Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Nou abonat connex, niste lamuriri pls..

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003
Ieri (luni 15, pe la pranz a fost activat) mi-am facut un abonament x2.

1. La cost control tot zice " Informatii nu sunt disponibile..." etc. Cat mai dureaza pana se activeaza?
---------------
2. Aseara am reusit sa-mi inregistrez cele doua nr. favorite, sunand la 500. Chestia e ca robotul le zice cu un prefix, 004 (adica ceva gen 0040722xxxxxx). Am banuit ca asta e prefixul international (stiam ca e ceva cu 04), dar ca sa fiu sigur, azi m-am dus de unde l-am luat (Germanos) si acolo am dat peste un bou care imi zice ca nu exista asa ceva, ca eu le-am bagat gresit. Eu ii zic ca nu e asa, etc si pana sa-mi dau seama, ala se si apuca sa-mi puna din nou un nr din cele doua (astfel Conexul taxandu-ma cu 3 usd!!!!!!!!!!!!!!!!! :ciocan: ). Bineinteles ca si la nr-ul pus de vita e la fel, tot cu 004!!!!!!  Dar cei 3 usd ai mei s-au dus dracu :mad:
Pana la urma cum e? Ce e cu acel 004 inaintea nr-ului favorit????

Pot sa sun linistit pe cele doua persoane acum, s-a activat serviciul? Mi-e sa nu aiba cine stie ce delay, ca la cost control....

---------------
2. La cost control imi va arata acei 3 usd sau doar pe factura?
---------------
3. Pt. trimiterea de e-mail-uri de pe mobil (cu atasament eventual), care e tariful? La fel si pt receptionare de e-mailuri...
---------------
4. Cand folosesc gprs-ul, wap-ul se taxeaza la minut sau la trafic de date? Care este tariful connex pt. GPRS? Recunosc ca nu prea stiu exact cum sta treaba cu GPRS, eu stiu doar ca accelereaza navigarea prin wap-ul...

Multumesc.

#2
Zoot

Zoot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 13.03.2003
0040 este echivalent +40 si e ROMANIA, potzi sta linistit din punctul asta de vedere.

#3
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003
Aha, deci ala de la Germanos chiar era o VITA!!! Si eu care aveam incredere in astia de la Germanos, credeam ca la asa o firma isi aleg naiba angajatii mai cu grija!! Numai in Ro se poate intampla asa ceva!!! Geeeez...

#4
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
halal angajatii, Connex mai bogat

#5
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003
Mi s-a activat cost controlul, DAR imi zice ca mai am 31 minute din cnx x2!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ceea ce nu este posibil, pt ca nu am vb decat 2 minute cu cineva!!!! CE NAIBA SE INTAMPLA, ca plesnesc de nervi!!!!!!!!!!!!

#6
andreipn

andreipn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 10.11.2003
da. e corect. mai ai doar atatea minute pt ca data de facturare se apropie, si nu ai prins luna completa. simplu.
sunt bine configurate numerele asa cu 0040

#7
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003
E bine atunci, mersi de raspuns, m-am mai linistit...:D

Asa, acum mai raman restul intrebarilor, 3 si 4 (ma intereseaza in mod special cea cu e-mail-ul).

#8
andreipn

andreipn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 10.11.2003
pt detalii exacte intra si tu pe www.connex.ro , banuiesc ca o sa gasesti ce te intereseaza acolo.
la gprs stiu ca e la trafic

#9
Erdman

Erdman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.12.2003
Daca stii sigur ca este asa cu setarea numerelor, poti face  scandal si se rezolva
Ei pot lua legatura cu DCM-ul lor si anula taxa pe schimbarea de numar
La GPRS taxarea se face la 10 k nu la durata
Se putea intimpla si afara dar angajatul respectiv era dat afara

#10
andreipn

andreipn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 10.11.2003
pai asta am zis si eu: trafic

#11
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
eu zic sa faci scandal repede inainte de factura, sa le explici ce s-a intamplat si sa le arati ca sunt aceleasi numere... be quick :)
ai 30 min pt ca deobicei prima luna e de 2 sapt sau doar cateva zile

#12
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 08.02.2002
In privinta angajatilor Germanos am mai spus-o si cu alta ocazie ca sunt superincompetenti; nu are rost sa mai discutam...chiar si de rau...vorba aia: macar sa ma vorbeasca de rau decat deloc :) .
Daca vrei sa-ti iei emailul cu clientul de email trebuie sa-ti activezi ab. de GPRS Internet GPRS: te costa 2 USD/luna cu 0 MB inclusi. Ab. WAP Start - 0 USD - nu poate fi folosit pentru alt tip de trafic decat cel  facut prin WAP. Mai multe detalii la: http://www.connex.ro...x.jsp?locale=ro

#13
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
ce ciudat...
la kamarad cand iti setezi numerele favorite nu iti cere sa le bagi cu prefixul international...
oricum nu inteleg de ce te-ai dus la Germanos si nu ai sunat la *222 ???
aia in mod sigur iti explicau care e treaba...

#14
craiuVerde

craiuVerde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 07.08.2003
Am incercat sa iau o melodie polifonica de pe net si nu am reusit... (probleme de setari, nefunctionare a serviciului - de-ale lor, oricum!). I-am luat la intrebari si pana la urma au zis ca se va face o ajustare a abonamentului cu cei 1.20 USD pe care ii platisem ptr melodia respectiva. Deci, DG... pe ei!!! ...si poate iti recuperezi banii...
Iti urez mult noroc pentru ca asta iti trebuie! ...pentru ca, la urma urmei, nu e vina lor... greseala e a ta ca ai dat telefonul pe mana cui nu trebuia. Nu ai cum sa demonstrez connexului ca nu tu ai facut modificarea aceea ci "o VITA" de la germanos...

#15
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Nicaieri la configurare nu iti cere numarul in format international. Dar la redare, in cazul abonamentelor x2 si family , robota le spune cu 0040. Atat. Tu ia-le ca 072xxxxxxxx

Traficul la GPRS este tarifat la 1k si este de 1cent/10k , adica 0.1centi/1k.
Asta in cazul abonamentului de 2$ / luna Internet GPRS. Aici ai si wap si internet in acelasi timp. Daca folosesti un laptop si solutia de optimizare GPRS media cu care te taxeaza ajunge la 50-60 centi / MB.
Wap start este fara abonament lunar, te taxeaza la 10kb si costa 4centi/10kb, vine 4$ / MB. Nu e prea rentabil daca faci deja 1 MB trafic......calcule....

"Vita" de la Germanos e chiar incompetenta. Nu stiu ce cauta acolo. Poate era de la departamentul contabilitate :) . Sau paza si ordine :)

Restul: www.connex.ro

#16
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Faze am mai patit si eu cu vitele de la germanos....am vrut sa imi fac contract la ei pe numele meu cu girant taicamiu si mi-au spus ca ei nu fac contracte cu girant pentru ca ei au contractele lor.....:)....vacile si boi vad ca isi gasesc joburi dragute in ziua de azi :)

#17
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
lol, cred ca astia isi aleg expres bovinele pe care le aseaza in scaunele alea de sta si ii asteapta pe cei ca noi sa isi faca un abonament "de-al lor"....

Muuhahahahaha...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate