Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

BIOS nu vede HyperThreading

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004
Am instalat aseara un procesor Pentium 4 (Northwood, la 2,4Ghz si 533 FSB) pe o placa Gigabyte GA-8IE2004 http://www.gigabyte....?ProductID=1730. Problema este ca aceasta din urma, desi este certificata ca suportand HyperThreading, nu imi afisaza aceasta optiune in BIOS (si proc-ul are sigur capabil Hp, deoarece a functionat astfel anterior, pe alt PC). Manualul placii sustine ca stie Hp, insa am puricat BIOS in fel si chip, am explorat si optiunile ascunse, degeaba, lipseste tocmai optiunea aceea. Iata un screenshot cu manualul mobo:
Attached File  Image1.png   63.6K   46 downloads

si cum ar trebui sa arata daca ar reflecta BIOS-ul meu:
Attached File  Image2.png   61.33K   40 downloads

Am rescris BIOS-ul, cu toate versiunile lui, degeaba, nici una nu-mi afiseaza optiunea HyperThreading. Exista vreo posibilitate de a forta detectarea Hp? Nu are rost sa apelez la support Gigabyte ca oricum nu raspunde nimeni, poat es-a mai intalnit cineva cu problema asta si-mi dati o idee  ;)
La Multi Ani.

Edited by eXXocet, 30 December 2006 - 09:10.


#2
udragos

udragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 15.03.2006
Esti sigur ca acel proc suporta HT?
Nu mai tin minte de pe vremea cand aveam placa de baza ybite  :rolleyes: dar este posibil ca optiunea aceea sa fie una ascunsa!? Incerca ... parca un ctrl+f1 (i can't remember  <_< ) atunci cand esti in bios si o sa ti se afiseze ceva optiuni suplimentare  :peacefingers:

#3
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004

eXXocet said:

...Manualul placii sustine ca stie Hp, insa am puricat BIOS in fel si chip, am explorat si optiunile ascunse, degeaba...
Am. Afiseaza optiuni legate de timing-ul RAM, nimic @CPU.
Procesorul a lucrat pe o masina genuine HP certificata ca Pentium 4 2,4G HT, insa nu-mi aduc aminte ca Task Manager, la graficul CPU sa fii aratat doua tabele (asa cum trebuie cand ruleaza HyperThreading)...

Edited by eXXocet, 30 December 2006 - 20:05.


#4
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
xp-ul a fost instalat cu procesor fara HT cumva ?

#5
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004

View PostDeeJay, on Dec 30 2006, 20:23, said:

xp-ul a fost instalat cu procesor fara HT cumva ?

Da, a fost instalat cu Pentium 4 Wilamette, care nu stie HyperThreading. Stiu faza cu ACPI uni/multi processor, insa in orice caz, nu trebuia sa-mi apara in BIOS? :confuzzled:

#6
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004

View PostDeeJay, on Dec 30 2006, 20:23, said:

xp-ul a fost instalat cu procesor fara HT cumva ?

Da, a fost instalat cu Pentium 4 Wilamette, care nu stie HyperThreading. Stiu faza cu ACPI uni/multi processor, insa in orice caz, nu trebuia sa-mi apara in BIOS? :confuzzled:

#7
proteuss

proteuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 29.01.2006
Incearca sa faci un update de BIOS sau mai bine sa te asiguri inca odata ca procesorul respectiv are HT.

#8
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
 Mda, de suportat HT suporta NB-ul. Mai greu cu placa de baza cred .

Edited by cods, 31 December 2006 - 01:36.


#9
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004
Versiunea de BIOS instalata este ultima aparuta. De asemena, am instalat si versiunile anterioare si reationeaza identic, no HyperThreading. Inclin sa cred ca mobo este cauza, cu toate ca Gigabyte certifica placa de baza ca fiind HT compatibila.

#10
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004

View Postcods, on Dec 31 2006, 01:30, said:

Eu tot ma chinui sa gasesc pe net un loc unde scrie ca 845E suporta HT.

Daca gasesc te anunt ... :D

Poate era cazul sa cauti ...chiar la producatorul chipset-ului, Intel:
http://www.intel.com.../845e/index.htm

Am gasit si te-am anuntat. :D

Edited by eXXocet, 31 December 2006 - 01:37.


#11
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Stiu, tot acolo m-am edificat si eu in final :) .

#12
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004
Ciudata chestie, utilitarul ala al Intel de identificarea CPU imi spune ca am de-a face cu un Pentium 4 fara capabilitati HyperThreading, insa cu cache L2 de 512KB. Adica Northwood, care din cate stiu au fost exclusiv procesoare cu suport HT (nu sunt sigur de asta, daca gresesc va rog sa ma corectati). Si sigur e Northwood. Acum, daca BIOS-ul nu vede HT, e posibil sa se pacaleasca si utilitarul de identificare.
Attached File  Snap1.jpg   38.07K   19 downloads

Ce spune si CPU-Z:
Attached File  Snap2.jpg   30.8K   22 downloads

Edited by eXXocet, 31 December 2006 - 01:58.


#13
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Cu programelu` asta ce zice ? Face identificarea la proc. altfel de cat CPU Z & Co. .

Chiar daca nu toate NW-urile suporta HT, zici ca al tau era mai destept si nu cred ca i se altereaza intelgineta in timp(ziceai ca mergea HT-ul).

Eu banuiesc MB-ul <_<

#14
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004
Merci pt programelul de identificare, iata ce spune si el:
Attached File  Snap1.jpg   52.47K   37 downloads

Acum, daca stau sa ma gandesc, pe langa faptul ca pe case-ul PC-ului Hewlett-Packard de unde am extras CPU exista logo-ul Pentium4 HT, chiar in BIOS imi amintes ca exista optiunea HyperThreading si era activata.
Asadar, sanse mai mari ca mobo sa fie incompatibila. :huh:

Edited by eXXocet, 31 December 2006 - 02:26.


#15
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Si eu cred ca-i mobo, poti sa bagi procu` pe alta mb. care sigur suporta, dar nu stiu cu ce te-ar incalzi :lol: .

#16
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Ai incercat cu Everest la CPUID? Stiu ca o sa ti se para ciudat dar lasa procul la frecventele stock (fara overclock) si vezi atunci daca o sa mearga. Si la mine de cand l-am overclokat mi-a dezactivat PAT care sincer sa fiu nici nu prea stiu ce rol avea

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate