Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Trenulete

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
1687 replies to this topic

#253
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Da, drezina are motor, care actioneaza "pompasii" si o osie, pentru a inainta pe sine. Pacat ca este asa de mica, mi-ar fi placut sa o digitalizez, dar nu are loc.
Cat despre locomotiva, mi-e si frica sa ma gandesc cate socuri sa suferit si totusi a ramas intreaga.

Edited by bonygy, 18 March 2017 - 21:21.


#254
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Imi place "standul". Se comporta perfect din cate vad. Drezina aia e mortala Posted Image  Oare exista asa ceva si pe digital din fabrica?

#255
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Nu cred, poate alte modele si la scari mai mari. Ma gandeam la un moment dat sa ii atasez o remorcuta, care sa contina decodorul.

#256
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

View Postbonygy, on 20 martie 2017 - 09:08, said:

Nu cred, poate alte modele si la scari mai mari. Ma gandeam la un moment dat sa ii atasez o remorcuta, care sa contina decodorul.


Buna ideea cu remorcuta. Posted Image

Ia uitati ce am gasit pe youtube. Mi se pare extraordinar ce face omul acela. Mai ales ca este la scara H0.

#257
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.06.2008
060-DA CFR 2017

#258
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Super DA-ul. Felicitari! Acuma te rog sa ne spui si care e producatorul, daca e transformat sau nu, de unde l-ai cumparat si cat a costat? Este la H0?

#259
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.06.2008
Va salut !
Producatorul este MTB Cehia, de altfel si pe cutie scrie made in Czech Republic, model exclusiv pentru HGD.ro. Model HO, dupa o locomotiva din depoul Iasi, fara instalatie INDA. Modelul este pregatit pentru digital, lumini de sens, far central, in cabina si difuzor instalat in rezervorul de combustibil. Tractiune pe toate 6 osiile cu cardan. Acum despre carcasa, modelul este turnat ok, insa vopsirea lasa de dorit la inscriptii. Plugul este putin prea in spate dar cred ca se poate rezolva pentru ca este demontabil. Deocamdata am rulat-o doar in mod analog pana ii iau si decodor cu sunet; pare sa miste bine de la tensiuni mici, 2.8v, nu sacadeaza chiar daca nu i-am facut un rodaj temeinic neavand circuit complet.

#260
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Si nu ne spui cat a costat si cum ai intrat in posesia ei?

#261
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

View Postbonygy, on 22 martie 2017 - 19:17, said:

Si nu ne spui cat a costat si cum ai intrat in posesia ei?


Aici se poate comanda locomotiva. Mai bine zis se "putea". Nu mai e in stoc. Costa 800 RON. Sper sa revina.

@andyned

Vazand pozele de pe HGD.ro, am inteles la ce te referi cand spui ca vopsirea lasa un pic de dorit. Mda...nu e chiar asa rau. Se putea insa mai bine. Aparent, judecand dupa poze, modelul NU se apropie inca nici de PIKO. Dar in general imi place, mi se pare un model frumos. Mai ales daca ruleaza si fin, asa cum ai spus mai sus, e ok. Avand in vedere "criza" de locomotive romanesti...este chiar binevenit modelul tau. Ar sta bine si in fata vagoanelor mele CFR Posted Image

S-o folosesti sanatos. Daca va fi cazul sa-i plantezi un decodor cu sunet vreodata...sper sa ne tii la curent. Posted Image

Edited by chris_dvb, 22 March 2017 - 21:43.


#262
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.06.2008

View Postbonygy, on 22 martie 2017 - 19:17, said:

Si nu ne spui cat a costat si cum ai intrat in posesia ei?

Modelul este luat de aici http://www.hgd.ro/HGD13000.html
Banuiesc ca se mai pot face rezervari.

View Postchris_dvb, on 22 martie 2017 - 21:34, said:

Aici se poate comanda locomotiva. Mai bine zis se "putea". Nu mai e in stoc. Costa 800 RON. Sper sa revina.

@andyned

Vazand pozele de pe HGD.ro, am inteles la ce te referi cand spui ca vopsirea lasa un pic de dorit. Mda...nu e chiar asa rau. Se putea insa mai bine. Aparent, judecand dupa poze, modelul NU se apropie inca nici de PIKO. Dar in general imi place, mi se pare un model frumos. Mai ales daca ruleaza si fin, asa cum ai spus mai sus, e ok. Avand in vedere "criza" de locomotive romanesti...este chiar binevenit modelul tau. Ar sta bine si in fata vagoanelor mele CFR Posted Image

S-o folosesti sanatos. Daca va fi cazul sa-i plantezi un decodor cu sunet vreodata...sper sa ne tii la curent. Posted Image

Multumesc !

Avand in vedere ca e primul meu DA-060 acesta va avea un loc special in colectie indiferent de defectele pe care le are. Sunt multe detalii in punguta pe care nu le-am montat deocamdata, furtune, cuple etc, astept sa-i pun un decodor de la Digitools cu sunet de Sulzer. Rulaj prea mult nu are, cat am reusit sa imprumut niste sine de la cineva abonat la trenuletul electric, dar la 2.5v incepea sa miste, iar la 2.8v mergea ok incet, mici sacadari ici colo, dar avand in vedere ca e nerodata si pe analog, ma declar multumit.
In continuarea DA-ului sunt si cateva CFR  AVA 200, in poze nu sunt toate, dar intre timp am facut seria intreaga, 2 vagoane de clasa 2, 1 vagon clasa 1, un vagon clasa 2/bar si un vagon de dormit.

Pe langa astea, o serie CFR, logo vechi, epoca IV, 1 vagon clasa 1, 1 vagon 1/2, si doua vagoane de clasa 2, mai trebuie cel de dormit si e garnitura completa.

#263
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Ai investit bani serioşi, nu glumă! Nu o zic în nume de rău, că şi eu visez la ziua în care o retrăiesc amintiri feroviare prin intermediul trenuleţelor. Mai 1 trebuie să-mi iau şine pe H0, dacă vreau chestii C.F.R.   :lol:
Mai sunt unii care fac chestii la comandă.

Pentru T.T. de unde pot comanda din afară mai ieftin, că în România macazele sunt scumpe   :(

Edited by djl, 23 March 2017 - 00:02.


#264
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.06.2008
Da, e o investitie serioasa si sunt abia la inceput :)) microbul il am de cand eram de 4-5 ani, primul set a fost un IUPS 9 Mai facut la Lugoj, garnitura de tren marfar, pe urma un start set de la PIKO, dar abia acum o luna mi-am facut curaj sa incep cu CFR-uri. Multe modele nici nu le mai gasesc, n-am fost interesat de ele acum 5 ani.

Legat de sine, deocamdata nu mi-am batut capul, inca ma documentez asupra producatorului, standardul de profil, 100, 75 sau 83 etc, iar la TT nici atat; tatal meu avea in tinere tepe TT dar nu le mai are in prezent.

#265
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

View Postandyned, on 23 martie 2017 - 00:30, said:

Da, e o investitie serioasa si sunt abia la inceput Posted Image) microbul il am de cand eram de 4-5 ani, primul set a fost un IUPS 9 Mai facut la Lugoj, garnitura de tren marfar, pe urma un start set de la PIKO, dar abia acum o luna mi-am facut curaj sa incep cu CFR-uri. Multe modele nici nu le mai gasesc, n-am fost interesat de ele acum 5 ani.

Legat de sine, deocamdata nu mi-am batut capul, inca ma documentez asupra producatorului, standardul de profil, 100, 75 sau 83 etc, iar la TT nici atat; tatal meu avea in tinere tepe TT dar nu le mai are in prezent.


Foarte frumoasa colectia ta. Arata bine DA-ul in fata vagoanelor. Posted Image  In fotografiile tale arata mult mai bine dacat pe hgd.ro. Probabil mi-am facut o imagine gresita. O sa incerc si eu sa-mi procur una. Vagoanelor le sta bine cu locomotiva...
Referitor la cele vechi de la IUPS 9 Mai Lugoj, din pacate mi-au ramas intacte doar vagoanele. Din locomotiva am doar partea de sus cu cabina. Iti aduci aminte cum erau antrenate rotile? Cu elastic.... Posted Image  Ce bucurie a fost pentru mine, atunci cand am cumparat setul....

#266
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Pe viitor spre să-mi fac o chestie mişto pe T.T., însă greu de găsit semnalizare şi alte chestii... Poate îmi voi lua şi pe H.0. Însă să văd unde pot pune aşa ceva, că deja aparatele electronice îmi ocupă destul spaţiu.
Să faci ceva cu comandă analogică (eventual poţi să pui şi un temporizator - bine, ăsta poate să fie digital) sigur va atrage atenţia, că e mai complicat decât digitalul. Oricum, asta cu lucrat la amenajări chestii cu trenuleţe îţi pune mintea la contribuţie, ceea ce nu e deloc rău. Mai bine decât decât să stai cu nasul în telefonu' entelegent!

#267
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Mai ales daca esti si cat de cat talentat la modelat. Poti sa-ti faci o diorama extraordinara. Incet, cu timp....nu te streseaza nimeni. Am pus undeva mai sus un filmulet de pe Y Tube. Omul acela are mai multe clipuri. Unul mai spectaculos ca celalalt, e chiar extraordinar. Am toata admiratia pentru asa ceva. Explica si cum le  face...foarte frumos. Trebuie procurate doar materialele. Spatiul sa-l ai la dispozitie...in rest, se pot face niste lucruri minunate

Edited by chris_dvb, 24 March 2017 - 13:34.


#268
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Eu nu prea am îndemânare la lucruri de fineţe... dar de pus cabluri şi altele merge.
Sunt curios cum se pot comanda analogic semafoarele şi oprirea trenului.

#269
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

View Postdjl, on 24 martie 2017 - 13:37, said:

Eu nu prea am îndemânare la lucruri de fineţe... dar de pus cabluri şi altele merge.
Sunt curios cum se pot comanda analogic semafoarele şi oprirea trenului.


Daca ai intelege limba germana, as avea niste linkuri interesante pentru tine. Documentatii, dezbateri...pe tema asta. Cum sa comanzi semafoarele, macazele, etc....in sistem analogic. Dar e complicat rau. Eu sincer nu am rabdarea sa citesc tot ce scrie acolo. Google Translate cel mai probabil ar scoate o cacialma de cuvinte care te incurca mai rau. Nu stiu...in Romania nu ai gasit nimic pe tema asta? Stii probabil ca exista un forum dedicat modelismului si Trenurilor electrice...? Banuiesc ca stii despre ce vorbesc. Dar si acolo in ultima vreme s-a cam asternut linistea...

#270
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Din păcate nu cunosc Limba Germană (afară de câteva cuvinte), dar cum nu e ceva urgent, pot să înţeleg cu timpul.
Dă link-urile!   :peacefingers:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate