 2000 de ani tot promite ca va veni. Si nu numai YHVH, TOTI zeii au promis ca vor reveni...

#538
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

 baraka_, on Dec 28 2008, 17:46, said:

Dumnezeu va veni in curand... de 2000 de ani tot promite ca va veni. Si nu numai YHVH, TOTI zeii au promis ca vor reveni...
Dar de ce 2000 de ani???
Gizaz s-a născut in anul 2 sau 4 dHr sau in anul 6 IHr.....și data de 25 dec a fost pusă de Costeluș Cel Mare al Bizanțului ca să-i împace și pe creștini și pe romani și pe toți in general.....
Oare toți zeii s-au gândit ei în mintea lor să vină pe 20.12.2012???

#539
N-B-A

N-B-A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 14.06.2008

 itinerar, on Dec 28 2008, 14:57, said:

Cât va fi păcatul, va fi și suferința și moartea. Dumnezeu a făgăduit că aceste nu vor mai fi în curând, așa că noi trebuie să așteptăm ca El să facă toate lucrurile noi, chiar și pe noi. Domnul a permis păcatului să ajungă la maturitate pentruca toți să vadă ce înseamnă despărțirea de Dumnezeu. Să poată vedea unde duce acest spirit de rebeliune față de guvernarea lui Dumnezeu.
În curând Domnul va veni și păcatul va înceta. Amin! :coolspeak:  :D  :thumbup:  :OK:


esti vai de capul tau... singurul lucru de care imi pare rau e ca un bigot ca tine nu are toata familia in situatia aia, sau cum sunt copii domnului din somalia, si dupa aia sa vb de dumnezeu ala bun... pana atunci esti un ignorat demn de mila, desi mi-e scarba de orice scrii in posturile tale mizere :)

#540
itinerar

itinerar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.12.2008

 Baphomet, on Dec 28 2008, 16:03, said:

Ai omis ce era mai important. Ca astea trei coexista cu justetea si benevolenta divina la superlativ. Nu vezi niciun conflict ? Judecand dupa zambaretii postati, nu. Unde ziceai ca locuiesti ?
Dacă vrei să înțelegi mai bine du-te la 'Beneficile aduse umanitatii de catre religie, ce a adus bun sau rau religia omenirii', la pag.21, și acolo am răspuns la ce ai întrebat. :D. N-am zis unde locuiesc :lol: Nu înțeleg de ce vrei să știi. Oricum, să știi că sunt din RO :naughty: Cred că ai înțeles ce vreau să spun.  ;))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate