Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

am o probl cu eroarea begining dump physical mem

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
mariuskrc

mariuskrc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.12.2006
Sall all

Am si eu o problema cu nedorita eroare pe ecran albastru.
Am un sistem amd 1.7, 256 dram, hdd 60gb si de ceva timp a inceput sa imi apara o eroare pe fundal albastru in care imi spune ca windowsu a intalnit o eroare si pt protectia calculatorului se inchide.......... urmat de ceva sugestii cum ca ceva e in neregula cu niste drivare sau programe si pe la sfaritu pagini scrie begining dump physical memory. Dupa cum am gandito eu am reinstalat windowsu dar in timpul instalului incepea cd-rom'ul sa faca tot felu de zgomote si ba se bloca ba aparea aceasi eroare. Am zis ca e ramul... am imprumutat altu si tot asa, am zis ca e hdd... nk, am schimbat si cd-rom'ul... cu chiu cu vai am reusit sa instalez win tot cu cd-romu meu dar dupa instal aceasi problema. am scos cd-rom'ul si de vreo 2-3 zile merge destul de binisor. De eroare tot nu am scapat mi-a mai dat'o dar o singura data. de cand merge unitatea doar cu hdd.
Nu mai stiu ce sa fac.... ajutati-ma si pe mine va rog ca inebunesc

#2
mihai_mircescul

mihai_mircescul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 09.12.2006
Undeva este o incomatibilitate sau chiar un driver  :death:

#3
Wally_Gl

Wally_Gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.03.2006
Recomandare 1 este sa te duci intr-un serivice unde au mai multe posibilitati unde testare.

Daca nu ai umblat prin bios prea mult si nu ai zapacit nimic pe acolo, incearca sa il faci bucati, dezasamblare totala, curata toati pinii de la ram, pv si alte componente bagate prin el, da jos procesorul si curata-l de pasta si pune niste pasta prospata, curata ventilatorul si vezi daca se mai manifesta.

Presupun ca memoria ram de teste ai mutaot-o pe toate sloturile posibile nu..?

Cel mai des Ecran Albastru apare de la RAM sau CPU, ideea este ca poti testa si cu alte cabluri ide, sau dece nu cu o alta sursa(daca s-a zapacit sursa si iti da fluctuatii de tensiune nu iti merge nimic calumea pe comp)

Tine-ma la curent

Merci

#4
Ladislau

Ladislau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 30.08.2004
buna,de 2 zile am si eu aceeasi problema,imi cade sistemul cand mi-e lumea mai draga,in timpul download-urilor si incepe "dumping physical memory" pe blue screen...spuneti ca n-are rost sa reinstalez sistem de operare....la partea de hardware nu cred sa am probleme,poate ceva conflicte in sistem,daca mai aveti ceva sfaturi sunt binevenite,
CPU-AMD barton 2500+;MB-Abit KV-7 KT 600;DDR 512/400;
tnx.

#5
udragos

udragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 15.03.2006
Pai ori este hardware ori software ... si daca esti chiar ghinionist :D :D chiar amandoua. Din moment ce ati spus ca aveti un "calculator bla bla ... de ceva timp", in cazul in care nu ati modificat ceva la nivel software (drivere) singura posibilitate ramane partea hardware. Pt testare ... hmm e o intreaga poveste, incepand cu masurarea sursei si terminand cu inlocuirea anumitor componente (procesor, memorie, placa de baza) cu altele functionale pt a determina componenta defecta.
(p.s. probabil ca exista o mica posibilitate sa se fi dus ceva date de pe HDD la o oprire de curent ... ceva .. si SO sa dea rateuri, caz in care ar cam tre sa se poata rezolva cu o reinstalare de SO ... who knows?)

#6
ddlucian

ddlucian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.01.2007
am patit si eu o data chestia asta cu ecran albastru si dupa ce am schimbat sursa totul a mers ok... in general, cind incep sa apara ecranele albastre inseamna ca undeva la tine in sistem a aparut o problema sau incompatibilitate.nu prea ai cum sa-ti dai seama unde e problema doar uitindu-te la el. cea mai buna solutie e sa iei fiecare piesa in parte si sa o testezi pe un alt sistem... bineinteles asta ar putea fi o problema... asa ca cel mai bine iei calc in brate si te prezinti la un service unde iti poate indica cu destula precizie problema.

si mai bine, iti notezi mesajul de eroare care apare pe acel ecran albastru, ti-l arata undeva in josul ecranului de forma
0x00000000 urmat de o fraza. toate aceste coduri de eroare se gasesc pe site-ul microsoft cu explicatii detaliate

#7
r3n3

r3n3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.01.2007
In completare de fiecare data cand va apare ecrane albastre sa fiti atenti de culoarea albastrului ca fiecare culoare i se asociaza unui component in parte si faza cu sursa nu prea cred ca are de aface cu ecranele albastre,
Cum sa mai zis cel mai frecvent apar aceste erori de la MEMORIA(RAM) si ar fi cel mai indicat sa-l verificati cu un memtest direct din bios nu din windows sau de la PROCESOARE care le puteti sa le testati si palea cu un proctest dar singurelel teste ce am intalnit eu pentru procuri sunt doar pentru Pentium.
Pot sa mai apara ecranele albastre si din cauza unitatiolor optice(hdd,cd-rom etc) dar aici cel mai intalnite dintre situatii au fost din cauza cablurilor idle.

#8
ovilio`f

ovilio`f

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.01.2007
am avut si eu pb asta din cauza ca am instalat ceva pachet care sa imi transforme win in vista. am dezinstalat si am reinstalat windosu si am scapat. M-a tinut 3 sapt pana cand in timp ce vizionam un post pe tv-tuner hopa si ecranu albastru si asta fara sa instalez ceva drivere noi. si asta pe sistem acum noi facut. ceva undeva este..

#9
r3n3

r3n3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.01.2007

View Postovilio`f, on Jan 9 2007, 17:30, said:

am avut si eu pb asta din cauza ca am instalat ceva pachet care sa imi transforme win in vista. am dezinstalat si am reinstalat windosu si am scapat. M-a tinut 3 sapt pana cand in timp ce vizionam un post pe tv-tuner hopa si ecranu albastru si asta fara sa instalez ceva drivere noi. si asta pe sistem acum noi facut. ceva undeva este..
Transformation pack ,cel ce ai folosit tu pentru a-ti transforma win xp in vista iti schimba in cea mai mare parte temele folosite de win normal dar nu iti afecteaza draivare sau alte softuri.Problema ta cred ca este de mai demult mai ales ca tv-tunerurile folosesc extrem de multe resurse si multa memorie.Incearca mai intai sa-ti scanezi memoria ca este posibil sa ai sectuare bulite si in momentul in care tv-tunarul foloseste din plin memoria ta posibil sa-ti aceseze acele sectoare.

#10
Ladislau

Ladislau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 30.08.2004
am intalat ieri TuneUp utilities 2007,a facut ceva "curatenie" prin sistem si de atunci mi-a cazut de 2 ori sistemul...deci mai putin probabil de la hardware.oricum o sa-i dau un memtest si daca iese ok,e numai de la sist de operare.

#11
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003
Ladislau, trimite-mi ultimul fisier*.dmp din directorul c:\windows\minidump pe adresa gunoiul_meu at yahoo sa vad care-i problema.

#12
r3n3

r3n3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.01.2007

View PostLadislau, on Jan 9 2007, 17:52, said:

am intalat ieri TuneUp utilities 2007,a facut ceva "curatenie" prin sistem si de atunci mi-a cazut de 2 ori sistemul...deci mai putin probabil de la hardware.oricum o sa-i dau un memtest si daca iese ok,e numai de la sist de operare.
incearca sa instalezi din nou windowsul si daca in timpul instalarii iti apare vreun ecran colorat inseamna ca ai probleme cu piesele si te-asi sfatuii sa apelezi la un service daca iti pica in alte conditii este posibil sa sa fie de la vre-un draivar si nu neaparat cele mai noi draivare sunt bune si compatibile pe un sistem(recomandat pentru cei care nu prea se pricep in asa ceva sa instaleze draivarele livrate la achizitionarea sistemelor).Si daca problema persista tot un service specializat iti recomand

#13
Ladislau

Ladislau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 30.08.2004

View Postburebista, on Jan 9 2007, 16:57, said:

Ladislau, trimite-mi ultimul fisier*.dmp din directorul c:\windows\minidump pe adresa gunoiul_meu at yahoo sa vad care-i problema.
burebista:in windows-ul meu nu exista director cu numele "minidump".desi am dat search cu optiunea search in hidden files and folders,nu a gasit.Dupa inca un search,am vazu ca nu a gasit nici macar vreun fisier cu extensia dmp.
oricum ceva se intampla,siatemul se misca mult mai greoi,are momente cand "ii patineaza ambreiajul". :-)

#14
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003
Ai pagefile-ul pe C: ?
Ai setata poza de ma jos?

Attached File  bsod.png   17.01K   64 downloads

Daca da la ambele atunci trebuie sa ai directorul Minidump in C:\Windows

#15
mariuskrc

mariuskrc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.12.2006
La mine se pare ca sa rezolvat problema. Am schimbat cd-rw si am formatat tot hdd. Si a trecut o luna de at si nu am mai vazut nici o eroare. Ms mult de sfaturi

#16
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Si eu am avut probl asta la un an dupa ce mi-am luat calc. Culmea ca la firma nu se dadea dump. La mine se intampla cand copiam de pe un HDD pe altu. Posibil sa fie ceva de la priza. Eu inca nu am rezolvat probl, se mai reseteaza cateodata. Odata chiar imi dadea dump cand intram intr-un joc micut cu elicoptere, am reinst win si mergea jocu. Apoi mii s-a ars sursa si un timp parca ma lasa sa copiez fara restart. Apoi iar o inceput. Apoi am pus mai multi rami, iar mergea bine si iar lo apucat. Ii magie ca altceva n-am ce zice.  :lol:

Am si eu vreo 20 de fisiere minidump mii le primesti ?

Edited by keeekeeess, 09 January 2007 - 19:44.


#17
Ladislau

Ladislau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 30.08.2004

View Postburebista, on Jan 9 2007, 17:58, said:

Ai pagefile-ul pe C: ?
Ai setata poza de ma jos?

Attachment bsod.png

Daca da la ambele atunci trebuie sa ai directorul Minidump in C:\Windows

crede-ma cand iti spun ca nu am directorul "minidump" in C:\Windows.iata cum arata la mine pagina cu startup& recovery...

apropo,am dat un rstore in windows,m-am intors la data de 06.01 si se pare ca merge bine deocamdata,totusi cred ca TuneUp Utilities 2007,instalat ieri  m-a "curatzat" niste registrii.

Attached Files



#18
mihai770

mihai770

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 17.02.2004

View Postkeeekeeess, on Jan 9 2007, 19:42, said:

Si eu am avut probl asta la un an dupa ce mi-am luat calc. Culmea ca la firma nu se dadea dump. La mine se intampla cand copiam de pe un HDD pe altu. Posibil sa fie ceva de la priza. Eu inca nu am rezolvat probl, se mai reseteaza cateodata. Odata chiar imi dadea dump cand intram intr-un joc micut cu elicoptere, am reinst win si mergea jocu. Apoi mii s-a ars sursa si un timp parca ma lasa sa copiez fara restart. Apoi iar o inceput. Apoi am pus mai multi rami, iar mergea bine si iar lo apucat. Ii magie ca altceva n-am ce zice.  :lol:

Am si eu vreo 20 de fisiere minidump mii le primesti ?
la tine e problema de supraincalzire sau sursa de putini wati :)
schimba si cablul ide de la cdrom si de la hdd ;)

verifica temperaturile din bios...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate