Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

quattro sau 4matic?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
zumm

zumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 17.12.2006
vreau sa-mi iau un second....
audi a4 sau a6
sau c220 Mercedes.
diesel neaparat si....acum mai nou ma gandeamla 4x4
asadar....un mercedes sau un audi?
vreau o masina spatioasa....
dar nici banii de motorina nu-s asa multi
asa ca vreau si economic
sa fie a6 sau c220?

#2
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 zumm, on Dec 25 2006, 01:02, said:

vreau sa-mi iau un second....
audi a4 sau a6
sau c220 Mercedes.
diesel neaparat si....acum mai nou ma gandeamla 4x4
asadar....un mercedes sau un audi?
vreau o masina spatioasa....
dar nici banii de motorina nu-s asa multi
asa ca vreau si economic
sa fie a6 sau c220?


Eu zic sa te orientezi spre un A6 2.5 TDi quattro. Acuma depinde si de situatia financiara, poate vrei sa investesti ceva bani in "imagine" si atunci un C220 CDi  4matic negru o sa arate intr-un fel...  
Te-ai gandit sa iei un Audi ALLroad quattro, daca vrei masina spatioasa+4x4?

#3
boom87

boom87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 28.06.2004
http://forum.softped...howtopic=193153 - si aici se discuta ceva asemanator, uita-te peste ce e scris si acolo.

#4
lvg

lvg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.06.2005

 Marius3k, on Dec 25 2006, 09:24, said:

Eu zic sa te orientezi spre un A6 2.5 TDi quattro.

am auzit de la mai multi oameni care traiesc din masini ca 2.5 TDI de la Audi are o boala clasica la motor (ceva cu axul cu came, nu stiu exact, care "crapa" la 100-150k km); daca te hotarasti pe Audi asta, intreaba un mecanic experimentat ce sa verifici, ca ar fi pacat sa iei teapa pe chestia asta.

#5
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
daca v rei spatiu, o finisare care mie mi s-a parut mai buna si un sistem de tractiune care e foarte apreciat te sfatuiesc un a6 quattro!
am condus un a6 2.5 si pot sa zic ca e de vis!despre Mercedes nu pot sa-ti dau prea multe detalii,dar avand in vedere ca e un c classe a6-le ar trebuii sa fie peste mai ales la spatiu!

#6
zumm

zumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 17.12.2006

 Marius3k, on Dec 25 2006, 09:24, said:

Eu zic sa te orientezi spre un A6 2.5 TDi quattro. Acuma depinde si de situatia financiara, poate vrei sa investesti ceva bani in "imagine" si atunci un C220 CDi  4matic negru o sa arate intr-un fel...  
Te-ai gandit sa iei un Audi ALLroad quattro, daca vrei masina spatioasa+4x4?
exclus 2,5
din cauza consumului.
1,9 imi e suficient.
iau versiunea 130 cp si pun cip la 150 si e de ajuns.
iar la c220 la fel

 ryco78, on Dec 25 2006, 22:20, said:

daca v rei spatiu, o finisare care mie mi s-a parut mai buna si un sistem de tractiune care e foarte apreciat te sfatuiesc un a6 quattro!
am condus un a6 2.5 si pot sa zic ca e de vis!despre Mercedes nu pot sa-ti dau prea multe detalii,dar avand in vedere ca e un c classe a6-le ar trebuii sa fie peste mai ales la spatiu!
hm...da dar...multio sa zica....'totusi...e mercedes"
oricum nu am prejudecati d'astea.
fie mercedes fie audi...sa mearga.


 boom87, on Dec 25 2006, 13:09, said:

http://forum.softped...howtopic=193153 - si aici se discuta ceva asemanator, uita-te peste ce e scris si acolo.
merci boom....numai ca eu l=am postat sipe ala.
atunci deja vroiam altceva
si d'asta am schimbat topicul.
era in calcul si e220 din 2001acolo.
acum l-am exclus.
multi zic ca e urat si cam vechi.
si poate au dreptate.
acum deja m-am orientat spre un 4x4.
au ramas in discutie audi si mercedes(a4, a6 vs c220)

#7
zumm

zumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 17.12.2006
toata lumea s-a oprit din scris.
pacat
eu sunt tot nehotarat
mai ales ca....1,9 tdi quattro.....foarte rar fratilor
sa nu mai vb de c220 4matic.
asa de rar ca e aproape inexistent.
nu am vazut pana acum postat vreun anunt.
si...ce ne facem cu taxele astea inpuse de statul asta de 2 lei.
zice ca mai e si european....

#8
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006
BTW, n-am un calculator de taxe la indemana, dar daca te uiti in special la cele doua modele sa pui in balanta si taxa de inmatriculare. A4 are motor mai mic dar e Euro III, pe cand Benz-ul are motor mai mare si e mai probabil sa fie Euro IV (in nici un caz 4Matic pe 220 CDI, a fost pus doar pe C 240 si C 320, inclusiv CDI). Mai nou, ai putea gasi un C280 CDI 4Matic, dar e scump ca e destul de nou.
Desi sunt fan Mercedes, eu iti recomand 1.9 TDI quattro sau 2.5 TDI quattro, ca Benz-urile sunt prea scumpe.

#9
Kareem

Kareem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 21.11.2006

 ryco78, on Dec 25 2006, 22:20, said:

daca v rei spatiu, o finisare care mie mi s-a parut mai buna si un sistem de tractiune care e foarte apreciat te sfatuiesc un a6 quattro!
am condus un a6 2.5 si pot sa zic ca e de vis!despre Mercedes nu pot sa-ti dau prea multe detalii,dar avand in vedere ca e un c classe a6-le ar trebuii sa fie peste mai ales la spatiu!
Am condus asa:
A6 1.9 2003 diesel manual
A6 2,5 2001 diesel tiptronic
A6 model 2006 2,4 benzina
A6 model 2005 2.0 Diesel
E320 CDi 2004

Nu se compara Audi cu Mercedes la nimic, pur si simplu sunt concepte diferite si senzatii diferite. Daca vrei sa traiesti in masina, ia-ti Mercedes.
Daca vrei sa te simti "baietas" ia Audi.

#10
zumm

zumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 17.12.2006

 WildChild, on Jan 8 2007, 11:44, said:

BTW, n-am un calculator de taxe la indemana, dar daca te uiti in special la cele doua modele sa pui in balanta si taxa de inmatriculare. A4 are motor mai mic dar e Euro III, pe cand Benz-ul are motor mai mare si e mai probabil sa fie Euro IV (in nici un caz 4Matic pe 220 CDI, a fost pus doar pe C 240 si C 320, inclusiv CDI). Mai nou, ai putea gasi un C280 CDI 4Matic, dar e scump ca e destul de nou.
Desi sunt fan Mercedes, eu iti recomand 1.9 TDI quattro sau 2.5 TDI quattro, ca Benz-urile sunt prea scumpe.


merci....
cel putin sa stiu sa nu mai caut....
deja e mare 280
e foarte mare pt un mers de oras...si normal si consumul....e mai mare

#11
zumm

zumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 17.12.2006

 Kareem, on Jan 8 2007, 11:59, said:

Am condus asa:
A6 1.9 2003 diesel manual
A6 2,5 2001 diesel tiptronic
A6 model 2006 2,4 benzina
A6 model 2005 2.0 Diesel
E320 CDi 2004

Nu se compara Audi cu Mercedes la nimic, pur si simplu sunt concepte diferite si senzatii diferite. Daca vrei sa traiesti in masina, ia-ti Mercedes.
Daca vrei sa te simti "baietas" ia Audi.

vreau sa ma simt confortabil....nici baietzas si nicinu am obiceiul sa dorm in masina , cu atat mai mult la volan...
asa ca deplasarile sunt rapide.
acum am aflat ca....nu am sa gasesc un 4matic pe c220
pacat
cred ca o sa raman la audi

#12
zumm

zumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 17.12.2006
pana laurma tot nu inteleg...
ce consum are un a4 quattro de 1,9 in oras?
ca a6 nici o speranta 1,9 quattro...
doar 2,5 si deja am auzit de un consum astronomic.

#13
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
hm, prietene, esti sigur ca-ti poti permite o asemenea masina? nu ma gandesc la faptul ca ai banii s-o cumperi, nu e treaba mea, dar...la naiba, ai bani de Mercedes si nu ai de motorina? Si cand o sa trebuiasca sa ai in magazie/boxa/garaj/oriunde un set de roti cu cauciucuri de sezon ce faci? poate ar fi mai bine sa te mai gandesti. Alea nu prea sunt masini pentru oameni care se intreaba cat costa combustibilul.

#14
zumm

zumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 17.12.2006

 buntzi, on Jan 11 2007, 14:51, said:

hm, prietene, esti sigur ca-ti poti permite o asemenea masina? nu ma gandesc la faptul ca ai banii s-o cumperi, nu e treaba mea, dar...la naiba, ai bani de Mercedes si nu ai de motorina? Si cand o sa trebuiasca sa ai in magazie/boxa/garaj/oriunde un set de roti cu cauciucuri de sezon ce faci? poate ar fi mai bine sa te mai gandesti. Alea nu prea sunt masini pentru oameni care se intreaba cat costa combustibilul.
tocmai aia e......
am bani de mercedes dar nu am de motorina....
da ce scula de masina mai e si mercedesul ....parca as vb de maibach...
e o masina ca toate masinile...
si oricum eu cred ca te duce mai ieftin un mertan decat un Passat de ex...sauo laguna....
la care schimbi pivoti bucsi etc etc pe fiecare an....si dai tot in jur de 12-13 mii euro
asa ca si la mertan...tot 12 mii face....si schimbinu chiar la un an....ci la....3-4.
cam asta-i logica nu?
si...preturile?
stai linistit ca am intrebat....o bascula de laguna e 5 mil.
la mert cat sa fie.....7 mil sau 8
chiar citean pe un forum..nu stiu daca pe asta, ca a schimbat la un c220 un telescop si l-a costat 4,2 mil, adus din germania.
pun pariu ca un telescop la laguna e mai scump la un dealer Renault aici in ro...
si ref laconsum....pai cum sa nu ma intereseze....daca eu fac km aproape de taxi.
si 80% in bucuresti.
in 2ani, daca consuma cat o locomativa...ce doi ani...un an, scot juma din pretul masinii...
asa ca....
toate au un calcul!

#15
zumm

zumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 17.12.2006
si uite am facut si un calcul...asa...in minte...
in 2006 am facut 58000 de km...
amsi iesit afara.....cam....10000 autostrazi...drumuri nationale,europene....stc.
aprox 50000 in oras....
cu un mediu de 8%....da ce....zic 8% dar...sigur de cele mai multe ori mergi cu un mediu de 10 in bucuresti.
8x50000= 4000 litrii x 30000/litru = 120 mil = aprox 4000 euro
asadar.....in ritmul asta....in 3-4ani....scot masina.
da asta e...baba sufera la frumusete.
taximetristii fac in jur de 90000, chir si 120mii pe an.
depinde de cat muncesc.
si am vazut si care fac 15-20 de mii.
majoritatea isi iau Logan...asadar in 2 ani...da pe combustibil cat face masina....

#16
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

 zumm, on Jan 11 2007, 23:51, said:

stai linistit ca am intrebat....o bascula de laguna e 5 mil.
la mert cat sa fie.....7 mil sau 8
chiar citean pe un forum..nu stiu daca pe asta, ca a schimbat la un c220 un telescop si l-a costat 4,2 mil, adus din germania.
pun pariu ca un telescop la laguna e mai scump la un dealer Renault aici in ro...

cine te pune sa compari preturi de reprezentanta cu preturi de .de? pt laguna crezi ca nu gasesti mai ieftin?

#17
zumm

zumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 17.12.2006

 romaximusro, on Jan 12 2007, 14:02, said:

cine te pune sa compari preturi de reprezentanta cu preturi de .de? pt laguna crezi ca nu gasesti mai ieftin?
sunt proaste si asa cele de la reprezentanta dar apoi sa mai iei si...turcesti etc....
si nu as risca cu piese de genul...bascula, pivot , directie...

#18
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 zumm, on Jan 12 2007, 15:19, said:

sunt proaste si asa cele de la reprezentanta dar apoi sa mai iei si...turcesti etc....
si nu as risca cu piese de genul...bascula, pivot , directie...
Ce te face sa crezi ca piesele din reprezentanta nu sunt tot turcesti? Ca e foarte simplu sa vinzi piese OEM la pret de reprezentanta, nu? Nu uita ca suntem in Romania!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate