Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Nokia 5140

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Si nu va fi un ''Walkie Talkie'' obisnuit, pe distante limitate!
De ce?
Pentru ca este o solutie VoIP semi-duplex, care utilizeaza retelele de date GPRS si EDGE...
Deci vor fi costuri? :(
Sa speram ca foarte mici...
Cu ajutorul camerei integrate, se pot transmite inclusiv imagini, in modul ''Walkie Talkie''!

In rest, e un telefon obisnuit... cu ecran color (4.096 culori), sunete plifonice, camera VGA, client e-mail, triband, etc.
Are integrata o busola digitala si o mini-lanterna.
Ce parere aveti?
Aaaa... era sa uit, telefonul apare abia in vara lui 2004.

www.nokia.com/nokia/0,,48662,00.html

#2
kinezu

kinezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 28.11.2001
Walkie-Talkie adica Push-To-Talk

#3
adrianb

adrianb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 09.12.2003
5140 - acum de vanzare la Orange. Poate profita si de EDGE. Il are cineva? Daca da, este rugat sa dea detalii.

#4
DarkBoy

DarkBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 13.05.2004
parerea mea de telefonul asta e ca arata ca o lanterna pt. copii!
il are un prieten si l-am vazut la el.

#5
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003

adrianb, on Jan 8 2005, 03:13, said:

5140 - acum de vanzare la Orange. Poate profita si de EDGE. Il are cineva? Daca da, este rugat sa dea detalii.

<{POST_SNAPBACK}>


Da, eu!
Cu EDGE/GPRS am avut probleme la conectare/setari PC dar nu este exclusiv vina producatorului, tinand cont ca am o locatie cu probleme la semnal (Orange/Conex/Zapp), adica e foarte slab!
Standby:
5 zile cu convorbiri putine (5-10minute/zi)
4 zile (15-20minute/zi +wap 10-15minute... cam ce am eu de obicei)
3 zile cand e folosit intensiv ( + butonari & conectare PC/internet)

Ecran bun (cu mult peste altele cu 4000 culori), meniu foarte bun, e-mail super (totusi fara atasamente, precum la Philips) dar multe setari pana la crearea conturilor!
Telefon, lanterna, busola, termometru, radio, foto... iata un fel de 6 in 1 :D

Camera nu straluceste, dar totusi pozele sunt acceptabile in conditii bune de luminozitate.

La telefon se poate cupla un GPS care am inteles ca ar fi in jur de 180$... (n-ar fi exclus sa achizitionez unul :) )

In conditii extreme (frig, ceata, -8*) nu am avut probleme cu aburirea pe interior a geamului protector si nici in a vorbi pe ploaie/ninsoare serioasa!
Culorile, luminozitatea, in schimb au avut un pic de suferit dar revin la normal cand temperatura nu e sub 0*
Este foarte bine izolat, ecranul, si inclusiv bateria care este protejata de o membrana/placa cauciucata!!!
Este foarte posibil sa tin mai mult acest telefon, desi eram tentat de SPV.
Imi place!

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Era sa uit... desi imi place, injur tot timpul  :D cand trebuie sa-i desfac capacul!
Groaznic pana iese...
Pana acum o singura data l-am scapat pe ciment... desigur fara probleme si urme pe lateralele cauciucate!

#7
adrianb

adrianb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 09.12.2003
Cata memorie interna are? cei de la orange (phone experti cica) dau informatii contradictorii... si zic si ceva de un memory card... Cum stau lucrurile in realitate? Se gasesc din intamplare in pachet vreun headset sau cablu de date?

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
4MB
Nu are memory card!
Headset este in pachet (cu el si numai cu el poti asculta posturile radio, stereo desigur)
Atentie la adaptoarele IR caci nu toate sunt compatibile!
Cele de firma si originale Nokia am inteles ca nu creeaza pronbleme
Eu folosesc un cablu de date DKU 5 facut pe vapor dar e ok

#9
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Pentru PC, se foloseste ultima varianta PC Suite 6.41.6!
Atentie daca sunt mai multe modemuri in PC... daca vre-unul nu mai vrea sa functioneze, verificati conexiunea/porturile COM din PC Suite si selectati alt modem!
Apoi reveniti la modemul care nu funtiona si o sa vedeti ca acum e... liber la functionare!

#10
adrianb

adrianb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 09.12.2003
OK, multumesc mult pentru informatii!

#11
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
SI eu il am si sunt multumit de el. Nu imi place culoarea (de fapt fundalul) menu-urilor si parca e cam intunecata imaginea. In rest.. bug-uri tipice Nokia. Dar pt un outdoor si cu atatea functii (Edge, PTT, Radio, busola, nivela, soundmeter si mai ales shok si water proof) este excelent. De fapt este singurul outdoor care se mai face.
RZ>> de unde iei gps ca si eu am cautat carcasa aia minune si parca intrebam de avioane.. Inclusiv la Nokia ROmania..
IR mie mi-a mers la laptop din prima. Pacat ca nu i-au pus si BT ca sa fie cu tot ce misca oe el

#12
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Eu sper la Nokia, in Italia... dar nu e nimic sigur, inca nu m-am hotarat.
Am uitat sa precizez de nivela si masuratorul de zgomot.
Nivela (polobocul), e mai mult pentru calibrarea si utilizarea in bune conditii a busolei :) !
Da, nasol ca nu are BT (acum tin degeaba adaptorul)

#13
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Imi pare rau ca te dezamagesc RZ, dar nu e primul telefon cu functie Walkie-Talkie (Push to Talk). Exista multe tel de acest gen, motorola v60p, se p900 si mai sunt si altele. Momentan, retelele noastre de mobile nu ofera tehnologia push2talk, sa speram ca in viitorul apropiat se va putea si acest lucru.

@morogan, adaptorul ala minune cica ar fi intrradevar 180-200 usd, asta scrie pe mobile review.Uite ce am mai gasit pe la Nokia despre localizare. Misto treaba, pacat ca nu suntem si noi pe harta aia cu drumurile.

Edited by Goofy, 11 January 2005 - 00:19.


#14
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Nu e ceea ce vorbeam noi, ala e un GPS pe BT, iar tel nu are BT. Se pare ca accesoriul e chiar o carcasa cu GPS

#15
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Stiu ca nu e, 5140 nici nu apare in lista aia de tel compatibile, dar e un lucru interesant. And then again, poate iti faci un upgrade catre unul din telefoanele compatbile cu functia de localizare si mai dai vreo 300 de euro si pt gadeget :).
De carcasa aia minune nu am gasit prea mare lucru, daca spui ca in romania, cei de la nokia nu prea aveau idee despre ce vb, incearca sa le scrii un mail celor de la nokia.com, poate te pot ei ajuta.

#16
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 12.03.2003
Accesoriul respectiv se numeste GPS Shell si este intr-adevar o carcasa cu receptorul GPS in ea. Am folosit-o circa 4 luni si pot spune ca NU isi merita banii. Achizitia de semnal este proasta, lenta, mare consumatoare de curent. Precizia de pozitionare vai steaua ei. Iti trebuie deasupra "open sky" aproape total, altfel slabe sanse sa receptionezi vreun semnal. Softul insotitor plin de bug-uri. In plus din pacate sistemul de pozitionare pe harta il consider extrem de ineficient chiar si in zonele unde detalii cartografice exista, datorita necesitatii existentei unui operator GSM care sa suporte serviciul respectiv.

Ca si telefon, subscriu celor scrise mai sus cu exceptia bateriei, care mie mi s-a parut dezamagitoare ca durata.

#17
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Am si din tel compatibile, dar mai interesant e pe 5140

#18
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
5140 Testat la -14*C!

Am lasat intentionat telefonul afara timp de o ora, la -14*C :rolleyes:
Deci complet in frig, fara a fi incalzit de mana...
Dupa o ora, telefonez fara probleme de acolo, dar pe ecran culori sterse iar meniul (cautarea) s-a miscat extrem de lent!
Probleme (dar nu foarte grave) au aparut cand l-am bagat brusc in casa, la 19*C...
Adica condens pe carcasa care sustine tastatura (mai mult pe exterior) si tabla din interior, acolo unde sunt membranele pentru taste.
Surprinzator, la ecran fara condens pe interior (numai in exterior a aparaut)... la fel si la camera... doar in exterior.
La baterie nici urma de umezeala, desi membrana de cauciuc, care protejeaza bateria, era... beton si foarte rece.
Acum, dupa aprox. 30 minute, telefonul e ca nou :)
N-am avut curaj sa scot si Alcatelu'... :D
Si nici sa arunc Nokia 5140 in zapada... poate anul viitor :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate