Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

text to speech

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
racrac

racrac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.06.2003
a interesat vreodata pe cineva un tts pentru limba romana? eu am incercat sa fac asa ceva si chiar merge. ma intereseaza numai daca stiti in visual basic cum se pot folosi diacriticile pentru ca am o problema in acest domeniu. ( folosesc baza de phoneme a lui mbrola ). Daca intereseaza pe cineva astept posturi :)

#2
neluttp

neluttp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.01.2004
De ceva timp "ma bate" si pe mine aceasta idee, insa nu am incercat nimic pina acuma. Daca vrei sa ma ajuti, te rog sa-mi comunici la adresa [email protected] ce documentatie ai folosit si eventual programul tau sa vad si eu cum functioneaza. Eu m-am gandit la un program pe baza analizei fonemelor, dar nu am gasit documentatie despre foneme. Mai caut in continuare poate ma edific asupra lor.
Nelu Tutunaru

#3
neluttp

neluttp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.01.2004
Scuze, adresa de e-Mail corecta este [email protected]

#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
racrac, ce-ar fi sa publici programul tau?

#5
racrac

racrac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.06.2003
ma bucur in primul rand sa aflu ca mai sunt si alte persoane interesat de acest domeniu.
Programul meu se bazeaza pe motorul de la mbrola, care poate fi gasit aici, : http://tcts.fpms.ac....mbrcopybin.html
inclusiv vocea pentru limba romana.
la inceput am folosit un script in php pentru conversia text 2 pho (formatul acceptat de mbrola) iar acum inca lucrez la o varianta in vb care sa poata fi folosita de mai multa lume :)
si sa nu uit : La multi ani 2004 !!!

#6
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
o adresa pe care ai pus softu ar fi bine venita. :) numai pt noi astia de pe softpedia. si e bine si ara diacritice.

#7
shpeed

shpeed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.09.2003
Daca zici ca merge cu limba romana BRAVO!!
Eu ma gandeam la ceva un pic mai mult.
De ce sa nu stai in varful patului si sa vorbesti la microfon, iar calculatorul sa scrie pentru tine in word. Asta e gandul care ma bate pe mine si tot caut tot fel de documentatii.
Poate putem sa ne ajutam.

#8
Ronaldo30

Ronaldo30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.09.2004

racrac, on Jan 6 2004, 12:39, said:

ma bucur in primul rand sa aflu ca mai sunt si alte persoane interesat de acest domeniu.
Programul meu se bazeaza pe motorul de la mbrola, care poate fi gasit aici, : http://tcts.fpms.ac....mbrcopybin.html
inclusiv vocea pentru limba romana.
la inceput am folosit un script in php pentru conversia text 2 pho (formatul acceptat de mbrola) iar acum inca lucrez la o varianta in vb care sa poata fi folosita de mai multa lume :)
si sa nu uit : La multi ani 2004 !!!

<{POST_SNAPBACK}>

Ai putea sa-mi zici si mie intr-un email sau PM daca se poate, ce trebuie si de unde sa dau jos de pe net, pentru a putea face sa-mi mearga si mie un tts in limba romana.
Merci

#9
RAZ

RAZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 15.10.2004
incearca aici

Edited by RAZ, 03 February 2005 - 14:51.


#10
costel777

costel777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.05.2003
Ar fi 2 programe :  Romvox  si  Wintalker   dar nu am de unde sa le descarc.
Stie cineva ?

#11
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004
a aparut in sfarsit o voce ca lumea de tts in lb romana
http://www.ivosoftwa...Itemid,38/vo,4/
in sfarsit e "umana" vocea

si a aparut si un soft al lor, Expressivo, la care se poate downloada demo si care foloseste vocea Carmen. In casuta online se aude excelent dar problema e ca in Expressivo nu e la fel. poate gaseste cineva un plugin pe site-ul ala cu "second release"-ul vocii Carmen, ca eu nu-l gasesc.

Edited by drifter, 07 September 2007 - 22:22.


#12
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postdrifter, on Sep 7 2007, 23:21, said:

a aparut in sfarsit o voce ca lumea de tts in lb romana
http://www.ivosoftwa...Itemid,38/vo,4/
in sfarsit e "umana" vocea

si a aparut si un soft al lor, Expressivo, la care se poate downloada demo si care foloseste vocea Carmen. In casuta online se aude excelent dar problema e ca in Expressivo nu e la fel. poate gaseste cineva un plugin pe site-ul ala cu "second release"-ul vocii Carmen, ca eu nu-l gasesc.

Lol...citeste si cu diacritice :)

#13
sezy

sezy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 21.08.2006
Chiar este interesant programul (expressivo), dar nu citeste diacriticile si merge cam sacadat...  Mai bine functioneaza pe pagina lor.

Edited by sezy, 11 September 2007 - 20:29.


#14
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Si eu sunt interesat de un program TTS pentru limba Romana.
Varianta lui racrac mi se pare cea mai buna fiind bazata pe software open source si care poate fii imbunatatita in tip de catre comunitate.
Racrac sau altii, care ati facut un astfel de program (open source) si sunteti interesati sa primiti ajutor si de la alti programatori puteti sa deschide-ti un proiect nou pe sourceforge.

#15
ProzacAddict

ProzacAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.03.2008
ma intereseasa si pe mine asa ceva dar pentru nokia e90 deoarece nu are pentru limba romana pe pagina lor daca stie cineva ceva as aprecia putin ajutor.ms

#16
ProzacAddict

ProzacAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.03.2008
ms mult pentru program functioneaza ok.

#17
ProzacAddict

ProzacAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.03.2008
Da pntru nokia e90 nu stie chiar nimeni daca este pe undeva un soft de citit in limba romana ca pentru alte limbi sunt sau daca se poate face cumva sa citeasca pe romana?!

#18
BlaxxunRomania

BlaxxunRomania

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.12.2007

View PostBlaxxunRomania, on Jun 29 2008, 15:10, said:

T.T.S.
Capete Vorbitoare
Avatare 3d care au gesturi controlabile prin text

Doritorii să-mi dea un pm


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate